461 Shares 9755 views

Aktywność psychologiczna i aktywność fizyczna. Znaczenie i korzyści z aktywności fizycznej

Każdej osobie słyszało to zdanie więcej niż jeden raz w swoim życiu: "Życie jest ruchem, a bez ruchu nie ma życia". Ale bardzo niewiele osób rozumie, co to oznacza, ale w rzeczywistości wszystko jest dokładnie takie. Istota aktywności fizycznej człowieka jest w ruchu, a całkowitym pokojem jest śmierć. Najpierw jednak dowiemy się, jakie rodzaje aktywności fizycznej istnieją i jakie jest jego zastosowanie w organizmie człowieka.


Aktywność fizyczna: co to jest?

Ciało ludzkie składa się z 600 różnych mięśni, a ich składnikiem jest białko. Ten produkt jest uważany za najbardziej wartościowy dla organizmu. Ułożone są w taki sposób, aby mięśnie i masa białek mogły gromadzić się i utrzymywać się tylko wtedy, gdy mięśnie działają regularnie, a gdy są w stanie odpoczynku, zanikły. Dlatego też każda aktywność jest ważna, a także aktywność fizyczna.

Aktywny wypoczynek jest uważany za jeden z optymalnych rodzajów aktywności fizycznej. Oznacza to przyjemny czas wolny, podczas którego reszta nie leży na kanapie, ale zastępuje jedną aktywność innym. Może to być jakikolwiek sport, jazda na rowerze, jogging rano lub aktywne gry na świeżym powietrzu. Zdaniem ekspertów najlepszym czynnym odpoczynkiem jest chodzenie po naturze.

Typy aktywności fizycznej

Istnieje wiele rodzajów aktywności fizycznej, a każdy z nich pozytywnie wpływa na niektóre rodzaje mięśni:

 • Ziewanie i popijanie. Jest to jedna z ważnych czynności, które osoba wykonuje zaraz po przebudzeniu. Kiedy budzimy się, zaczynają się rozciągać i rozciągać w ten sposób nasze mięśnie, które leżały w nocy. Ten gest nikt nie uczy ich dzieci, są popijani instynktownie, jak żąda tego ciało. Starsi ludzie zapominają o tym rodzaju działalności, a na próżno, jest to bardzo potrzebne.
 • Jogging. Jest to kolejny rodzaj aktywności, który doskonale wzmacnia mięśnie nóg i układu sercowo-naczyniowego. Niewielu ludzi lubi biegać, ale to bardzo ważne dla zdrowia i nie jest to konieczne rano, eksperci twierdzą, że 5-6 razy w tygodniu przez 40 minut jest najlepszą działalnością. Aktywność fizyczna tego rodzaju będzie przydatna w każdym wieku.
 • Zwiedzanie. Chińscy mędrzec słusznie zauważyli, że osoba musi poddać się 10.000 kroków dziennie, aby utrzymać zdrowie.
 • Gry sportowe.
 • Kolarstwo.

Wszystko to jest aktywnością fizyczną, która nie pozwala mięśniom zaniknąć i wzmocnić narządów wewnętrznych. Wiele ćwiczeń może działać jako lek, ale nic na świecie nie może zastąpić aktywności fizycznej.

Korzyści płynące z aktywności fizycznej na rzecz zdrowia

Aktywność fizyczna i zdrowie ludzkie – te dwie koncepcje są nierozłączne. Tylko zrównoważone i regularne ćwiczenia zapewnią prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dla osób cierpiących na choroby sercowe szkolenie zdrowotne jest znacząco odmienne niż w przypadku osób zdrowych. Opracowują też specjalne techniki, które wymagają stałego monitorowania testów EKG. Należy przestrzegać wszystkich zasad aktywności fizycznej, tylko w tym przypadku można uzyskać pożądany efekt zdrowotny.

Aktywność fizyczna i zdrowie każdej osoby są bezpośrednio spokrewnione, ale w jednym przypadku można osiągnąć stan sprawności: jeśli jest to normalne, a nie wtedy, gdy pojawiło się pragnienie. Potencjał energetyczny osoby wzrasta tylko wtedy, gdy jest przywracany po obciążeniach. Jednym z głównych zaleceń dotyczących aktywności fizycznej jest wybór regularności szkolenia i czasu trwania każdej sesji, biorąc pod uwagę intensywność. W rezultacie każda osoba powinna spędzić do 3000 kalorii dziennie. Aktywność fizyczna jest ważna nie tylko dla dorosłych, ale również pomaga prawidłowego rozwoju dziecka.

Znaczenie aktywności fizycznej w rozwoju dzieci

Od pierwszych lat pediatrzy zalecają, aby robić z gimnastyką noworodka. Nie jest tak skomplikowane i intensywne, jak u dorosłych, ale pomaga również aktywnie rozwijać każdy mięsień. W przedszkolu, a następnie w szkole każde dziecko chodzi do wychowania fizycznego, gdzie specjalny program uprawia sport – może to być zwykłe ćwiczenie, ale wszystkie ćwiczenia mają na celu poprawę pracy mięśni.

Znaczenie aktywności fizycznej w dzieciństwie i w okresie dojrzewania jest bardzo duże, ponieważ pomaga poprawnie rozwijać całe ciało i wzmacnia każdy organ, przygotowując się do dalszego życia w przyspieszonym tempie. Zauważa się, że ma to pozytywny wpływ na stan psychiki.

Ostatnio psychologowie pojawili się w każdym przedszkolu i szkole. Ich zadaniem jest przygotowanie dzieci do dorosłości, tak aby ich psychika była silna i nie cierpiała na najmniejszy stres.

Dlaczego wielu odmawia aktywności fizycznej?

Wielu ludzi po prostu nie potrafi w pełni zrozumieć, jak ważna jest aktywność. Zarówno aktywność fizyczna, jak i psychologiczna są bardzo ważne, zależy to od jakości naszego życia. Ale we współczesnym świecie kwestia hipodynamii jest ostra. Większość ludności naszego kraju spędza godzinami w komputerze, a już dzieci chcą pogrzebać się na ekranie telewizora lub monitorze komputerowym, a nie biegać z przyjaciółmi na ulicy. Tutaj, oczywiście, winę leży u rodziców.

To właśnie oni z własnym przykładem powinni wykazać znaczenie aktywności fizycznej dla normalnego funkcjonowania organizmu. Nic dziwnego, że lekarze mówią: "Ruch – to jest życie". Stała bezczynność prowadzi do osłabienia układu mięśniowego, zahamowania odnowy tkanki kostnej, co nieodwracalnie prowadzi do nieodwracalnych zmian całego ciała.

Wiek zaawansowanych technologii jest oczywiście dobry, ale nadmierne zainteresowanie komputerami prowadzi do tego, że już w klasach szkolnych prawie wszystkie dzieci mają złe postawy. Rodzice i nauczyciele w szkole powinni wyjaśnić dzieciom, że aktywność fizyczna osoby jest bardzo ważna, bez niej normalna praca wszystkich organów jest niemożliwa.

Na szczęście niedawno pojawiła się tendencja do popularyzacji zdrowego stylu życia, a zatem sportu. Już nie jest wcale modne siedzieć w parku na ławce z papierosem w ustach i słoik piwa w dłoniach, a to się podoba.

Aktywność fizyczna zwraca młodzież

Jak wspomniano wcześniej, jeśli nie zwracasz uwagi na aktywność fizyczną, wtedy starość może przyjść bardzo wcześnie. Ale, jak dowiedzieli się naukowcy, ze względu na obciążenia, możliwe jest zachowanie długości telomerów, specyficznych "czapek" na końcach łańcuchów DNA, które chronią chromosomy przed zniszczeniem. Stopniowo tracą moc, co ostatecznie prowadzi do zniszczenia komórek iw rezultacie jest starzenie się, a potem śmierć. Dlatego każda aktywność jest ważna. Aktywność fizyczna pozwala długo utrzymywać pożądaną długość telomerów, a to oznacza, że młodzież może być przedłużona.

Wszelkie ćwiczenia pomagają aktywować stacje energetyczne komórki. Istnieje również stymulacja genów odpowiedzialnych za pracę każdego z narządów, co prowadzi do tego, że nawet parszy stary człowiek może odmłodzić swoje ciało i stać się silniejszy.

Ćwiczenia fizyczne pomagają spożywać zdrowe pożywienie

Jak już wspomniano, aktywność fizyczna i zdrowie człowieka są ze sobą ze sobą powiązane, ponieważ obciążenia skłaniają nas do spożywania tylko pożywnych potraw. To zmienia obszar mózgu, który jest odpowiedzialny za impulsywne zachowanie. Naukowcy doszli do wniosku, że ze względu na stałą pokusę w reklamie produktów spożywczych, które powodują przejadanie się i pojawienie się dodatkowych kilogramów, części mózgu odpowiedzialnych za mechanizm hamowania, jest stale w dużym napięciu.

Aktywność fizyczna pomoże poprawić proces przejadania się i sprawić, aby mózg działał prawidłowo. Ponadto, regularne obciążenia hamują uwalnianie hormonu, który pobudza uczucie głodu. Warto jednak pamiętać, że przedłużone obciążenia mogą powodować przejadanie się i prowadzić do zwiększenia masy ciała.

Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej

Wartość aktywności fizycznej jest wielka, ale musisz wiedzieć, jak radzić sobie prawidłowo. Częstotliwość powinna wynosić około 5 razy w tygodniu, ale nie mniej niż trzy. Możesz to zrobić co drugi dzień. Czas trwania każdej z osób określa się indywidualnie, ale nie krócej niż 30 minut. Musisz podzielić go na trzy etapy:

 • Do rozgrzewania mięśni niezbędny jest rozgrzewka (5-10 minut).
 • Natychmiastowe ćwiczenia fizyczne powinny trwać od 10 do 40 minut.
 • Relaks. Ten etap ma na celu odprężenie mięśni po obciążeniu i rozciąganie ich. Trwa zazwyczaj nie dłużej niż 5-10 minut.

Kontrolowanie poziomu obciążenia jest konieczne dla impulsu i jest to dość proste. Przed wykonaniem wielu ćwiczeń fizycznych należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli istnieją warunki współistniejące z chorobami. Obciążenie należy dozować i dobrać według wieku i ogólnej kondycji fizycznej.

Rola aktywności fizycznej

Każdy nowoczesny człowiek powinien zrozumieć, że tylko jego zdrowie zależy od niego. W czasach radzieckich niewiele osób mówiło o tym, jaka jest główna rola aktywności fizycznej, ale w naszym wieku innowacji można znaleźć wiele użytecznych informacji i samocentrujących siebie i swoich bliskich.

Dzięki informacjom można samodzielnie dostosować się do własnych potrzeb i uniknąć szybkiego starzenia się i nieprawidłowego funkcjonowania każdego narządu. Te wysiłki zostaną szybko nagrodzone, a osoba poczuje, że jego życie zasadniczo zmienia się na lepsze, ponieważ korzyści płynące z aktywności fizycznej są ogromne:

 • Nastrój poprawia się.
 • Stres jest odciążony.
 • Sen jest znormalizowany.
 • Serce i naczynia krwionośne są wzmocnione.
 • Zwiększa się zawartość dwutlenku węgla.
 • Układ mięśniowo-szkieletowy jest wzmacniany.
 • Stymuluje układ immunologiczny.
 • Poprawa zdolności umysłowych.
 • Zwiększa wrażliwość na insulinę.
 • Metabolizm jest znormalizowany.

Warto jednak pamiętać, że istnieje również aktywność psychologiczna. Aktywność fizyczna została już rozpatrzona, nadszedł czas przejść na psychikę, która również ma miejsce.

Rodzaje aktywności psychicznej

Jeśli postępujesz zgodnie z teorią buddyzmu, wtedy psychika każdej osoby jest zbudowana na 5 typach aktywności umysłowej:

 • Postrzeganie.
 • Emocje.

 • Refleksje.
 • Intencje.
 • Świadomość.

Pierwsze trzy rodzaje każdej osoby doskonale wiedzą:

1. Percepcja określa zdolność osoby do otrzymywania wszystkich niezbędnych informacji przez 5 organów zmysłów.

2. Emocje to coś, co pozwala marzyć, pragnąć, przyciągnąć lub odpychać.

3. Intelekt pozwala nam budować rzeczywistość naszego życia w naszych umysłach i manipulować nimi, nie dotykając rzeczywistości przez długi czas.

Ostatnie dwa punkty stały się popularne w ostatnich latach.

Jeśli rozważana jest mentalna aktywność fizyczna, ta druga jest bardziej zrozumiała dla każdego. Musimy jednak zrozumieć, że bez aktywności umysłowej niemożliwe jest poznanie otaczającego świata.

Świadomość w każdej osobie jest rodzajem działalności psychiki. Czysta świadomość jest podstawą wszelkiego rodzaju wiedzy. Warto też pamiętać, że aktywność umysłowa jest silnie dotknięta pracą umysłu przez cały dzień roboczy.

Skutki psychiczne

Wydajność ludzka jest odporna na przepięcia: fizyczne, umysłowe i inne. Najczęściej zależy to od wytrzymałości ciała, ale że jest wyższa od innych, musi być przygotowana na to. Pomoc w tym ćwiczeniu.

Zdolność pracy psychicznej osoby nie jest stała przez cały dzień. Natychmiast po przebudzeniu jest bardzo niski, a potem zaczyna rosnąć, a krótki czas trzyma się na wysokości, a już pod koniec dnia, kiedy maleje. Ale takie wybuchy i upadki mogą wystąpić w ciągu kilku dni.

W ciągu tygodnia pracy można również zobaczyć wzrosty i spadki efektywności. W poniedziałek dopiero zaczyna się rosnąć, z powodzeniem mówią: "poniedziałek jest ciężkim dniem". Najbardziej powitalny trafia w środku tygodnia, a do piątku maleje. I wszystkie te zmiany mają ogromny wpływ na ludzką psychikę, a jeśli nadal w miejscu pracy jest przeładowywany człowiek, wtedy zmęczenie przybywa szybko, rozwija się stresujące państwo, co prowadzi do aktywności psychicznej.

Z tego powodu eksperci zalecają, aby każda osoba złagodziła stres poprzez ćwiczenia, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia i przygotowania organizmu do wysokiego poziomu sprawności umysłowej.

Wnioski

Podsumowując powyższe, można dokładnie powiedzieć, że aktywność umysłowa i fizyczna są bezpośrednio związane. Stan psychiczny osoby może poprawić się po wysiłku fizycznym, kiedy wszystkie stresy i nieprzyjemne myśli pozostają w tyle i pozostaje tylko poczucie przyjemnego zmęczenia w mięśniach. Aktywność fizyczna jest ważna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, więc nie należy tego unikać, ale trzeba poświęcić 30 minut wolnego czasu 5 razy w tygodniu, ponieważ nawet intensywny rytm jest już jednym z działań.