471 Shares 1539 views

Czas smuty w Rosji

Czas Kłopotów w historii Rosji jest głęboki kryzys wpływu polityki zagranicznej, społecznej, ekonomicznej i duchowej sfery życia. Począwszy od przełomu 16 i 17 wieku, to zbiegło się z grupami boyarskie konfrontacji, z których każda dąży do władzy. Prawie katastrofa jest uważany za czas smuty w Rosji.

Przyczyny kryzysu były w ruinie gospodarczej państwa, wzrost napięć społecznych w wyniku wojny inflanckiej (od 1558 roku aż do 1583 roku) i opriczninie. Główne cechy tego okresu to oszuści interwencyjnych, bezsilność. Niektórzy autorzy są skłonni rozważyć Time of Troubles w Rosji w pierwszej wojnie domowej.

Okres ten został oszacowany przez współczesnych, jak erze „shatosti”, „wstyd mózg” powstałe w wyniku konfliktów i krwawych starć.

Czas Kłopotów rozpoczął kryzys dynastyczny w Rosji. Car Iwan Groźny zabija syna Iwana. Doszedł do władzy, drugi – Fedor. Trzeci syn Dmitry zmarł. Wiele w tym czasie wierzył, że ten ostatni został pchnięty nożem poplecznicy Borys Godunow, faktycznie odgrywał rolę władcy kraju. Po śmierci bezdzietnych Fiodora Godunowa doszedł do władzy. Zatem stan stracił ostatnią dziedzicem Ruryka.

Godunow uznano mądry i energiczny władca, ale zatrzymać intrygi rycerzy powiodło się.

Następnie nieurodzaju, co spowodowało głodu. Wynik był pierwszy wybuch społeczny. W tym samym czasie, słabość Rosji pospieszył do korzystania z Rzeczpospolitej (Unia polsko-litewska). Jednocześnie Polska ma Lzhedmitry I do (Grigoriy Otrepev, Galich pan, który twierdził, że ocaleni syn Ivana Groznogo).

Po nagłej śmierci Godunowa i nieuznawania władcy jego syna Fiodora, Dymitr Samozwaniec I pod koniec 1604 roku z małą armią wszedł Rosji. W rezultacie, prawie rok oszust wykluczyć. Dymitr Samozwaniec I, został obalony. Król został powołany Vasiliy Szujscy.

Niedaleko Moskwy, osiedlając się w miejscowości Tuszyno w 1608 roku, nowy fałsz Dmitry II (jego pochodzenie jest nieznane), oblegał Moskwę.

Czas smuty w Rosji w 1609 charakteryzuje się podziałem kraju. W moskiewskim miał dwa króle, dwa Dumas, dwóch patriarchów (w Tuszyno w Moskwie Filaret i Hermogenes). Tak więc utworzone dwa terytoria. Uznana organ Dymitr Samozwaniec II, a drugi był prawdziwy Szumski.

W 1610 roku, w lipcu, Shuya został obalony i przymusowo tonsured jako mnich. Chwilowo moc przekazywana do „rady siedmiu.” Ten rząd podpisał z Zygmuntem III (król Polski), umowy na budowę tronie Władysław (syn Zygmunta III).

1611 charakteryzuje się intensyfikacji patriotycznych nastrojów, wzrost wezwań do przywrócenia jedności państwa i kres waśni. W tym samym roku utworzył pierwszy milicję. Był jednak wyzwolić Moskwę z mocy „rady siedmiu” nie powiodła się. Pierwszy milicja upadł. W Pskowie, byłem w tym samym czasie ogłosił król Fałszywe Dmitrij III.

Po upadku drugiego została utworzona z inicjatywy milicji Minina i Pozharsky. W rezultacie, marsz na Moskwę w 1612 (26 października), kapitał został wyzwolony. W 1613 roku The sobór ziemski został wybrany gubernatorem szesnaście Michaiła Romanowa. Ponadto, wrócił z niewoli w Rosji patriarcha Filaret (ojciec Michaela).

W 1617 roku została podpisana Stolbovsky pokój, w którym Szwecja zdobyła brzeg Zatoki Fińskiej i Korieła. W następnym roku rozejm został zawarty z Polską, w wyniku którego Rosja oddała Chrobry, Smoleńsk, i kilka innych miast.

Pomimo znacznych strat terytorialnych i ciężkiego kryzysu zadłużenia jest skończona. Jednak wpływ, który spowodował Time of Troubles w Rosji, dotknięte więcej w ciągu następnej dekady.