215 Shares 6335 views

Insulinopodobny czynnik wzrostu: norma i odchylenia

insulinopodobny czynnik wzrostu-jak nazywa hormon podobny w budowie chemicznej do insuliny. Reguluje procesy różnicowania komórek, ich rozwój i wzrost. Jest również zaangażowany w metabolizm glukozy.


Historia odkrycia

Powrót w późnych latach 50-tych XX wieku, naukowcy sugerują, że między hormonu wzrostu (STH), który nazywany jest również hormon wzrostu i komórek organizmu, istnieje jakiś pośrednik. Wniosek ten wynika z tego, że hormon wzrostu miała wpływ tylko na żywy organizm, lecz gdy jest podawany do komórek mięśniowych, a nawet gdyby były one w pożywce, nie obserwowano żadnego wpływu.

W 1970 roku stwierdzono, somatomedyny, które zostały wymienione przez mediatorów. Nazywano czynniki wzrostu insulinopodobne. Początkowo izolowane trzech grup substancji: a somatomedyna (IGF-3) i B (IGF-2), C (IGF-1). Ale stwierdzono, że w 1980 roku wzrost czynnika 2 insulinopodobny, a także 3 – jest to tylko artefakt eksperymentalny, ale w rzeczywistości nie istnieje. Potwierdziła jedynie obecności IGF-1.

struktura

czynnik wzrostu insulinopodobny 1 (IGF-1) składa się z kwasów 70 aminokwasów, które tworzą wewnątrzcząsteczkowe wiązania z łańcuchem mostków. Jest to peptyd, który wiąże się z białkami osocza, tzw natywnym czynnikiem wzrostu. Pozwalają one somatomedyny pozostają aktywne znacznie dłużej. Potrzeba kilka godzin, podczas gdy w postaci wolnej, że okres ten nie przekracza 30 minut.

Hormon jest podobna do proinsuliny, za który otrzymał jego imię. Oraz w syntezie somatomedyna ogromną rolę odgrywa insulina bezpośrednio. Mimo wszystko przyczynia się do uzyskania wszystkich niezbędnych aminokwasów w wątrobie, aby uruchomić mechanizm tworzenia FMI.

hormony syntezą

Wspomniany czynnik wzrostu uważane pośredniczy endokrynologiczne zapewniając działanie hormonu wzrostu. Jest ona syntetyzowana w hepatocytach, w wątrobie w odpowiedzi na stymulację receptora. W prawie wszystkich tkankach działanie hormonu wzrostu jest przez IGF-1. dostaje z wątroby do krwiobiegu, a stamtąd za pośrednictwem białek nośnych w tkankach i narządach. Powiedział hormonu stymuluje wzrost kości, tkanki łącznej i mięśni. Ponadto, insulinopodobny czynnik wzrostu jak syntetyzowane niezależnie w wielu tkankach. Jeśli to konieczne, każda komórka może samodzielnie zapewnić sobie z tą substancją.

Wydzielanie IGF-1, ze wzrostem wątroby pod działaniem estrogeny, androgeny, insuliny. Ale to glikokortykosteroidów jest zmniejszona. Jest uważany za jeden z powodów, dla których substancje te wpływają na wzrost i rozwój organizmu i jego tempo dojrzewania płciowego.

właściwości

IGF w komórkach mięśni wykazuje aktywności stymulacji wzrostu i insuliny. To katalizuje syntezę białka i spowalnia proces niszczenia. przesuwa się również metabolizm, sprzyja przyspieszonej spalanie tłuszczu.

Insulinopodobny czynnik wzrostu-1 wiąże się z gruczołu przysadkowego i podwzgórzu. Odnajduje go we krwi zależy od doboru innych hormonów. Na przykład, przy małym stężeniu zwiększa wydzielanie hormonu wzrostu. Zwiększa wytwarzanie hormonu wzrostu, hormonu uwalniającego. Jednak przy wysokich poziomów IGF-1 wydzielania wspomnianego hormonu zmniejsza się.

Między somatostatyny i insulinopodobnego czynnika wzrostu-jak to bezpośredni związek ma swoją siedzibę. Ze wzrostem o jeden z nich zwiększa się i stężenia sekundę.

Trzeba też pamiętać, że używać go jako anaboliczny sportowców nie warto. Został on wielokrotnie opublikował wyniki badań, które odnoszą się do negatywnych wyników prób biorąc leki, które zawierają insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF). Ich metoda prowadzi do cukrzycy, upośledzenia wzroku, zaburzenia mięśnia sercowego, neuropatia, hormonalne zakłóceń. Ponadto, substancja jest jedną z głównych katalizatory wzrostu guzów nowotworowych.

cechy IGF

Zaobserwowano, że insulinopodobny czynnik wzrostu 1 jest obniżony w starości i w dzieciństwie, i to jest najwyższy wśród młodzieży. Ale jak naukowcy odkryli, że starsi ludzie, których poziom tego hormonu jest bliższa górnej granicy normy dla ich grupy wiekowej żyć dłużej. Ponadto, są one mniej podatne na choroby serca i naczyń krwionośnych. Oddzielnie, warto zauważyć, że zwiększenie ilości w czasie ciąży.

stężenie we krwi w ciągu dnia jest w przybliżeniu taka sama. W związku z tym, jest ona wykorzystywana do oceny zaburzeń w rozwoju hormonu wzrostu. Po tym wszystkim, stężenie hormonu wzrostu we krwi zmienia się w ciągu dnia, maksymalny poziom określony w nocy. Dlatego, aby dokładnie ustawić wysokość jest problematyczne.

Zmniejszenie stężenia hormonu

IGF-1 została odkryta dopiero w 1978 roku. Od tego czasu już spędziliśmy sporo badań, w wyniku których został ustalony szereg ustaw. Zatem deficyt jego dzieciństwa jest powodem opóźnienia wzrostu i rozwoju fizycznego dziecka. Ale również niebezpieczne, jeśli insulinopodobny czynnik wzrostu jak zmniejszona u dorosłych. Po tym wszystkim, należy zauważyć, niedorozwój mięśni, spadek gęstości kości, zmiany w strukturze tłuszczów.

Spowodowany brakiem IGF może być wiele chorób. Wśród nich, choroby nerek, wątroby. Często przyczyną ograniczonej ilości IGF jest chorobą, takich jak niedoczynności przysadki. Jest to stan, w którym komora może zatrzymać lub znacznie zmniejszone wytwarzanie hormonów przysadki. Ale również zmniejsza produkcję somatomedy- z deficytem mocy, lub prościej, głodu.

Wzrost IGF

Pomimo poważnych konsekwencji, co powoduje brak IGF-1, to nie jest konieczne, aby przypuszczać, że wzrost liczby jego nie tak źle.

Tak więc, jeśli czynnik wzrostowy insulinopodobny 1 aktualizowanych, doprowadzi to do akromegalii i gigantyzmu u dorosłych u dzieci. Choroba objawia się maluchy następująco. Zaczynają intensywny wzrost kości. To w wyniku przyczyn nie tylko ogromny wzrost, ale również zwiększone końcowych do nienormalnie dużych rozmiarach.

Akromegalii, która występuje u dorosłych prowadzi do rozbudowy kości nóg, rąk i twarzy. Również cierpieć i narządy wewnętrzne. Może to doprowadzić do śmierci z powodu kardiomiopatii – choroba, w której wpływ mięsień sercowy, naruszył jego funkcji.

Najczęściej dlatego, że zwiększa insulinopodobny czynnik wzrostu, jak guz przysadki. Od niej można pozbyć się za pomocą leków, chemioterapia, a to może być usunięty chirurgicznie. Analiza pomaga określić, jak skuteczne leczenie, lub sprawdzić, czy operacja została przeprowadzona sprawnie. Na przykład, jeśli guz nie jest całkowicie usunięto stężenie IGF jest zwiększona.

Przeprowadzenie badania

Aby zdiagnozować zmiany stężenia insulinopodobnego czynnika wzrostu-jak w nowoczesnych centrach laboratoryjnych użyć metody Ihla. Analiza immunohemilyuminestsentny tzw. Opiera się ona na odpowiedź immunologiczną antygenów. W etapie wyodrębniania substancji wymagana przymocowanej radiolatarni – luminofory, które są widoczne w świetle ultrafioletowym. Ich poziom luminescencji jest mierzone przy użyciu specjalistycznego sprzętu – luminometru. Zgodnie z tym, stężenie niektórych substancji w surowicy.

Badanie Wytwarzanie

Aby ustalić, IGF-1, insulinopodobny czynnik wzrostu-jak jest to konieczne do oddawania krwi w porannym obowiązkowego postu. Wolno pić tylko czystą wodę. Odstęp między ostatnim posiłkiem i ogrodzenia materiału do badań, aby mieć więcej niż osiem godzin. Ważne jest, że 30 minut przed dostawą analizy pacjent był w stanie spoczynku. Do badań wziąć krwi żylnej.

Co więcej, eksperci zalecane zrezygnować z analizy podczas ostrej choroby układu oddechowego (pochodzenie wirusowe lub bakteryjne), aby uniknąć fałszywych wyników.

średnie

Podczas wypełniania formularzy w laboratorium ważne jest, aby określić wiek. Po tym wszystkim, to zależy od niego, to co powinno być czynnikiem insulinopodobnego wzrostu. Norma ustala się indywidualnie dla każdej kategorii. Konieczne jest również, aby nie koncentrować się na średnich, ale na danych laboratorium, w którym zostały podjęte próby. Na przykład, dla młodzieży w wieku 14-16 lat poziom hormonów mogą wynosić od 220 do 996 ng / ml. I dorosłych, które mają więcej niż 35 lat, nie powinna przekraczać wartości 284 ng / ml. Im starszy pacjent, tym niższy maksymalny poziom IGF powinno być. Po 66 latach, stopa jest ustawiona w zakresie 75-212 ng / ml po 80 – 66-166 ng / ml.

poziomy IGF dzieci będzie również zależeć od wieku. U noworodków, które nie jest jeszcze 7 dni, powinna wynosić od 10 do 26 ng / ml. Jednak po 16 dni do 1 roku, szybkość ustawiono na 54-327 ng / ml.

Diagnoza chorób

Stwierdziwszy insuliny czynnika wzrostu, możliwe jest, aby zdiagnozować wiele chorób. Zwiększając poziom dowodów nie tylko gigantyzmu u dzieci i akromegalii u dorosłych. To może być oznaką raka płuc i żołądka, przewlekła niewydolność nerek. Ale należy również zauważyć, że możliwe jest zwiększenie, biorąc deksametazon, adrenostimulyatorov alfa, beta-blokery.

Obniżony poziom IGF u dzieci może wskazywać na karłowatość. U dorosłych, poziom jest często ograniczona, gdy niedoczynność tarczycy, marskość, jadłowstręt psychiczny lub po prostu na czczo. Innym jednym z możliwych przyczyn przewlekłej rozmowy deprywacji snu oraz liczby odbioru leków o wysokich dawek estrogenów.