570 Shares 8643 views

Wskaźniki i rodzaje bezrobocia. Główne problemy


Nowoczesna gospodarka rynkowa charakteryzuje się wyraźną tendencję do niestabilności, która przejawia się w jego szczególności cykliczny rozwój i znaczny wzrost cen. Ale główny wskaźnik jest bezrobocie. Jest złożoność znalezieniem miejsca aktywności zawodowej dużej liczby obywateli jest podstawą do dalszego rozwoju kryzysu gospodarczego.

Naukowcy w literaturze współczesnej bardzo starannie wypracowane problemu bezrobocia. Zidentyfikowane i opisane szczegółowo jej główne wskaźniki i rodzaje. Istnieje kilka klasyfikacji, które są przeznaczone do różnych powodów.

Frykcyjne rodzaje bezrobocia, które są wyrażone w obecności krótkich okresów bezrobocia. Są one niezbędne dla osoby, aby znaleźć nowe miejsce służby. Ale głównym problemem jest fakt, że odpowiada kwalifikacji i profesjonalizmu pracownika. Co więcej, taki okres – dobrowolny wybór obywatela, co jest raczej trudne do wpływów.

Z reguły tego typu bezrobocia jest doprowadzenie ludzi, którzy są zajęte z powodu przejścia do innego miejsca pracy. Ponadto obywatele mogą udało się znaleźć pracę, zaczną wkrótce go albo oni – sezonowości pracowników (budownictwo, rolnictwo i tak dalej).

Typy strukturalne bezrobocie to sytuację, w której pracownik jest bezczynny przez długie okresy czasu. Okresy te występują w wyniku zmian strukturalnych w gospodarce, unieważniania poziomu umiejętności niektórych kategoriach siły roboczej.

Jak pokazano rzeczywistości bezrobocie strukturalne rodzaj i tarcia może istnieć jako dysfunkcjonalne iw dobrych okresach. Wynikiem tego jest całkowita liczba bezrobotnych powyżej dwóch typów, który został nazwany „naturalna stopa bezrobocia.”

Zazwyczaj będzie to stosowne do sytuacji równowagi makroekonomicznej. Ponieważ w tym przypadku pełne zatrudnienie będzie pasował do naturalnej stopy bezrobocia. Dla każdego kraju, czynnik ten jest nie tylko fatalne, ale nawet znajome, powstające w związku z rozwojem fal podobnych gospodarkę.

Cykliczne bezrobocie spowodowane rodzajów wzlotów i upadków produkcji. Pojawiają się one w pewnej sytuacji. Jeśli istnieje różnica między jego rzeczywistej wydajności i naturalną normę, to jest – główne wskaźniki cyklicznym typu bezrobocia. W rezultacie, opóźnienie rzeczywistego potencjału PNB ustawić wartość.

Oprócz tej klasyfikacji, następujące rodzaje bezrobocia:

  • dobrowolne (obywatel nie szuka pracy) i zmuszony (osoba nie może znaleźć miejsca, zgodnie z istniejącymi roszczeń);
  • rejestrowane, gdy jednostka jest oficjalnie zarejestrowana w zatrudnieniu;
  • marginalny (bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych, kobiet z niższych klas, młodzieży i innych słabszych grup społecznych);
  • niestabilny, który pojawia się ze względów czasowych i spowolnienia gospodarczego;
  • sezonowy, w zależności od poziomu wahań aktywności gospodarczej w niektórych sektorach gospodarki w danej porze roku;
  • technologia, która jest związana z automatyzacji i mechanizacji produkcji, w wyniku czego część pracy staje się zbędne i niewykwalifikowanych;
  • instytucjonalnych, które powstaje w wyniku interwencji związków zawodowych i państwa w ustalaniu stawek płac.

Problem bezrobocia – kwestia światowej klasy, jak każdy kraj będzie prędzej czy później do czynienia z nim.