327 Shares 5164 views

Temperatura procesora jako parametr PC

Człowiek, który stara się być na bieżąco z postępem i nadążać za duchem czasu, zmuszony priobetayut komputer i nauczyć się go używać. Można to łatwo wyjaśnić, bo technologia komputerowa z każdym rokiem coraz bardziej ściśle zintegrowany wszystkich sferach życia. Jej pomóc osobie jasne: Obliczenia o wysokiej precyzji, odpowiedzialne zarządzanie procesami technologicznymi, rozrywki i więcej. Jednocześnie, od człowieka wymaga również jego zdolność do wspierania elektronicznego asystenta warunki pracy. Jednym z najważniejszych parametrów procesora komputera jest jego temperatury. Aby zrozumieć, co to jest i dlaczego jest to tak ważne, powinno być trochę głębiej w technologii mikroprocesorowej urządzenie.


Wszystkie obwody elektroniczne składają się z ogromnej liczby elementów: tranzystory, kondensatory, diody, mający pewną odporność. Jedną z właściwości prądu elektrycznego spowodowanego przez nich yavlyaletsya przewodu grzejnego na skutek oporu elektrycznego. Dowolny układ, w rzeczywistości jest to zbiór wielu elementów montowanych w jednym korpusie, a więc ogrzewa się – nie jest wadą, lecz naturalny proces fizyczny, ale niepożądane. Fakt, że ciepło wpływa na właściwości półprzewodników i metali tworzących układ, a tym samym prowadzi do nieprzewidywalnych konsekwencji, do rozkładu termicznego i uwolnienia go z układu.
Jednym z najważniejszych elementów każdego komputera jest mikroprocesor lub CPU (Central Processing Unit). Jeśli spojrzeć wewnątrz jednostki systemowej (obudowa), największy z układów na płycie głównej po prostu być najbardziej CPU. To jest zawsze montowany metaliczny chłodzenia radiator i wentylator dmuchawy. Liczba tranzystorów w nowoczesnych procesorów już dawno przekroczyła 500 mln zł., Więc regulacja temperatury jest koniecznością. W opisie jest zawsze określone temperatury granicznej procesora, które nie powinno być przekroczone. Na przykład w nowoczesnych procesorach firmy Intel „Tcase Max” (temperatura graniczna) wynosi 60 °. W związku z tym dopuszczalna temperatura procesora – wszystkie te wartości, które nie przekraczają Tcase „Max”, i nie są, tym lepiej.

Procesor temperatura zależy od:

  • Temperatura otoczenia. Z jej zwiększenie wymiany ciepła pogarsza;
  • Plac chłodnicy i kontakt CPU. Dlatego dobre grzejniki w kontakcie z boku procesora jest polerowana na wysoki połysk;
  • generacji procesorów. Nowsze modele są wykonane z zaawansowanej technologii procesu, planowane jest zmniejszenie komponentów składowych chipowych;
  • Napięcie zasilania. Ponieważ prąd i napięcie zgodnie z prawem znanego Ohma, bezpośrednio zależne od siebie, a obecny wzrost powoduje wzrost temperatury w przewodzie, należy zauważyć, że dolna wartość napięcia, tym mniej ciepła. Tendencja do zmniejszania napięcia zasilającego jest wyraźnie widoczna w każdej nowej generacji mikroprocesorów;
  • Operacja częstotliwości. Im więcej operacji procesor wykonuje w jednostce czasu, więc w związku z tym, jest zaznaczony więcej energii cieplnej.

Oprócz wszystkich wyżej wymienionych, temperatura procesora zależy od kilku innych czynników, wśród których należy podkreślić wsparcie dla różnych opatentowanych technologii. Producenci już dawno zrozumiał, że niska temperatura procesora może być dodatkowym argumentem przemawiającym za zakupem to ich produkt. Dlatego procesory zostały „uczy”, aby zmniejszyć jego częstotliwość w przypadku braku znaczącego obciążenia obliczeniowego, w celu zmniejszenia zużywanej mocy i odłączyć nieaktywnych bloków logicznych.