189 Shares 1138 views

Jakie są złącza dysków twardych?

Dysk twardy – proste i małe „pudełko” z umysłu, który przechowuje ogromne ilości informacji w komputerze jakiegokolwiek współczesnego użytkownika.


To jest takie, jak się wydaje z zewnątrz: nieskomplikowany wystarczająco Bagatelle. Kilka podczas nagrywania, usuwanie, kopiowanie i inne działania z plikami o różnym znaczeniu odbija się na dysku twardym do zasady interakcji komputer. A jeśli dokładna – bezpośrednio z samej płyty głównej.

Ponieważ te elementy są połączone w jedną płynną pracę, jak jest umieszczony sam dysk twardy, który należy podłączyć złącza to ma, i to, co każdy z nich jest – to kluczowe informacje o zwykłej dla wszystkich nośników danych.

interfejs dysku twardego

Że termin ten może być właściwie nazywany interakcja dysk twardy do płyty głównej. Ten sam wyraz ma znacznie szersze znaczenie. Na przykład, interfejs programu. W tym przypadku odnosi się do części, która dotyczy sposobu ludzkiej interakcji z oprogramowania (przyjazne dla użytkownika „w obsłudze” Design).

Jeszcze niezgoda interfejs interfejs. W przypadku dysku twardego i płyty głównej nie jest to przyjemne projektowanie graficzne dla użytkownika, a specjalny zestaw wierszy i protokołów transmisji danych. Do siebie, te elementy są połączone za pośrednictwem linii – do wejść kabla na obu końcach. Są one przeznaczone do podłączenia do portu na twardym dysku i płyty głównej.

Innymi słowy, cały interfejs na tych urządzeniach – dwa kable. Jedno łączy się z twardego złącza zasilania napędu na jednym końcu i do zasilacza komputera do drugiego. Drugi z pętli łączących HDD do płyty głównej.

Tak jak dawniej połączone dysk – złącze IDE i inne szczątki przeszłości

Sam początek, po którym nie są bardziej zaawansowane interfejsy HDD. Starożytny dzisiejsze standardy Integrated Drive Electronics pojawił się na rynku około 80 lat ubiegłego wieku. IDE dosłownie tłumaczy się jako „wbudowanym kontrolerem”.

Jako równoległego interfejsu danych, to nadal nazywa ATA – Advanced Technology Attachment. Jednak koszty w czasie, nowa technologia SATA i zyskać ogromną popularność na rynku jako standard ATA (PATA został przemianowany Parallel ATA), aby uniknąć nieporozumień.

Bardzo powolny i bardzo surowy w swoich cech technicznych, interfejs w latach jego popularność mogłaby przejść od 100 do 133 megabajtów na sekundę. I to tylko w teorii, t. I. W praktyce, te liczby są skromniejsze. Oczywiście, nowe interfejsy i złącza dysku twardego IDE pokaże znaczną zaległości z nowoczesnych rozwiązań.

Czy uważasz, że nie należy lekceważyć i atrakcyjne aspekty? Starsze pokolenie pamięta, że możliwości techniczne pozwalają PATA Obsługa dwóch HDD z tylko jednej pętli podłączony do płyty głównej. Ale pojemność linii w tym przypadku jest podobna do rozproszonego połowę. I to bez wspominania o szerokości drutu, jakoś zapobiec jego wymiary świeżego powietrza z wentylatorów w jednostce systemowej.

Do naszego IDE już naturalnie nieaktualne zarówno fizycznie jak i moralnie. A jeśli dopiero niedawno spotkał tego złącza na płycie głównej z segmentu dolnego i środkowego cen, obecnie producenci sami nie widzą go jako perspektywę.

Wszyscy ulubione SATA

Przez długi czas, IDE stał się najbardziej masywny interfejs z nośników. Jednak transmisja danych i technologii przetwarzania przez długi czas w miejscu nie stagnacji, oferując wkrótce koncepcyjnie nowe rozwiązanie. Teraz można je znaleźć w niemal każdego właściciela komputera osobistego. A imię jego – SATA (Serial ATA).

Wyróżniające cechy interfejs – równoległa transmisja danych, niskie zużycie mocy (w porównaniu z mniej IDE), elementy grzejne. W całej historii jego popularność przetrwała rozwoju SATA w trzech etapach kontroli:

 1. SATA I – 150 Mb / C.
 2. SATA – 300 Mb / s.
 3. SATA III – 600 Mb / s.

Trzecia wersja aktualizuje również parę został opracowany:

 • 3,1 – ponad ulepszonego pasma, ale również ograniczają wartość graniczną, na 600 MB / s.
 • 3.2 Specyfikacja SATA Express – z powodzeniem realizować połączenia urządzeń SATA i PCI-Express, które zwiększyły prędkość odczytu / zapisu interfejs do 1969 Mb / s. Z grubsza rzecz biorąc, technologia jest „łącznik”, który przekształca normalny tryb SATA z prędkością i mają linii PCI-złącza.

Prawdziwe postacie, oczywiście, jest wyraźnie odmienny od oficjalnego oświadczenia. Przede wszystkim powoduje nadmierne przepustowości interfejsu – .. Wiele nowoczesnych napędów samo 600MB / s zbyt, tak aby ich nie pierwotnie przeznaczone do pracy w takiej prędkości odczytu / zapisu. Dopiero wraz z upływem czasu, kiedy rynek będzie się stopniowo pełne napędy szybkobieżne z niesamowitej wydajności dla dzisiejszej szybkości, potencjał techniczny SATA zostaną wykorzystane w całości.

Wreszcie, wiele aspektów fizycznych zostały sfinalizowane. SATA jest przeznaczony do stosowania dłuższych przewodów (1 m do 46 cm, który jest połączony ze złączem IDE) o wiele niewielkich rozmiarów i przyjemny wygląd. Pod warunkiem poparcia dla „hot swap» HDD – podłączyć / odłączyć im jest możliwe bez wyłączania komputera (choć wcześniej jeszcze trzeba włączyć tryb AHCI w BIOS-ie).

Zwiększony komfort i łączność ze złączami pętli. Tak więc wszystkie wersje interfejsu są wstecznie kompatybilne ze sobą (dysk twardy SATA III bez problemów podłączonych do złączy SATA II na płycie głównej, SATA I – Do SATA II, etc …). Jedyne zastrzeżenie – maksymalna prędkość danych zostanie ograniczona do najbardziej „starej” link.

Właściciele starszych urządzeń nie będzie pozostawać w tyle – z istniejącymi adapterami PATA na SATA zmiennie zaoszczędzić na droższych zakupów nowoczesnego HDD lub nowej płyty głównej.

External SATA

Ale nie zawsze jest to standardowy dysk twardy pasuje do zadań użytkownika. Czasami potrzeba do przechowywania dużych ilości danych, które wymagają użycia różnych miejscach, a zatem transportu. W takich przypadkach, gdy ma się do jazdy do pracy nie tylko w domu, a zaprojektowany zewnętrznych dysków twardych. Ze względu na charakter ich urządzeń, wymagają one zupełnie inny interfejs połączenia.

Taka jest rodzajem więcej złącz SATA stworzony przez zewnętrznych dysków twardych, z przedrostkiem zewnętrznego. Fizycznie, interfejs ten nie jest kompatybilny ze standardowymi portami SATA, ale ma taką samą przepustowość.

Jest wsparcie dla HDD «hot swap”, a długość kabla zwiększa się do dwóch metrów.

W pierwotnym eSATA wykonania pozwala jedynie wymiany informacji, bez doprowadzania do rowka zewnętrznego źródła dysk twardy wymagane. Ta wada sprawia, że korzystanie z dwóch pętli dla połączenia został rozwiązany wraz z nadejściem modyfikując Power eSATA, łączą technologię eSATA (odpowiedzialny za transmisję danych) na USB (odpowiedzialny za jedzenie).

Universal Serial Bus

Skutecznie staje się najbardziej powszechnym standardem dla połączenia szeregowego interfejsu technologii cyfrowej, Universal Serial Bus obecnie znany każdemu.

Które poniosły długą historię poważnych zmian na stałe, USB – jest wysoka szybkość transmisji danych, zapewniając bezprecedensową zasilać wiele urządzeń peryferyjnych, a także prostotę i wygodę w codziennym użytkowaniu.

Opracowany przez takie firmy jak Intel, Microsoft, Phillips i US Robotics, interfejs stał się ucieleśnieniem aspiracji kilku technicznych:

 • Krawiectwo komputerów. Standardowe urządzenia peryferyjne aż USB został raczej ograniczone w różnorodności i rodzaju wymagane dla każdego portu (PS / 2 portu do podłączenia joysticka, SCSI, itd. D.). Wraz z pojawieniem USB pomyślany, że będzie jednolity i uniwersalny zamiennik znacznie uproszczenie interakcji z urządzeniami komputerowymi. Ponadto zakłada się również, że nowy projekt dla jego czasu, aby przyczynić się do powstania nietradycyjnych urządzeń peryferyjnych.
 • Zapewnienia połączenia z telefonów komórkowych do komputerów. Jest rozprowadzany w tych latach tendencja przechodzenia do cyfrowych sieciach telefonii komórkowej dla głosu wynikało, że żaden z interfejsów opracowanych przez to nie mogła zapewnić przesyłanie danych i głosu z telefonu.
 • Zasada komfort wynalazek „plug and play” nadaje się do „gorącej zatykania”.

Jak to jest w przypadku zdecydowanej większości technologii cyfrowej, dysk twardy USB-złącze przez długi czas stał całkowicie nam znane zjawisko. Jednak w różnych latach rozwoju, interfejs ten jest zawsze wykazać nowy poziom wydajności prędkości odczytu / zapisu.

wersja USB

opis

pojemność

USB 1.0

Pierwsza wersja release interfejsu po kilku wersjach wstępnych. Wydany 15 stycznia 1996 roku.

 • Low Speed Mode: 1,5 Mbit / s
 • Full-Speed Mode: 12 Mbit / s

USB 1.1

Dalszy rozwój wersji 1.0, to rozwiązuje wiele problemów i błędów. Rozpoczęła się we wrześniu 1998 roku, pierwszy zyskał masową popularność.

USB 2.0

Rozpoczęty w kwietniu 2000 roku, druga wersja interfejsu wyposażony w nowy, bardziej trybu szybkiego działania dużych prędkości.

 • Low Speed Mode: 1,5 Mbit / s
 • Full-Speed Mode: 12 Mbit / s
 • Szybkie łącze Mode: 25-480 Mbit / s

USB 3.0

Najnowsza generacja USB, otrzyma nie tylko zaktualizowane wskaźniki wydajności, ale także produkowane w niebieski / czerwony. Data wystąpienia – 2008.

Do 600 MB na sekundę

USB 3.1

Dalszy rozwój trzeciego przeglądu, który został opublikowany 31 lipca 2013. Jest ona podzielona na dwie modyfikacje, mogące stanowić dowolny z twardego złącza USB maksymalnej prędkości aż do 10 gigabitów na sekundę.

 • USB 3.1 Rdz 1 – do 5 Gb / s
 • USB 3.1 gen 2 – do 10 Gbit / s

Poza tym opisie, różne wersje USB są realizowane i dla różnych typów urządzeń. Wśród odmian kabli i złączy, które uwalniają interfejs:

USB 2.0

standard

Mini

Micro

typ A

typu B

USB 3.0 może zapewnić inny nowy typ – C. Kable tego typu są symetryczne i są wprowadzane do odpowiedniego urządzenia, z obu stron.

Z drugiej strony, trzecia wersja nie przewiduje Mini i Micro «podgatunki» kable do typu A.

alternatywą FireWire

Dla wszystkich jego popularności, eSATA i USB – Nie wszystkie opcje, w jaki sposób podłączyć złącze zewnętrznego dysku twardego do komputera.

FireWire – trochę mniej znane wśród mas w interfejs wysokiej prędkości. Zapewnia szeregowe połączenie urządzeń zewnętrznych, które także są wspierane przez szereg zawiera HDD.

Jej właściwość izochroniczne transferu danych jest głównie znalazł swoje zastosowanie w technologii multimedialnych (kamery, odtwarzacze DVD, cyfrowe urządzenia audio). Dysków twardych podłączonych do nich znacznie mniej, dając pierwszeństwo do SATA lub ulepszony interfejs USB.

Jego zaawansowana techniczne wydajność, technologia ta zyskała stopniowo. Tak, oryginalna wersja FireWire 400 (1394a) był szybszy niż jego głównego konkurenta, następnie USB 1.0 – 400 megabitów na sekundę w porównaniu do 12. Maksymalna długość kabla – 4,5 metra.

Przybycie USB 2.0 pozostawiła przeciwnika, co pozwala na wymianę danych w 480 megabitów na sekundę. Jednak wraz z wydaniem nowego standardu FireWire 800 (1394b), umożliwiając przesyłanie 800 megabitów na sekundę o maksymalnej długości 100 metrów kabla, USB 2.0 jest mniej popytu na rynku. To spowodowało rozwój trzeciej wersji Universal Serial Bus, rozszerzył sufit wymiany danych z szybkością do 5 Gb / s.

Ponadto charakterystyczną cechą FireWire jest zdecentralizowany. Przekazywanie informacji za pośrednictwem interfejsu USB koniecznie wymagają obecności komputera. FireWire pozwala także na wymianę danych pomiędzy urządzeniami bez konieczności angażowania komputera do przetworzenia.

piorun

Jego wizja co złącze dysk powinien w przyszłości stać się niekwestionowanym standardem Intel pokazał firmę w połączeniu z Apple, przedstawiając świat interfejs Thunderbolt (lub, w zależności od jego starej nazwy kodowej, światło Peak).

Zbudowany na PCI-E i architektur DisplayPort, rozwój ten umożliwia przesyłanie danych, audio, wideo i władzę nad jednym porcie z naprawdę imponującą prędkością – do 10 Gb / s. W rzeczywistych testów ta była nieco bardziej skromne i osiągnęła maksimum 8 Gb / s. Jednak nawet tak, Thunderbolt wyprzedziła swoich najbliższych analogów FireWire 800 i USB 3.0, nie wspominając i eSATA.

Ale jak masowej dystrybucji tej obiecującej idei jednego portu i złącza nie został jeszcze odebrany. Chociaż niektórzy producenci są obecnie z powodzeniem zintegrowane złącza zewnętrzne dyski twarde, Thunderbolt interfejs. Z drugiej strony, cena od technicznych możliwości tej technologii jest także stosunkowo duże, a zatem spełnia ten rozwój głównie wśród drogich urządzeń.

Kompatybilny z USB i FireWire można osiągnąć za pomocą odpowiedniego adaptera. Podejście to nie czyni ich szybciej pod względem danych, t. Aby. Zarówno przepustowość interfejsów pozostaje niezmieniona. Zaletą tutaj jest tylko jeden – Thunderbolt nie jest elementem ograniczającym z takiego połączenia, co pozwala na wykorzystanie wszystkich możliwości technicznych USB i FireWire.

SCSI i SAS – jest tym, co usłyszał, nie wszystkie

Innym równoległy interfejs do podłączenia urządzeń peryferyjnych do przesunięcia punktu ciężkości w pewnym momencie swojego rozwoju, z pulpitu do szerszej gamy sprzętu.

«Systemu Small Computer Interfejs» powstał nieco wcześniej SATA II. Do czasu, gdy ostatni oba interfejsy na właściwości były niemal identyczne do siebie, w stanie zapewnić złącze do podłączenia dysku twardego stabilną pracę z komputerami. Jednak SCSI stosowany we wspólnym autobusem, bo z tego, co kontroler może obsługiwać tylko jeden z podłączonych urządzeń.

Dalsze udoskonalenie technologii, która uzyskała nową nazwę SAS (Serial Attached SCSI), został już pozbawiony swych dawnych wad. SAS pozwala urządzeniom na łączenie się z zestawem komend SCSI zarządzanych przez interfejs fizyczny, który jest podobny do tego samego SATA. Jednak więcej możliwości pozwalają na podłączenie nie tylko Złącza dysku twardego, ale również wiele innych urządzeń peryferyjnych (drukarki, skanery, itd. D.).

Obsługuje urządzenia „hot swapping”, rozszerzające autobus jednoczesne podłączenie wielu urządzeń SAS do jednego portu, i zapewnia wsteczną kompatybilność z SATA.

perspektywy NAS

Ciekawym sposobem pracy z dużą ilością danych, szybko zyskuje popularność w dzisiejszych środowiskach.

Network Attached Storage , NAS lub w skrócie jest oddzielny komputer z jakiejś macierzy dyskowej, który jest podłączony do sieci lokalnej (często) i zapewnia przechowywanie i przesyłanie danych do innych komputerów podłączonych.

W swojej roli w sieciowej pamięci masowej do innych urządzeń, w tym mini serwer jest podłączony za pomocą kabla Ethernet zwyczajne. Dalsze dostępu do ustawień za pośrednictwem dowolnej przeglądarki łączącej do adresu sieciowego NAS. Istniejące dane na nim mogą być wykorzystywane do kabla Ethernet i skorzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Ta technologia pozwala na zapewnienie wystarczająco silny poziom przechowywania informacji i zapewniają wygodne dla łatwego dostępu do zaufanych osób.

Cechy łączące dyski twarde do laptopów

HDD Zasada działania komputera stacjonarnego jest niezwykle prosta i jest jasne dla wszystkich – w większości przypadków wymaga odpowiedniego kabla do podłączenia dysku twardego złącza zasilania z agregatu i podobnie podłączyć urządzenie do płyty głównej. W przypadku korzystania z zewnętrznej pamięci masowej, można nawet zrobić tylko jeden pociąg (Power eSATA, Thunderbolt).

Ale jak używać złącza dysków twardych do notebooków? Po tym wszystkim, inna konstrukcja wymaga wzięcia pod uwagę wielu innych niuansów.

W pierwszej kolejności, w celu połączenia urządzenia pamięci bezpośrednio „wnętrza” urządzenie należy wziąć pod uwagę fakt, że współczynnik kształtu dysku powinien być oznaczony jako 2,5 "

Po drugie, na dysku przenośnym połączony z płytą główną bezpośrednio. Bez żadnych dodatkowych kabli. Wystarczy odkręcić dolną część pre-off pokrywą dla HDD. Że ma kształt prostokątny i jest zamontowana zazwyczaj parę śrub. Jest w pojemności i należy umieścić urządzenie pamięci masowej.

Wszystkie złącza dysków twardych do notebooków są absolutnie identyczne jak jego większy „brat”, przeznaczony dla komputerów PC.

Inną opcją połączenia – aby użyć adaptera. Na przykład, napęd SATA III mogą być podłączone do portów USB dostępnych na laptopie za pomocą adaptera SATA-USB (rynek reprezentowany wiele z tych urządzeń do różnych interfejsów).

Wystarczy podłączyć dysk twardy do adaptera. To, z kolei, być podłączony do zasilania 220V. Oraz kabel USB do podłączenia całą strukturę z laptopem, a następnie dysk zostanie pokazane, w zależności od jeszcze jednej sekcji.