216 Shares 1544 views

Najpotężniejszy czołg na świecie: przegląd kryteriów

W celu oceny zdolności bojowej uzbrojenia i zrozumieć, co należy rozumieć przez „najpotężniejszego zbiornika na świecie”, należy najpierw określić kryteria oceny. Klasyfikacja Unified nadal istnieje.


zbiorniki klasyfikacyjne

W armii brytyjskiej, na przykład, istnieje podział na maszynie czołg pościgowy i wsparcia piechoty. W innych krajach istnieją klasy czołgów lekkich, średnich i ciężkich, ale podział jest raczej warunkowe, ponieważ ignoruje stopień uzbrojenia, kaliber wieży pistoletu i mocy silnika. Klasyfikacja US Army z najprostszych i obejmuje podział płuc (do 20 m), średnie (21-40 ton) i ciężkiego (wszystkie mają większe znaczenie niż średnio). Pod względem zastosowanych ta klasyfikacja bardziej racjonalne, jak każdy dowódca może zostać zidentyfikowany przez mapę, która most wytrzyma technikę w prawdziwym teatrze działań. Ale czy to oznacza, że najpotężniejszy czołg na świecie powinna być najtrudniejsze? Lub musi być motorem życie nieporównywalne?

„Iosif Stalin” – w 1940 najpotężniejszy czołg na świecie

Najpotężniejsze czołgi II wojny światowej były radziecki. Cały zbiornik świat produkcji następnych dekadach jako model to ich wybrał. Główne cechy nowoczesnego zbiornika zaczął cztery kryteria:

  • protivosnaryadnym skłonny do rezerwacji;
  • długa lufą pistoletu wieżyczka dużych kalibru;
  • silnik Diesla umieszczona na rufie;
  • tylne walce napędowe.

Uosobieniem radzieckiej technologii obronnych po wojnie stał się najpotężniejszym zbiornik na świecie – IS-3. Nie był w stanie podjąć walkę (w przeciwieństwie do swojego poprzednika, IS-2), ale w swojej konstrukcji do zgromadzonego doświadczenia 1945 pojazdów opancerzonych zostało uwzględnione. Nic takiego nie został wyprodukowany w jednym kraju ma dobrą dekadę później.

Czy zawsze najcięższy czołg – najmocniejszy?

ciężar zbiornika nie zawsze obiektywnie scharakteryzować swoje możliwości bojowe. W celu określenia efektywności walki technologii powinny być brane pod uwagę jego wagę w połączeniu z zespołu napędowego elektrycznego. Zbiornik wskaźnik możliwość opracowania wysokiej prędkości w celu przezwyciężenia przeszkód w ruchu i wykonywania skomplikowanych manewrów gęstość energii, co jest stosunkiem mocy silników do zbiornika masy. Im więcej kilowatów (lub moc) stanowiły jeden ton pojazdu bojowego, bardziej skutecznie, to mogą być użyte.

Istnieją dwa sposoby, aby zwiększyć gęstość mocy: Instalacja mocniejszy silnik i zmniejszenie masy ciała. Obie metody są stosowane w ograniczonym zakresie. Mocny silnik waży więcej i wymaga odpowiedniej ilości dodatkowej osłony pancerza. I zużywa dużo paliwa, co oznacza, że potrzebne są duże zbiorniki paliwa i powinny być chronione. I pancerz potrzebuje silnej i dlatego gruba.

Uważa się, że został zbudowany pod koniec wojny niemiecka „King Tiger” T-VI – najmocniejszy zbiornika na świecie w tym czasie. Twierdzi się ten pogląd o tym, że dwa 650-konny silnik „Maybach”, a zatem nic więcej do zainstalowania na nim. Jednakże, z powodu przestarzałych układ wzorca gęstości mocy supertanka – tylko 9,2 litra. a. / tonę, a IS-2, produkowane masowo w ZSRR 1943 ta wynosiła 11,8.

Co jeszcze jest określana przez siły zbiornika

Jednak oprócz cech biegania określona moc opancerzonych pojazdów i innych wskaźników. Uzbrojenie powinien skutecznie niszczyć cele opancerzone, a wymagania dotyczące kalibru i rodzaju pocisku stale wzrastać wraz z poprawą technologiczną zbroi.

W ostatnich dziesięcioleciach, wielkie znaczenie nabył bogactwo informacji z urządzeń awioniki skrócenia zespołu decyzyjnego i poprawy załogi orientację topograficzną.

Obecnie T-90 – najbardziej potężny rosyjski czołg z seryjnie produkowanych modeli urządzeń w historii krajowego przemysłu obronnego. Jego właściwości jezdne i ognia sugerują, że to urządzenie jest zgodne ze standardami światowymi, a pod wieloma względami przewyższa go.