811 Shares 5191 views

Samowary: metody przywracania i opieki

Jednym z symboli Rosji jest samowar. Jest uosobieniem komfortu domowego, silnych więzi rodzinnych i dobrego samopoczucia. Nie będziemy mówić o nowoczesnych, elektrycznych, przedstawicieli plemienia – można je nazwać profanacją samej idei i jej uproszczeniem. Jesteśmy zainteresowani prawdziwymi samowarami drzewnymi (węgielnymi), ich odbudową i opieką. Starożytny "puzany" na kieszeni trochę, bo już należą do antyków. Jednak na strychu lub w spiżarni babcia może mieć starą kopię, która podczas wieczornego wypicia herbaty zasługuje na honorowe miejsce na stole i potrafi jeszcze bardziej zjeść swoją już życzliwą rodzinę. Jednak lata spędzone bez uwagi i w niewłaściwych warunkach, prawdopodobnie miały wpływ na jego "zdrowie". I przywrócenie tego – bardzo drogiego biznesu. Na przykład najprostsze przywrócenie samowara w Moskwie po cenie zaczyna się od 8 000 rubli, a nie od faktu, że sprawa trafi do ustalonej kwoty. Ale wiele prac można zrobić niezależnie.


Oczyść wnętrza

Pierwszą rzeczą, która powinna rozpocząć odbudowę samowara własnymi rękoma jest oczyszczenie warstw, które pojawiły się w wyniku jego użycia. Na powierzchniach wewnętrznych, dzięki wielokrotnemu wrzeniu surowej wody, formom skrajnym, spowalniającym tempo wrzenia następnej części i przyczyniając się do spalania ścianek słoika roboczego urządzenia. Dla kogoś, kto wie, jak szybko samowar podziały ze względu na skalę, przywrócenie stanu wewnętrznej do pierwotnego gatunku jest pierwszą rzeczą. Można to zrobić na kilka sposobów.

 1. Współczesna chemia: środki do usuwania skal jak "Antinakipin" lub płyn do gaźnika. Samowar wylewa się 2/3 ciepłej wody, lek jest rozcieńczony zgodnie z instrukcjami i pozostawiony na noc.
 2. Tradycyjny ocet, często używany do czyszczenia czajniczek: szklanka esencji rozcieńcza się 6 szklanek wody, roztwór rozgrzewa się do 70 stopni, a po 2 godzinach usuwa warstwę skalującą drewnianą łopatką.
 3. Wlać do wody soda i ocet: wlać do wody samowar, sody oczyszczonej (2 łyżki na litr), po trzecim godzinie wlać do niej mieszaninę i zastąpić ją wodą o konsystencji octowej (cztery litra – pół szklanki). Po upływie czasu zbliża się drenaż i oczyszczanie drewnem.

Po użyciu jakiejkolwiek metody, pierwsza gotowana woda w samowar musi bezwzględnie się połączyć.

Przynieś połysk

A gdy są przechowywane i regularnie używane, zaciemnione, samowary stają się matowe. Przywrócenie ich obecności jest prostą sprawą, acz starannością.

 1. Polski polski metal polski z niemieckiej firmy AUTOSOL nadaje się do samowarstw z aluminium, mosiądzu, miedzi i stali nierdzewnej. Oprócz oczyszczenia ze wszystkich zewnętrznych form filmu, który chroni przed pojawieniem się nowych śladów czasu. To prawda, że jest dość drogie.
 2. Izraelski Metal Cliner jest bardziej odpowiedni dla samowara z srebra niklowego. Jednakże ten polistyren jest odpowiedni do metali nieżelaznych. Ponadto jest to znacznie tańsze niż niemieckie propozycje. Jedyną wadą – pozostawia się konieczność udoskonalenia pasty GOI, która jest warta grosza.

Przy zbyt grubych warstwach nie można zaoszczędzić makaronu. W takim przypadku konieczne jest użycie wyszczuplania, co nie jest zbyt zachęcające: siła metalu z niej jest nieco zmniejszona, a nadmierna staranność doprowadzi do pojawienia się otworów w boku.

Samowary: Odnowa metodami ludowymi

Wielu właścicieli starych "puzanów" boi się, że nowoczesne chemikalia mogą uszkodzić własność rodziny. Mogą zaoferować wiele starożytnych metod, które wyraźnie nie są w stanie wyrządzić szkody samowarstwu.

 1. Soda oczyszczona jest lekko zwilżona wodą i działa jako związek ścierny. Ostrzegamy: będziesz musiał pocierać przez długi czas, ale nie możesz mocno nacisnąć – pojawią się zadrapania.
 2. Patynę dobrze usuwa się kruszoną kredą. Jest lepszy od sody, bo nie może zarysować zbiornika, ale gorszy, ponieważ zajmuje więcej czasu.
 3. Następujący sposób ludowy: umyj dzbanek samowara ciepłą wodą z mydłem, wysuszono i delikatnie przetrzyj go piaskiem czystego piasku.

Nasza rada: jeśli na samowarstwie jest tylko cienka powłoka, nie wygląda na to, że była w ogniu, nie dążąc do całkowitego usunięcia patyny. Starożytny obiekt i musi nosić ślady czasu.

Zwracamy wydajność żurawia

Zakrwawiony nos nie pozwala samowarowi na zamierzony cel, ale zepsute łupie całe wrażenie picia herbaty. Rozwiąż następujące problemy:

 1. Nie odwracaj kranu, smaruj WD-40, odczekaj chwilę i dociśnij go przez drewniany pręt, aby przywrócić klucz do normalnego stanu.
 2. Uszczelnienie klucza od dołu jest eliminowane przez pastę "Valve": jest usuwana, wytrawiana i zwracana do miejsca. Samowar jest wypełniony wrzącą wodą, a żuraw zamienia się w okrąg przed wylądowaniem na miejsce. Najważniejszą rzeczą nie jest przesadzić tak, aby klucz nie upadł w środku.
 3. Wyciek z góry wskazuje, że klucz jest zużyty i nie zajmuje wszystkich otworów. Poza zmianą projektu, nic tu nie pomoże.

Po jakimkolwiek użyciu chemii przez samowara kilka razy gorąca woda jest przekazywana kwasem cytrynowym – tak aby nie zatruwać.

Przywracanie sprawy

Najtrudniejsze, niż można naprawić puzzle i przywrócić samowar – konieczność konserwowania. Pokryte ścianą z tlenku może nie tylko zepsuć smak herbaty, ale także szkodzić napojowi. Dlatego samowar powinien być przykryty folią cyny, która jest dużo bardziej utleniona. Znajdowanie wyrobów blaszanych we współczesnym świecie jest prawie niemożliwe (z wyjątkiem specjalnych warsztatów renowacyjnych, gdzie drogie), więc musisz sobie radzić samemu sobie.

 1. Samowar jest przetwarzany od wewnątrz drobnym papierem ściernym, myje i przetłacza amoniak lub kwas solny.
 2. Płyta jest podgrzewana na piecu, na dole jest umieszczony mały kawałek cyny i topi się.
 3. Stopiony materiał dokładnie przetarł powierzchnię kijka.
 4. Samowar ponownie ogrzewa się, a warstwę cynową doprowadza się do tej samej grubości i żądanej gęstości.

Manipulacja powtarza się, aż pół warstwa stanie się taka sama i stała w całej wnęce.

Jak przedłużyć życie samowara

Aby zminimalizować obawy dotyczące przywrócenia samowarstw, których cena jest bardzo wysoka, a nie można przeprowadzić wszystkich operacji samodzielnie, postępuj zgodnie z prostymi zasadami:

 1. Nie pozostawiać samowaru w stanie gorącym bez wody.
 2. Przed zimnem, pozostawiając dachówkę, spuścić wodę "puzana".
 3. Uchwyt samowara rękami w rękawiczkach – rzadko będziesz musiał go wyczyścić.
 4. Klucz Crane przed wysyłką do przechowywania i wyciągania tłuszczu z tłuszczami spożywczymi.