347 Shares 2012 views

Alexander Bell: biografia i jego wynalazek (zdjęcie)

Alexander Graham Bell urodził się 3 marca 1847 w Edynburgu (Szkocja). Okręg zainteresowań tego amerykańskiego naukowca i wynalazca był niezwykle szeroki. W swoich niesamowitych eksperymentach udało mu się połączyć sztukę i naukę: akustykę i muzykę, elektrotechnikę i mechanikę. Alexander Bell wynalazł telefon i na wiele sposobów przyczynił się do rozwoju przemysłu telekomunikacyjnego w Stanach Zjednoczonych.


Dzieciństwo i młodzież

Alexander Melville Bell, ojciec przyszłego wynalazcy, jest profesjonalnym filologiem i autorem szeroko zakrojonej pracy nad sztuką elokwencji. W szczególności jest on uhonorowany utworzeniem systemu "Visible Speech", który umożliwia przekazywanie dźwięków ustnej ludzkiej mowy przy pomocy specjalnych pisemnych notacji. Dzięki temu rozwój mówca, nawet bez znajomości języka obcego, mógł prawidłowo wypowiedzieć pewne słowa.

Rodzice Bella starali się zwracać uwagę na dźwięk głosu i umiejętności recytacyjne syna. W ciągu trzynastu lat Aleksander ukończył studia w Edinburgh Royal School, a rok później przeniósł się do dziadka w Londynie. Tutaj aktywnie studiuje subtelności oratorium, czyta literaturę tematyczną. W wieku szesnastu lat utalentowany młodzik staje się nauczycielem elokwencji i muzyki w Akademii Westona. Studia na uniwersytecie w Edynburgu, Alexander Bell nie ukończył.

Przeprowadzka do Ameryki

Wkrótce potem dwóch braci Bella zmarło na gruźlicę. Lekarze zalecili Aleksandrze zmianę sytuacji. Postanawia przenieść się do Kanady. W 1870 r. Cała rodzina osiedliła się w Ontario, w mieście Brantford.

Od 1871 roku Alexander Bell mieszka w Bostonie i uczy się w specjalnej szkole dla uczniów głuchych. W trakcie swej pracy jako nauczyciel przyszły naukowiec aktywnie szukał sposobu na demonstrowanie głuchych artykulacji dźwięków mowy. W szczególności przetestowałem urządzenie, w którym oscyluje specjalna membrana pod wpływem fal dźwiękowych i przekazuje powstałe oscylacje do igły. Z kolei igła zapisywała dane na obrotowym bębnie. Ten wynalazek Bella stał się impetem dla jego głównego odkrycia.

Rozmowa z Telegrafem

W 1876 r., W ramach Światowej Wystawy (Filadelfia), naukowiec przedstawił publicznie niesamowite urządzenie nazywające go "mówiącym telegrafem". Był to pierwszy telefon Alexander Bell. Czy wyobrażasz sobie niespodziankę członków jury, kiedy usłyszeli z ustnik słynny monolog księcia z Danii "Być czy nie być?", Który jednocześnie sam wynalazca czytał w pokoju obok. Nie trzeba dodawać, że werdykt jury dotyczące pierwszego na telefonie planety był jednoznaczny – być?

Pracuje nad możliwością nadawania sygnałów drogą telekomunikacyjną, którą naukowiec rozpoczął w Szkocji. W Ameryce kontynuował swój rozwój. Pojawienie się pierwszego telefonu na świecie przyczyniło się do wielu innych interesujących wynalazków.

Na przykład na pewnym etapie Bella udało się stworzyć unikatowy fortepian elektryczny, który pozwala przenosić dźwięki muzyki przez przewody.

Pewnego dnia Western Union ogłosiło ogromną nagrodę pieniężną dla kogoś, kto znalazłby sposób na przekazanie kilku telegramów w tym samym czasie przy użyciu tylko jednej pary przewodów. Zarząd starał się zrezygnować z dodatkowych linii telegraficznych, a Bell był w stanie zaoferować im odpowiednie rozwiązanie – z pomocą jego rozwoju można było wysłać do 7 telegramów naraz!

W swoich badaniach naukowych Bell współpracował z Thomasem Watsonem i zgodnie z prawami elektryków był konsultantem słynnego naukowca z Bostonu, D. Henry'ego.

Życie osobiste naukowca

11 czerwca 1877 Alexander Bell poślubił swojego byłego ucznia Mabel Hubbard. Żona wynalazca utraciła słuch w dzieciństwie, w wieku czterech lat, po szkarlanej gorączce. Po ceremonii ślubnej nowożeńcy wrócili do swojej ojczyzny, Bella, do Anglii. Tutaj wynalazca aktywnie mówił wszystkim o niesamowitym telegrafu. "Wydajność telefoniczna" była przyznawana nawet rodzinie królewskiej, której członkowie nadawali się niezapomniany.

Z żoną Bell przeżył 45 lat. Przez cały ten czas utrzymywano ciepłe przyjazne stosunki.

Sukces i uznanie

Po tym, jak dobrze znane i bogate przedsiębiorstwa odmówiły wykupienia praw do produkcji telefonów, naukowiec stworzył firmę American Speaking Telephone Company, która po pewnym czasie stała się największym na świecie i zaczęła generować ogromne dochody. Już w marcu 1979 r. Alexander Bell i jego żona otrzymali 15% całkowitych zysków, a do roku 1883 ich fortunę osiągnęła imponujący znak jednego miliona dolarów.

W 1880 roku wynalazca otrzymał nagrodę Volta Award. Bell wydał pieniądze na rozwój nowego projektu gramophone – jednego z najwcześniejszych systemów nagrywania na świecie stworzonego w połączeniu z Charlesem Sumnerem Thainterem.

Jednocześnie kontynuował pracę w dziedzinie medycyny. W ten sposób Uniwersytet w Heidelbergu przyznał Bella stopień honorowy za pracę w dziedzinie fizjologii akustycznej.

Perfekcja telefonu kontynuowana. W 1881 roku stał się praktycznie w pełni operacyjny.

Ostatnie lata życia

Alexander Bell i jego wynalazek dosłownie odwrócił świat do góry nogami. Niestety, zdrowie zaczęło opaść naukowca. Dopóki ostatni oddech, jego żona Mabel pozostała blisko. Później napisała w swoim dzienniku, że ostatnia cicha wiadomość z Bell była ledwo wyczuwalnym uściskiem palców w chwili, gdy prosiła, aby jej nie opuścić. Twórca zmarł 4 sierpnia 1922 roku. Jako znak żałoby dla wielkiego naukowca, na całym terytorium Kanady i Stanów Zjednoczonych, wyłączono wszystkie telefony, które w tym czasie miały ponad 13 milionów.

Ciekawe fakty z życia wynalazcy

Biografia Alexander Bell jest interesująca nawet w najmniejszych szczegółach. Więc znany naukowiec miał zwyczaj pracować wyłącznie w ciemności, w nocy. Czasami stało się to przyczyną sporów i sporów między małżonkami. Zdając sobie sprawę z lęku Mabel, Bell powtarzał rozpaczliwe próby powrotu do "normalnej" rutyny dnia, ale żaden z nich nie odniósł sukcesu.

15 sierpnia 1877 r. Między Aleksandrem a jego legendarnym współczesnym Thomasem Edisonem , który ostatecznie został rozstrzygnięty na korzyść tego ostatniego. Edison udowodnił, że idealnym rozwiązaniem na powitanie na początku rozmowy telefonicznej jest słowo "cześć", które w Rosji zostało przekształcone w "allo" znane. Twórca telefonu zaproponował użycie słowa "ahoy", co przekłada się na "Hey, kto tam jest?".

Ciekawe jest też, że sam Bell nie lubił używać telefonu – rozmowy odwracały uwagę od refleksji i pracy. Ale ani z matką, ani ze swoją żoną, nie potrafił mówić – obie były całkowicie głuche.