584 Shares 6817 views

Naum Kleiman – biografia i twórczość

Dziś pokażemy, kto jest Naum Kleiman. Biografia zostaną omówione poniżej. Mówimy o rosyjskich krytyków filmowych. Jest autorem wielu artykułów dotyczących historii i teorii tej formy sztuki. Jest to jeden z największych specjalistów w pracach S. M. Eyzenshteyna. Otrzymał tytuł Honored Artysta Rosji. Od 1992 do 2014 był dyrektorem Centralnego Państwowego Muzeum Kinematografii, a także w Eisenstein Center w Moskwie.


biografia

Już krótko opowiedział o tym, kto jest Naum Kleiman. Fakty z życia tej kreatywnej osoby w porządku chronologicznym zostaną opisane później. Urodził się w Besarabii, w Kiszyniowie. Stało się to w 1937 roku, w dniu 1 grudnia. Matka naszego bohatera – od Bolgrad, który znajduje się w południowej części Besarabii. Ojciec urodził się w żydowskiej kolonii rolnej Romanovka.

Podczas II wojny światowej, nasz bohater, wraz z babcią i matką była w Andiżanie w ewakuacji. Jego ojciec był w tym czasie na froncie. Cała rodzina wróciła do Kiszyniowa po wyzwoleniu miasta w 1946 roku

W 1949 roku z rodzicami Nahum został deportowany do niegościnnej Syberii – pierwsza praca przymusowa w lesie zostało mu powierzone, a później przekierowany w Guryevsk. Kleiman Mendel Ihilevich – dziadek naszego bohatera. Przesłała pierwszą falę deportacji. Stało się to w roku 1941. Dwa lata później zmarł w obozie. W 1955 roku rodzina pozwolono opuścić specjalnego porozumienia.

formacja

Naum Kleiman – historyka filmu, który początkowo wolał uczyć matematyki wydziału kirgiski Uniwersytet znajdujący się w Frunze. Jednak w 1961 roku ukończył Wydział VGIK historii kina. Studiował w pracowni E. M. Smirnovoy i N. A. Lebiediewa. Dostałem pracę w Państwowym Funduszu Filmowego, w dziale krajowym.

sztuka

Naum Kleiman jest konsultantem naukowym do rekonstrukcji obrazów S. M. Eyzenshteyna „Pancernik Potiomkin”, „Październik” i „starych i nowych.” Jako doradca naukowy i reżysera (z Yutkevich S. I.), zaangażowanych w odbudowę zniszczonych taśm jak Eisenstein filmu fotograficznego o nazwie „Łąki Bieżyńskie”.

W 1965 roku został wybrany na sekretarza naukowego dla Eisensteina twórczej spuścizny Komisji. Naum Kleiman uczestniczył w organizacji biura specjalna nazwa naukowa i pomnik Eisensteina, który powstał w Związku Operatorów. Był jego opiekun w 1967 – 1985 lat. Od 1992 roku do chwili obecnej ponownie bierze to odpowiedzialne stanowisko.

Naum Kleiman jest jednym z autorów projektu, a także autorów komentarzy do pracy „Eisenstein Selected Works”. Książka została wydana w sześciu tomach w latach 1964 i 1971. Nasz bohater, awansował na dyrektora działu muzealnego w Biurze Propagandy kinematografii ZSRR (później VTPO „Cinema”). Stał się dyrektor Centralnego Muzeum Kinematografii w wyżej wymienionej organizacji. Od 1992 roku, jego pozycja ponownie zmieniła nazwę. Stał dyrektor Narodowego Muzeum Kinematografii.

C 1988 jest nauczycielem z najwyższych wskaźników reżyserów i scenarzystów. Wprowadza publiczność do historii światowego kina. Ponadto, w 1990 i 1991 roku. był specjalny kurs na pracach Eisenstein z University of New York. Seminaria organizowane w 1994 i 1998 roku. Tematem przewodnim imprezy była estetyka ekscentryczności i kreatywności Eisenstein. Imprezy odbyły się w Berlinie. Wystąpień został wybrany Akademia Filmu i Telewizji. Ponadto organizował seminaria w Helsinkach, Tokio, Monachium, Los Angeles, Kalkuta i Budapeszcie. Tematem tych wydarzeń była historia z filmu.

rodzina

Naum Kleiman ma brata – Emanuel Ihilevicha. Urodził się w 1947 roku i jest mołdawski hodowca botanik, autor monografii „Experience”. Jego autorstwo należy do innych prac naukowych. Rita Y. – żona brata (1947-2008 gg.) – krytyk literacki, znawca twórczości F. M. Dostoevskogo, Ph.D., szef Instytutu literatury Kiszyniów Creanga.

Teraz pomówmy o żonie naszego bohatera. To Rumiancewów Alevtina Alekseevna. Urodziła się w 1929 roku, a zmarł w 2011 roku

wyróżnieniem

Naum Kleiman otrzymał nagrodę FIPRESCI na MFF w Moskwie w 1987 roku. Jednocześnie otrzymał nagrodę za artykuł na Khokhlova. W 1992 roku został odznaczony Orderem Sztuki we Francji. W 1993 roku otrzymał prestiżową nagrodę „Felix” przez Europejską Akademię Filmową. W 1994 roku został nagrodzony na festiwalu kina niemego, która odbyła się w Pordenone. Tam zdobył Zhana Mitri. Tak więc, stwierdzono udziału naszego bohatera w renowacji filmowej. W 1995 roku otrzymał Medal Goethego. Więc to był ceniony za wkład w umacnianie stosunków kulturalnych i przyjazny z narodu niemieckiego. W 1997 roku otrzymał nagrodę Critics Russian Film za pracę na temat książki „Wyznania” Eisenstein – rysowanie, pisanie artykułu wprowadzające i komentarze. W 1998 roku krytyk Film zdobył nagrodę na festiwalu „Białych” Filary Państwowego Funduszu Filmowego Rosyjskiej. W 2002 roku został odznaczony Orderem Palm Akademickich we Francji. W 2003 roku został odznaczony Krzyżem Orderu Zasługi Kavalersky w Rzeczypospolitej Polskiej.

wybrana bibliografia

W 1987 roku opublikował dzieło naszego bohatera nazywa się „Zacznijmy Puszkina.” Jest także autorem następujących książek: „Vzrevevshy lew”, „Feat Wizard”, „Kino”, „ekscentryczny”, „Na papierze”, „niespełnionych planów”, „Rekonstrukcja filmu”, „nasz projekt”, „narodowy”, " teoria prawdopodobieństwa "" Generation”. „Eisenstein dzisiaj”, „Spójrz na słońce”, „Wspomnienia”, „ostateczna formuła”, „Dom”, „Łąki Bieżyńskie”, „cykle Kaukaska”, „Jakie modele”.

Teraz, gdy wiesz, kto jest Naum Kleiman, zdjęcie osoby kreatywnej załączonej do niniejszego materiału. Jego biografia i dorobek artystyczny można nazwać prawdziwie wybitne.