694 Shares 6760 views

New Hampshire: opis, gospodarka, ludność, zdjęcia

New Hampshire (New Hampshire) – jeden z mniejszych państw strefy amerykańskiej. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju. stanie rozciągniętym na 305 km z północy na południe, ze wschodu na zachód – 110 km. Łączna powierzchnia New Hampshire. – ponad 24 tys kw M. km. Ramię w ramię ze stanu Maine, Vermont i Massachusetts. Wraz z nimi jest częścią historycznego regionu zwanego New England. Na północy jest granica z Kanadą, a małe na południowy-wschód przez Ocean Atlantycki.


Trochę historii

Historia państwa rozpoczęła się w pierwszej połowie XVII wieku, kiedy ekspedycja ziemi wylądował Anglik Martin Pring. Wcześniej obszar zamieszkany tylko plemion indiańskich. Aż do 70-s XVIII wieku, stanu był pod kontrolą Wielkiej Brytanii. Na cześć jednej z prowincji New Hampshire ma swoją nazwę.

Podczas wojny o niepodległość jest pierwszy ogłosić akt jego autonomii. Stało się to w styczniu 1776 roku i w 1808 roku, państwo zdecydowali się na jej kapitału. Stało się miasto Concord. Stolicą stanu New Hampshire zajmuje powierzchnię 175 metrów kwadratowych. km. Populacja osiągnie 42 tys. Man. Concord znajduje się w południowej części stanu. Podczas wojny domowej w Stanach Zjednoczonych, mieszkańcy New Hampshire walczyli o północy.

geograficzne

Praktycznie całe terytorium New Hampshire zajmują lasy. Ten stan drugiego obszaru (drugi tylko do prowincji Man) oraz liczby plantacji leśnych. Wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego są małe wyspy, geograficznie też związane z New Hampshire. Od Upstate przechodzi Massif białe góry (biały góry). Ten ekstremalny północna część Appalachów systemu górskiego. Najwyższy punkt w państwie, jak również wszystkich zabytkowa dzielnica z Nowej Anglii – Mount Washington (1917 m). Centralne i południowe części New Hampshire – jest nizinna. Linia brzegowa rozciąga się tylko 29 km od hotelu, znajduje się niewielki wygodnym plaż.

wody śródlądowe

Według stanu New Hampshire płynąć dwóch głównych rzek – Connecticut i Merrimack. Dane przepływu wody zbudowano liczne hydroelektrycznych, które zapewniają obszar zasilania. W Merrimack Valley na główne miasta w stanie, wraz z kapitału. W południowych stokach Gór Białych jest mały system jezioro, a największym zbiornikiem wodnym jest Jezioro Winnipesaukee.

klimat

Bliskość Oceanu Atlantyckiego wpływa na warunki pogodowe z regionu. Klimat w stanie wilgotnym subtropikalnych do ogrzania krótkim latem i długą, wietrznie, śnieżny, zimy. Średnia temperatura w styczniu: -8 …- 10 ° C w dniu 17 lipca … + 20 ° C

populacja

Liczba ludności państwa – 1320 tysięcy osób .. Spośród nich, stolica jest domem dla około 45 tysięcy. Ludzie. Najbardziej zaludnione miasto New Hampshire – Manchester. Jest domem dla ponad 110 tys. Man. Nashua, Rochester i Keane – i główne miasta New Hampshire. Kapitał, warto zauważyć, znacznie mniej zaludnionych.

Według składu rasowego ludności na temat okolicy jest podzielona w następujący sposób:

  • prawie 94% – białe;
  • Azjatów – 2%;
  • czarne – nieco więcej niż 1%;
  • Przedstawiciele innych lub rasy mieszanej – około 3%.

Krajowy skład większość z państwa jest domem:

  • Mieszkańcy francuskiej narodowości – 25%;
  • 23% – irlandzki;
  • Brytyjska – 19%;
  • Włosi i Niemcy – 10%.

Również liczne Szwedzi, Austriacy, Polacy i Szkoci.

Pod względem przynależności religijnej ponad 72% ludności to chrześcijanie. Spośród nich wyznania protestanckie i katolickie są podzielone niemal równo. Rozproszone fani innych obszarach: baptyści, adwentyści, mormoni. Około 17% ludności – są ateistami.

gospodarka

Niewypowiedziane nazwa stanu New Hampshire – "Granite State". Ta nazwa została nadana ze względu na dużą liczbę kamieniołomy, w których wydobywa się granit. Produkcja materiałów budowlanych od dawna dominuje przemysł w stan przemysłu. To właśnie ta sfera jest zaawansowanym sektorem gospodarki. Oprócz kamieniołomach granitu wciąż wydobywa piasek i żwir w dużych ilościach. Ponadto, państwo rozwinięte takich branżach, jak budowa maszyn i elektroniki. W New Hampshire, koncentruje się jedną z największych gałęzi przemysłu w kraju w produkcji części zamiennych do statków morskich, a także posiada największą fabrykę optyki.

Dzięki wielu lasów w stanie wykonane są z papieru, drewna i innych produktów z drewna. Rozwija i rolnictwo. Zaawansowanych Hodowla – drobiu i hodowli bydła mlecznego. W szklarniach rosną ziemniaki, kukurydza, jagody i żurawiny. Są to gospodarstwa rosnących drzew iglastych, zwłaszcza na święta Bożego Narodzenia.

turystyka

Ze względu na warunki klimatyczne i środowiskowe, w stanie New Hampshire aktywnie rozwija turystykę. Malownicze krajobrazy, plaże, góry, bliskość dużych miastach (Nowy Jork, Boston) są przyciągane do tych miejscach coraz więcej turystów, których liczba ta rośnie rocznie. Ponadto, istnieją inne miejsca, gdzie można spędzić czas zastanawiałem.