680 Shares 1649 views

Intel produkty: chipsety. Recenzje, opisy, specyfikacje, opinie i seriale

W tym artykule będą rozpatrywane szczegółowo opisane i produkowane przez chipsety Intel dla najnowszej generacji procesorów producenta. Zalecenia zostaną również podane na wybór logiki płyty głównej przy budowie nowego systemu komputerowego.


Co to jest „układ”?

Na słowo „układ” jest ukrycie chipset, który jest zainstalowany na płycie głównej. Łączy ze sobą różne elementy systemu komputerowego. Jego drugie imię – logika systemu. Zasadą jest, że jest przywiązany do konkretnego gniazda, które jest gniazdem procesora. W tym artykule omówione zostaną najbardziej odpowiednie rozwiązania z „Intel”, które nadal można spotkać na sprzedaż.

„Sandi Bridzh” chipset i druga seria

Najbardziej „starożytny” dzieł chipsetach Intel, które obecnie nadal być znalezione na sprzedaż odnoszą się do drugiej serii. Zapowiedź ich miejsce na początku 2011 roku i można zainstalować żadnych rodziny procesorów w nich „Sandi BRIDZH” i „Ivy Bridge”. Instalacja procesora drugiej rodziny może trzeba zaktualizować BIOS. Wszystkie te układy są zainstalowane gniazda 1155 i były często wyposażone w zintegrowane rozwiązanie graficzne. Inną ważną cechą tej platformy było to, że składała się z tylko jednym chipie – „południowego mostu”. Ale „North Bridge” został zintegrowany z procesorem. Najbardziej dostępne wśród nich był chipset Intel H61. To pozwala na tworzenie niedrogich systemów back office. Opiera się również na nim mógłby zrobić dobry komputer do badania. Ale grono „Cor Ay5” lub „Cor Ay7” i „H61” wyglądają dość śmieszne. Głupie MiniATX płyt z minimalną funkcjonalnością zainstalować procesor o dużej wydajności. Ten chipset pozwala na zainstalowanie tylko 2 moduł RAM jest wyposażony w jednym gnieździe PCI-Express 16x v2.0 do zainstalowania zewnętrznego akcelerator graficzny i posiada 10 porty YUSB 3.0 i 4 porty SATA do podłączenia dysków twardych lub napędów do odczytu dysków optycznych.

Segment środkowy zajęty Q65, Q67, B65 (te chipsety nie obsługuje chipy "Ivy Bridge"). Różnica między nimi oraz H61 jest ilość gniazd (w tym przypadku nie było 4 zamiast 2) oraz otworów napędowych (5 wobec 4). Początkowo najbardziej produktywne wykorzystanie N67 i P67. Pierwszy z nich obsługuje zintegrowane wideo, ale to był wyposażony tylko w jedno gniazdo dla akceleratora graficznego zewnętrzne. A drugi był przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznych kart graficznych (miał 2 sloty na ten cel), ale wbudowany akcelerator grafiki na tych płytach nie działają. Z kolei, roztwory oparte na Z68 połączyli najlepsze cechy N67 i P67. Ten chipset może zostać uznany za najlepszy na peronie.

„Ivy Bridge” i płyty główne pod nimi

Nowa generacja procesorów „Ivy Bridge” przyszedł w 2012 roku, aby zastąpić „Sandi BRIDZH”. Znaleziono między tymi generacji chipów fundamentalne różnice. Jedyną rzeczą, w rzeczywistości nie zmieniło – jest to proces. Procesory poprzedniej generacji wykonane w technologii 32 nm, a nowy proces – 22 nm. Gniazdo te układy były te same – 1155. Systemy entry-level w tym przypadku wszystko dobrze zbudowany na podstawie „Intel H61” chipset, który jest dobrze obsługiwany zarówno pokolenia kryształów półprzewodnikowych. Jednak w średnim i premium segmentów w tym przypadku nie zmieniły się znacząco. Chociaż charakterystyki chipsetów Intel 7 seria wskazuje, że prawie nie różni się od swoich poprzedników. Decyzjami średniego szczebla w tym przypadku leczono B75, Q75, Q77 i N77. Wszystkie z nich wyposażone są w jedno gniazdo dla grafiki i miał cztery sloty na pamięci RAM. Jednak najbardziej skromne obiektu.W B75: 5 portów SATA 2.0 i SATA 3.0 portowe 1 za organizację przechowywania i 8 portów YUSB 2,0 i 4-portowy YUSB 3.0. Nawiasem mówiąc, wszystkie chipsety z serii 7 tak wiele YUSB 3,0 i może się pochwalić. Q75 B75 różni się od liczby portów YUSB tylko 2,0, który w tym przypadku jest to 10 zamiast 8 N77 i Q77, Q75, a w przeciwieństwie do B75 mogą oferują z SATA 3.0 zawiera dwa gniazda. Premium – segment w tym przypadku jest reprezentowany przez Z75 i Z77. Jeśli tylko poprzednie cztery chipset możliwość podkręcania procesora oraz akcelerator graficzny, kryształ dwa półprzewodnikowe mogą również zwiększyć częstotliwość pamięci. Również w tym przypadku, jest zwiększenie liczby slotów dla kart graficznych. Decyzje na podstawie ich Z75 było 2, a Z77 – 3.

„Hasvell”, „Hasvell odświeżyć” i jego układ logiki

W 2013 roku, w celu zastąpienia Socket 1155 przyszedł 1150. Jakie rewolucyjnych zmian jej procesory nie mają. Wyjątek w związku z tym jest jedynym wióry z napędem elektrycznym, który w tej rodzinie jednostek centralnych zostało znacząco poprawione, a jest to możliwe, bez zmiany procesu produkcyjnego, co znacznie zmniejsza izolacji cieplnej kryształów półprzewodnikowych. Nowe chipsety zostały wydane w ramach nowego gniazdka. Ich opcje mają wiele wspólnego z poprzednią generacją serii 7. Było 6 chipsety: N81, V85, Q85, Q87, P87 i Z87. Najskromniejszy z parametrów był N81. On ma tylko 2 sloty na pamięci RAM, 2 porty SATA 3.0, SATA 2.0 2porta i 1 slot dla karty graficznej. Ponadto, ilość portów YUSB 2.0 i 3.0, odpowiednio, wynosi do 8 i 2. płyt ten układ scalony jest zwykle instalowany żetony „Celeron” i „Pentium”. Chipset firmy Intel B85 N81 wzrosła liczba różnych gniazd pamięci RAM (było już 4) portów YUSB 3.0 SATA 3,0 (4 sztuk, w obu przypadkach w porównaniu z 2). Q85 może w porównaniu z V85, pochwalić tylko 10 YUSB 2,0 porty. Te dwa mikroukłady są najczęściej stosowane w połączeniu z układami „Cor Ay3”. Charakterystyka Q87, P87 i Z87 identyczne. Są 4 gniazda dla portów RAM 8 YUSB 2,0, 3,0 YUSB otwory 6 i 6 SATA 3,0 portów. Q87 chipsety iR87 wielki dla „Cor Ay5” i „Cor Ay7” z zablokowanymi mnożników. Ale Z87 został założony na wióry z indeksem „K”, to znaczy, u jego podstawy zbudowane systemy komputerowe do podkręcania procesora.

„Broadvell” i chipsety dla niego

nowe układy o kodowej nazwie „Broadvell” przyszedł w 2014 roku, aby zastąpić „Hasvell” pokolenie. Są one wykonane przez nowego procesu technologicznego 14 nm oraz o nie w pełni kompatybilny z serią 8 zestawów logiki. Procesorów została wydana trochę i, w rezultacie, szczególny chipsety aktualizacji nie stało. Zostały one zwolnione tylko 2 – H97 i Z97. Pierwsza z nich była przeznaczona dla procesora z zablokowanym mnożącego i powtarza p87 parametrów. Ale chipset Z97 był dokładną kopią Z87, ale obsługiwane przez CPU „rdzenia” 5. generacji. Nawiasem mówiąc, w tych samych płyt głównych mogą być instalowane i frytki 4. generacji, czyli „Hasvell”.

logiczny system „Skaylayk”

Łącznie 5 zestawów logiki systemu został przedstawiony na CPU ostatniej generacji o nazwie kodowej „Skaylayk”: H110, B150, N170, Q170 Z170. Porównaj chipsety Intel z serii ósmy setną wyraźnie pokazuje pozycjonowanie tego ostatniego. W tym przypadku, parametry techniczne ich niemal identyczne. Pierwszy z nich – H110 – przeznaczony do stosowania w systemach budżetowych i komputerów biurowych wraz z „Tseleronami” i „Pentium”. V170 i N170 zorientowany "Cor Ay3" "Ay5 Kor" i "Cor Ay7" z zablokowanymi mnożników. Cóż, z odblokowanym mnożnikiem o „Cor Ay5” i „Cor Ay7” (czyli CPU z indeksem „K”) jest najbardziej prawidłowo zainstalowany w płytach głównych opartych na Z170. Jest jeszcze jedna ważna różnica w tej rodzinie chipsetów, który ma obsługiwać nowy typ pamięci – DDR4. Ale wszystkie wcześniejsze wersje logiki systemu wytwórców obsługują tylko DDR3.

Co dalej?

Cykl życiowy komórek serii chipsetów Intel dopiero się zaczyna. Rozwiązania te będą istotne nawet dokładnie 2 lata. Tak, a proces będzie nadal wymiana nie jest tak dużo, zbyt szybko. Ale w każdym razie jego odbiorniki będą mieć podobny podział w niszy. Nawet oznaczenie są podobne.

Rozwiązania dla entuzjastów

Oddzielnie należy rozważyć chipsety dla entuzjastów z Intelem. 2011 platforma chipset różni się od opisanego wcześniej wszystko. Pierwszym z nich był H79. On pozwala na ustawienie najbardziej produktywnych rodzin chipowe „Sandi Bridzh” i „Ivy Bridge”. Aby zamienić go w 2014 roku przyszedł H99, który był przeznaczony dla rozwiązań instalacyjnych „Hasvell”. Wśród innych różnic powinna być przyznana w ostatniej nośnej standardowej DDR suwaka 4, a H79 może pracować tylko z DDR 3. Także te procesory, w porównaniu do uprzednio opisanego układu może oferują sterowania poprawie pamięci (4 kanałów), a także wzrost liczby komputerowych modułów (najbardziej wydajne rozwiązania zawarte w strukturze 8 bloków).

Zalecenia dotyczące wyboru płyty głównej

Intel chipsety płyt głównych wyraźnie podzielone na niszach. Najmniej wydajne rozwiązania zaleca się budować na N81 i H110. Komputer najbardziej produktywny dla entuzjastów komputerowych lepiej jest zbierać na podstawie Z87, Z97 i Z170. Reszta chipsetów są ukierunkowane na średniej klasy systemów komputerowych. Ich wydajność wystarczy na najbliższe 2-3 lat, z głową, ale overclocking jest zminimalizowane. Cóż, najnowsze Aktualizacja BIOS generalnie wskazują, że taka możliwość będzie wkrótce zniknął. Własne bloki producent chipsetu. Z punktu widzenia innowacji jest lepiej wybrać rozwiązań setną serii, które dopiero teraz zaczynają aktywnie pojawiają się na półkach sklepowych. Ale w przypadku oszczędności w budżecie będą musiały kupić bardziej przystępne płyt głównych 80 serii.

wyniki

W tym artykule mam omówione szczegółowo w chipsetach, wydany w 2011 roku przez firmę Intel. Chipsety to półprzewodnikowy gigant jest aktualizowana niemal co roku. W rezultacie, każda nowa generacja procesorów wymaga zakupu zaktualizowanej głównej. Z jednej strony, to zwiększa koszt komputera, a z drugiej – pozwala na stałe podnoszenie jej wydajności.