758 Shares 1827 views

Roza Lyuksemburg: życie i śmierć rewolucjonisty

Zapewne wielu słyszało lub przeczytać, że w 2009 roku został uruchomiony specjalny kwiat w Europie – rose „księżniczka Luksemburga.” Imprezę czasowym do 18. rocznicy Alexandra – Wielkie Księstwo królewskiej. Ale dziś to o nim. Starsi ludzie pamiętają, że pod koniec XIX i na początku XX wieku był taki rewolucyjny i wpływowy niemiecki wystarczająco osoba, która odegrała ważną rolę w tworzeniu ruchu komunistycznego w Europie. Jej nazwisko było zgodne z nazwą piękny kwiat – Roza Lyuksemburg. Lat życia tej kobiety był całkowicie oddany walce o prawa i wolności zwykłych ludzi. To o niej i zostaną omówione w tym artykule.


żydowska rodzina

Urodzony Rose (prawdziwe nazwisko Rosalia) 05 marca 1871 w Królestwie Polskim mieście Zamościu, na obrzeżach imperium rosyjskiego. Była piątym dzieckiem w rodzinie kupca żydowskiego kupca drewna Elias Luksemburgu. Dziewczyna była dobrą uczennicą i ukończył z wyróżnieniem jednego z warszawskich gimnazjów.

W tej zwartej żydowskiej rodziny Byłem bardzo lubiący dzieci, zwłaszcza najmłodszych rozety, która została wyłączona (zwichnięcie stawu biodrowego). Do 10 lat w swoim ciele to proces nieodwracalny i bardzo bolesne, przykuty ją do łóżka, czasami przez kilka miesięcy. Kiedy dorastała, dolegliwość wycofał się, ale pozostał wiotki. Aby trochę ukryć tę wadę, nosiła specjalne buty. Dziewczyna oczywiście bardzo zaniepokojeni kulawizny, więc to nic dziwnego, że na tej podstawie mogła rozwijać szereg kompleksów.

początku drogi

Muszę powiedzieć, że Roza Lyuksemburg, którego biografia jest znane były związane głównie z działalnością rewolucyjnych zaczął wykazywać zainteresowanie polityką bardzo wcześnie, jeszcze podczas studiów. Po ukończeniu liceum rodziców w każdy możliwy sposób staraliśmy się odwieść ją od tego raczej niebezpiecznym hobby, a nawet zatrudniła ją do lepszego nauczyciela muzyki. Oni wciąż miał nadzieję, że poważnie utalentowana dziewczyna zapomni o sztuce i polityce, ale Rose stała droga rewolucji, która spodziewa się zrealizować wszystkie swoje ambicje. Wśród jego nowych przyjaciół była na równi, ponieważ żaden z nich nie zwrócił uwagi na jej fizycznym wada.

Pod koniec 1880 r. Większość nielegalnych grup rewolucyjnych zaczęły się przezwyciężyć różnice zdań, które były związane z wyborem ścieżki. Nawiasem mówiąc, było już jasne, że strach nie może być uzasadnione, i utrzymywane tylko fanatyków. Większość młodych ludzi tendencję do legalnych metod walki.

Roza Lyuksemburg miał rewolucyjne kółko w okresie, gdy konflikt antyterrorystyczne wzrosła między swoich członków, a po stronie tych, którzy byli zdecydowanie przeciwko zabójstw i grał dla propagandy i agitacji. Ale terroryści nadal wykonywać swoje nielegalne działania, niż dał własne dysydenckich członków partii w rękach policji.

To z tego powodu już w 18-letniej Rose został zmuszony do ukrywania przed prześladowaniami przez władze za udział w podziemnej organizacji „proletariatu”. Miała na emigrację do Szwajcarii, gdzie kontynuowała naukę na Uniwersytecie w Zurychu. Tam studiował prawo, filozofię i ekonomię polityczną.

pierwsza miłość

Lata spędzone w ciszy Szwajcarii, Roza Lyuksemburg (patrz zdjęcie. W opinii) zapamiętany jako najszczęśliwszy w jej życiu. Tutaj czuła się spokojny i pewny siebie. W Zurychu, spotkała się z pewnym Leo Iogihesom, który natychmiast ją lubił. Młodzi ludzie często są zainteresowani Rose, ale cokolwiek to zdecydowane działanie lub dokonał – ich związek jest ograniczona tylko do rozmowy o polityce i wspólnej wizycie biblioteki. Dlatego musiała podjąć inicjatywę się i deklarują swoją miłość do niego.

Warto zauważyć, że przed Leo był potwierdzony kawalerem, a on poddał się dopiero po ognistym Roses uznawania. Była osobą bardzo energiczną, ale stopniowo zaczął drażnić mężczyzny nieodpartą aktywności dziewcząt, biorąc pod uwagę, że działalność Iogihesa nie było łatwe. Dlatego też, naturalnie, stają się częste konflikty występują w kochanków. Wreszcie Roza Lyuksemburg na Uniwersytecie w Zurychu znakomicie obronił pracę, tempo rozwoju przemysłowego w Polsce. Wydarzenie to było zwieńczeniem i ich kłótnie.

Była bardzo dumna ze swojego sukcesu, a jej praca była wysoko ceniona znanych profesorów, a teksty pisane przez nią zostały opublikowane w renomowanych czasopismach perswazji socjalistycznego. Tak więc, jej nazwa jest uznawany w całej Europie. Ale sam Leo nie czuć radość z osiągnięć róży, dobrze wiedząc, że był pod wpływem niezwykle silną kobietą, a ten stan rzeczy nie pasują mu w ogóle.

Pierwszy wniosek

Wkrótce po Roza Lyuksemburg na zaproszenie Socjalistycznej Partii Niemiec zgadza się uczestniczyć w wyborach lokalnych, jak mieszadło. Kobieta zajmuje się propagandą w regionie Górnego Śląska, gdzie wielu Polaków. Jest więc bardzo szybko stanie zdobyć zaufanie niemieckich socjalistów. W tym środowisku, jej najlepsza przyjaciółka staje się rewolucyjną Clara Zetkin. Wprowadza Luksemburg z synem, a także ze słynnym teoretyka Karlom Kautskim. Ponadto, tutaj w Niemczech, w 1901 roku, podniósł się spotkać z Włodzimierza Lenina.

Po rozpoczęciu rewolucyjnych wydarzeń w Rosji w 1905 roku, ona pojawia się w Warszawie i aktywnie uczestniczy w działaniach protestacyjnych polskich pracowników. Po pewnym czasie, carskie tajnej policji udało się złapać i umieścić ją w więzieniu. Luksemburg odbywają się tam przez kilka miesięcy, podczas gdy pod groźbą katorgę lub nawet egzekucji. Jednak dzięki wysiłkom niemieckich przyjaciół w 1907 roku została zwolniona z więzienia, po czym udała się do Niemiec na dobre.

życie osobiste

W celu przejścia do kraju na pobyt stały, Rosa miał problemu niemieckiego obywatelstwa. Najszybszym sposobem na to było zawarcie małżeństwa z obywatelem tego państwa. Luksemburg stał Gustav Lübeck formalny mąż. W tym samym roku, kobieta zaczęła długi romans z synem swojego przyjaciela Clara Zetkin, Konstantyna. Fakt ten świadczy o 600 listów, które zostały zachowane do dnia dzisiejszego.

Constantine podziwialiśmy płomienne przemówienia jego kochanką, więc ona dosłownie stał się jego mentorów w nauce marksizmu. Pięć lat później, para zerwała. Od tego czasu, nie więcej romanse nie rozpocznie Roza Lyuksemburg. Jej dzieci nie są bardzo zainteresowani, ponieważ nigdy nie zaprzestał organizowania ruchu rewolucyjnego, a jej, szczerze mówiąc, nie było się do nich.

Działania podczas Pierwszego Świata

W przededniu wojny, w 1913 roku, po przemówieniu na szybko rozwijającym się militaryzmu w Niemczech, Luksemburgu, został aresztowany na okres jednego roku. Po wyjściu z więzienia, ona nie powstrzymało jego anty-wojennej propagandy. 1 sierpnia 1914, kiedy Kaiser Niemiec wypowiedział wojnę imperium rosyjskiego, frakcja Socjalistycznej, a następnie członkiem niemieckiego parlamentu, głosowała za zaciąganie kredytów wojskowych. Luksemburg był tuż obok siebie z takim brakiem przezorności i jego współpracowników z jego nowych współpracowników natychmiast stworzył magazyn polityczny „Internationale”. Rose nie miał czasu, aby napisać swój pierwszy artykuł dla tej edycji, ponieważ został ponownie aresztowany i osadzony w więzieniu w Berlinie.

W lutym 1915 roku, po raz kolejny trafia do miejsc zatrzymań dla przemawiając na spotkaniu we Frankfurcie nad Menem. W rok później został zwolniony, ale trzy miesiące później został ponownie aresztowany. Tym razem dostała na długi okres – dwa i pół roku. W tym czasie była już młoda, oprócz chorym i samotnym, ale biorąc pod uwagę, że najlepszym lekarzem jest praca, Rose pisał dużo, siedzi w więzieniu.

Utworzenie Komunistycznej Partii Niemiec

Gdy przyszła walka, dowiaduje się gorącym zwolennikiem samo, jak ona, w obliczu rewolucyjnego Karla Libknehta. Razem tworzą nową organizację – „Związek Spartakusa”. W grudniu 1918 roku, zostali ponownie razem stał założycieli Komunistycznej Partii Niemiec.

Na pierwszym kongresie nowej organizacji Roza Lyuksemburg wykonany raport, który jest dość ostro skrytykował bolszewików rosyjskich ustalenie jednopartyjny dyktaturę w tym kraju, które, jego zdaniem, sztywno depcze swobód demokratycznych, a także przyczynił się do tłumienia wszystkich partii opozycyjnych.

Bezwzględny Revolution lodowisko

Kiedy kobieta po raz kolejny wyszedł z więzienia w 1918 roku, tym razem w Niemczech jest już w pełnym rozkwicie szaleje rewolucja listopada. Kontrola nad sytuacją publicznego został całkowicie zagubiony i krwawego terroru dosłownie wysypały się na ulicę, niosąc ze sobą cały gniew, który zgromadził przez lata pierwszej wojny światowej.

Jak wiadomo, każda rewolucja jest straszna tym, że nie dzieli ludzi na prawo i tak, i naciska każdego, kto przychodzi pod jego krwawego lodowisko. A historia dowodu Róży Luksemburg. Stała się jedną z ofiar, jak ich byłych towarzyszy w partii, którzy pospieszyli szybko, że tak powiem, po kryjomu, pozbyć się kłopotliwe i współpracownicy stała przykre.

Śmierć rewolucyjny

15 stycznia 1919 Luksemburg, razem ze swoim kolegą Karlom Libknehtom został aresztowany i zabrany do hotelu „Eden”. Przy wejściu do budynku ona spotkała się przez tłum składający się wyłącznie z żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy zaczęli prysznic kobieta przekleństw. Potem poddano bardzo poniżającego przesłuchania, po czym pod pretekstem lokali w Moabit więzienia, doprowadził do wyjścia z hotelu.

Kiedy kobieta doprowadziła korytarzem, że został zaatakowany przez jednego z żołnierzy i uderzył dwa razy w głowę. Gdy upadła, strażnicy podniósł ją i zaprowadził do samochodu, gdzie kontynuował bicie. Morderstwo Róża Luksemburg była w tym samochodzie, w drodze do więzienia, kiedy wreszcie ustawa drwić kobieta zastrzelony jej oprawców, a ciało wrzucono do kanału Landverskogo wody. Zaledwie kilka miesięcy później, czyli 1 czerwca, jej szczątki zostały znalezione i wyłowione z wody. Rewolucyjny pochowany po 13 dniach w berlińskim cmentarzu Friedrichsfelde.