749 Shares 5675 views

Bitwa na Newa: przyczyny i konsekwencje

15 lipca 1240 odbyło się przełomową bitwę nad rzeką Newą. wojska rosyjskie pod dowództwem Aleksandra Newskiego, wygrał miażdżące zwycięstwo nad armią szwedzką. Po tym wydarzeniu, Aleksander Newski był znany pseudonim. Nazwa ta jest znana każdemu rosyjski, a do dnia dzisiejszego.

prehistoria

Bitwa nad rzeką Newą w 1240 roku nie rozpocznie się spontanicznie. To było poprzedzone szeregiem istotnych wydarzeń politycznych i historycznych.

W pierwszej połowie 13 wieku, Szwedzi, zjednoczeni z Nowogrodu, wykonane regularnych wypadów do fińskich plemion. Nazywali ich ekspedycję karną, której celem było zdominować więcej ludzi. Większość Szwedów cierpiał sumę plemion i Em. To było przyczyną przewlekłych konfliktów. Szwedzi obawiali się ataku przez Finów, więc chętnie je ochrzcić i dokonać sojuszników.

Na to nie zatrzymać najeźdźców. One okresowo przeprowadza naloty drapieżnych na terenach wzdłuż rzeki Newy, a także bezpośrednio w rejonie Nowogrodu. Szwecja została znacznie osłabiona vnutriusobnymi konfliktów, więc ona starała się przyciągnąć jak najwięcej wojowników i szlachetność jego boku. Nie stroni perswazji, aby pozyskać do swojej strony i fanów łatwe pieniądze. Przez długi czas wojska fińsko-szwedzki karelskie najechali ziemię, a w 1187 roku i całkowicie zjednoczona z Nowogrodu. Spalili Sigtuna – dawnej stolicy Szwecji.

Ta konfrontacja trwała długo. Każdy z jego boków, a szwedzki i rosyjski, dążyła do ustanowienia swojej władzy na ziemi Izhora, który znajdował się wzdłuż Newy, a na Przesmyk Karelski.

Landmark data przed tak znanych imprez jak bitwie nad rzeką Newą, była deklaracja drugiej krucjaty do Finlandii papieża Grzegorza IX w grudniu 1237. W czerwcu 1238 duński król Waldemar II i Mistrz Zakonu Nomenklatury Hermann Balk uzgodnili podział państwa estońskiego i na początku działań wojennych przeciwko Rosji w krajach bałtyckich z pomocy Szwedów. To właśnie wywołał bitwę nad rzeką Newą. Daty, wydarzenia, które są znane obecnie, była punktem wyjścia w historii Rosji i jej stosunków z sąsiednimi państwami. Walka pokazała zdolność naszego kraju do odparcia potężną armię wroga. Należy wziąć pod uwagę fakt, że bitwa nad rzeką Newą wystąpił w trudnym czasie. Rosyjskie ziemie właśnie zaczęła się odzyskać po latach inwazji Mongołów i siły wojsk zostały znacznie osłabione.

Bitwa nad rzeką Newą: źródło

Aby uzyskać więcej informacji o tym dawno temu historyków zebrać dosłownie kawałek po kawałku. Wielu badaczy interesuje w takich imprezach jak bitwie nad rzeką Newą, data. Krótko opisał bitwę w dokumentach historycznych. Oczywiście, te źródła są skąpe. Jeden z najbardziej znanych można nazwać pierwszą kroniką Nowogród. Ponadto, można uzyskać informacje z życia Aleksandra Newskiego. Zakłada się, że został napisany przez współczesnych wydarzeń w całym latach osiemdziesiątych XIII wieku.

Jeśli weźmiemy pod uwagę źródła skandynawskie, które nie zawierają szczegóły takich doniosłych walk, jak bitwie rzeki Newy i bitwy pod lodem. Możemy czytać tylko o tym, co mały szwedzki oddział został pokonany w ramach fińskiego krucjaty.

To również nie jest znany na pewno, który prowadził armię skandynawskiej. Opierając się na źródłach rosyjskich, naukowcy twierdzą, że to był zięciem króla Birger Magnusson.

Ale Jarl Szwecja miał dopiero w 1248 roku, oraz w czasie bitwy było Ulf Fasi który, najprawdopodobniej, i poprowadził marsz. W tym przypadku, Birger nie był zaangażowany, choć nie jest przeciwnego zdania. Tak więc, wyniki badań archeologicznych wskazują, że Birger został ranny w przedniej części głowy w trakcie jego trwania. Jest to zgodne z informacjami, że Aleksander Newski został zraniony w oko króla.

Bitwa nad rzeką Newą: Data

wydarzenia historyczne aż do XVI wieku, nie został nagrany w pewnych źródeł urzędowych. Bardzo często historycy nie można ustalić dokładnej daty ani nawet okresu przybliżoną gdy istnieje szczególna walka. Ale to nie ma zastosowania do tak ważnego wydarzenia, bitwy nad rzeką Newą. W którym roku to się stało? Na to pytanie historycy znają dokładną odpowiedź. Ta walka jest datowany na 15 lipca 1240.

Wydarzenia przed bitwą

Żaden z bitwy nie zaczyna spontanicznie. I tam była seria wydarzeń, które doprowadziły do tak trudnej chwili, bitwę nad rzeką Newą. Rok, w którym nastąpiło to Szwedzi zaczęli jedności z Nowogrodu. W lecie ich statków przybył przy ujściu Newy. Szwedzi i ich sojusznicy wylądował na wybrzeżu, i rozbił swoje namioty. Stało się to w miejscu, gdzie wpada do Izhora Newą.

W skład wojsk było rozbieżne. Składał się on z Szwedami, Nowogrodu, norweskim, fińskim przedstawicieli plemion i, oczywiście, katolickich biskupów. Granice ziem Novgorod były chronione w ramach ochrony środowiska morskiego. Jej izhoryane warunkiem przy ujściu Newy po obu stronach Zatoki Fińskiej. To był starszy ochrony Pelgusy świcie dnia lipca i stwierdził, że szwedzka flota pod ręką. To kurierzy pospieszył poinformować księcia Aleksandra.

Inflanckich Szwedzi wycieczka do Rosji rozpoczęły się w sierpniu, co sugeruje, że biorą poczekać i zobaczyć pozycji, jak również natychmiastowe i piorun książę Alexander reakcję. Po otrzymaniu wiadomości, że wróg jest blisko, postanowił działać na własną rękę, bez pomocy ojca. Alexander Yaroslavovich wykonane w walce z małym orszakiem. Bitwa nad rzeką Newą była szansa dla młodego księcia, aby pokazać siebie jako dowódcy. Dlatego wielu z żołnierzy nie miał czasu, aby do niego dołączyć. Alexander mówił o Ładoga i milicji, który dołączył do niego po drodze.

Według obowiązujących wówczas zwyczajami, cała drużyna zebrała się w Hagia Sophia, który został poświęcony przez arcybiskupa Spyridon. Jednocześnie, Alexander powiedział adres rozpoczęcie, fragmenty, z których znane są dziś: „To nie jest w mocy Boga, ale w prawdzie!”

Oddział przeniósł się drogą lądową wzdłuż Wołchow do jeziora Ładoga samego. Stamtąd, zwrócił się do ujścia Izhora. Większość armii składała się z jeźdźców, ale to była piechota. Aby zaoszczędzić czas podróży, ta część składu i przeniósł się na koniu.

Chronologia walce

Bitwa rozpoczęła się 15 lipca 1940. Wiadomym jest, że w armii rosyjskiej, oprócz orszaku książęcego, z udziałem co najmniej kolejne trzy firmy Novgorod szlachetnych generałów i ladozhane.

W „Life” wymienia nazwiska sześciu żołnierzy, którzy popełnili czyny bohaterskie w czasie bitwy.

Gawriło Olekseich wzrósł do statku wroga, gdzie został wrzucony do rannych, ale mimo to nowo pokład i dalej walczyć. Sbyslav Yakunovich był uzbrojony tylko z siekierą, ale mimo to rzucił się w wir walki. Nie mniej dzielnie walczyli i łowca Alexander Jacob Polochanin. Sługa Sawa włamali się do obozu wroga i namiot podpięty Szwedzi. Misha Nowogrodu wziął udział w bitwie na stopy i zatopił trzy statki wroga. sługa Ratmir Alexander Yaroslavovchia, walczył dzielnie z kilku Szwedów, po której został ranny i zmarł na polu bitwy.

Bitwa trwała od rana do wieczora. Do wieczora lewo przeciwnicy. Szwedzi, zdając sobie sprawę, że poniósł druzgocącą klęskę, wycofał się do swoich statków, które przeżyły, dośrodkował do przeciwległego brzegu.

Wiadomym jest, że armia rosyjska nie ścigać wroga. Powodem tego jest nieznany. Może dotknięte rycerz zwyczaj nie zniechęcać podczas przerwy pochować swoich żołnierzy. Może Aleksander nie widział potrzeby, aby zakończyć pozostałą garstkę Szwedów i nie chcą ryzykować swoją armię.

Straty wojsk rosyjskich wyniosła NIEMOŻLIWE XX szlachetnych wojowników, a tu trzeba dodać do nich strażników. Wśród zabitych byli Szwedzi znacznie więcej. Historycy mówią o dziesiątki, jeśli nie setki martwych żołnierzy.

wyniki

Bitwa nad rzeką Newą, którego data zostanie zapamiętany na wieki, pozostawiono, aby zapobiec ryzyku wystąpienia Szwecji i Zakonu w Rosji w najbliższej przyszłości. armia Aleksandra zdecydowanie zatrzymał ich inwazji Ładoga i Nowogrodzie.

Jednak bojarzy Novgorod obawiali się, że organ Aleksandra rosną nad nimi. Zaczęli budować różne machinacje młodego księcia, w wyniku zmuszając go, aby przejść do ojca Jarosława. Wkrótce jednak, prosili go, aby powrócić do kontynuowania walki z Zakonu Kawalerów Mieczowych, który wszedł do Pskowa.

Pamięć o walce

Aby nie zapomnieć o odległych wydarzeń nad Newą, potomkowie Aleksandra starała się utrwalić ich pamięć. Tak, monumentalne zabytki architektury zostały stworzone, który przywrócił wiele razy. Ponadto obraz Aleksandra Nevskogo znalazła swoje odbicie na monetach i pamiątkowych znaczków.

Ławra Aleksandra Newskiego

Ten monolityczny budynek został wzniesiony przez Piotra I w 1710 roku. Aleksander Newski Klasztor został zbudowany przy ujściu rzeki Czarnej w Petersburgu. W momencie, błędnie zakłada, że walka odbyła się w tym miejscu. Inspiratorem i twórca Laura stała Domenico Trezzini. Następnie praca była kontynuowana przez innych architektów.

W 1724 roku szczątki zostały przeniesione tutaj Alexander Yaroslavovych. Teraz terytorium klasztoru jest stanem park narodowy. Zespół składa się z kilku kościołów, muzeum i cmentarz. Ukrył sławnych ludzi takich jak Michaiła Łomonosowa, Aleksandra Suworowa, Nikołaj Karamzin, Michaił Glinka, Modest Musorgski, Piotra Czajkowskiego, Fiodora Dostojewskiego.

Aleksandra Nevskogo Kościół w Ust-Izhora

Ten budynek został wzniesiony na cześć zwycięstwa w walce z 1240 roku. Data budowy – 1711. Kościół kilkakrotnie poważnie spalony i odbudowany. Pod koniec XVIII wieku parafian siły kamiennej świątyni został zbudowany z żelaza balustrady i dzwonnicą.

W 1934 roku kościół był zamknięty, a przez długi czas był używany jako magazyn. Podczas blokady Leningradu świątyni wieża została wysadzona, ponieważ służył jako punkt odniesienia dla niemieckiej artylerii.

W 1990 roku rozpoczęły się prace na odbudowę kościoła i został konsekrowany kilka lat później. Przy świątyni znajduje się niewielki cmentarz i pomnik kapliczka z wizerunkiem Aleksandra Nevskogo.

Drukowanie monety i znaczki

Okresowo, obraz Aleksandra Yaroslavovicha jest stosowany w druku. Tak, moneta z jego wizerunek został wydany w 1995 roku. Lata jubileuszowych po walce dostępnych i znaczących marek, które są bardzo interesujące dla filatelistów.

ekranizacja

W 2008 roku autor został wydany film „Alexander. Newą Bitwa” w najem. Opowiada o początkach panowania młodego księcia w Nowogrodzie. Pod koniec filmu rozgrywającego sceny batalistyczne z bitwy nad Newą.

Film z udziałem takich aktorów jak Anton Pampushny, Svetlana i Bakulin Igor Botwin. Dyrektor – Igor Kalenov.