564 Shares 3746 views

Denominative przymiotniki – ortografia

Prawdopodobnie ludzie nadal będzie w stanie komunikować się z naszego słownika, jeśli nagle zniknął przymiotników. Pozostałe części mowy byłby dosyć wyrazić prymitywne potrzeby: potrzebują czegoś, chcę go! Ale żadne słowa, z którymi opisać piękno i brzydotę, miłość i smutek, słabość i moc języka jako takiego, nie będzie już istnieć.

o przymiotników

Nazywa części mowy przymiotnik opisujący różne funkcje i odpowiada na pytanie „co?”, „Czyja?” (Odpowiednio, "co?", "Czyja?" Itd.). Przymiotnik rozmowy na tematy takie właściwości jak kolor (biały, zielony), zapachu lub smaku (kwiatowy, słony, pikantny). Z przymiotników scharakteryzować Człowieka (dobre, paskudne), jakości materiału (kruche ciało stałe). Można ocenić czyichś czynności (dobry, zły), aby porozmawiać o zdolności umysłowych (mądry, głupi). Innymi słowy, tylko przymiotniki uczynić nasz język precyzyjny i zwięzły, co daje szeroką gamę odcieni.

Badanie przymiotników, ich właściwości i cech przedmiotu sekcji średniej. Skupić się tylko na jednym rodzaju tych części mowy. Spotkać denominative przymiotniki!

Na denominative formacje

Denominative formacje są te, które wystąpiły od podstawy rzeczownika lub przymiotnika (nie czasownik). Nie denominative czasowniki (obiad, złośliwy), istnieją nawet denominative przyimki (z powodu, w wyniku, o). Ale nie może być denominative przymiotniki. Przykładami takich słów utworzonych z rzeczownika: business-like, ogród, nieszczelny, słoma, mielone, transcendentalny, a także wiele innych. Porozmawiamy o tym więcej.

Właściwości przymiotników

Denominative przymiotników – to tylko jeden widok z dużej rodziny tych części mowy. Dlatego też cechy, które odnoszą się do wszystkich przymiotników i działać przeciwko Denominative. W ten sposób, w zależności od ich znaczenia słownikowego można przypisać do 3 grupy: względnej dopełniacza jakości.

Jakościowe przymiotniki donoszą różne właściwości obiektów, takich jak wagi i wielkości (mały, lekki), kolor i wygląd (biały, pełny), wieku i charakteru (młody, zły) i tak dalej. D. przymiotniki względne również opisać cechy rzeczowników, ale pośrednio, poprzez ich stosunku do innych obiektów. Przedmiotem tej postawy może uczynić materiał (papier, żelazo), miejsce (kraj, miasto), czas (data, zima), działania (sprzątanie, naprawy), termin (matematyka), numer (podwójne) i tak dalej. Dzierżawcze przymiotniki charakteryzować należy do nikogo, że odpowiedzi na pytania, których „?” ( "Czyja?" "Czyje?" "Czyje?"). Przykłady zaborczy przymiotnik: królik, ojciec, ryby.

Jak widzimy, w każdej grupie są też denominative przymiotniki. Przykłady: dopełniacz „Wilk” od rzeczownika „Wilk” względna „słoma” (z „słoma”), „Gold” o wysokiej jakości (od „Gold”). Nawiasem mówiąc, na przykładzie słowa „złoto”, widzimy, jak samo słowo może być przypisany do różnych typów. Razem „złoty deszcz” jest przymiotnikiem działa jako wysokiej jakości, jeśli chodzi o „Złoty Pierścień” – tak jak krewnego.

o przyrostków

Denominative tworzenie przymiotników następuje poprzez dodanie do korzeni rzeczowników przedrostek zakończeń sufiksu. Prefiksy (przedrostki) i zakończenia zwykle nie powodują żadnych szczególnych problemów, ale na przyrostków należy mówić więcej. Przyrostków denominative przymiotniki są dość zróżnicowane. Ale w większości przypadków, poprawna pisownia ich łatwe do zapamiętania. Przyrostków „prysznice” i „MSR” może być obecny tylko „i”: zwodnicza, sumienny. W przypadku przyrostka „ive” i „S” zasady pisania jest następujący: w akcentowanej sylaby napisane „wierzba” w nienaprężonym – „S” (płaczliwy, ale kierownicy). Wyjątkiem od tej reguły są słowa „wybaczający” i „Fool”. Przyrostków „s”, „jajowate”, „Hovit” pisać po twardych spółgłosek z wyjątkiem „Q”. Przykłady: rzemieślnik, winny, business-like. Po miękkich spółgłosek spółgłoski syczące i wersji "n" użytkowania sufiks, odpowiednio, "S", "evat", "Evita": wyroby, pimply, błyszczące. To ma sens, aby skupić się na tych przypadkach, gdzie przyrostki pisownia denominative przymiotniki rodzi wiele pytań.

O przyrostkiem „ck”

Dlaczego piszemy „niemiecki”, ale „francuski”? Takie pytania są często zaskoczony. Faktem jest, że w pierwszym przypadku jest przyrostkiem „k”, a drugi „SK”. Ale skąd wiesz, kiedy piszesz każdy z nich? Pisowni denominative przymiotniki są regulowane przez następujące zasady. Jeśli trzpień rzeczowników kończących się na „A”, „C” i „H”, należy użyć przyrostka „K”, literę „k” i „ch” w oparciu o słowa zmieniono na „C”: Tkacz – tkactwo, pięść – kułak, kowal – Kuznetsk. Przyrostek „CH” jest często stosowany w stosunku przymiotników. Przykład Pradze – Praga (tu jest pierwiastkiem rzeczownik jest zmiana „g” do „F”), marynarz – żeglarz (gdzie „s” u podstaw rzeczownika z przyrostkiem „ck” da podwojenie litery czy sama rzecz kończy „ck”. jak to się dzieje w pewnych starych rosyjskich nazwie (Omsku Yeisk), przy czym denominative przymiotników powstają bez przyrostka: Yeisk, Omsk.

Co ciekawe pisanie jakiś denominative przymiotnik pochodzący od warunków geograficznych zagranicznych. Piszemy Welsh (z Walii), pomijając litery „C” wraz z cebulkami, ale dodanie przyrostka „ck”. " W tym samym czasie Daugawpils haseł (z Daugavpils), „c” z korzenia rzeczownika z przyrostkiem „ck” dadzą nam podwójnego „S” w przymiotnika. W przypadku przymiotnik damasceńskiej (od Damaszku), literę „a” na końcu rzeczownika jest stracone, więc orkisz „ss”.

Co zrobić te przykłady? O wieloznaczności języka i różnego rodzaju wyjątków. Tak więc, w przeciwieństwie do zasad, piszemy: tadżycki, uzbecki (nie tadzhitsky, uzbetsky). Te i inne przymiotniki, że pisanie nie podlega zasadom standardowym, po prostu pamiętać.

Nie będziemy podwoić!

„N” List w przymiotnikowej przyrostek powoduje najwięcej problemów. Kiedy go używać samodzielnie, a gdy podwoi?

Pierwszą rzeczą do zrobienia – aby wybrać korzeń rzeczowników, przymiotników, od którego denominative. Zasada jest prosta: jeśli korzeń nie kończy się w „n”, w większości przypadków, nie podwojenie nie jest. Lato (od domu) – w takich słowach nawet myśli nie będą mieli nic do podwojenia. Przyrostek "an", "Yang", "John" nie będzie zastępujący: skóry (skóra), pszczoły (pszczoła), masy (masy). Jednakże, istnieje kilka słów, gdzie zasada ta nie działa: szkła, drewna, cyny.

Ważne! W wielu rzeczowników kończących się na korzeniu „n” edukacja Denominative zaborczy przymiotnik przychodzi bez przyrostka. Przykłady :. dzik, świnia, wrony, jelenie, itd. Należy pamiętać o obecności takich słów, by nie zapytać, wydawałoby się logiczne pytanie: „Dlaczego są one napisane tylko jeden” n „?”

Korzystanie z „NN” w denominative przymiotników

Zgodnie z przyjętymi zasadami dwukrotności „N” w przypadku piszemy denominative przymiotniki utworzone przez dodanie przyrostka „enn” lub „ONN”. Na przykład: żurawina, promocyjne, wycieczka. Nawiasem mówiąc, w ramach tej samej zasady iz zastrzeżeniem zwykłych przymiotników jakościowych z tym samym przyrostkiem, podkreślając wysoki stopień danych: workowate mocny.

Podwojenie „n” jest również charakterystyczne dla przymiotników od rzeczowników, które weszły do „Mia” to: nazwa, nasiona, sztandar plemienia. Wynikiem czego będzie wyglądać następująco: a mianowicie, hodowli, nasion, (czerwony) znak.

Z dwoma „n” powinno być napisane i są denominative przymiotniki, rzeczownik, dla których oryginalny miał na końcu korzenia literą „n”. Tutaj następuje podwojenie ponieważ „n” przyrostek zostanie dodany do istniejącego literę: cenny (cena), długi (długość), Instant (moment).

Oto korzeń!

Język rosyjski nie jest łatwe, a niektóre decyzje nie zawsze wydają się oczywiste. Dlatego konieczne jest znowu raz przypomnieć potrzebę przeznaczenia korzeń rzeczownika: to jest to, co często przyczynia się do prawidłowej pisowni denominative przymiotnika. Dlaczego piszemy łabędzia, ale stary? Ponieważ w pierwszym przykładzie mamy przyrostek „John”, która nie może być podwojenie. W drugim przypadku, „n” od korzenia rzeczownika „starego” dodawana „n” sufiks, co daje nam podwojeniu.

wniosek

Prawdopodobnie może żyć bez przymiotników. Ale to byłoby za język? Prymitywny, ograniczony, brak precyzji i urody. Nie jest to ani poezja, ani proza, lub nawet oznaki cywilizacji. Dlatego badanie przymiotników jest niezbędna i jednocześnie niezwykle interesujący.