529 Shares 9965 views

Elżbieta I: angielski, zdjęcia, biografia za panowania matki

Elżbieta I rządzi Brytanii w latach 1558-1603. Dzięki mądrej polityce krajowej i zagranicznej zrobiła jego kraj wielką moc Europejską. Elżbietański dzisiaj słusznie jest nazywany złotym wiekiem Anglii.


Córka znienawidzonej żony

Przyszła królowa Elżbieta I urodziła się 7 września 1533 w Greenwich. Była córką Henryka VIII i jego żony, Anny Boleyn. Król bardzo chciał dostać syna i następcę tronu. To właśnie z powodu tego, że rozwiódł się ze swoją pierwszą żoną Ekaterinoy Aragonskoy, nie urodziła mu chłopca. Fakt, że wyszło na jaw, inną dziewczynę, bardzo zły Henry'ego, choć nie czuł osobistą niechęć do dziecka.

Kiedy Elżbieta miała dwa lata, jej matka została wykonana. Anne Boleyn została oskarżona o zdradę. Trybunał uznał udowodnione okoliczności faktycznych królową zdradę mężowi. Krewki Henry, więc postanowił pozbyć się żony, stał się ciężarem, a które udało się urodzić chłopca. Później ożenił się kilka razy. Ponieważ dwa pierwsze zostały unieważnione małżeństwo Elżbieta i jej starsza siostra Mary (córka Ekateriny Aragonskoy za) były bezprawne.

edukacja dziewcząt

Nawet jako dziecko Elżbiety I okazało własną niezwykłą zdolność naturalnego. Ona doskonale opanował łacinę, grecki, włoski i francuski. Mimo, że dziewczyna była technicznie nielegalne, jej trening robi najlepsze profesorów z Cambridge. Były ludzi z czasów współczesnych – zwolenników i przeciwników kości Reformacja katolicyzmu. Właśnie w tym czasie Henryk VIII z powodu jego niezgodności z papieżem na czele do ustanowienia niezależnego kościoła. Elizabeth właśnie różni wystarczająco wolnomyślicielskie, później kontynuował tę politykę.

Ona uczono, razem z Edwardem – młodszego brata późniejszego małżeństwa Henryka. Dzieci stają się przyjaciółmi. W 1547 roku król umarł. Zgodnie z jego wolą, tron był Edward (miał się nazywać Edward VI). W przypadku śmierci bez dzieci własnej mocy, która miała udać się do Maryi i jej potomków. Elżbieta była następna w kolejce. Ale wola była ważnym dokumentem, nawet z tego powodu, że jego ojciec po raz pierwszy przed śmiercią przyznał córki uzasadnione.

Po śmierci ojca

Macocha Ekaterina Parr po pogrzebie Henryka wysłany Elizabeth żyć w Hertfordshire, z dala od Londynu i Pałacu Królewskiego. Jednak ona żyła długo i zmarł w 1548 roku. Wkrótce dojrzał Edward VI siostra wróciła do stolicy. Elizabeth była przywiązana do brata. Ale w 1553 roku niespodziewanie zmarł.

To było po zamieszkach, w wyniku których doszedł do władzy starsza siostra Elisabeth Maria. Ona dzięki jej matka była katoliczką, że nie podoba szlachtę Anglii. Represje wobec protestantów zaczęło. Wielu baronów i książęta zaczęli patrzeć na Elizabeth jako uzasadniony królowej, gdzie kryzys religijny został rozwiązany.

W 1554 roku nastąpił bunt Thomas Wyatt. Był podejrzany o chcąc przekazać koronę Elżbiety. Gdy bunt został stłumiony, dziewczyna uwięziona w wieży. Później został wysłany na wygnanie w mieście Woodstock. Maria był bardzo niepopularny wśród ludzi z powodu ich stosunku do większości protestanckiej. W 1558 roku, zmarła z powodu choroby, nie pozostawiając spadkobierców. Elizabeth pierwszy wstąpił na tron.

Polityka religijna

Raz w mocy, Koroleva Elizaveta razu podjął uchwałę w kwestii religijnych w ich kraju. W tym czasie cała Europa została podzielona na nienawidząc siebie protestantów i katolików. England, położone na wyspie, by trzymać się z dala od tego krwawego konfliktu. Wszystko, co było potrzebne to mądry władca na tronie, który mógłby zaakceptować rozwiązanie kompromisowe i dwiema częściami społeczeństwa, aby żyć we względnym spokoju. Pewien mądry i dalekowzroczny Elżbieta I była taka królowa.

W 1559 roku, przyjęła „ustawa jednolitości.” Dokument ten potwierdził zaangażowanie protestanckiej monarchy śledzić przebieg jego ojca. Jednocześnie, katolicy zostały zakazane uwielbienie. Te rozsądne ustępstwa możliwość wycofania kraju z krawędzi wojny domowej. Co może się zdarzyć, jeśli zwolennicy reformacji i katolicy nadal napotykają czołach, może być rozumiane przez trwającej krwawego konfliktu w Niemczech tamtej epoki.

ekspansja morski

Dziś biografii Elizabeth Pierwszym z nich jest związana przede wszystkim z Golden Age of England – dobie szybkiego rozwoju gospodarki i jej wpływ polityczny. Ważną częścią tego sukcesu była konsolidacja statusu stolicy Londynu najsilniejszych morskich potęg europejskich. Było to za panowania Elżbiety I w Oceanie Atlantyckim, a szczególnie na Karaibach, wielu angielskich piratów. Rabusie byli zaangażowani w przemyt i grabieży statków handlowych. Najsłynniejszy pirat ery był Frensis Dreyk. Elizabeth wykorzystał „usług” opinii publicznej w celu wyeliminowania konkurentów na morzu.

Ponadto, przedsiębiorczy marynarze i osadników ze zgodą państwa zaczęły tworzyć własne kolonie na Zachodzie. W 1587 roku ukazał się Jamestown – pierwszą angielską osadę w Ameryce Północnej. Elżbieta I, którego panowanie trwało przez kilka dziesięcioleci, przez cały ten czas hojnie sponsorowana takich zdarzeń.

Konflikt z Hiszpanii

ekspansja morska Anglii przywiózł ją nieuchronnie do konfliktu z Hiszpanią – kraje posiadające największe i najbardziej dochodowych kolonie na Zachodzie. Peruwiański złoto ciągłe rzeka płynęła do kasy Madrytu, zapewniając wielkość królestwa.

W rzeczywistości, od 1570 roku marynarki z Anglii i Hiszpanii w stanie „dziwna wojna”. Formalnie nie został ogłoszony, ale zderzenie z piratami i galeonów z ładunkiem złota, występują z zadziwiającą regularnością. Olej dodawany do ognia przez fakt, że Hiszpania była głównym obrońcą Kościoła katolickiego, a protestancki Elizabeth kontynuował politykę ojca.

Zniszczenie hiszpańskiej Armady

Manewry monarchowie mogli tylko odroczyć wojnę, ale nie znosi go. Otwarty konflikt zbrojny rozpoczął się w 1585 roku. Złamał z Holandii, gdzie lokalne rebelianci próbowali pozbyć władze hiszpańskie. Elizabeth potajemnie wspierać je poprzez zapewnienie pieniędzy i innych zasobów. Po serii ultimatum przez ambasadorów obu krajów, wojna między Anglią i Hiszpanii został ogłoszony oficjalnie.

Korol Filipp II wysłał do wybrzeży brytyjskich Armada. tak zwany wojskowy flota hiszpańska ma 140 statków. Konflikt został rozwiązany, którego marynarki siły silniejsze i która z tych dwóch potęg, aby stać się imperium kolonialne w przyszłości. Flota English (przy wsparciu Holendrów) składała się z 227 statków, ale były one znacznie mniej hiszpański. Jednak oni mają przewagę – wysoką manewrowość.

Zajęło wykorzystać jego dowódca floty brytyjskiej – wspomniany już Frensis Dreyk i Charlz Govard. Flotylla starli się 8 sierpnia, 1588 w bitwie Gravelinskom pobliżu wybrzeża Francji w kanale La Manche. Hiszpański Armada został pokonany. Chociaż konsekwencje porażki są widoczne natychmiast, czas pokazał, że jest to zwycięstwo Anglii w największym stopniu potęgi morskiej w czasach współczesnych.

Po Gravelinskogo bitwa wojny kontynuowano przez kolejne 16 lat. Walki odbywały się również w Ameryce. Wynikiem długiej wojny było podpisanie świata Londynie w 1604 roku (po śmierci Elizabeth). Według niego, Hiszpania ostatecznie opuszczony ingerencję w sprawy Kościoła Anglii, a Anglia obiecał powstrzymać ataki na koloniach Habsburgów na Zachodzie. Ponadto w Londynie byliśmy zatrzymać wspieranie holenderskich buntowników, którzy walczyli o niepodległość z sądu w Madrycie. Pośrednim skutkiem wojny było wzmocnienie Parlamentu w brytyjskim życiu politycznym.

Stosunki z Rosją

Już w 1551 roku kupcy Londyn powstała firma z siedzibą w Moskwie. Ona stała na czele całej brytyjskiego handlu z Rosją. Elżbieta I, którego panowanie musieli pozostać na Kremlu Ivana Groznogo, utrzymuje korespondencję z królem i był w stanie uzyskać wyłączne prawa do ich handlarzy.

Brytyjczycy byli bardzo zainteresowani w stosunkach gospodarczych z Rosją. Rosnące floty handlowej doprowadzi do sprzedaży i zakupu wielu towarów. Europejczycy kupili rosyjskim futer, metali, i tak dalej .. W Moskwie w 1587 roku firma otrzymała przywilej wolnego handlu. Ponadto, założyła własne jardów, nie tylko w stolicy, ale także w Wołogdy, Jarosławiu i Kholmogory. Wielki wkład w ten sukces dyplomatyczny i handlowej wykonany Elżbiety I. Królowa Anglii otrzymał od cara rosyjskiego łącznie 11 dużych liter, które dziś stanowią unikatowe zabytki.

Elizabeth i sztuka

The Golden Age, który jest połączony z epoki Elizabeth, została również odzwierciedlenie w sile kultury angielskiej. To było w tym czasie pisał głównym dramaturgiem światowej literatury Szekspira. Królowa była zainteresowana w sztuce, silnie wspierane swoich pisarzy. Szekspir i jego inni koledzy w warsztacie twórczym brali udział w tworzeniu sieci londyńskich teatrów. Najbardziej znanym z nich był „Globe”, wybudowany w 1599 roku.

Władca starał się spektakl i rozrywka dostępna dla jak najszerszej grupy odbiorców. Królewski firma powstała w swojej zagrodzie. Czasami występy grał i Elizabeth się w pierwszej kolejności. Zdjęcia z jej życiowych portrety wyraźnie pokazują, że była piękną kobietą, okazuje na tron w wieku 25 lat. Dane zewnętrzne powinny być naturalną zdolność królowej. Była nie tylko poliglota, ale także dobrą aktorką.

ostatnie lata

Nawet w przeddzień jego śmierci już stary angielski Elżbieta I nadal aktywnie angażować się w sprawy publiczne. W ostatnim okresie jej rządów ma na celu wzmocnienie sprzeczności między monarchią i Parlamentu. Szczególnie bolesne były kwestie gospodarcze i problem opodatkowania. Elizabeth dążył do zwiększenia kasy na wypadek przyszłych kampaniach wojskowych. Parlament przeciwny tego.

24 marca 1603 kraj dowiedział się, że wszyscy ludzie, zmarł ukochany Elizabeth pierwszy. Królowa Anglii naprawdę bardzo zadowoleni z lokalizacji swoich współobywateli – bo została ustalona nazwa Dobrej królowej Bess. Elizabeth został pochowany w Opactwie Westminsterskim z ogromnym tłumie obywateli.

Problem rzędu

Wszystko panowania Elżbiety była szczególnie ostra kwestia sukcesji. Królowa nigdy się nie ożenił. Miała kilka powieści, ale były one charakter nieformalny. Władca nie chciał wziąć ślub z powodu doświadczeń z dzieciństwa życia rodzinnego ojca, który, między innymi, nakazał wykonanie matką Elizabeth pierwszy.

Królowa nie miała ślubu, mimo prośby Parlamentu. Jej członkowie są w postaci urzędnika zwrócił się do Elżbiety wniosków poślubić jedną z europejskich książąt. Dla nich była to sprawa o znaczeniu krajowym. W przypadku, gdy kraj będzie pozostawiony bez wyraźnego następcy, można rozpocząć wojnę domową lub niekończącą przewrotów pałacowych. Stajennych Królowa Anglii przewidział Hiszpanii Filipa II, niemieckie arcyksiążęta dynastii Habsburgów, szwedzki książę Eric i nawet rosyjski car Iwan Groźny.

Ale nigdy nie wyszła za mąż. W rezultacie, bezdzietny Elizabeth przed śmiercią wybrany na jego następcę Yakova Styuarta – syn szkockiego Queen Mary. Zgodnie z jego matką, on stanowił wielkiego wnuka Henryka VII – założyciel dynastii Tudorów, do której należał do Elizabeth I angielskim.