625 Shares 5855 views

Historia Azerbejdżanu od czasów starożytnych do współczesności

Azerbejdżan – kraj w południowo-wschodniej części Kaukazu. Wiele ważnych i ciekawych wydarzeniach w tych ziem. I wielu z nich, możemy opowiedzieć. Azerbejdżan pojawią się w perspektywie historycznej, ujawniając tajemnice swojej przeszłości.


Lokalizacja Azerbejdżan

Republika Azerbejdżanu znajduje się we wschodniej części Kaukazu Południowego. Od północnej granicy Azerbejdżanu ma kontakt z Federacji Rosyjskiej. W południowej granicy kraju z Iranem na zachodzie – z Armenii, w północno – z Gruzją. Od wschodu kraj jest myte przez fale Morza Kaspijskiego.

Tereny Azerbejdżan zasadniczo jednakowo reprezentowane góry i równiny. Fakt ten odegrał ważną rolę w historycznym rozwoju kraju.

prymitywne razy

Przede wszystkim dowiedzieć się o najdawniejszych czasów, w których pozwala nam zajrzeć do historii. Azerbejdżan jest zamieszkana od zarania ludzkości. Tak więc, najstarszy zabytek neandertalczyka pobyt w kraju pochodzi z powrotem do ponad 1,5 miliona lat temu.

Najważniejszymi miejscami starożytnego człowieka znaleziono w Azikh i Tağlar jaskini.

starożytny Azerbejdżan

Pierwszy stan, który znajduje się na terytorium Azerbejdżanu był Manna. Jego środek znajdował się w granicach współczesnego irańskiego Azerbejdżanu.

Nazwa „Azerbejdżan” pochodzi od Atropates nazwa – gubernatora, którzy zaczęli rządzić w Manna po jego podboju Persji. Na cześć nim cały kraj nazwano MIDIA Media Atropatene który później przekształcił się nazwą „Azerbejdżan”.

Jednym z pierwszych ludzi, którzy zamieszkałych Azerbejdżan, były Albańczyków. Ta grupa etniczna należał do Nakh-Dagestanu rodziny języków i była zbliżona do współczesnej zamknięciu Lezghins. W I tys. Pne pojawiły Albańczycy własne państwo. W przeciwieństwie do Manna, został położony na północy kraju. Albania Kaukaska są stale narażone na drapieżnych ambicji starożytnego Rzymu, Bizancjum, Partii i Iranu. Jakiś czas na dużych obszarach kraju udało się wzmocnić armeńskiego króla Tigran II.

IV C. N. e. terytorium Albanii, który do tej pory był zdominowany przez lokalnych religii i Zoroastrianizmu chrześcijaństwo pochodzi z Armenii.

Podboju arabskiego

W VII. N. e. nastąpiło zdarzenie, które odegrały decydującą rolę w historii regionu. Mówimy o podboju arabskiego. Początkowo Arabowie podbili irański królestwo, z którego Albania była wasalem, a następnie atak na samego Azerbejdżanu. Po Arabowie podbili kraj, podjęła nową rundę swojej historii. Azerbejdżan stał się teraz zawsze nierozerwalnie związane z islamem. Arabowie, w tym w kalifatu zaczął przeprowadzać systematyczną politykę islamizacji regionu i szybko osiągnąć swoje cele. Southern miast Azerbejdżanu głównie uległ islamizacji, a następnie nowa religia przeniknęła do wsi i na północy kraju.

Ale nie tak łatwo złożyć do administracji arabskiej w południowo-wschodniej części Kaukazu. 816 lat Azerbejdżan rozpoczął powstanie skierowane przeciwko Arabów i islamu. Doprowadziło to popularny ruch Babak, który przylega do starożytnej religii zaratusztriańskiej. Głównym wsparcie powstania byli rzemieślnicy i chłopi. Od ponad dwudziestu lat, ludzie prowadzeni przez Babak walczył z organami arabskich. Rebelianci nawet udało się wypędzić garnizony arabskie z terytorium Azerbejdżanu. Aby stłumić rebelię, kalifat musiała skonsolidować swoje siły.

stan Shirvanshahs

Pomimo faktu, że powstanie zostało zgnieciony, kalifat osłabiony z każdym rokiem. Nie miał już siły, jak poprzednio, aby kontrolować różne części rozległego imperium.

Governors północnej części Azerbejdżanu (Shirvan), od 861 lat, stał się znany jako Shirvanshahs i przekazują swoje uprawnienia poprzez dziedziczenie. Nominalnie podporządkowana kalifa, ale w rzeczywistości w pełni niezależnych władców. Z biegiem czasu, a nawet uzależnienia nominalna zniknął.

Shirvanshakhs kapitał był pierwotnie Şamaxı, Baku i wtedy. Stan trwał aż do roku 1538, gdy została ona włączona do stanu perski Safavid.

Jednocześnie, w południowej części kraju były na przemian kolejne państwo Sajids, Wynagrodzenie, Shaddadis, Ravvadids, które również są albo nie uznają władzy kalifatu w ogóle, czy też to tylko formalnie.

Turkization Azerbejdżan

Nie mniej ważne dla tej historii niż islamizacji regionu spowodowane podboju arabskiego, to było Turkization powodu inwazji różnych tureckich plemion nomadów. Ale, w przeciwieństwie do procesu islamizacji rozciągnięta na kilka stuleci. Podkreślić znaczenie tego wydarzenia szereg czynników, które charakteryzują się nowoczesnym językiem Azerbejdżan i kultury współczesnej ludności kraju ma tureckich pochodzenie.

Pierwsza fala inwazji tureckiej był najazd plemion Seldżuków Oguz z Azji Środkowej, która odbyła się w XI wieku. Towarzyszyła masowego zniszczenia i destrukcji miejscowej ludności. Wielu mieszkańców Azerbejdżanu uciec, uciekli w góry. Dlatego jest górzystych regionach kraju doznał najmniejszej Turkization. Tutaj dominującą religią było chrześcijaństwo, a ludzie Azerbejdżanu zostały pomieszane z żyjący w regionach górskich przez Ormian. Jednocześnie, pozostając na swoich miejscach, populacja miesza się z tureckich zdobywców przejął ich języka i kultury, ale jednocześnie zachować dziedzictwo kulturowe i ich przodków. Wynikające z tego mieszania grupy etnicznej stał się znany jako Azerów w przyszłości.

Po upadku z jednego stanu Seldżuków na terytorium Południowej Azerbejdżan rządził Ildegezidov pochodzenia tureckiego, a następnie krótko przejął te ziemie Khwarizmshahs.

W pierwszej połowie XIII wieku Kaukaz poddano inwazji mongolskiego. Azerbejdżan został włączony do państwowego Hulaguid mongolskiej dynastii skupione w dzisiejszym Iranie.

Po upadku dynastii w 1355 Hulaguid, Azerbejdżanu przez krótki czas jest częścią stanu Tamerlana, a następnie staje się częścią podmiotów publicznych Oguz plemion Kara Kojunlu i Ak Koyunlu. To właśnie podczas tego okresu jest ostateczna formacja azerskiego narodu.

Azerbejdżan jest częścią Iranu

Po upadku państwa Ak Koyunlu, w 1501 roku, na terytorium Iranu i południowym Azerbejdżanie powstaje potężne państwo Safavid z centrum w Tabriz. Później stolica została przeniesiona do irańskiego miasta Kazwinie i Isfahanie.

stan Safawidów posiada wszystkie atrybuty tego imperium. Szczególnie uparta walka toczyła Safavids na zachodzie z rosnącej potęgi Imperium Osmańskiego, w tym na Kaukazie.

W 1538 roku, gdy udało się podbić Safavids stan Shirvanshahs. Tak więc, pod ich władzą było całe terytorium współczesnego Azerbejdżanu. Iran utrzymuje kontrolę nad krajem, aw kolejnych dynastii – Hotak, afszarydzi i Zand. W 1795 roku irański kadżarowie panował pochodzenie tureckich.

Choć Azerbejdżan został już podzielony na wiele małych chanatów, które były podporządkowane centralnego rządu irańskiego.

Podbój Azerbejdżanu przez Imperium Rosyjskiego

Pierwsza próba ustanowienia rosyjskiej kontroli nad terytorium Azerbejdżanu zostały wykonane zgodnie Piotra I. Ale jednocześnie promowanie Imperium Rosyjskiego na Kaukazie nie miał wiele sukcesów.

Sytuacja zmieniła się radykalnie w pierwszej połowie XIX wieku. W trakcie dwóch wojen rosyjsko-perska, która trwała od 1804 do 1828, Imperium rosyjskie było załączone prawie całe terytorium współczesnego Azerbejdżanu.

To był jeden z punktów zwrotnych, które jest przepełnione historią. Azerbejdżan od tamtej pory był długi czas związany z Rosją. Jest to tymczasowy pobyt w Imperium Rosyjskim to początek produkcji ropy w Azerbejdżanie i rozwój przemysłu.

Azerbejdżan w ZSRR

Po rewolucji październikowej, nastąpiły tendencje odśrodkowe w różnych regionach byłego imperium rosyjskiego. W maju 1918 roku, niezależny Demokratyczna Republika Azerbejdżanu został ustanowiony. Ale państwo młodzi nie może przetrwać w walce z bolszewikami, w tym z powodu wewnętrznych sprzeczności. W 1920 roku została ona zniesiona.

Bolszewicy powstała Azerbejdżańskiej SRR. Pierwotnie była częścią Federacji Zakaukazia, ale w 1936 roku stał się podmiotem w pełni wzajemnej w ZSRR. Stolicą stanu edukacji było miasto Baku. W tym okresie intensywnego rozwoju i innych miastach Azerbejdżanu.

Ale w 1991 roku, upadek Związku Radzieckiego miało miejsce. W związku z tym wydarzeniem Azerbejdżańskiej SRR przestała istnieć.

nowoczesny Azerbejdżan

Niezależny stan stał się znany jako Republika Azerbejdżanu. Pierwszym prezydentem Azerbejdżanu – Ayaz Mutalibowa, były były pierwszy sekretarz Komitetu Republikańskiej Partii Komunistycznej. Po nim kolejno zajmowane stanowisko głowy państwa Abulfaz Elchibey i Heydar Alijew. Obecnie prezydent Azerbejdżanu – syn tego ostatniego, Ilham Alijew. Objął stanowisko w 2003 roku.

Najbardziej dotkliwym problemem w nowoczesnej Azerbejdżanu – jest Karabach konflikt, który rozpoczął się już pod koniec Związku Radzieckiego. W trakcie krwawej konfrontacji między siłami rządowymi Azerbejdżanu i mieszkańców Karabachu, przy wsparciu Armenii, nieuznawanego Republika Artsakh powstał. Azerbejdżan uważa terytorium swojego, więc konflikt jest stale odnawiana.

Jednak jest to niemożliwe, aby zwrócić uwagę na sukcesy Azerbejdżanu w budowaniu niepodległego państwa. Jeśli w przyszłości zostaną opracowane tych postępów, dobrobyt kraju będzie naturalnym wynikiem wspólnych wysiłków rządu i ludzi.