135 Shares 4229 views

Międzykręgowe przepuklinowe: przyczyny, objawy i leczenie

Międzykręgowego przepukliny – stan, w którym pierścień międzykręgowy dysk jest podzielony, a rdzeń wychodzi. Aby zrozumieć istotę choroby, konieczne jest, aby znać cechy anatomiczne kręgosłupa.


Składa się on z kręgów, które są łączone za pomocą specjalnych płyt owalny. Składają się one z elastycznego „miażdżystego” rdzenia, która pełni funkcję amortyzacji, oraz z pierścienia włóknistego, która jest dostatecznie wytrzymała i zapobiega wypukły część środkową w stosunku do ciężaru ciała.

Pewne rdzenia patologii (np skolioza, osteochondroza i nadwichnięcie) powodować obniżenie sprężystości krążków, które powoduje występy – przepukliny. W tych sprasowanych włókien nerwowych, które rozciągają się od kręgosłupa, w wyniku czego zespół bólowy.

Międzykręgowych przepuklina: Rodzaje

W zależności od wielkości tej patologii jest wypadanie (występ około 2-3 mm), (rozmiar przepuklina 4-15 mm), występ, jak również w postaci wytłaczania, które w postaci kropelek poza krążka.

Przyczyny tej choroby

Wśród czynników etiologicznych, które mogą wywołać rozwój przepuklina płyty, można określić w następujący sposób:

  • dziedziczone cechy kręgosłupa struktury ;
  • słaby gorset mięśni;
  • choroby zakaźne;
  • złe postawy;
  • schorzenia kręgosłupa, zwłaszcza w dolnej części pleców.

Międzykręgowych przepuklina może również wystąpić z powodu gwałtownych ruchów, nadmiernego wysiłku, urazów kręgosłupa i innych negatywnych czynników.

Najczęściej, to patologia rozwija się w wieku 20-55 lat. Wśród osób starszych, w tym uszkodzenia kręgosłupa jest mniej powszechne, ponieważ mają jądra miażdżystego traci swoją elastyczność.

Międzykręgowych przepuklina: objawy

Choroby towarzyszą zwężeniem kanału kręgowego, co powoduje kompresję korzeni nerwowych. W tym przypadku, otaczające tkanki obrzęk i stan zapalny. Ból przeżycia pacjenta, który jest zlokalizowany nie tylko w miejscu przepukliny, ale także wzdłuż nerwów wychodzących z rdzenia kręgowego. Dodatkowo może wystąpić ból w częściach ciała, które są unerwione porażone korzenie. Pacjenci skarżą się również na brak koordynacji ruchów i zmian w sile mięśni.

Warto zauważyć, że większość z tych zmian występują w kręgosłupie w dolnej części pleców, chociaż mogą one rozwijać się w odcinku szyjnym.

Międzykręgowych przepuklina: Zabiegi

Leczenie tej choroby odbywa się na dwa sposoby: za pomocą konserwatywny i eksploatacji. Metody konserwatywne są skierowane na zmniejszenie obrzęku i bólu, zapalenia rdzenia funkcję przywracania wrażliwości i siły mięśni dotkniętych obszarów. Leczenie przepukliny międzykręgowe bez operacji wiąże się z wykorzystaniem metod odruchowych – akupunktura, terapia próżniowa itd pharmacopuncture

Operacja jest wykonywana po niepowodzeniu leczenia zachowawczego. W tym częściowo lub całkowicie usunięte Patologicznie zmodyfikowane dysku.