530 Shares 2568 views

Nazwa dinozaurów. Zdjęcia z nazwami

Na każdym etapie podboju Ziemi istniały pewne zwierzęta, staje się rodzajem „elite” swego czasu. Istoty te były ostatnie słowa ewolucji, a także najdoskonalszy, najbardziej inteligentny i energiczny w tej chwili. W tym artykule będziemy mówić o dinozaurach – gadów, panujące na Ziemi 200 milionów lat temu, a dokładniej, ich nazwy.


Okres świetności dynastii

nazwa dinozaura przekłada z języka greckiego jako „straszne jaszczury”. Starożytnych gady niegdyś obecny korona stworzenia wierzchołek rozwoju gadów. Oni rządzili piłkę ponad 100 milionów lat, pozostając niekwestionowanym panami ziemi. Istoty te były liczne, zróżnicowane. Nie dusza w tym czasie nie może być porównywany ze strasznych jaszczurek.

pochodzenie dramat, wzrost i wymieranie dinozaurów wzbudzanych wyobraźnię ludzkości od czasu ludzie nauczyli się o istnieniu tzw Wielkiej Ery gadów. Te zwierzęta są nadal uważnie studiuje, zbieranie materiałów i znalezienie coraz więcej skamieniałości. Na temat przyczyn śmierci dynastii dinozaurów, do niedawna nie składał się z jednego zdania, a teraz na ten temat jest ciągle miga debaty naukowej.

Trochę taksonomii

Dinozaury (zdjęcia z nazwiskami zaprezentowanych w artykule), a także współczesne zwierzęta, nie można uznać naukowcy losowo. Aby nie zgubić się w różnych myszy, węże, słonie, koty, żaby, chrząszcze, zoologów ostatecznie wszystkie zwierzęta zostały podzielone na pewne grupy, jak to rozłożyć „na półkach”. Każda z tych grup łączy stworzeń, podobnych do siebie pod względem struktury i pochodzenia.

Główna grupa zwierząt jest ich rodzaju, łącząc szereg identycznych jednostek. Spokrewnione gatunki pogrupowane rodzajów lub nadrodziny. Pręt, z kolei, jest zjednoczony w rodzinie; rodzina – w jednostkach; oddziały – w klasach i klas – w typach. Na przykład, nasze poglądy z tobą – człowiekiem zrozumienia, co jest swego rodzaju ludzi z rodziny małp. Należymy do rzędu naczelnych, ssaków i reprezentują klasę kręgowców podtyp typu akordu. Oto prosta logika!

Warto zauważyć, że bez taksonomii zrobić, to po prostu niemożliwe. W przeciwnym razie, można się mylić, bo teraz na planecie istnieje kilka milionów różnych gatunków zwierząt, jest to ameba, a robak i latać, a ludzie. Podobnie, systematyka współpracuje z gady zwane dinozaury. Rodzaje i nazwy tych istot żyjących w różnych epokach, inna też. Wszystkie z nich są krótko odzwierciedlać istotę zachowania lub zwierzęcego życia, jak również cechy jego struktury.

Tylko nie złamać język!

Co do zasady, naukowych nazw niektórych zwierząt wydawać nietypowe dla zwykłego laika, a niektóre z nich niemożliwe do wymówienia. Jest to zrozumiałe: są one tradycyjnie podane w języku łacińskim lub greckim. Na przykład nazwa dinozaura zwykle odzwierciedla cechy struktury zewnętrznej tych gadów lub więzów rodzinnych zwierząt do specjalisty (zoolog, weterynarza, paleontolog) od razu wiedział, jakiego rodzaju jest on do czynienia.

Ryba-gigant jaszczurki i łuskowiec

Nazwa dinozaurów, w większości przypadków jest integralną częścią – „Zavriev”: Allosaurus, Brontozaur, ichtiozaury, Tyrannosaurus, etc. Na przykład nazwa „Brontozaur” jest tłumaczone jako olbrzyma, ogromny jaszczurki (patrz zdjęcie poniżej). Ponadto Brontesom nazwany jeden z cyklopów – greckie mitycznych gigantów. Nazwa „ichtiozaury” jest tłumaczony z języka greckiego jako ryba-jaszczurka „ihtios” – ryby, jest „Zavriev” – jaszczurki. W tym przypadku nazwa tego morskiego gada pokazuje nam jej wygląd.

Sobakozub

Czasami imiona strasznych jaszczurek może odnaleźć słowo „Nie«lub»Don”. To tłumaczy się jako zęba. Na przykład, niektóre z najbardziej znanych w tej grupie są dinozaury cynodonta. Ten brutalnymi jaszczurki, które są przodkami współczesnych ssaków. Nazwa tych dinozaurów oddaje istotę struktury układu stomatologicznego, i tłumaczy się jako sobakozub „tsinos” – Dog „Nie” – ząb.

latający dinozaur

Nazwa dinozaurów wziął do nieba, ma niezwykłą część składową – Dactyl. Przekład z łacińskiego „daktilos” oznacza palec. Najbardziej znany latający dinozaur jest, oczywiście, pterodaktyl. W przekładzie rosyjskim tej paltsekryl: starożytne greckie słowo „pteron” – to skrzydła.

Kim są zuhii?

Często nazwa dinozaura zawiera dziwne słowo „zuhiya”. W zasadzie, tutaj też nie ma nic trudnego. Ta część składowa jest często zawarte w tytule gadów kopalnych mesosuchia, eozuhiya, pseudosuchian, pastozuhiya etc. Więc namaścić starożytnych krokodyle lub podobnych zwierząt na nich, jak starogreckiego słowa „zuhos” – krokodyla.

Tiran wśród dinozaurów

Oczywiście, jest to niemożliwe do zignorowania najpopularniejsze na świecie dinozaurów – Tyrannosaurus rex. On i wielu jego krewnych – drapieżnych dinozaurów. Nazwy tych gadów mówić o ich wyższości nad innymi zwierzętami, jakby zwieńczeniem tych jaszczurek. Słowo „Tyrannosaurus” jest tłumaczony z języka greckiego , co jaszczurki Pana „tiranos” – Panie, Panie.

Drzewo rodziny gadów

Jak pan wie, gady stanowią odrębną klasę kręgowców są podzielone na różne podklasy. Najstarszych i najbardziej prymitywna grupa gadów jest anapsydy podklasy. Paleontolodzy stwierdzili, że żaden przedstawiciel anapsydy nie żyją aż do chwili obecnej, a ostatni z ich przedstawicieli wymarłych nawet 200.000.000 lat temu!

Z korzenia anapsydy oddzielone gałęzi, nazwany synapsydy. Podklasa ta starożytnych gadów, paleontolodzy odnoszą naszych przodków – przodków współczesnych ssaków, do którego dana osoba przynależy. Niestety, synapsydy również wymarły, a nie żyć do rozkwitu jego potomków.

Jest to kolejny podklasa starożytnych gadów, oddzielone od podstawy pnia starożytnego – podklasy anapsydy. Ten oddział jest podzielony na dwie inne – archozaurów i lepidozaury. Pierwsza grupa obejmuje krokodyle, dinozaury pływające, i gruntów, na drugim – Still alive tuatara, jaszczurki i węże. Przez lepidozaury już wymarłych wodnych dinozaury z długimi szyjami, nazywano plezjozaurami.