779 Shares 2470 views

Ożywienie: Jaka jest renesans, i jakie są jego konsekwencje?

Historia Europy zna kilka kluczowych i wydarzeń i zjawisk, które całkowicie zmienia obraz świata jego mieszkańców. Jednym z tych etapów był Renaissance. Co jest Renaissance (terminy te są równoważne)?

Główne cechy renesansu

Ożywienie zwany erę, która zastąpiła średniowiecza. Od XIV wieku w niektórych regionach (zwłaszcza we Włoszech) był wzrost kulturalny. Odwrócił się interesujące dla ludzi w ich własnej historii i starożytności. To z kolei doprowadziło do rozwoju wiedzy naukowej, rozpowszechnianie humanizmu i interesujące dla osoby ludzkiej.

Jednym z powodów, dla rozpoczęcia tych procesów był upadek Konstantynopola. Bizancjum, który istniał już za tysiąc lat, dostała się pod atakami muzułmańskich Turków. Wielu Greków nie chciał zdradzić wiarę chrześcijańską i uciekł do Europy Zachodniej. Naukowcy wzięli z nich starożytnych ksiąg, które wkrótce zostały przetłumaczone na łacinę i języki narodowe. Wszystko to pchnął renesansu. Jaki jest renesansowa we Włoszech? Jest to również pojawienie się nowych klas społecznych, które były niezależne od dawnych stosunków feudalnych w obrębie monarchii.

Duża liczba włoskich republik doprowadziły do bankowców, naukowców i innych osób z nowego typu. Wśród nich urodził humanizm – zainteresowanie w ludzkiej naturze i osobowości. Początkowo była to mała szkoła filozofów.

Jednakże, stają się nowe ośrodki badań naukowych i sztuki. We Włoszech, rozpoczęła rozwój druku i nowych form sztuki. Ważnym zjawiskiem było to, że na edukację zaczął dawać pieniędzy do lokalnych potentatów i wpływowych rodzin o wysokiej wartości netto.

Centra renesansowej Florencji i Rzymie zaczęło. Papież Juliusz II uczynił wiele, aby upewnić się, że „wieczne miasto” pracował największych twórców epoki. Bez jego przedsiębiorstwa jest trudne do wyobrażenia renesansu. Co rozumie się zwiększoną uwagę Kościoła do malarzy i rzeźbiarzy? To pokazało, że mogą one tworzyć, przy wsparciu z najbardziej wpływowych ludzi we Włoszech. Wśród nich byli tacy mistrzowie jak Michelangelo oraz Raphael. malarzy renesansowych stworzył wspaniałe malowidła i freski przedstawiające sceny biblijne. Ich prace zdobią teraz wiele kościołów i muzeów w całej Europie.

Leonardo da Vinci

Świat kultury renesansu byłaby kompletna bez Leonarda da Vinci. Jego imponujące wyraziste obrazy podbite współczesnych i nadal zaskakuje ludzi XXI wieku. Ponadto, jest znany jako wynalazca. Jego pomysły na wiele lat naprzód renesansu. Czym jest człowiek? Jak to działa i gdzie jego miejsce? Wszystkie te pytania zadać wielki włoski.

Renesansowych artystów nigdy nie były w stanie prześcignąć jego „Mona Lisa”. Ten obraz stał się uniwersalnym symbolem poczucia piękna i perfekcjonizmu.

Ożywienie w innych krajach europejskich

Późnorenesansowy historiografia nazywa drugą połowę XVI wieku. W tym czasie, sztuka i kultura zostały przeniesione na nowy poziom, nie tylko we Włoszech, ale także w wielu innych krajach europejskich. ośrodków renesansu były Niemcy, Holandia i Anglia.

Brytyjczycy są dumni ze swojego najsłynniejszego rodaka Renaissance – William Shakespeare. Bez niego odrodzenie literatury byłaby niepełna. Jego komedie i tragedie stają się ponadczasowe klasyki teatru.

reformacja

Christian teolog Martin Luther jest jedną z najważniejszych postaci renesansu. Ten niemiecki był niezadowolony z Kościołem katolickim. Jego wykłady potępiając zło skorumpowanych księży i religijnych, zebrano tysiące widzów.

Luther szczególnie ostro skrytykowała nowe zasady, zgodnie z którą chrześcijanie mogą kupić za pieniądze (odpustów odpuszczenia grzechów). Idee słynnego kaznodziei zaowocowało w 95 tez. 31 października 1517, Martin powiesił je na drzwiach kościoła w niemieckim mieście Wittenberg. Ten słynny epizod później stał się symbolem początku reformacji.

Tak zwany proces formatowania Kościoła katolickiego. Niemieccy chrześcijanie zaczęli krytykować Rzym za jego inercji i konserwatyzmu. Doprowadziło to do licznych konfliktów religijnych. Apoteoza konfliktu między katolikami i protestantami była wojna trzydziestoletnia 1618-1648 gg.

Zwalczanie uzależnienia od kościoła doprowadziły do tego, że społeczeństwo europejskie stało się świecką. Jakiś czas protestanci byli w bardzo trudnej sytuacji. Wiele z nich w XVII wieku udał się do Ameryki Północnej, gdzie udało się stworzyć prawdziwie nowego społeczeństwa.