521 Shares 1425 views

Jak odróżnić jadalne od niejadalnych grzybów?

fani początkujących gromadzenie, idąc do lasu z koszem, często pochodzą z niedowierzaniem: spośród wszystkich prezentów oferowanych przez zagajnik brzozowy, sosnowy las i zaroślach cięcia porastają młode, aby odróżnić grzyby jadalne i niejadalne, a nawet trujące? Gdzie jest kryterium, wedle którego jeden typ można odróżnić od siebie? Istnieje owocniki, wydają się być zupełnie nie nadają się do jedzenia: czarne, pomarszczone. Idziesz wokół ich stronie, a następnie dowiedzieć się, że były wyśmienite morels. I te pyszne pozornie energiczne grzyby przyniósł do domu w koszu, doświadczeni użytkownicy zostaje odrzucony, nazywając trujący szatański Borovik.

Niestety, jedno kryterium, które gwarantuje, że dana instancja można jeść, nie. Istnieją gatunki, takie jak pyszne grzyby parasolem, które wydają się bardzo podobne do blado muchomor, a są kolonie usiany gnilny kikuta, które okazują się być fałszywe grzyby. Jest to często w przebraniu dość zwykle, znane nam z dzieciństwa obrazy darów lasu, ukrywając całkowicie niejadalne grzyby. Ich nazwy mówią same za siebie: lozhnodozhdevik, fałszywe grzyby, Gołąbek wymioty, blewits tygrysa (trujące). Ale nazwa „grzyb” nie zawsze oznacza, że przed tobą – trujące rośliny: różowy (zwany również szaro-różowy lub Rumieniec) grzyb jest bardzo smaczne.

W tym samym czasie, niektóre jadalne gatunki, takie jak ciała owocowego nie jest całkiem apetyczny nazwa „gnoju” kolei do niejadalne grzyby z wiekiem. W żywności spożywane tylko młode rośliny, w której brzegi kapelusza nie okazało niebieski. Ta sama zasada zbierania i płaszcz kolczysta (Pearl), w którym miazga jest nadal biały, elastyczny, nie przekształcił się śluz lub proszku (zarodniki). W odniesieniu do zewnętrznych oznak owocników The mushroomer należy wziąć pod uwagę, że niektóre niejadalne typy „naśladować” pod odmian stołowych, ale ich kolor, lub nienaturalnie jasne (jak w „źle” agarics miód) lub zielony (fałszywe szacunki lokalizacji siarka-żółty).

Człowiek jest ponadto, aby zobaczyć inne rodzaje doznań, a wszystkie z nich powinny być zaangażowane w celu odróżnienia non-jadalne grzyby z pożądane trofeum. owocnika smak jest również bardzo dużo można powiedzieć kolektor. Tutaj konieczne jest, aby dokonać rezerwacji: grzyby mają gorzki smak, ale są one jadalne, chociaż, aby odpowiednio przygotować, należy majstrować. Większość roślin trujących mają gorzki smak. Znamiennym przykładem – grzyb żółciowego. Niedoświadczony człowiek może przyjąć go za najbardziej pożądane trofeum – białego Borowik – tak gatunki te są podobne. A w młodym wieku, to grzyb ma podobieństwa z borowikami. I rośnie w tym samym miejscu i określonych gatunków jadalnych. Daje muchomor gorzki smak. Przycinanie nóż kapelusz, lizać się ciałem i przekonaj się sam!

Zapach – inną cechę, która wytwarza niejadalne grzyby „głowa”. Niektóre trujące lub po prostu nie jeść owoce mają słabą lub bogaty aromat migdałów (ponieważ zawierają one kwas starcze), a niektóre – zapach kumaryny, takie jak szaro-różowy mlechnik. Te grzyby (łąka, pole, las) mają ponury zapach, który przypomina nieco anyżu, ale ich trujący odpowiednik – pieczarka karbolowa – Shiba nos smród z fenolu.

Dotykowe odczucia – kolejny sposób odróżniania owoców leśnych. Niejadalne grzyby często mają twardszą teksturę niż ich bliskich pyszne. Na przykład, lejkówka czuje twarde jak drewno. Trujący biały Clitocybe jak dwie krople wody podobny do jadalnych podvishen. Muchomor daje jej strukturę zalesiona, a fakt, że miała płyta mleczno-biały, natomiast podvishnya w dorosłość – blady róż. Jeśli uważnie zbadać każdy znalazł grzyba, sprawdzając je za zapach, smak i konsystencję, wkrótce mają się rozwijać niezbędne doświadczenie, a będziesz dokładnie określić warto odkrycia w koszu, czy nie.