169 Shares 5388 views

Science fiction pisarz William Gibson: Biografia, kreatywność

Stał się znany ze swojej debiutanckiej powieści było najbardziej skuteczne w swojej kategorii, a natychmiast sprzedał ponad sześć milionów egzemplarzy na całym świecie. Był nazywany ojcem stylu science fiction (cyberpunk), a to, co autor terminu „cyberprzestrzeni”, choć zdecydowanie odrzuca ten tytuł i nie starają się dochodzić prymat idei. To wszystko to jest – William Gibson.


szkice życiowe

Urodził się 17 marca 1948 roku w mieście Conway, że w stanie Karolina Południowa w zwykłym amerykańskiej rodziny. Nie znaczy, że chłopiec chciał pójść w ślady rodziców i całego dzieła życia dla stanu, który nie zauważył ich żałosnych prób wyrwania się w ludzi. Uczył się dobrze i łatwo wszedł na University of British Columbia Wydziału Filologicznego. To nie było jego serce, młody człowiek nie chcą pracować lub służyć w wojsku, i postanowił ponownie zbadać wszystkie jego problemy. Poza tym, miał zadatki na dobrego urodzenia i obiekty dano mu łatwo i nie wymaga dużo czasu i wysiłku do ich rozwoju. Później, w 1968 roku przeniósł się do Kanady i zamieszkał w Toronto. Jego odejście sam William Gibson tłumaczy, że nie chce uczestniczyć w wojnie wietnamskiej. Cztery lata później, przyszły pisarz została ostatecznie określona przez miejsce zamieszkania. Wybrał Vancouver – malownicze miasto na wybrzeżu Pacyfiku. To gdzie inspiracja przyszła do niego, i plusk fal i szum wiatru na szczytach drzew sosnowych dwadzieścia cztery człowiek zaczyna pisać powieści.

wczesne prace

Pierwsze prace, których autorem dostarczane dla publiczności, były opowiadania fiction, pełne pomieszania pojęć, które opisują symbiozę cybernetyki i życia ludzkiego, mówiąc o tym, jak wirtualna rzeczywistość zmieniła życie ludzi. Najwcześniejsza historia nazwie „Fragmenty z hologramem Rose”, jest datowany 1977 rok.

nowy kierunek

Krytycy jednogłośnie zadeklarować, że William Gibson jest założycielem stylu literackiego cyberpunk, chociaż autor tego kategorycznie zaprzecza. Ciekawy fakt, że posiadał William obsługi komputera na bardzo prymitywnym poziomie. Charakterystyczny dla tego obszaru są uważane opowiadań opublikowanych w 1981 roku, „Johnny Mnemonic” i „Burning Chrome” w 1982 roku.

"Neuromancer"

Dwa lata później, światło gaśnie jeden z jego najbardziej znanych powieści – „Neuromancer”. William Gibson był w stanie to wszystko, co myślał został wynaleziony przez firmę Canon do ich stylu połączyć. Książka jest pierwszym w serii zatytułowanej „cyberprzestrzeni”. Obejmuje ona także powieści „Graf Zero” oraz „Mona Liza Turbo”. W części, zostały one napisane wspólnie Bruce Sterling.

Podstawą nowego stylu

William Gibson, którego książki były wypełnione opisów różnego rodzaju gadżetów i nowinek technologicznych, uprzywilejowanych relacji fabuły i postaci, biorąc pod uwagę, że atrybuty – to nie jest najważniejsze. Posiadanie edukacja literatury, pisarz przyglądał mu się sceptycznie.

Model przyszłości, w której wszystko idzie, to miejsce nie jest bardzo przyjemny w reprezentacji Gibsona. Sfery wpływów podzielone pomiędzy właścicieli megakorporacje, które są połączone ze sobą ciągły wrogości. Centralny spośród wszystkich krajów w tym nowym świecie trwa Japonię, choć sam autor w nim w tym czasie się nie stało. On ekstrapolować amerykańskie realia we wschodnich ozdób i odwrócił Chiba kampusu, na przykład. Wiele znajomość Japonia Uilyam Gibson dowiedział się od komunikowania się z turystami.

oderwanie etykiety

Spod jego pióra przyszedł dużo fikcji. To jest takie powieści jak "Wirtualnej Light", "Idoru", "Spook Country", "Różnice machine". William Gibson napisał jeden i we współpracy, ale zawsze przylega styl opracowany. Choć od „cyberpunk wynalazca” label on stanowczo odmawia, bo uważa, że jest szkodliwa dla kreatywności. Kiedy osoba jest związana tylko z jednym konkretnym gatunku, to utrudnia w pełni rozwijać jako pisarz. A czytelnik jest przyzwyczajony, aby zobaczyć ich idol tylko w takiej roli, i odmawia przyjęcia czegokolwiek innego.

Na przykład gra William Gibson, z których mało kto słyszał. Oni nawet nie wspominając już na oficjalnej stronie internetowej pisarza, bo nikt nie pomyśli o tym pisarza science-fiction będą spędzać czas na dramatycznych dzieł, czy można napisać kolejną fascynującą historię życia ludzi.

I adaptacja filmowa nagrody

William Gibson otrzymał „Hugo” i „Nebula”, otrzymała także nagrodę imienia Philipa K. Dicka w 1995 roku. W tym samym czasie, nawet z niewielką szczeliną, idź dwa filmy oparte na historiach bohater naszej historii, „Johnny Mnemonic” z Kianu Rivzom w roli tytułowej i „Hotel” New Rose „”

Ale najważniejsze jest jeszcze powieść „Neuromancer”. William Gibson był zaskoczony zainteresowaniem tym okresie jego pracy, gdyż kilka historii, które zostały już wydrukowane, szybki pęd nie spowodował. Oczywiście, czytelnicy byli nieco zaskoczeni nietypowej sytuacji, ale wtedy, w późnych latach osiemdziesiątych – na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy wiara w nieograniczone możliwości człowieka podbiła raczkujący młode umysły w Internecie, konieczne jest tylko przy okazji. Nastolatki marzą o zostaniu hakerów, wydawało im się, że rozumieją zawiłości World Wide Web, aby złamać tajny kod i pisać programy – jest zabawa i niezwykłe. Następnie, w rzeczywistości był to odpowiedni moment na tego rodzaju literatury.

Teraz zainteresowanie nim ostygnie trochę. Dzieci są bardziej zrozumiały dotyczące możliwości nowoczesnej technologii, są trudniejsze niż zaskoczeniem naprawdę. Dlatego fantasy z dużą ilością kolorowych znaków, rozległy wybór ras na każdy gust i kolor, a także magiczne moce znów zyskuje na popularności. Młodsze pokolenie chce uciec od tej rzeczywistości przez wszelkimi dostępnymi środkami. A literatura nie jest gorszy, a może nawet lepiej.

Być może, w celu przymocowania do masowego odbiorcy do cyberpunk znowu musimy poważny przełom techniczny, który przyciągnie uwagę opinii publicznej i będzie pokrywać się z treścią książek Gibsona.