787 Shares 8294 views

Jeść i mieć: jak mówić i pisać

spory językowe mają często wiąże się pozornie dobrze ustalone i znane mi słowa. Coraz częściej ludzie zwracają uwagę na umiejętności, pracować na siebie, a to nie może nie cieszyć. „Jeść” lub „nie” – jak to powiedzieć w jakich sytuacjach należy używać i czy poprawić innych, gdy używają źle, Twoim zdaniem, wersję tego słowa? Filolodzy już otrzymywać wyjaśnienia, a ludzie nadal twierdzą bezwładności lub obronie osobiste poglądy.


można jeść, ale można jeść

Czy jest jakaś zasadnicza różnica między tymi słowami? Ogólnie rzecz biorąc, to „jeść”, „jeść”. Semantyczne znaczenie słowa jest absolutnie równe, dlaczego niektórzy ludzie są tak oburzeni, gdy słyszą nie jest właściwe, ich zdaniem, opcja? Więc jeść i jeść, jak mówić, aby nie drażnić i nie ośmieszyć?

Być może tajemnica tkwi w stosowaniu każdego słowa. Kiedy jemy, jest to proces codziennej rutyny, a nawet, nie jest niczym niezwykłym. Ale kiedy dzieci są nazywane do stołu, zwykle używają go do „jeść”. Możemy założyć, że mówimy o rodzaju zdrobnienie wersji bardziej na ziemię „jest”.

stylistyczne synonimy

Te słowa odnoszą się do stylistycznych synonimami i nie są w pełni wymienne. Mimo dokładnie tej samej treści semantycznej, konieczne jest, aby zrozumieć – tak nadal jeść, czy jeść? Jak twierdzą , w jakich sytuacjach?

Stylistic cechą synonimów jest to, że są one wykorzystywane do emocjonalnej ekspresji kolorów w różnych przypadkach. Na przykład dobrze znane wyrażenie „serwowane jest Kolacja” może brzmieć zbyt uroczysta lub pompatyczny, ale jest to istotny przypadek zastosowania tego słowa. Jeżeli dwa biznesmen, idąc na obiad, mówiąc: „Chodźmy, aby jeść”, to brzmi dziwnie i drażniące. Ale to samo zdanie, przekształca się w małe dziecko, najbardziej organicznie pasuje do sytuacji.

Jest to prawo powiedzieć „jeść”

"Butterfly-kosmetyczny, zjeść dżem." Cytat z „Fly Odważnie brzęczenie” Chukovsky jest najlepiej ilustruje sytuację, w której stosowany jest słowo jest absolutnie poprawne. Jeść i jeść, jak mówić poprawnie? Jeśli chodzi o zapraszanie gości do stołu, wskazane byłoby, aby zaoferować go jeść, nie jeść, i, oczywiście, nie jeść.

Tradycyjnie ograniczony krąg osób, w stosunku do których nie wolno używać tego słowa. Jeść można odwiedzić, w tym restauracji, kobiet i dzieci. Mężczyźni nie mogą jeść, a może nawet wydawać się dyskryminacji. Ale mówić o sobie: „jem” Tylko małe dzieci lub osoby, które chcą podkreślić swoją słabość, niedojrzałość i lęk.

Jak słusznie powiedzieć: „Chodźmy jeść” albo „Chodźmy tam”? Jeśli powiesz, że jest to małe dziecko, można skorzystać z pierwszej opcji, ale jeśli nie jest to rozmowa z osobą dorosłą, a potem drugi. Jeśli czujesz rozmówcę protekcjonalne i nawet po mieczu (lub matki) uczucia, korzystanie z frazą „chodźmy jeść” stylistycznie i emocjonalnie uzasadnione, ale być przygotowany na to, że może osnowy swój odpowiednik.

Tam – z grubsza lub naturalnego?

Sprzeciw, które zwykle można usłyszeć od fanów słowo „jeść”, są zwykle w rzekomego chamstwa i ziemistości słowa „jest”. Czy to brzmi niegrzeczny do punktu?

W trakcie jedzenia, istnieje wiele nazw różnym stopniu wyrazistości, a wśród nich są też rude, i szczerze wyrażenia slang. Jak dobrze, jeść i jeść? Ale nadal można jeść, hewing, hryatsat, żuć, Stomp, Hawala, Slurp, połknąć, jeść. I wszystkie te synonimy różnią się tylko stopniem ekspresji i stylistycznej stosowności. Tak „to jest” – jest to opcja najbardziej neutralny.

Jedzenie i posiłki

Być może sedno sprawy nie leży w samych konsumentów, a to jest na płycie? W rzeczywistości, jedzenie różni się od potraw? Oba – jedzenie. Jednak płyta gryki z kotlet raczej, że jest to jedzenie, ale przysmak, podawany na specjalną okazję drogich gości, a potrawy. Oczywiście ten podział jest nieco nieaktualny obecnie stosowanego pożyczył obce słowo „delikatność”, to pewnie zajął miejsce „dania” na świąteczny stół, pokryte śnieżnobiałym wykrochmalonym obrus.

Na początku ubiegłego wieku, około stu lat temu, na stołach były serwowane posiłki dokładnie, ze tutaj zawarte nie tylko potrawy, ale także napoje. Mało potem ktoś pomyślał o tym, jak – czy trzeba jeść. Jednak po rewolucji w październiku 1917 roku, wojna została uznana na całym szlachetnego i drobnomieszczaństwa. Od bolszewików ludzie przestali jeść i zaczął jeść bardziej prozaiczny.

zjeść herbatę

Teraz dość zabawne słyszeć, że ktoś zaproponował kolację z herbatą, kawą, a nawet wódki. „Vykushal kieliszek wódki” – tak powiedział, że z wyraźną przyjemnością, a nawet, być może, z rozkoszą pili odurzających. Możemy założyć, że stylistycznie najbliżej słowo to „święto” do jedzenia lub picia z przyjemnością.

Argumentując, o tym, jak poprawnie mówić „nie jest” czy „jeść”, łatwo jest zapomnieć, że wiele słów w naszym słownictwie zachowałem dla siebie trochę czasu pieczątkę. Na przykład ostatnio dużo sensacyjnych wiadomości, że kawa jest obecnie możliwe do rozważenia rzeczowniki nijakie, doprowadziły do ogrzewanych walk językowych.

Emocjonalne barwiących mowy

Głównym roszczenie do słowa „jeść” jest to, że często maluje kontekst w służalczych i niewolnicze podporządkowanie wszelkich notatek. W większości przypadków jest to niewłaściwe, ale nie ma opcji, gdy ze względu na emocjonalne ostrości można przejść, a nie dokonywać takich poświęceń. W debacie na temat mówić poprawnie, „nie jest” czy „jeść”, całkowicie brakowało ważny niuans. Z pomocą ludzi słownictwa nieświadomie rysuje portret psychologiczny, sygnalizując innym, jak należy postrzegać.

Mężczyźni podkreślić swoją męskość, starając się wyeliminować wszystkie słownictwa zwrotów zdrobnienie, to „rozmowa Baby”, niegodne prawdziwego wojownika. A następnie surowa Viking, myśliwy i nawet patriarcha zje? Jeść tylko dzieci światła i powietrza pań, których dieta składa się wyłącznie z kandyzowanych płatków i miodem rosy. Łatwo jest zrozumieć, że kobiety, które uważają, że słowo „jest” zbyt szorstka i niektóre fizjologiczne, chętny do pomocy skonstruować leksykonu umysłowego wizerunku idealnego przedstawiciela pięknej połowy ludzkości, a mianowicie motyle piękno, które można zjeść dżem cienką srebrną łyżkę.

Niemniej jednak, w ostatnim stuleciu, wyrażenie „jem” z ust dorosłego uznano za śmieszne i nie na miejscu. Ponieważ słowo goście adres wskazuje wartości, okazuje się, że głośnik wyraża szacunek do własnego adresu.

Jednakże, jeśli słowna emocjonalne przemówienie może być udzielona tylko intonację i mimiki, bez uciekania się do stylistycznych synonimów The słowo pisane jest pozbawiony takiej możliwości.

Intonacja urządzeń tekstowych i literackich

W fikcji styl wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza, jeśli chcesz wyróżnić cechy charakteru. Analizując jak powiedzieć „jeść” lub „jest”, wiele osób zapomina, że istnieją inne sposoby transmisji danych oprócz słownej wypowiedzi. Nawet w liście, chcąc przekazać opiekuńczy ton, należy zapytać, a nie jako cel zjada, czy spożywa on dobrze. Oczywiście, nie powinniśmy poprosić taką przełożonych pytanie lub partnera biznesowego, ale przyjaciel jest całkiem możliwe, nawet jeśli jest to ciężka i wyzwolonego kobieta.

Na łamach dzieła używając słowa „jeść” może stanowić sygnał, który będzie słyszalny w głowie czytelnika. Pomaga to bardziej wyraźnie pokazać charakter. Jeśli bohater oferuje pożreć, jest mało prawdopodobne, że w tym przypadku jest on postrzegany jako grzeczny, uprzejmy i pomocny ludzi.

„Nie” albo „jeść”, jak mówić, pisać – to zależy od Twoich celów i wiadomości przesyłanych informacji stylistyczny barwiącego na piśmie lub ustnie. To właśnie w tym tkwi klucz do zrozumienia trafność doboru synonimy.