439 Shares 3329 views

Soma plekostomus: utrzymanie i hodowla

Plekostomus sum – małe akwarium ryby, jest bardzo popularne wśród hodowców. Jest często kupowane jako „naturalnym środkiem czyszczącym.” Ten sum chińskiej glonów rosnących na skałach, skrobanie je z akwarium ze szkła.


Kolebką ryb – Ameryka Środkowa i Południowa. soma plekostomus (Często określanego jako „Plec”) są doskonale przystosowane do życia zarówno świeże i lekko solonej wody. Szybkie górskich rzek i podziemnych zbiorników – najlepszym środowiskiem dla tych zwierząt. Ryba jest bardzo cichy, więc nie ma zbyt wiele problemów do jego właściciela.

Cechy i wygląd plekostomus Catfish

Główną cechą tej ryby – rozmiar. Długość ciała małej plekostomus wynosi nie więcej niż 8-10 cm, ale ryby rośnie szybko. Som może osiągnąć 50-60 cm (dzikie). Co do zawartości w niewoli, takie długość ciało ryby nie przekracza 30-40 cm. Należy wziąć pod uwagę szybki wzrost tego gatunku w wyborze akwarium. Przeciętna długość życia z należytą starannością wynosi około 15 lat, ale w naturze mogą żyć o wiele dłużej.

Catfish są z natury wyjątkowy. To jakość i przyciąga uwagę większości akwarystów:

 • Pojawienie się tych ryb potwierdza ich starożytne pochodzenie.
 • Niektóre z nich mają jasną i niepowtarzalny kolor yaguarovy.
 • Soma plekostomus są bardzo czyste, jak utrzymać porządek w swoim domu. Jego frajerem-usta ich czyszczenia szyby akwarium z różnych złóż i zabrudzeniem.

Uważa się, że sum może przetrwać bez wody w okresach suszy w ciągu 30 godzin.

Soma plekostomus, którego zdjęcie jest w artykule, mają niezwykłą strukturę i kształt ciała. Płetwy grzbietowej jest dość wysokie, a tylna jest bardzo podobny w kształcie półksiężyca. Usta sum pełni funkcję przyssawką – pomaga utrzymać ryby w jednym miejscu, pomimo silnego prądu.

Po obu stronach wylotu są usytuowane cienkie anteny, które służą jako połączenia ciała. Oczy silnie wypukłe i pokryte membraną. To chroni je przed zbyt jasnym świetle słonecznym. Ryby takie jak słabym oświetleniu, więc ich oczy pół dnia. Na pierwszy rzut oka jest to prawie niemożliwe, aby odróżnić samca od samicy, ponieważ są one zbyt podobne. Te jasnobrązowe ryby z małych plamek.

Rodzaje plekostomus sum

Istnieje wiele gatunków ryb (120). Różnią się wielkością i kolorem. Wiele są duże (do 60 cm), ale są małe przedstawicieli. Ryby są bardzo zróżnicowane:

 • Dorosłych plekostomus bristlenos osiągnie nie więcej niż 15 cm długości.
 • Plekostomus albinosów, co spowodowało sztucznego różni się jasnożółty lub biały, i ciało jest pokryte przez ciemnego wzoru siatki.
 • Plekostomus Catfish złoto stoi jasnożółty kolor. Samiec tego gatunku są większe i mają bardziej żywy kolor.

Odmiany hodowane przez hobbystów dużo. Kolor ryb mogą być zawodny, paski, jasne (od skrzyżowania).

Plekostomus Catfish: zawartość w akwarium

Oczywiście, przy zakupie należy wziąć pod uwagę potrzeby ryb. Plekostomus – sum akwarium. W trosce o nich jest bardzo proste, ale dla początkujących jest to czasami trudno sobie poradzić. Wszystkie trudności związane z wielkością nowych mieszkańców akwarium.

Wybrane treści sum plekostomus wymagają dużo przestrzeni. W związku z tym powinna być wybrana akwarium duża. Dla młodych ryb – nie mniej niż 300 litrów na osobę. Na utrzymanie dorosłych zwierząt wymagają znacznie większy zbiornik – jego wielkość powinna być większa niż 800 litrów.

Plec jak czystą wodą. Hodowca trzeba zmienić go raz na tydzień i jest stale filtrowane. Tlen jest wymagana dla wielu gatunków ryb. Plekostomus Soma dość szybko, więc zbiornik powinny być pokryte z pokrywką, w przeciwnym razie ryby wyskakują z niego. Dno jest konieczne, aby obsypać piaskiem i gładkie kamyki dodać, że ryba nie może zranić.

Co jest potrzebne do wygodnego trzymania ryb?

Parametry środowiska nie są tak ważne jak czystość wody, ale pożądane jest, że są one w takich zakresach:

 • Zakres temperatury – od 19 do 26 stopni.
 • Liczba kwasowa powinna wynosić od 6,5 do 8,0 pH.
 • Twardość wody – do 25 dgh.

W akwarium konieczne jest, aby umieścić Driftwood zestaw groty i jaskinie na dziennych schronienie ryby. Zaczepów są ważne, ponieważ rosną glony wymagane dla sumów żywności. Ponadto plekostomus będzie szlifować szkopuł ustach-przyssawkę, aby dać mu niezbędne do trawienia celulozy. Soma plekostomus lubią żyć w gęstych zaroślach. Idealna do sadzenia w akwarium glonów takich jak Thai paproci, Java mchu i Echinodorus.

Kto może zawierać plekostomus?

Plekostomus są bardzo ciche i mogą dogadać się z większością ryb różnych gatunków. Ale z ich krewnych, często zorganizować poważnych walk. Sum – ryba terytorialna. Inni mężczyźni będą one postrzegane jako konkurentów. Nie jest konieczne, aby złożyć je z paletek i skalarów. Przy wyborze sąsiedzi muszą uwzględniać ich wielkości. Małe ryby szybko zjeść sum.

Soma wolą naturalnych warstw wody, więc można je łatwo współistnieć z tropikalnych ryb. Doskonałe sąsiedzi sumów są:

 • gourami;
 • kolce;
 • pielęgnice;
 • tetras.

Z tego rodzaju plekostomus ryb będzie dogadać pięknie i spokojnie koegzystować.

Jak i czym karmić plekostomus?

Plec spożywa pokarmów roślinnych. Glony dla nich – najlepsze jedzenie. W akwarium, ryby te powinny być dużo różnych roślin z guzków na powierzchni. Ryby powinny być karmione specjalną paszę. Oprócz glonów, Plec lubią jeść dżdżownice różne skorupiaki i Bloodworms.

Plekostomus sum – ryby noc, więc trzeba spędzać czas w żywieniu wieczorem. Można to zrobić w ciągu dnia, ale najpierw trzeba wyłączyć światło w akwarium z innymi żyjącymi z nich, ryby nie mógł zabrać swoje jedzenie.

Cechy hodowlane

W domu, zasadzić ten rodzaj ryby nie jest możliwe. Szczególne warunki są konieczne do ich reprodukcji, których tworzenie jest możliwe jedynie w wyspecjalizowanych gospodarstwach rybnych. Największe fermy hodowlane ryby znajdują się w Stanach Zjednoczonych (Florida), Singapurze i Hong Kongu. Jedna kobieta rzucając jajka w norze, może złożyć do 300 jaj.