696 Shares 9594 views

Wczesne kukurydza: uprawa, nawożenie, pielęgnacja

Odmiany uprawiane przez rolników i posiadaczy ogrodów kukurydzy, istnieje wiele gospodarstw. Niektóre odmiany są uprawiane zboża paszowego, z drugiej – zielonej masy. W przemyśle spożywczym wykorzystuje również kukurydza cukier. Aby użyć go jako dojrzałego kolb mogą być gotowane i konserwy.


cechy biologiczne

Reprezentuje kukurydza jest wysoka (do 3 m), roczną zielnych subtropikalnych roślinę dobrze rozwinięty system korzeniowy. Trzpień tej rośliny może być do 7 cm. Kwiaty żeńskie mają słodki kolby kukurydzy są zbierane, mężczyzna – w wiechy. Owocem jest ziarniak guzkowy lub forma kulista. Kolor to, w zależności od odmiany, mogą być różne. Najczęściej uprawiane odmiany z żółtego kolb.

Od rufy kukurydza ma więcej liści przetargową i mniejszą wysokość. Kolby na nim rosnąć szybciej. Kwitnienie może rozpocząć się, gdy rośliny osiągną wysokość 20-25 cm.

Zalety uprawy

Nad nim był szczegółowy opis słodkiej kukurydzy. Roślina, więc jest duża, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Oczywiście, w warunkach rosyjskiej klimatu dla dobrych zbiorów to subtropikalne rośliny będą musiały zapłacić pewną uwagę. Jednak czas spędzony z pewnością zostanie wynagrodzony sowicie. Wśród najbardziej zdrowych upraw kukurydzy jest jednym z pierwszych miejsc. Jej owoce zawierają jedną trzecią niezbędnych minerałów człowieka. Jak ziarna kukurydzy bogate w różnego rodzaju witamin i innych składników odżywczych. Zawiera ona owoce tej rośliny oraz duże ilości cukru. Stąd nazwa grupy.

Najpopularniejsze odmiany

Oczywiście, ogrodnik, który zdecyduje się zaangażować w uprawie tej wielkiej kultury skromny, musimy najpierw zająć się na zakup nasion. Odmian kukurydzy, istnieje wiele. W warunkach Rosji, w większości przypadków, odmian wcześnie dojrzewających są uprawiane. Normalna kukurydza dojrzewają w naszym klimacie po prostu nie ma czasu. Najbardziej popularne wśród rosyjskich rolników odmianami są:

 • cukier Kuban;

 • Duch F1;

 • Gourmand;

 • Dobrynya.

Kukurydza Kuban: godność odmian

Jest średniego slabokustisty bezpretensjonalny odmiany. Dojrzewa zboże cukier Kuban w 92-96 dni po wschodach. Wołek ta odmiana jest duża i ma jasnożółty kolor. COB same mogą osiągać długość 19-24 cm. Zalety Kuban kukurydzy, to przede wszystkim wysoką jakość smaku i uniwersalność. Kolby można nie tylko gotować, ale również zachować na zimę. Sortuj wymagają Hilling przed tworzeniem wiechy.

Kukurydza Cukier F1 Spirit

Ta wczesna odmiana najczęściej uprawiane sadzonki metody. Przy użyciu tej technologii na kolby można uzyskać pod koniec lipca – początek sierpnia. Kukurydza cukrowa F1 Spirit, między innymi, charakteryzujących się stabilną wydajnością we wszystkich latach. Odnosi się to również do swoich niezaprzeczalnych zalet. Ziarna w F1 Ducha, jak w Kuban, bardzo duże i słodkie. Wielu ogrodników uważa tego rodzaju najsmaczniejsze wszystkich istniejących w danej chwili.

gatunek Gourmet

Główną zaletą tej odmiany są uważane za duża wydajność. Ponadto smakoszy kukurydzy cukrowej jest bardzo odporne na różne choroby. Okres wegetacji trwa tylko ma 70-75 dni. W tym czasie kolby dorastają do 20 cm długości. Wołek w tej klasie są szerokie, bardzo soczyste i słodkie. Najczęściej kolb Gourmet jeść gotowane. Ale również do zachowania ich również dozwolone.

kukurydza Dobrynia

Zaletami tej klasy zalicza się przede wszystkim bardzo duże uszy. Wzrastać na początku Dobrynia hybrydowy można do 170 cm. Wybierz tę odmianę do uprawy mogą być w tym chałupników, ziemia w tym obszarze, którzy nie są zbyt dobre. Od składu gleby Dobrynia hybrydy całkowicie łatwa. Poza tym, ten wcześnie kukurydza nie boi się takich rozpowszechnionych chorób jak mozaiki i rdzy. Dojrzałe kłosy klasie w 70. dniu po posadzeniu. W przeciwieństwie do wielu innych hybryd, zbierając je można nie tylko w fazie dojrzałości mlecznej, ale również wyschły.

Przygotowanie nasion

Tak dobrane kukurydza odmiany i materiałów siewnych zakupione. Następnie należy rozpocząć przygotowania nasion. W zasadzie, to może po prostu wystarczy umieścić w ziemi. Jednak przygotowany materiał będzie rosnąć szybciej, a kukurydza sama w przyszłości wzrośnie znacznie bardziej zdrowe i płodne. Są to preparaty pre-punktowe, co następuje:

 • Nasiona są rozkładane na kartce papieru i umieszczone równomiernie w słonecznym miejscu przez 5 dni.

 • Materiał ogrzewa się do nasiąknięcia przez dobę w ciepłym roztworze stymulatorów nadmanganian potasu (słabe) lub wzrostu.

Przygotowany w ten sposób nasiona kiełkują na kilka szybszych dni.

Gdzie sadzić?

Dobry plon kukurydzy mogą być zbierane tylko wtedy, gdy przebieg sezonu robi się wystarczająco dużo światła słonecznego. Dlatego, aby postawić zakład ten stoi lub od strony południowej lub południowo-zachodniej stronie domu, lub na płaskiej działce w przypadku braku dużych drzew w pobliżu. Bardzo miło, jeśli po drugiej stronie, gdzie w tej konkretnej dziedzinie panujące wieje wiatr, będzie żadnych przeszkód (budynków, krzewy i tak dalej. D.). Kukurydza – roślina jest wysoka, a wiatr może ona po prostu rozbić albo „zwinąć”.

Większość ogrodników są umieszczone wzdłuż ogrodzenia lub kukurydzy w pobliżu tarasu. W razie potrzeby, kultura może być stosowany jako element architektury krajobrazu. Na przykład, nie jest łatwo zrobić od czasu żywopłoty w części zagospodarowania przestrzennego.

Najlepsze prekursorami

Sadzenie kukurydza może być wykonane po prawie każdy innych upraw roślinnych, pod które sprawiają nawóz. Najlepsze prekursorami tej rośliny są ziemniaki, kapusta i groch. Nie zaleca się siać plony po prosa. Fakt, że rośliny te mogą wpływać na samą szkodnika – kukurydza świdra. Nie zaleca się jak sadzenie roślin po buraków cukrowych lub obok niej.

Bardzo często, gdy kukurydza jest umieszczony obok ogórka i niech przeszłości bat na jego łodygi i gałęzie. Może być obsadzony tą roślinę, a obok dyni. Jednakże, łodygi kukurydzy nie jest konieczne, aby zmieścić się pod batem tej kultury. Na dyni są zbyt ciężkie.

Jaki powinien być gleba

Jedną z cech kukurydzy jest proste smaki w składzie gleby. Roślina ta będzie miło poczuć się jak glebie płowej, a na czarnej ziemi lub torfu. Jednakże, najlepiej jednak sadzenie upraw w dobrym lekkiego, powietrza i wody przepuszczalnych, o kwasowości pH od 6-7. Wykopać ziemię dla kukurydzy powinny być tak głęboko. Po tym wszystkim, korzenie roślin są w stanie zejść do 1,5-2 m.

Przed sadzeniem bruzdę, pożądane jest, aby nawóz organiczny (zbutwiało obornik, humus) i niektóre fosforowy nawóz mineralny (np superfosfat 10 g / m 2).

Jak siać

Zacznij sadzenia kukurydzy w środku początku maja, czyli w czasie, gdy gleba nagrzeje się do temperatury co najmniej 10 gramów. czas siewu należy dobrać biorąc pod uwagę fakt, że ta kultura nocne przymrozki absolutnie nie może się ostać. Sadzenia kukurydzy cukrowej wiersze. Odległość między krzewami a powinien być 25-35 cm. Między wierszami pozostawić 60-70 cm wolnej przestrzeni.

Bury nasiona kukurydzy w ziemię około 5-6 cm. Jest zbyt blisko powierzchni gleby nie mogą być umieszczone. Fakt, że wołka kukurydzy – jeden z ulubionych przysmaków wielu gatunków ptaków. Po miejscu sadzenia, oczywiście, jest dodawana do wody.

Kukurydza Cukier: uprawa sadzonek

Jak już wspomniano, kukurydza – roślina później. A nawet ze zbiorów wczesnych odmian trzeba czekać długo – co najmniej 2-3 miesięcy. Dlatego wielu ogrodników rozwijać tę metodę uprawy sadzonek. Zatem ogrodnicy użyciu około technologii sadzenia:

 • W polach wylano specjalnego podłoża składającego się z ziemi i kompostu w ogrodzie współczynnika kształtu 1×1.

 • Wstępnie kiełkujących nasion w temperaturze pokojowej, w wilgotnej bibule glinu.

 • Upuść je na głębokość 3-4 cm.

Wczesne obsadzony kukurydzy sadzonki cukru pod koniec kwietnia – na początku maja – około 25 dni przed przeprowadzeniem w otwartym terenie. Ponieważ przeszczep niesie kukurydza nie jest zbyt dobra, zamiast skrzynek można użyć specjalnych okularów torfu. W każdym przypadku, gdy prowadzenie w otwartym terenie należy starannie o to, że korzenie nie są uszkodzone. Jeśli trzeba uzyskać bardzo wczesne zbiory kukurydzy nie jest lepiej siać bezpośrednio do gruntu.

Co nawóz potrzebne do kukurydzy w okresie wzrostu

Podobnie jak wszelkie inne uprawy roślinne, kukurydza, od czasu do czasu potrzebuje opatrunku. Roślina ta jest bardzo duża, i składników odżywczych potrzebuje dużo. Kukurydza karmione co najmniej dwa razy w sezonie. Podczas sadzenia, jak już wspomniano, korzystne jest, aby nawozy organiczne i fosforany w bruździe. Bardzo dobry kukurydza jest również odpowiedzią środkami zawierającymi duże ilości cynku. Może to być, na przykład, IMC-7.

Drugi raz nawozić rośliny dwa tygodnie po posadzeniu. W tym przypadku lepiej jest korzystać z wielu narzędzi zawierających azot.

Co nawóz potrzebne do kukurydzy w okresie wzrostu, uznają się za krzakami. Wszelkiego rodzaju negatywne zmiany mogą wskazywać na niedobór w glebie niektórych elementów. Tak więc, na przykład, brak azotu będzie przejawiać się żółknięcie liści i otsyhanii (pod warunkiem okresowego podlewania). głód potasu objawia zawieszenie rozwój i wygląd końcówek liści „wypalenia”. Przy braku luminoforu zielonego tkanek kukurydzy zostaną rumieni.

Jak podlewać

kukurydza wody w procesie wzrostu wymaga sporo. Zapobiec wysychaniu gleby pod tej instalacji nie jest to zalecane. Inaczej kukurydza przestają rosnąć, a jego uszy rozwijają. Zlać tej kultury jest również niemożliwe. Może to prowadzić do ugniatania gleby. Bez tlenu, korzenie rośliny przestają rosnąć dobrze, a składniki odżywcze wytrzeć krzewy znacznie obniżyć plony.

W szczególności dużo słodkiej kukurydzy, która rośnie – jest to stosunkowo proste, potrzebuje wilgoci podczas tworzenia kolb. W tym czasie, należy częściej podlewać. Jeśli roślina jest krótki wody, to zapewne ucieszy właścicieli soczysty i słodki wołek.

oznaki dojrzewania

Kukurydza roślin powinny być gromadzone na czas. Ziarna dojrzewające uszy nie są zbyt smaczne, i nie odbiegają soczystość. Prześwietlone same owoce stają się zbyt twarde i suche. Zbiór kukurydzy jest zwykle 20-25 dni po rozpoczęciu kwitnienia – w dojrzałości mlecznej. W tym okresie, w owocach roślin zawiera najwięcej cukru. Główne cechy to dojrzewanie:

 • osuszenie górnych krawędzi opakowania;

 • zaciemnienie słupki włókna powyżej kolby;

 • ścisłe dopasowanie do siebie ziarna;

 • jednolity kolor owoców.

Po naciśnięciu na dojrzałych ziaren ich rozerwania powłoki, a ciekły cukier mleczny wypływa.

Zbierać plony kukurydzy jest zazwyczaj w ciągu kilku tygodni z rzędu. Kolby na krzakach nie powstają w tym samym czasie. Zbiorów powinny być przetwarzane natychmiast – gotować lub zachowania. Faktem jest, że jeśli jest przechowywany na kolby jest bardzo szybko zmniejsza procentową zawartość cukru. Zbiór kukurydzy stoi we wczesnych godzinach porannych. To było w tym czasie w wołka gromadzi się najwięcej cukru. Jeśli zboże nadal musi być przechowywany, to najlepiej do pre-zamrożenie.

Choroby i szkodniki

Zarazić wszystkich rodzajów grzybów i bakterii, odporna kukurydzy. Czasami jednak, roślina ta jest nadal chory. Najczęstszym problemem jest zapach stęchlizny sadzonki. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy nasiona zbyt wczesne sadzenie. Zimnego powietrza i gleby, w warunkach wysokiej wilgotności sprowokować rozwój grzybów Penicillium. Zmaga się z tą chorobą za pomocą różnych rodzajów środków grzybobójczych.

Czasami kukurydza dotknięte Blight. W tym przypadku mogą być dotknięte liście, międzywęźla, korzenie, a czasem na kolby. Choroba ta objawia się zazwyczaj w drugiej połowie lata, w postaci dużych brązowych plam. Na jej zapobiegania zawsze musi spalić resztki po zbiorze kukurydzy.

Opinie ogrodników

Oczywiście, popularność wśród kierowców główne uprawy takie jak, na przykład, ogórka lub pomidora, plony kukurydzy. Rosnąć to nie wszystkie ogrodnicy. Jednak są lojalni wyznawcy tej wspaniałej rośliny. Większość fanów tej kultury wyjaśnić swoją miłość do niej w pierwszej kolejności możliwość dywersyfikacji rodzinnym stole. Po gotowane kolby naprawdę bardzo smaczne, a także zawierają wiele cennych substancji dla organizmu.

Dobre recenzje zasłużył kukurydza również na fakt, że może on być użyty do stworzenia specjalnych warunków dla wzrostu, na przykład, te same ogórki. Sadzenia łóżka tej uprawy kukurydzy, aby utworzyć specjalny „cieplarnianym” klimacie. Tak więc, w okolicy z tego ogórka rośliny rozwijają się znacznie szybciej.