489 Shares 5398 views

Ikona "suwerenny". Cudowna ikona Dziewicy. Historia, opis ikony

15 marca 1917 r. W Rosji miały miejsce dwa ważne wydarzenia. Pierwszym znanym jest zlikwidowanie ostatniego rosyjskiego cara Mikołaja II. Ale inne zdarzenie, które ma nieocenione znaczenie dla życia duchowego ludu, zostało utracone z jego pamięci. Tego dnia Najświtsze Theotokos pokazał Rosjanom cudowny obraz, nazwany ikoną Matki Boskiej "Derzhavnaya".


Prorocze marzenie o Evdokia Andranova

Matka Boża objawiła cudowny obraz ludziom. W jednej ze wsi powiatu bronińskiego mieszkała kobieta chłopska, nazywana Evdokia Andreyanova. Była pobożną i pobożną kobietą. Pewnego dnia miała marzenie, w którym tajemniczy głos kobiety kazał jej udać się do miejscowości Kolomenskoye, znaleźć tam starą ikonę, oczyścić z kurzu i sadzy i oddać ludziom za modlitwy i usługi kościelne, ponieważ Rosja stoi w obliczu ciężkich prób i wojen.

Evdokia bardzo poważnie traktowała to, co usłyszała, ale nie wiedząc, gdzie szukać ikonki, bo wieś jest duża, poprosiła modląc się o wskazanie dokładnego miejsca. Żądanie zostało wykonane, a dwa tygodnie później Matka Boża objawiła się we śnie i wskazała na kościółek wiejskich. Matka Boża dodała, że ikona nie ocali ludzi przed cierpieniem, ale ci, którzy będą modlić się za nią w trudnych latach otrzymają zbawienie duszy.

Evdokia poszła w drogę, a przybył do Kolomenskoye, widząc, że lokalny kościół Wniebowstąpienia jest dokładnie taki, jak we śnie.

Wspaniałe nabywanie ikony

Prezydent Kościoła, Ojciec Nikolai (Lichachev), słuchał jej z niedowierzaniem, ale nie śmiał sprzeciwić się, a wraz z Evdokiya poszedł dookoła całego wnętrza kościoła. Żadna z ikon nie mogła być tą wskazaną przez Matkę Bożą. Poszukiwania były kontynuowane we wszystkich pomieszczeniach tylnych, a wreszcie w piwnicy, pośród desek, szmat i wszelkiego rodzaju śmieci, nagle znalazł się duży, ciemniejszy od ikony sadzy i czasu. Kiedy było myte, otworzył się obraz Najświętszej Matki Bożej.

Była reprezentowana na obrazie królowej, siedząc na tronie z błogosławiącym niemowlęciem Jezusem w ramionach. Czerwony porfir, moc, berło i korona zostały dodane do regalowego wyglądu. Jej twarz była pełna smutku i surowości. Ten obraz, który został pokazany w tragiczny dzień dla Rosji, został nazwany ikoną "Sovereign".

Pielgrzymka do odnalezionej ikony

Z niespodziewaną szybkością, wiadomość o incydencie rozeszła się do okolicznych wsi, dotarła do Moskwy, a wreszcie rozeszła się po całym kraju. Z wioski Kolomenskoje pielgrzymi zaczęli przybywać z każdego miejsca. I od razu zaczęli cudowne uzdrowienia cierpienia i wypełnienia prośby modlitewnych. Kościół Wniebowstąpienia ma niewielką wielkość, a aby więcej ludzi mogło oddawać cześć świętemu obrazowi, ikona została przeniesiona do pobliskich miast i wsi.

Odwiedziła także Zamoskvorechye w Martha i Maria Convent, gdzie przyszła przyszła księża klasztorna, wielka księżna Elizabeth Feodorovna. Jego Świątobliwość Patriarcha Tikhon osobiście brał aktywny udział w projektowaniu służby na cześć niedawno znalezionej ikony. Dla niej została napisana akatyzja. Zawierały one fragmenty innych akatyzistów napisanych na cześć Matki Bożej. Został nazwany Akathist Akathists.

Ikona opuszcza wieś Kolomenskoye

Wkrótce ikona "Sovereign" opuściła kościół miejscowości Kolomenskoye i została uroczyście przeniesiona do Moskwy do klasztoru Zmartwychwstania . Okazało się, że w archiwach klasztoru znajdują się dokumenty w archiwum klasztoru, wskazujące na to, że ikona była tam początkowo, ale w 1812 roku, podczas wojny z Napoleonem, została wysłana do wsi Kolomenskoje i tam została zapomniana.

Nawet w trudnych latach dla kościoła dokonywano cesarstwa, które zostały objawione przez świętą ikonę. Wiadomo, że po tym, jak wierzący modlili się przed nią, jeden z kapłanów regionu został niespodziewanie uwolniony z więzienia.

Później ikona Sovereign była od pewnego czasu w Martha i Mary Convent, a po jej zamknięciu została przeniesiona do muzealnych funduszy.

Cudowny obraz wraca do wierzących

Dla wierzących ludzie ikona powróciła na początku lat 90-tych. W tym okresie państwo przekazało nieruchomość od niej. Ikona "Sovereign" została umieszczona w ołtarzu jednej ze świątyń stolicy. Tam została przez kilka lat. W dniu 17 lipca 1990 r., Po raz pierwszy upamiętniający liturgię cara i jego rodziny. W związku z tym wydarzeniem błogosławił Jego Świątobliwość Patriarcha Alexy II, aby przenieść ikonę do Kolomenskoye, do Kościoła Kazańskiego. Tam jest teraz. W niedziele tradycja była czytana przed tą ikoną "Akathist Akathists", ten sam w tworzeniu której patriarcha Tikhon wziął udział. Wakacje w ikonie "Derzhavnaya" obchodzone są w dniu jego nabycia – 15 marca.

Jest wiele list z ikonami. Wielu jest przygotowanych specjalnie do świątyń zbudowanych i poświęconych na jej cześć. Świątynia ikona "Derzhavnaya" istnieje w Moskwie przy ulicy Chertanovskaya i w Petersburgu na Prospektu Kultury. Odbudowa w stolicy katedry Chrystusa Zbawiciela rozpoczęła się wraz z budową kościoła kaplica obok niego w imię "suwerennej" ikony Matki Bożej.

Znaczenie ikon dla Rosjan

Prawosławni Rosjanie mają szczególne podejście do ikony "Derzhavnaya". W fatalnym dla naszego kraju w 1917 roku jego fenomen był postrzegany jako symbol ciągłości władzy. Od ziemskich królów władza przeszła do Królowej Niebios. Ponadto jest to również obietnica przebaczenia i zbawienia dla ludzi, którzy przeżywają poważne i krwawe drogi nawrócenia. Przez całą historię Rosji, podczas najtrudniejszych prób, Rosjanie widzieli w nadziei i poparciu Najatrakcyjniejszej Teotyki.

W sposobie, w jaki figura Chrystusa jest przedstawiona na ikonie, symboliczne znaczenie jest określone, co jest zrozumiałe dla nielicznych. Jest to związane bezpośrednio z tymi czasami, tragiczne dla Rosjan, gdy cudowne nabycie ikony odbyło się.

Błogosławieństwo, Wieczny Niemowlę wskazuje na lewą stronę, gdzie według Pisma Świętego grzesznicy stanę przed Ostatnim sądzie. To daje gest poczucie przebaczenia dla upadłych. Ponadto moc w ręku Dziewicy nie ma krzyża. To jasne przepowiednie dotyczące zniszczenia kościołów i świątyń w Rosji.

Jaki jest sens ikon? Co pomaga w sakralnym obrazie? Ikona nie jest bóstwem, ale jest gwiazdą przewodnią dla wszystkich, którzy szukają Boga.