453 Shares 2378 views

instalacja kabla: rodzaj instalacji, opis technologii i porady ekspertów

Zasilanie odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Dochodzi do każdego domu lub instytucji za pomocą kabli zasilających. Kolejnym okablowanie wewnętrzne zapewnia indywidualne pokoje z energii elektrycznej. Prowadzenie kabli i montaż są wykonywane różnymi metodami. Dla każdej trasy z zastrzeżeniem szczególnych wymagań. Na przykład, temperatura montażu kabla pomieszczeniu powinna wynosić od -20 ° C do + 40 ° C


Podstawowe informacje o instalacji przewodowej

Głównym punktem w wykonywaniu typów okablowania pracy i nie tylko jest istnienie dokumentacji projektowej, opracowanej przez agencje rządowe. Instalacja kabli powinny być zgodne z określonymi wymogami, które zależą od warunków lokalizacyjnych i instalacyjnych.

Na przykład, na świeżym powietrzu i podziemnych kabli, szczególnego rodzaju. Problemy projektowania i szukanie miejsca instalacji elektrycznej jest zaangażowana w projektowaniu inżynierskim. Jednocześnie musi on wziąć pod uwagę nie tylko możliwościami bezpiecznego uszczelki, ale także osobistych preferencji klienta. Rozważmy szczegóły trasy kablowe.

zewnętrzny

Eksperci twierdzą, że jest to najtańszy i najszybszy sposób. Jeśli przewód jest uszkodzony, jego naprawa nie wymaga wiele wysiłku. Instalacja kabli odbywa się na ścianie za pomocą specjalnych wsporników. Metoda ta nie jest bardzo popularne, dzięki czemu można go spotkać często.

Ukryty montaż kabli

Przed wykonaniem instalacji kabla należy wykonać ściany shtroblenie.

Taki proces jest złamanie zagłębienia w ścianie, którego szerokość zależy od rodzaju kabla kierowane. Metoda ta daje pokój nie tylko estetyczny wygląd, ale jest również bardzo bezpieczny. To ma swoje pozytywne i negatywne strony. Korzyści obejmują:

  • żaden z przewodów na ścianach;
  • niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych;
  • zabezpieczenie przewodów przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

Instalatorzy powiedzieć tylko jedną wadę tej metody. Jest to bardziej prawdopodobne, aby natknąć się na kablu w procesie wiercenia. Aby tego uniknąć, trzeba mieć projekt zasilania. Uszkodzenie przewodu sprawia, że trudne do naprawienia.

Układanie w pudełku

Przewody i kable w ten sposób można znaleźć w biurach, dworki, sklepów i fabryk.
Skrzynie występują w dwóch rodzajach: otworzyć pokrywę i uszczelnione. Aby nadać bardziej przyjemny wygląd, opcjonalne kąty i trójniki. Taka metoda nie zajmuje dużo czasu i wysiłku. box rozmiar zależy od liczby drutów prowadzących. W razie potrzeby, można łatwo dotrzeć do kabli i przeprowadzania napraw.

laid podziemny

Montaż kabla zasilania w taki sposób wymaga znacznych środków finansowych w celu przeprowadzenia prac wykopaliskowych. Kabel może być układany na specjalnym tunelu lub po prostu kopać. Stopień ochrony zależy od jego projektu na energię elektryczną.

Należy również wziąć pod uwagę warunki pracy kabla. drążenie odbywa się ręcznie lub przy użyciu sprzętu (w zależności od tego, czy wymagana jest głębokość wykopu).

Sposób powietrza uszczelka

Montaż przewodów elektrycznych, prowadzi się powietrza od bieguna do bieguna na dwa sposoby:

  • na izolatorów porcelanowych – Przystąpienie bieguna do domu odbywa się za pomocą izolatora porcelanowego;
  • przy użyciu rozszerzeń – układanie i montaż drutu nastąpić za pomocą smyczy, liny, krawaty i zacisków. Pierwsze narzędzie służy do kabla połączeniowego oraz regulację stopnia napięcia. Jego wielkość i grubość zależy od wagi i długości kabla. Aby dostarczyć go do górnej części kolumny, użyj paska i sprzęgła.

temperatura r

Wszelkie kabel ustanowione tylko w temperaturze dodatniej niezależnie od rodzaju izolacji i napięcia. Jeśli wymaga instalacji w temperaturach poniżej zera, gleba powinna być najpierw rozgrzane. Dlaczego to zrobić?

Izolacja papieru impregnuje się olejem, który pod wpływem temperatur ujemnych traci zdolność lepkość i smarowych. Jeśli nie rozgrzać, pęknięcia mogą pojawić się w zakresie gięcia kabla. Ponadto, skład kabla nie będą smarowane papieru i kleju, która doprowadzi do jej zerwania. W każdym przypadku, negatywny wpływ temperatury na degradację substancji i w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia wytrzymałości dielektrycznej.

W pokoju mogą układać bez ogrzewania. Przy czym zakres temperatur od minus dwadzieścia do zera stopni Celsjusza.

Montaż złączek kablowych

Rozważmy najpopularniejsze typy elementów danych i ich funkcje.

telewizji kablowej. Przeznaczony jest do łączenia końców przewodów i ich zasilanie linii zasilających (zwykle powietrza) i wysokiej mocy urządzeń elektrycznych.

Kabel zakończyć rękaw. Służy do zasilania urządzeń elektrycznych, kabli, które mogą być umieszczone zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Połączenie kablowe część. Używany do łączenia dwóch kabli razem.

Eksperci zalecają, aby usunąć kawałki roślin izolacyjnego umieszczonego na końcu przewodu przed użyciem sprzęgła. Procedurę tę przeprowadza się w następujący sposób: usunięcie powłoki z juty, papier lub zasadą włóknistej na izolacji, a także jednostka mieszka. Ten etap usuwania nazywa. Wymiary podane w literaturze cięcia odniesienia i zależy od gatunku i grubości żyły.

Przed podłączeniem kabli o izolacji papierowej, należy sprawdzić zawartość wilgoci.

W tym celu izolacji koniec wycina kawałek papieru i opuszcza je do pojemnika ze wstępnie ogrzanym parafina (topnienie 140-150ºS). Jeśli wilgoć izolacji papieru jest obecny, to pojawia się mała ilość pianki.

Do łączenia kabli o napięciu do 10 kW stosuje epoksydowe i prowadzenie rodzajów sprzęgieł. Główną zaletą jest to pierwsza odporność na agresywne substancje. Ich właściwości są podobne do kołnierzy oporowych. Dlatego są one również wykorzystywane do łączenia kabli o izolacji papierowej. Są one wytwarzane przez mieszanie składników epoksydowych ze specjalnym zagęszczacz. Ostatni element dodano do mieszaniny epoksydowej bezpośrednio przed producenta sprzęgania. Jest to konieczne, aby zapewnić, że proces hartowania był szybszy.

Podczas używania sprzęgła epoksydowe, kiedy leży w tunelach lub kanałów jest niezbędne w celu zapewnienia ich niezawodną ochronę. Typowo, rury stalowe o średnicy co najmniej 150 mm i 1250 mm. Na swojej części wewnętrznej 2 jest umieszczony warstwy azbestu. Krawędzie zakorkowanej rurce z azbestu.

Sprzęgła ołowiowe są stosowane do kabli o napięciu do 10 kW. Stosuje się je razem z muszli, które prowadzone są przewody o różnych średnicach i długościach. Wartości te zależą od grubości i napięcia drutu.

Stripping wszystko dzieje się w tej samej kolejności, jako że dla stawów epoksydowych. Dalsze zużyty przewód tulei i warstwy są skręcone lub lutowane połączenia. Po zakończeniu instalacji wstępnej izolacji zmniejsza się z papieru impregnowanego oleju. Aby przywrócić izolację pobliżu lokalizacji żyłach wszystkie użyte samego papieru kablowej.

Ołów sprzęgła tylko wewnątrz budynku, zamykając je w specjalnych obudowach stalowych. W przypadku układania metodą podziemną przy użyciu osłonek lub nieszczelne rury wykonane z włókna szklanego.

Będą one chronić tuleję przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kolejny widok – stropno-sprzęgła. Służą one do ograniczenia różnic poziomów kabli energetycznych o izolacji papierowej.

wniosek

W celu zapewnienia, że budynek lub urządzenie energii elektrycznej, niezbędne jest przeprowadzenie układania kabli energetycznych prawidłowo. Aby to zrobić, istnieje wiele metod, takich jak podziemne i antenę. Istnieją również sposoby instalacji w pomieszczeniach zamkniętych. Montaż kabli odbywa się po przygotowaniu dokumentacji projektowej. Ta procedura trwa projektantom. Cały proces jest kontrolowany przez organy państwowe w sferze władzy. Jako elementów łączących różne rodzaje sprzęgieł. Mogą łączyć zarówno kabel między sobą i przymocowane do różnych urządzeń elektrycznych wysokiego i niskiego poboru mocy.

Więc zorientowaliśmy się sposób, w jaki dana instalacja kabli elektrycznych i przewodów.