710 Shares 9405 views

Historia Golicyn książąt. Wasyl Golicyn (Książę) – założyciel wyższych gałęzi rodu Golicyn

Rod książę Golicyn ma dość długą i ciekawą historię. Była przedmiotem wielu prac genealogów. Szczególnym zaszczytem jest założycielem jednej z gałęzi tej rodziny – Wasilij. Zbadamy biografię tej osoby, a także historię księcia Golicyna.

Pojawienie rodzaju Golicyn

Rhode Golicyn bierze swój początek od Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina i jego syna Narimonta. syn tego ostatniego, Patrick, w 1408 rozpoczął służbę księcia moskiewskiego Wasyla I. Została założona przez rasę Patrikeyev.

Mamy wnuk Jurij (syn Patrickeyev) – Ivana Vasilevicha Patrikeeva – był pseudonim Bułhak. Dlatego wszystkie jego dzieci zostały napisane jako książąt Bułhakowa. Jeden z synów Iwana – Michaił Bułhakow – Golitsa przydomek, a wszystko to dzięki jego zwyczaju noszenia na lewym rękawicę dłoni. Jego jedyny syn George, który był w służbie cara Iwana Groźnego, czasem pisać jak Bułhakowa, a czasami jako Golicyna. Ale potomkowie ostatniego nazwie tylko książę Golicyn.

Podział na cztery oddziały

Yuri Bułhakow, Golicyn miał synów – Ivan i Wasyl Golicyn. Bazylia Bułhakow miał trzech synów, choć byli bezdzietni. Ta gałąź Golicyn złamany. Jeden z synów Yuri Bułhakow, Golicyn był wódz i polityk z okresu kłopotów Wasilij.

Ale linia Ivan Yuryevich dał liczne potomstwo. Jego wnuk, Andrei miał czterech synów, którzy byli przodkami oddziałów Golicyna: Iwanowicz Vasilievich Michajłowicz Alekseevich.

Młodzież Wasyl Golicyn

Książę Wasyl Golicyn urodził się w 1643 roku w Moskwie. Był synem Boyar Vasiliya Andreevicha Golitsyna, który zajmował wysokie stanowiska z królem, a Tatiana Romodanovskaya. Rodzina miała czworo dzieci, ale biorąc pod uwagę, że najstarszy syn, Ivan nie pozostawił po sobie potomstwa, Wasilij stał się przodkiem starszego oddziału Princes Golicyna – Vasilievich.

Wasyl Golicyn stracił ojca w wieku dziewięciu lat, a następnie opiekę nad synem, a pozostałe dzieci były w pełni spoczywa na barkach matki. Młody książę miał pasję do nauki i wiedzy było dobre dla tej edukacji czasu w domu.

Służba publiczna

Z początkiem XV-lecia, nowy etap swojego życia: Wasyl Golicyn (Książę) rozpoczął służbę rosyjskiego cara Aleksieja Michajłowicza. Zajmował stanowiska Czaśniki kelner i kierowcy. Ale najbardziej postęp w zatrudnieniu, książę Wasyl Golicyn zaczął po panowania Fiodora Alekseevich w 1676 roku. Natychmiast otrzymał stanowisko bojarów.

Pod cara Fiodora Wasyl Golicyn w dość krótkim czasie wstał. Już w 1676 roku został oddany do czynienia z Małej Rosji (obecnie Ukraina), więc wyjechał do Putivl. Należy zauważyć, że grzywna postanowił zadań Wasyl Golicyn. Książę był wtedy do czynienia z zagrożeniem turecko-tatarski, szczególnie pogorszeniu w latach 1672-1681, kiedy nie było wojny rosyjsko-tureckiej, brał udział w podwyżek Czehrynie. W 1681 roku został odznaczony Bakhchisarayskiy świat rzeczywiście ustalić status quo. Po tym, Wasyl Golicyn wrócił do Moskwy.

Jako szef Vladimir kolejności wyroku, Basil dość ściśle związana z siostrą króla Księżniczka Sophia i jej rodzina MILOSLAVSKAYA. Potem został szefem komisji, który był odpowiedzialny za reformy w armii, który w dużej mierze przyczynił się do wzmocnienia armii rosyjskiej, które służą jako żywy dowód przyszłego zwycięstwa Piotra I.

egzaltacja

W 1982 roku car Fedor umarł. W efekcie powstanie Archera doszedł do władzy, królowa Sofia, który sprzyjał książę Golicyn. Stała regenta dla młodych braci Iwana i Piotra Alekseevich. Szef ambasady rzędu został mianowany Wasilij Golicyn. Książę stał się de facto kontrola polityki zagranicznej cesarstwa rosyjskiego.

Ale czasy się trwoży napięte stosunki z Polską, której Rosja ma de iure stan wojny; Walka rozpoczęła się od Tatarów krymskich, pomimo niedawno zawartego traktatu Bakczysaraju. Wszystkie te kwestie musiały zostać rozwiązane był Wasilij Wasiljewicz. W ogóle, w związku z tym, że działał dość skutecznie zapobiegając bezpośredniego starcia z Polakami i Turkami w czasie, gdy Rosja była nieopłacalna.

Jednak Wasyl Golicyn różne proeuropejskie poglądy i zawsze szukał zbliżenia z krajami zachodnimi, aby oprzeć się ekspansji tureckiej. W związku z tym, że tymczasowo zrezygnował z walki o dostęp do Bałtyku, potwierdzając umowę zawartą poprzednio 1683 ze Szwedami. Trzy lata później Golicyn Ambasada zawarta wiecznego pokoju z Polską, prawnie zakończył rosyjsko-polska wojna, która trwała od 1654 roku. Zgodnie z umową, Rosja i Rzeczpospolita były zobowiązane do podjęcia działań wojskowych przeciwko Imperium Osmańskiego. W związku z tym na początku kolejnej wojny rosyjsko-tureckiej, w którym nasze wojska w 1687 i 1689 nie są zbyt udane kampanie krymskie zostały podjęte.

Jednym z najbardziej znanych wydarzeń dyplomatycznych tym czasie było zawarcie traktatu Nerczyńsk z dynastii Qing. Był to pierwszy oficjalny dokument podwaliny wielowiekowej historii stosunków dyplomatycznych między Rosją i Chinami. Chociaż trzeba przyznać, że w ogóle, umowa ta była niekorzystna dla Rosji.

Podczas panowania Księżniczka Sophia Alekseevna Wasyl Golicyn był nie tylko wiodącą postacią w polityce zagranicznej, ale także najpotężniejszym urzędnik w kraju, w rzeczywistości będąc szefem rządu.

Opal i śmierć

Mimo swojego talentu stanu Wasyl Golicyn, w niemałej części zawdzięczał wyniesienie na fakt, że jest ulubieńcem księżniczki Zofii. Ta ustalona jej spadek.

Po osiągnięciu dorosłości, Piotr I odsunięty Alekseevnu Zofia i Golicyn próbowali osiągnąć akceptację suwerena, ale został odrzucony. Wasilij został zatrzymany pod zarzutem nieudanych kampanii krymskiej oraz fakt, że działał w interesie regenta zamiast królów Piotra i Iwana. Jego życie jest nie tylko pozbawiony kuzyna wstawiennictwem – Boris A., który był nauczycielem Piotra I.

Wasyl Golicyn został pozbawiony tytułu bojarów, ale w lewo w książęcej godności. On i jego rodzina czekała na wieczną link. Początkowo obsługujących jego miejsce został powołany Kargopol, ale potem wygnany kilkakrotnie transportowane do innych miejsc. Ostatnim punktem odniesienia była wieś prowincja Kologory Archangielsk, gdzie wcześniej wszechmocny polityk zmarł w 1714 roku w zapomnienie.

Rodzina Vasiliya Golitsina

Był dwukrotnie żonaty Wasyla Golicyna. Książę pierwsze małżeństwo połączono z Feodosiey Dolgorukovoy, ale zmarła, nie dając mu dzieci. Następnie Wasilij poślubił córkę Boyar Ivan Streshneva – Evdokia. Z tego małżeństwa miał sześcioro dzieci: dwie córki (Irina i evdokia) i czterech synów (Alex, Piotr, Jan i Michał).

Po śmierci rodziny Wasyl Golicyn był to pozwolono powrócić z wygnania. Najstarszy syn księcia Aleksieja Vasilevich cierpiał chorobę umysłu, dlatego nie mógł być w służbie publicznej. Przez całe swoje życie mieszka na osiedlu, gdzie zmarł w 1740 roku. Z małżeństwa z Marfoy Kvashninoy miał syna Michaela, który popadł w niełaskę cesarzowej Anny Ioannovny i zaczął z nią sąd błazna. Zmarł w 1775 roku.

Kolejny syn Wasyl Golicyn – Michael – słynny serwis w marynarce. Był żonaty z Tatyana Neelova, ale nie miał dzieci.

Dmitrij Golicyn – stanu Piotrowej era

Jeden z najwybitniejszych mężów swojej epoki był Dmitrij Michajłowicz Golicyn. Książę, urodzony w 1665 roku, był synem założyciela branży Mihaylovichey Mihaila Andreevicha a zatem kuzyna Wasilij Wasiljewicz, których wspomnieliśmy powyżej. Ale, w przeciwieństwie do swojego krewnego, na jego elewacji powinien być wdzięczny Piotra Wielkiego.

Jego pierwszą znaczącą rolą była na stanowisku zarządcy księcia. Później, książę Dmitrij Golicyn uczestniczył w kampanii Azowskiego i wojny północnej. Ale jego najważniejsze osiągnięcia zostały w służbie cywilnej. W latach 1711-1718 był gubernatorem Kijowie w 1718-1722 – Prezes Izb pokładowy, który odpowiada współczesnym stanowisku Ministra Finansów. Ponadto Dmitrij Michajłowicz został członkiem Senatu. Kiedy Piotr II, pp 1726 do 1730 roku był członkiem Tajnej Rady Najwyższej, a od 1727 – prezes Commerce College (Minister Handlu).

Jednak wraz z przyjściem do władzy cesarzowej Anny Ioannovny (którego nazwa sam nazwał Wybór kandydatów godnych tronu), ze względu na fakt, że prawo próbuje ograniczyć jego władzę, spadła w niełaskę. W 1736-m został uwięziony w Schlisselburg twierdzy, gdzie zmarł w roku następnym.

Michaił Golicyn – ogólny czas Peter pierwszy

Brat Dmitrij Golicyn urodził się w 1675 roku książę Michaił Michajłowicz. Zasłynął jako słynny generał.

Wykonywana dobrze, Michaił książę Golicyn nawet podczas kampanii Azowskiego Piotra I (1695-1696 gg.), Ale prawdziwa chwała nabyte podczas wojny północnej. To on doprowadził do wielu wspaniałych operacje przeciwko Szwedom, zwłaszcza w bitwa morska pod granhamn (1720).

Po śmierci Piotra I, książę Golicyn otrzymał najwyższą w czasie rangi wojskowej feldmarszałka i pod Piotra II został senatorem. Od 1728 roku aż do śmierci (1730) był przewodniczącym Kolegium Wojskowego.

Michaił Michajłowicz był dwukrotnie żonaty. Z obu małżeństw miał 18 dzieci.

Warto zauważyć, że jeden z jego młodszych braci, o dziwo, również o imieniu Michael (urodzony w 1684 roku). On również zyskał sławę na drodze wojskowej, biorąc udział w Wielkiej Wojnie Północnej. 1750 th aż do śmierci w 1762 roku doprowadziła do całej rosyjskiej marynarki wojennej, będąc prezesem Admiralicji Nadzorczej.

Alexander Golicyn – następca ojca biznesu

Jeden z synów feldmarszałka Michaiła Golicyn był książę Aleksander, urodzony w 1718 roku. On też stał się sławny w dziedzinie wojskowej. Był jednym z przywódców wojsk rosyjskich w czasie wojny siedmioletniej (1756-1763 wobec Prus), jak również w czasie rosyjsko-tureckiej (1768-1774 Won), zakończył się podpisaniem słynnej Kuchuk Kainarji.

Za swoje zasługi dla Ojczyzny i zdolności wojskowych, podobnie jak jego ojciec, został odznaczony rangi feldmarszałka. W 1775 roku, a od 1780 roku aż do śmierci w 1783 roku był gubernatorem generalnym Petersburgu.

Ich małżeństwo z księżniczką Darey Gagarinoy był bezdzietny.

Potr Golicyn – Zwycięzca Pugaczowa

Młodszy syn Michaiła Golicyna, który z braci, który był prezesem Zarządu Admiralicji, był książę potr Golicyn, urodzony w 1738 roku. Nawet w młodości brał udział w siedmioletniej oraz wojen rosyjsko-tureckich. Ale historyczny sławę zyskał jako człowiek, który dowodził żołnierzy zmierzających do stłumienia powstania Pugaczowa, który wstrząsnął imperium rosyjskiego. Do zwycięstwa nad Pugachev został podniesiony do rangi generała-porucznika.

Nie wiadomo, ilu byłoby korzystne doprowadzony do państwa rosyjskiego potr Golicyna, jeśli w tym samym 1775 roku, w wieku 38 lat, został zabity w pojedynku.

Lew Golicyn – znany winiarz

Książę Lew Golicyn urodził się w 1845 roku w rodzinie Siergieja G., który należał do oddziału Aleksiejewicz. Znani jako przemysłowiec i przedsiębiorca. To właśnie on ustanowił komercyjnej produkcji wina na Krymie. Tak, że ten region jest wino, choćby dzięki Lvu Sergeevichu.

Zmarł w przeddzień dobie zmian w 1916 r.

Golicyn dzisiaj

W tej chwili, rodzaj Golicyn jest najliczniejszym rosyjska rodzina książęca. Obecnie cztery jej oddziały były trzy: Vasilievich Alekseevich i Michajłowicz. Ivanoviches oddział przerwał w 1751 roku.

Rhode Golicyn dał Rosji wielu wybitnych mężów stanu, generałów, biznesmenów, artystów.