224 Shares 1705 views

Tajemne znaczenie opowieści o duchach

Kiedy nadejdzie noc, nie ma nic lepszego, niż się przestraszyć dobrą starą, przerażającą historią ducha. Nikt nie docenia tego bardziej niż MR James, który napisał wiele przerażających opowieści o paranormal na świecie, które mają być czytane w przeddzień Bożego Narodzenia.

Dzieła męskie

Jednak klasyczne, mistyczne historie Jamesa umożliwiły wzmocnienie jeszcze jednego aspektu tej sfery – że to całkowicie należy do ludzi. James, zapalony kawaler, był rektorem Królewskiego Kolegium Cambridge, gdzie zdecydowanie sprzeciwił się przyjęciu kobiet-studentek w tej instytucji. W rezultacie udał się do Etonu, swojego pierwszego męskiego college'u. Dlatego nie dziwi fakt, że kobiety rzadko pojawiają się w swoich opowiadaniach. Jeśli chodzi o nadprzyrodzone, natychmiast przypomnieć Howard Phillips Lovecraft, Oliver Onions, Sheridan Le Fanu i inni – wszyscy mężczyźni. W ostatnich miesiącach opublikowano szereg książek, których autorami są wyłącznie kobiety. Novella Gillian Flynn "Dorośli" opowiada o fałszywej psychopacie, trudnym nastolatku i domu, w którym najwyraźniej żyje zły duch. Kiedy czytasz tę pracę, masz wrażenie, że ktoś wyrzucił lodowatym sopelem za kołnierzyk. Pierwsza powieść Lorny Gibb "Historia ducha" opisuje w zabawnej formie życie wiktoriańskiego specjalisty w sesjach nadprzyrodzonych, a książka "Surowa krew", napisana przez Catriona Ward, opowiada o gotyckiej historii o cholernej rodzinie.

Kobieta pracuje

W książce Kate Moss "córka taksówkarza" opowieść o duchach miesza się z historycznym mistycyzmem. Louise Welsh i Audrey Niffenegger, którzy zarówno pisali własne "nieziemskie" prace, stali się redaktorami antologii "Ghost: 100 opowieści czytanych z lekką" i "Ghost: kolekcja opowieści z duchami", w której kobiety są szeroko reprezentowane. Cóż, Susan Hill, która od dawna się w tym gatunku jako książka "Kobieta w czerni" opublikowała zbiór opowiadań, z których dowiodła, że nadal jest królową ghuli i ghuli.

Pierwsza Rewolucja

Ale w tym przypadku interesujące jest, że świat nie widział nic nowego. Zgodnie z niektórymi ocenami naukowymi, w 19 wieku, w szczycie popularności gatunku, kobiety utworzyły około siedemdziesięciu procent historii opowieści opublikowanych w czasopismach amerykańskich i brytyjskich. Nazwiska większości z tych pisarzy (Amelia Edwards, Mary Elizabeth Braddon, Charlotte Riddell, Mary Louise Molesworth) od dawna zapadły w zapomnienie, a inni (Edith Wharton, Edith Nesbit) są nadal pamiętane przez ludzi poprzez ich inne prace.

Najsilniejszy przykład

W opowieściach Jamesa i firmy, najczęściej męski bohater odkrywa, że jego umysłowe wydziały i pomysły naukowe zostały zakwestionowane przez zjawisko nadprzyrodzone. W utworach napisanych przez kobiety, gdy nagły hałas jest usłyszany w nocy, zdecydowanie jest pisarzem, który bije głowę o sztywnej definicji jej roli w społeczeństwie. Po raz pierwszy w latach siedemdziesiątych krytycy zaczęli doceniać, jak sprawa seksu zaczęła wpływać na historie z duchami, odkrywając niewiarygodne podteksty w opowieściach, które napisały kobiety. Jedna z klasycznych przykładów – książka "Żółta tapeta", napisana przez Charlotte Perkins Gilman, gdzie nieznany opowieść cierpi na depresję dla pieszych, w wyniku której przywiązuje się do łóżka pod stałym nadzorem męża, lekarza, a tym samym zaczyna tracić swój umysł. Sam Gilman zdiagnozowano "neurastenii", gdy miała niewiele ponad dwadzieścia lat. Została potraktowana przez dr S. V. Mitchell, której lekarstwa leżało od wielu miesięcy na łóżku dla kobiety. Pozwolił jej tylko rzadko spotykać się z posiłkami i odmówić wszelkiej aktywności umysłowej, fizycznej i społecznej. Kreatywne apele, takie jak pisanie czy rysowanie, były surowo zabronione. Jak powiedział Gilman później, "leczenie" prawie doprowadziło ją do szaleństwa.