322 Shares 9643 views

Musztarda musztarda: fotografia, uprawa, zastosowanie, opis, mikroskopia

Jednym z najbardziej ostrych przypraw uważany jest za gorczycę. Przygotuj to dość proste, wystarczająco wysuszone i zużyte nasiona, aby naparzyć wodę i dodać ocet słabego stężenia (wino lub jabłko) i różne przyprawy, na przykład cynamon, pieprz, liście laurowe, estragon, seler, cebula i czosnek do spęcznionej masy.

Musztarda, używana do przyprawiania przypraw, ma trzy rodzaje:

 • Biały. W tradycyjnej kuchni Anglii nazywa się angielskim.
 • Czarny. Jej nasiona są wykorzystywane do przygotowania słynnej musztardy Dijon. Istnieje ponad 20 sposobów przygotowywania tego przypraw.
 • Musztarda Sareptian, w Europie jest bardziej znany jako rosyjski (zostanie omówiony w naszym artykule).

Opis

Musztarda Sareptian to roczna roślina zielna, osiągająca wysokość 40-100 cm, z prętem, stosunkowo słaby korzeń. Na wyprostowanym rozgałęzieniu łopatki maleją liśćmi liści, a płyta nie jest silnie podzielona, a ogonka jest skrócona. Na dole ulotek są regularne, petiolate, co do zasady, liry-opuszczenie-osobne, zielone w kolorze, ale na samej końcówce – stały, siedzący, ale nie kompletny i niebieskawy odcień.

Kwiatostan musztardy musztardowej to pędzla szczotka, która szybko wydłuża się w okresie kwitnienia. Czterwymiarowy perianth jest utworzony przez rozstawione sepały, złocisto-żółta korona i płatki, szybko wąskie do gwoździa. Musztarda Sareptic – 6 pręcików, z których dwa są zewnętrzne i krótsze, z małymi gruczołami miodu u podstawy; Przed dwoma długimi jest jeden duży kawałek żelaza. Tłuczek składa się z dwóch zagnieżdżonych jajników i piętna głowy.

Owoce musztardy w postaci struny liniowej, cienkiej, gruczolejowej o długości 7 do 12 mm. Średnica nasion wynosi około 1 mm, ich kolor może być czarno-szary, brązowy lub jasnożółty. W maju kwitną musztarda musztarda i dojrzewanie owoców – w czerwcu.

Gdzie to się dzieje?

Musztarda Sareptsky nieobecnie wzrasta na terytorium Azji Centralnej, Chin Północnych, Mongolii i Syberii Południowej. Roślina może znajdować się zarówno w strefie stepowej, jak iw nieużytkach, w pobliżu dróg. Trudno jest odróżnić miodu natywnego od gorczycy. W Rosji fabryka przypadkowo została przywieziona nasionami lnu i prosa przywiezionymi do regionu Dolna Wołga, ale mieszkańcy zdołali ocenić właściwości ropy naftowej w fabryce i zaczęli ją rozwijać. Do tej pory musztarda Sareptian zajmuje trzecie miejsce wśród nasion oleistych w wysianych obszarach (użycie, gatunki i skład chemiczny są opisane szczegółowo w tym artykule). Niedaleko wioski Sarepta w 1810 r. Otwarta została pierwsza fabryka musztardy i oleju.

Musztarda musztardy: mikroskopia

W ziarnie składającym się ze skórki i zarodka, praktycznie nie ma rezerwowej tkanki odżywczej lub endosperm. Na przekroju poprzecznym widać kilka pociętych liści podłużnych i zaokrąglonych korzeni.

Musztarda musztardy (mikroskopia potwierdza to ) składa się z czterech warstw. Duże bezbarwne komórki zawierające śluz tworzą warstwę zewnętrzną lub naskórek. Następnie następuje bardzo duże cienkościenne komórki, obrzęki maceracji i praktycznie opadające w suchym nasieniu.

Komórki trzeciej, sclerenchymousowej warstwy o bardzo charakterystycznej strukturze. W przekroju poprzecznym ich charakter falisty jest zauważalny, wynika to z nierównej wysokości, a następnie jednorodnego wzrostu, a następnie zmniejszenia. To również określa peklę powierzchni nasiennej.

Styczne podłużne komórki, zawierające brązowy pigment, tworzą czwartą warstwę – skórę, a następnie endosperm. Ale tkankę embrionową reprezentują cienkościenne komórki zawierające oleje tłuszczowe i ziarna aleurone.

Skład chemiczny

Nasiona musztardy gorczycy składają się z eterycznego i allilowego oleju musztardowego, bisiarczanu potasu i glikozydowego synigrinu, który dzieli się na glukozę pod wpływem enzymu myrozyny. Z sfermentowanych nasion można uzyskać zasadniczy olej gorczyczny poprzez destylację przy użyciu pary wodnej. Produkt zawiera nie więcej niż 40% olej allilowo-musztardowy i do 50% musztardy krotonylu, a także cyjanil, ślady dwusiarczku węgla i siarczek dimetylu. Ponadto w eterycznym oleju musztardowym odnotowano obecność słabo wysuszonego oleju tłuszczowego, składającego się z kwasów erukowych, oleinowych, linolowych, lekkich, linolenowych, mirystycznych i behenowych, śluzu i białek. Liście rośliny zawierają karoten, kwas askorbinowy, sole wapnia i żelaza.

Musztarda musztardowa: uprawa

Roślina rośnie dobrze w luźnej, żyznej i dobrze opróżnionej glebie, dodatkowo potrzebny jest dostęp do światła słonecznego. Propagowana musztarda musztardowa (opis, mikroskopia, skład chemiczny podano wyżej) nasiona, posiew na otwartym gruncie, najlepiej na wiosnę. Z reguły uprawa roślin wybiera obszary o ciepłym klimacie.

Siewowanie musztardy liściowej odbywa się jak najszybciej. Rośliny kwiatowe występują w czerwcu i lipcu, a także inni przedstawiciele rodziny kapusty. W przypadku wcześniejszego siewu, rozetka liści pojawia się przed dniem o długiej przesileniu, a ponadto pędy będą chronione przed pchłami krzyżowymi.

Aby rosnąć musztardę, nie ma potrzeby wyodrębniania pojedynczych łóżek, rośnie dobrze w korytarzach. Nasiona wysiewa się na głębokość nie większą niż 1 cm. Gdy tylko pojawią się pierwsze liści, pędy należy rozcieńczać tak, aby odległość między nimi wynosiła od 5 do 8 cm, a następnie nawożenie azotem i podlewanie. Po około 20 dniach musztarda w Sareptian osiąga wysokość 10-15 cm i będzie gotowa do użycia.

Zamknij kulturalnych krewnych rośliny to kapusta, rzepa turecka, rzodkiewka, rzepa, rutabaga, rzodkiewka, gwałt, zima i wiosna. Należy to wziąć pod uwagę przy planowaniu sadzenia nasion. Nie nadają się do uprawy obszarów musztardowych, gdzie przed ropą olej lniany, proso, słonecznik lub buraki.

Jak zbierać i zbierać surowce?

Musztarda Sareptian, a raczej jego nasiona, jest gotowa do zbioru, kiedy strąki dojrzewają w dolnej i środkowej części rośliny, a umierają dolne liście.

Trawa musi być najpierw wysuszona i delikatnie odsączona, a nasiona oczyszczone. Następnie są one rozprowadzone na palecie cienkiej warstwy i wysuszone w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Aby surowiec był lepiej schnący, można go obrócić lub mieszać.

Suszone nasiona gorczycy przenoszone są do torebki na tkanki. Przechowywanie surowców jest zalecane w stanie zawieszonym w wentylowanym i suchym pomieszczeniu, aby zapobiec zamoczeniu.

Okres przechowywania nasion gorczycy wynosi 2 lata, więc spróbuj użyć ich przez ten okres czasu. Jeśli surowce pozostaną w ruchu, będą musiały zostać wyrzucone. Nasiona zaległe nie są zalecane do użycia.

Musztarda jako nawóz

Jako świeża masa roślinna, osadzona w glebie, wzbogacająca ją substancjami organicznymi, stosuje się gorczycę musztardową. Siderat to:

 • Jest w stanie oczyścić teren chwastów, szczególnie w glebach uprawnych.
 • Dzięki eleganckim właściwościom fitosanitarnym, chroni przed ślimakami, drutami i grochem grochu, zapobiega pojawianiu się późnej plagi i plam na ziemniakach.
 • Szybko rosnąca biomasa, w wyniku której gleba uzupełnia użyteczne substancje.
 • Poprawia strukturę gleby. Korzenie musztardy, osiągające długość 1,5-3 metra, dobrze poluzować i opróżnić glebę, co zapewnia doskonałą odporność na wilgoć i pojemność powietrza.
 • Opóźnia azot w glebie i przekształca inne składniki odżywcze w organiczny, nie pozwalając im wejść do głębszej warstwy.
 • Pod wpływem śniegu roślina z siderata zamieni się w ściółkę, która z kolei chroni glebę przed zamarzaniem w okresie jesieniowo-zimowym.

Odmiany musztardy

W rejestrze osiągnięć hodowlanych Federacji Rosyjskiej zarejestrowano 9 odmian musztardy gorczycy, zatwierdzonych do użycia:

 • Pęknięta są wczesną dojrzewką, z półpasmową rozetką, osiągającą wysokość 25-28 cm. Od pojawienia się pędy po sadzonki, zielone zabierają od 25 do 30 dni.
 • Musztarda Sareptian wave. Dojrzałość techniczna pochodzi z miesiąca. Wczesna dojrzewająca odmiana z delikatnie rozciągniętym, dużym, wyprostowanym rozetką o średnicy 25-32 cm. Musztarda, fala Sareptian szybko rośnie jej zielona masa.
 • Arigato.
 • Laduszka. Okres dojrzałości technicznej wynosi 58-60 dni.
 • Mustang to średnio dojrzałe odmiany, rośliny o wysokości wynoszące 25-27 cm.
 • Sadko.
 • Uroczy. Zieloni mogą być zbierane w ciągu 18-20 dnia po pojawieniu się.
 • Prima.
 • Energiczny.

Używaj w kuchni

Musztarda Sareptian aplikacji znaleźć w kuchni. Produkuje doskonałe przyprawy korzenne, wzmacnia smak wielu potraw. Proszek gorczycy jest stosowany do przygotowywania majonezu, różnych sosów i opatrunków. Rozdrobnione ziarenka nadają szczególny smak kiełbas i innych produktów.

Konserwy w proszku, w proszku musztardy, trwają dłużej. Musztarda stołowa służy zwykle jako dodatek do potraw z ryb i mięsa, a także produktów wędzonych.

Olej tłuszczowy gorczycy z dobrym smakiem jest używany nie tylko do gotowania, ale również do produkcji wyrobów piekarskich i konserw. Zdaniem kulinarnych ekspertów wielu krajów, jest to doskonały przypraw do sałatek, dań z fasoli, mięsa i sosów.

Musztarda w proszku jest częścią sosów domowej roboty: "Kubansky", "Amateur" i "Southern". Młode musztardy dodawane do sałatek nie tylko wzbogacają je witaminą C, ale poprawiają smak.

Inne obszary zastosowania

Musztarda Sareptian aplikacji znaleźć nie tylko w domu gotowania, ale także w medycynie. Ocieranie olejem z nasion rośliny stosuje się w leczeniu przeziębienia, chorób zapalnych oskrzeli, nerwu obwodowego, zapalenia opłucnowego, reumatyzmu, zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia radicy.

Olej z gorczycy jest wykorzystywany jako surowiec do produkcji fityny, który jest zalecany w leczeniu neurastenii, spermy, niedociśnienia naczyniowego i skąpezy. Dobre wyniki są podawane przez lek z osłabieniem seksualnym i utratą apetytu.