755 Shares 2914 views

SUV "Ataman" GAZ-2308: przegląd, specyfikacje i opinie

Rosyjski przemysł motoryzacyjny nie może pochwalić się dużą liczbą aut terenowych, ale istnieją ciekawe modele. Jednym z tych modeli był samochód "Ataman" GAZ-2308. Samochód jest pickupem na cztery koła, oparty na platformie "starszego brata" – GAZ-2307. A jeśli SUV (z wyjątkiem "Ataman") w przestrzeni poradzieckiej zostały wyprodukowane, to przetworniki – na pewno nie.


Historia

Po raz pierwszy model został przedstawiony opinii publicznej w latach dziewięćdziesiątych. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, który uważany był za "brzydki", osiągnął dość wysoki poziom popularności wśród kierowców. Konstrukcja samochodu "Ataman" GAZ-2308 oparta jest na ramie łopatki. A jego kabina została zapożyczona z ciężarówki GAZ-3307. Tylko siedzenia w kabinie nie są trzy, ale dwa.

Wychodząc na linię montażową Gorky Automobile Plant, samochód uczestniczył w różnych wystawach specjalistycznych zarówno w Rosji jak i za granicą. Warto zauważyć fakt, że samochód cieszył się największym zainteresowaniem kierowców z Bliskiego Wschodu.

Krok do przodu

Dzięki nowej przedniej osi i zawieszeniu typu sprężynowego, a także uaktualnionym kierowniczym i zmodernizowanym oponom 16-calowym kołom, samochód zmienił ideę rodziny. Wygląda bardziej solidnie i organicznie niż GAZ-2307.

Imponujące wymiary

Samochodowy charakter samochodu podkreśla jego imponujące wymiary: 5060/1910/2070 mm. Długość rozstawu osi wynosi 3100 mm. Dla porównania należy powiedzieć, że "Volga" jest mniejsza niż 300 mm. Prześwit "Ataman" wynosi 215 mm, co wskazuje na dobrą drożność. Rama nadwozia jest usytuowana dosyć wysoko od podłoża, ale dzięki schodom do wygodnego wjazdu do samochodu. Wnętrze samochodu jest bardzo przestronne, a dzięki szerokim okularom z przeglądu nie ma problemu. Na wystrój wnętrz nie ma nic do powiedzenia. W latach 90-tych uznano je za dobre, ale teraz jest to relikt przeszłości. W kabinie wszystko jest proste i zasadniczo wygodne.

Pod okapem

Nadszedł czas spojrzeć w samą "duszę" samochodu GAZ-2308 "Ataman", którego techniczne cechy w pełni odpowiadają jego brutalnej konstrukcji.

Tak, gamma silników tego samochodu jest reprezentowana przez dwie jednostki:

  1. Silnik benzynowy czterocylindrowy o pojemności 2,5 litra i mocy 150 KM.
  2. Diesel czterocylindrowy silnik, osiągający 110 koni. Ten silnik wyposażony jest w funkcje intercoolera i turbodoładowanie.

Dzięki silnikom samochód osiąga prędkość 120-140 km / h. Modny apetyt "Ataman" nie pochwala się – 15,8 litrów na 100 kilometrów w mieście. Ale, po pierwsze, nie jest kupowany do jazdy w mieście. Po drugie – apetyt jest uzasadniony wagą, wielkością i mocą.

Razem z silnikiem w samochodzie działa automatyczna skrzynia biegów "Ataman" GAZ-2308 z pięcioma biegami. Jest on wyposażony w system trwałego napędu na wszystkie koła i blokujący różnicę między sprzęgłem.

Przed samochodem znajduje się zawieszenie dźwigniowe z poprzecznym stabilizatorem i sprężyną śrubową. Tylna amortyzacja składa się z stabilizatora poprzecznego, rozszczepionego mostka i sprężyny. Jeśli chodzi o hamulce, Ataman ma przednie tarcze z przodu, a bębny z tyłu.

Rodzina

Projektanci tego SUVu chcieli stworzyć uniwersalną platformę do tworzenia innych modeli o podobnych cechach. Dlatego też, gdy "Ataman" GAZ-2308 został uruchomiony, kilka innych samochodów zostały opracowane:

  1. GAZ-2309. Ten samochód miał tylko napęd na przednią oś.
  2. GAZ-2308 Ataman Ermak. Jest w korpusie kombi.
  3. GAZ-230812. Jest to ciężarówka z podwójną kabiną i zamkniętym korpusem.

Nawiasem mówiąc, gdy Ataman Ermak został przedstawiony opinii publicznej, został umieszczony jako środek transportu dla dziesięciu osób. Po jego pojawieniu się prace miały na celu stworzenie siedmiu siedzeń i pięciu miejsc modyfikacji, których ciało zostało skrócone.

Projektanci fabryki Gorky planowali stworzyć dwa tuziny modeli zbudowanych na bazie GAZ-2308. Wszyscy musieli być inni w swoim sprzęcie i wyposażeniu. Jednak tylko trzy nowe modele widzieli światło. Z biegiem lat platforma Ataman uczestniczyła w tworzeniu modeli 3106 i 2169.

Najnowsze wersje Ataman

Od roku 1996 model był produkowany w małych ilościach. Został wyposażony we wszystkie te same silniki i miał trzy warianty napędu: tylne, przednie, pełne. Maszyna może być pokryta dwoma wariantami markizy: wysokiej, która ma okna w przedniej części, a niska, która jest w kabinie.

W 2000 roku historia samochodu "Ataman" otworzyła inną stronę. Firma Moskwa DISA opracowała na swojej platformie specjalny pojazd – furgonetkę, przeznaczoną dla kolekcjonerów. Ten model może nosić trzech osób i miał ukrytą rezerwację. Ciało modelu miało konstrukcję spawaną, a przedział ładunkowy był podłączony do kabiny. Można było wsiąść do przedziału ładunkowego zarówno z kabiny jak i przez tylne drzwi.

W tym samym roku powstała druga wersja Ataman. Został zbudowany na krótszej platformie w 1996 roku. Druga wersja SUV otrzymała od starszych brata takie elementy: mostki napędowe, przednie zawieszenie, hamulce, kierownice, tarcze kół.

"Ataman 2" otrzymał numer "3106". Miał napęd na cztery koła, ręczną skrzynię biegów z wielorzędowym łańcuchem płytowym i różnicę między sprzęgiełą a możliwością blokowania. Ta kombinacja dała samochód tak zwaną "trakcję" i szarpnięcie. I brak pośrednich wałów pozwolił ograniczyć poziom hałasu w kabinie.

Prototyp wyposażony był w silnik wysokoprężny o mocy 141 KM. Model zaczął wyglądać znacznie bardziej atrakcyjnie, po otrzymaniu bardziej nowoczesnego wzoru. Pomimo wielu pozytywnych cech, drugi Ataman pozostał modelem eksperymentalnym. Nigdy nie opuszczał linii montażowej.

Polityka cenowa

Nadszedł czas, aby powiedzieć o kosztach GAZ-2308 "Ataman". Cena samochodów stała się jednym z powodów, dla których produkcja została zatrzymana. Producenci i kupujący zdecydowali, że jest zawyżony, biorąc pod uwagę wszystkie cechy wózka.

Do tej pory model w podstawowej konfiguracji będzie kosztował nabywcę około 450 tysięcy rubli. Bardziej wyposażona wersja, oczywiście, droższa, a model "Ermak" kosztuje ok. 600 tys. Oczywiście używany samochód można kupić na rynku wtórnym znacznie tańszy. To prawda, trudno jest znaleźć, ponieważ roślina produkowała tylko około stu egzemplarzy. Większość z nich została sprzedana Białorusi.

Recenzje

Przed zakończeniem warto wspomnieć o opiniach o rosyjskim SUV. GAZ-2308 "Ataman" to naprawdę unikalny model. Można nawet nazwać to prawdziwy rzadkość. Miłośnicy samochodów, którzy mieli szczęście wziąć ten samochód, podziwiają jego off-road cechy. W każdych warunkach pogodowych na "Ataman" możliwe jest sztormowanie średniej i ciężkiej nieprzejezdności. Wystarczy, aby samochód wzbudził duże zainteresowanie, wystarczy, że nauczysz się skutecznie go zarządzać. Oczywiście, projekt pozostawia wiele do życzenia, ale nie ma nic co możesz zrobić – radziecki przemysł motoryzacyjny lat 90. pozostawał daleko za zagranicznymi konkurentami.

Wnioski

Dowiedz się, co to jest GAZ-2308 "Ataman", możesz stwierdzić, że jest raczej niezręcznie z zewnątrz, ma wiele zalet technicznych. To nie na nic, co mówią: "spotykają się na ubraniach, ale pamiętaj o tym." Na naszych konkretnych drogach "Ataman" ma sporo zalet, ponieważ jeździ tam, gdzie jest nawet straszne chodzenie. I ten model jest jedynym pickupem w rosyjskim i radzieckim przemyśle motoryzacyjnym. Dlatego ci, którzy zdołali kupić ten model i działać, są szczęśliwi.