819 Shares 7949 views

Co jest bardziej niezawodny – CVT lub „maszyna”? Jaka jest różnica? Zalety i wady

Prowadzenie samochodu z manualną skrzynią biegów wymaga opieki i współcześni ludzie są zawsze gdzieś w pośpiechu. Automatyczna skrzynia biegów w tym planie jest znacznie prostsze. Elektronika ja myślę dla kierowcy i wykonać wszystkie niezbędne czynności – nie można odrywać od drogi. Ale urządzenie z automatyczną skrzynią biegów o wiele bardziej skomplikowane niż manualną skrzynią biegów. A im bardziej skomplikowana konstrukcja, tym niższa jego niezawodność. W historii motoryzacji istnieje wiele nieudanych systemu pudełka gidrotransformatornyh CVT jest wciąż słabo poznane. Spróbujmy dowiedzieć się, co niezawodne – CVT lub „automatyczne”.


Automatyczna historia

Pojawił się w roku 1903. Pierwsza transmisja automatyczna lat, ale nie jest on wykorzystywany w samochodach, oraz w przemyśle stoczniowym. Twórca projektu jest niemiecki profesor Fettinger. Ten człowiek po raz pierwszy pokazał i zaproponował hydrodynamicznego transmisję, która może wyzwolić śruby statków i mocy jednostkowych. W ten sposób ur sprzęgła hydraulicznego, co jest bardzo ważne dla każdego węzła automatyczną skrzynią biegów.

Później, w 1940 roku, Amerykanie zaczęli używać automatycznego „GIDROMATIK” na „Oldsmobayl” samochodów. Muszę powiedzieć, że automatyczna skrzynia biegów konstrukcja pozostała niezmieniona od tamtego czasu. Automatyczna skrzynia biegów składa się z dwóch głównych zespołów. Ten konwerter momentu obrotowego i skrzynia biegów. Pierwszy pełni funkcję sprzęgła i cel jego pracy – płynne przełączanie bez szarpnięć. Skrzynia ma parę zazębionych kół zębatych. To sprawia, że możliwe jest uzyskanie jednoczęściowy, kompaktowy tyle mechanizm mający kilka etapów.

Automatyczna: część techniczna

Zobaczmy, jak transmisja „automatyczne”. System ten działa w górę iw dół. Przez wiele lat ten projekt został doprowadzony do doskonałości. W ogóle, część techniczną innym dostatecznej wytrzymałości i niezawodności.

W pudełka gidrotransformatornyh moment obrotowy jednostki napędowej jest przenoszony na koła napędowe za pośrednictwem „obwarzanek”.

Nie ma w nim sztywnego mesh. System ten działa ze względu na oleju, który krąży pod ciśnieniem. Kiedy ciężko nie zaangażowanie, a przede wszystkim nic nie złamać. Ale w projekcie są również wały z przekładni planetarnych i tarcz sprzęgłowych. sprzęgło automatyczne pakiety transmisyjne wymienić sprzęgło. Gdy są one ściskane lub rozpręża połączenia sprzęgła odpowiadający danej transmisji.

W automatycznym urządzeniu przenoszącym mają takie elementy jak pompy wysokiego ciśnienia i urządzenia hydraulicznego. To jest podstawa któregokolwiek z automatyczną skrzynią biegów.

Co najczęściej psuje się w automatycznej skrzyni biegów

Jeśli spojrzeć na statystyki awarii automatycznych skrzyń biegów, można zauważyć, że większość z nich występuje z powodu odroczonego konserwacji. Nie wszyscy właściciele zmieniają olej działający nawet po dużym przebiegu. W rezultacie, zatkany zespół hydrauliczny, automatyczna chłodnicę skrzyni biegów, zatkane filtry. Wszystko to prowadzi do tego, że pompa nie może utworzyć wymaganego ciśnienia roboczego. Ze względu na to, przewiń sprzęgła, nie są już wliczone transfer. Nie skurcze i drżenia.

automatyczne zasobem

Trudno jest powiedzieć, że bardziej wiarygodne – CVT lub „automatyczne”. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wariator, jak to ma trochę innego urządzenia bez wyposażenia hydraulicznego. Ale z jakości i terminowe zasobów usługa klasyczną automatyczną skrzynią biegów może być bardzo duża.

Były przypadki, gdy w przypadku wymiany oleju każde 40.000 km Skrzynia biegów zatrudnia ponad 400.000 bezawaryjną pracę. Eksperci uważają, że najbardziej wiarygodne „maszyny” – jest to stary japoński cztery prędkości.

Aby przedłużyć żywotność automatyczną skrzynią biegów, należy przestrzegać pewnych zasad:

  • Wymiana oleju jest wymagana do przeprowadzenia zgodnie z przepisami. Jeżeli producent zaleca wymianę oleju co 60 tys, nie ignoruj tego terminu. Odnosi się to również do tzw bezobsługowy „automatyczne”, które są wypełnione przez producenta płynu chłodzącego zaprojektowanej życia. To się nie dzieje – trzeba wymienić olej. Najlepszym rozwiązaniem – jest to całkowita wymiana z prania na stoisku. Zapewni to, że transmisja stałej wydajności.
  • Wraz z płynem wymiany ATP i filtru oleju. Terminowe jego wymiana jest w stanie rozszerzyć pole zasobów o 20 procent.
  • będzie trzeba także zdjąć radiator. To przepłukuje się i przemywa. Następnie oczyścić dolną część ciała śmieci – nie może być pył, sadza i etażerka.

Nawiasem mówiąc, wióry zgromadzone magnesów specjalnych. Jak to zjawisko można zaobserwować na poniższym zdjęciu.

Jeśli zastosujemy się do tych reguł, automatyczne zasobów znacznie wzrośnie. Skrzynka może przejść od 300 tysięcy i więcej. Z tego powodu, wielu wybiera tę transmisję.

Box- „maszyna”: wady i zalety

Rozważmy główne zalety automatycznej skrzyni biegów:

  • Proces jazdy z automatyczną skrzynią biegów jest znacznie uproszczone – nie trzeba myśleć, jak poruszać się samochodem z miejsca, jak powoli zwolnić sprzęgło, którego transmisja jest lepiej uwzględnić. Komputer zrobi wszystko sam.
  • Automatyczna skrzynia biegów również wybrany do niezawodności. Jeśli jakość opieki automatyczne skrzynie biegów są w stanie chodzić ponad 300 000 km. Również inna zaleta – duża łatwość konserwacji. Konstrukcja jest dobrze zbadany i naprawić automatyczną skrzynią biegów może być duża liczba specjalistów.
  • Olej – jest także plus automatyczna skrzynia biegów. To wymaga specjalnego płyn do przekładni automatycznych, ale wymagania dla niego są dużo niższe niż w CVT. A jego cena jest niższa.
  • Klucze i przekładnie – to także plus. Obecnie istnieje już multi-box. Istnieją nawet modelu 12-stopniowy. Mają wyższy próg maksymalnej prędkości – silnik nie ryczeć na czwartym biegu. przełącznik prędkości delikatnie i niezauważalnie dla kierowcy.
  • Kolejną istotną zaletą – mała ilość elektroniki. To jest pytanie, które niezawodnie – CVT lub „automatyczne”. Tak, automatyczna skrzynia biegów działa w połączeniu z komputerem, ale elektronika nie więcej niż 30% w budownictwie.

Zwróćmy się teraz do niedociągnięć:

  • Automatycznej skrzyni biegów nie oferują takich dynamiki, a CVT lub „mechanizm”. Pudełko charakteryzuje się także niższą wydajność. Automatyczna skrzynia biegów i silnik mają twarde sprzęgło – wszystko odbywa się na przekładni hydrokinetycznej. Dlatego część energii potrzebnej do przeniesienia momentu obrotowego. Gdy nastąpi przełączenie zauważalne drżenie, którego nie można powiedzieć o wariatora. Plusy i minusy to zostanie omówione poniżej.
  • Również w automatycznej przekładni trzeba wlać więcej oleju – około 8-9 litrów. W tym samym czasie, CVT nie wymaga więcej niż 6 litrów. Innym negatywnym – zwiększone zużycie paliwa. W samochodach z CVT jest taka sama jak w „mechaniki”.

Podsumowując, wysoka niezawodność obejmuje wszystkie wady tych jednostek. Przy prawidłowym użytkowaniu i regularnych zmian płynów pudełka łatwo rozciąga się na 300.000 km, co nie jest jego przeciwnik.

Zmienna prędkość: krótka historia

Wielu wierzy, że przekładnia CVT-wynalezione później niż automatyczną skrzynią biegów. Ale to nie jest przypadek. Zasada działania została wynaleziona przez Leonardo Da Vinci w 1490 roku. Ale wprowadzić jednostkę, nie mógł, bo wtedy nie było silnika. Następnie o systemie zapomniane i pamiętał tylko na początku 19 wieku maszyn przemysłowych. Samochody zaczęli używać zmiennej prędkości w '58, kiedy Hubert Van Doorne Variomatic utworzony. Następnie, został zamontowany w pojazdach DAF.

Budowa i działanie

Jest to rodzaj automatyczną skrzynią biegów. Box-wariator i „maszyna” – co za różnica? To jest brak transmisji w CVT-transmisji. Konstrukcja składa się z dwóch kół pasowych, w którym pas jest napinany (obecnie, oczywiście, jest z metalu). Stożki – nie jest konstrukcja jednoczęściowa, jak poprzednio, ale z połówek przesuwnych. Jeśli główny nie jest połączony z kołem pasowym, taśma obraca małą średnicę stożka. Gdy koło pasowe jest przesunięte, to tworzy się małe przełożenie przekładni, które odpowiada mniejszej automatycznych skrzyń biegów.

Ruchome krążki mogą być bardzo gładka, aby zmniejszyć przełożenie, czyli zmiana biegów (choć istnieje żaden). Liczby te odpowiadają kroki w pełni automatyczny. Jeśli zdecydujesz skrzynkowym „maszyna” lub CVT, ten ostatni jest bardziej efektywny. Tutaj, maksymalna wydajność, od czasu transferu – trudno.

Co się zepsuje?

Konstrukcja jest bardzo lubiący dobrą obsługę. Olej należy wymieniać co 60-80 tys. Km. Zawsze zmienić płyn. Jeśli go nie zastąpi, nie będzie problemów, a przypadki odzyskiwania będzie bardzo kosztowne.

Wśród problemów, – zatykanie jednostek i oleju pompy hydrauliczne. W związku z tym, że szyby nie można zacisnąć lub luzowania pasów. W wyniku tego, że utknęły w martwym punkcie. Ma to negatywny wpływ na jego życie. Materiał zużywają się szybciej, aw pewnym momencie pas jest po prostu spadł. A następnie wewnątrz zniszczył wszystko. Również podjechać powierzchnie robocze wału, który jest nie najlepszy sposób wpływa na stan pasa. Box-wariator i „maszyna” – co za różnica? W dużym, ogromna ilość elektroniki, która może wynosić do 50% projektu.

CVT zasobem

Tutaj, podobnie jak w przypadku automatycznej skrzyni biegów, muszą być wyraźnie w przepisach, aby zmienić olej. Jeśli nie wykonać, to pole nie powiedzie się po 100 tys. Również każdy 120000 jest to konieczne, aby zmienić pas. Co jest bardziej niezawodny – CVT lub „maszyna”? Okazuje się, że „maszyna”. Na wariatora jazdy 300 000 nie działa, nawet jeśli regularnie wymieniać olej.

Plusy i minusy

Tutaj podoba bardziej dynamiczne przyspieszenie, mniejsze zużycie paliwa. Nie ma szarpnięć, wydajność 10% wyższe niż w przypadku automatycznej skrzyni biegów. Samochód jest łatwy w prowadzeniu. Ale wszystkie zalety kończą.

Nadal rozważyć wariator, plusy i minusy projektu. Naprawa takich skrzynek jest bardzo trudne – projekt jest słabo poznany, a specjaliści w branży nie jest wystarczające. Wymaga okresowej wymiany paska. Jest to kosztowne, a nie w każdym sto podjęcia takiej pracy. Konstrukcja posiada zaawansowany elektroniki. I wreszcie, jeszcze jedna istotna wada – olej. Jest to kosztowne i trudne do znalezienia.

Który jest lepszy?

Więc spojrzał na obu przekładni. Nadszedł czas, aby zdecydować, które pole jest lepsze – „automatyczne” lub wariator. CVT automatyczna skrzynia biegów jest lepsza pod względem dynamiki i przepływu. Ale w przypadku naprawy szkód będzie bardzo kosztowne i nie zawsze to punkt kontrolny można przywrócić lub przynajmniej służyć. również wymaga regularnej wymiany pasa, a sama konstrukcja wymaga jakości olej. Automatyczna wygrana tutaj więcej niż pełny.

wniosek

Przeanalizowaliśmy zespołu zmianowego, plusy i minusy tego. Werdykt jest taka: jeśli zakup nowego samochodu, który będzie gwarancją, a następnie kupić CVT może być. Jeśli jest to samochód z przebiegiem ponad 100 tysięcy kilometrów, to lepiej zwrócić uwagę na „automatyczny”.