364 Shares 7984 views

Antyseptyczne – co to jest? Co to jest?

Dlaczego używać środek antyseptyczny? Jest to jeden z tych tematów, które wymagają specjalnej, staranne podejście. Fakt, że istnieje wiele rodzajów środków antyseptycznych. Wszystkie z nich powinny być wykorzystywane zgodnie z jego przeznaczeniem, w ścisłym dawkowaniu. W artykule przedstawiono główne rodzaje środków antyseptycznych i ich zastosowań. Zaczniemy od definicji.

Co to konserwant?

Oznacza to, że niszczą bakterie i zapobiega rozkładowi gnicia. Greckie pochodzenie tego słowa. Tłumaczone „άντί” oznacza „przeciw” i „σηπτικός” przekłada się na „zgniły” lub „gnoisty”.

Niektóre są antyseptyczne i bakteriobójcze są zdolne do niszczenia drobnoustrojów, inni – bakteriostatyczne i może jedynie zapobiegać lub hamować ich rozwój.

Antyseptyczne – lek, którego skuteczność została udowodniona. Bakteriobójczych, które mają potencjał, aby zniszczyć cząstki wirusa, zwany „leków”.

efekt

W celu wzrostu bakterii, wymagają one korzystną pożywkę (temperatura, tlen, woda). Każda kobieta w swoim życiu do czynienia z tymi warunkami do konserwowania żywności. Innym przykładem jest starożytna praktyka balsamowania zmarłych. Dlaczego po tylu wiekach naukowcy odkryli dobrze zachowane mumie? Prosta odpowiedź jest już używany antyseptyczne.

Zanim powstało pojęcie o zarazki, skupia się na zapobieganiu próchnicy. Początkowo ilość żądanego środka określono, jak to się mówi „na oko”. Metoda ta nie była dokładna, ale doświadczenie, jak wiemy, przychodzi z czasem i praktyką. Dziś antyseptyczne są oceniane w zależności od ich wpływu na czystych kultur danego rodzaju bakterii i zarodników i form wegetatywnych. Dla porównania działania siły wykonać, jest stosowany jako standardowego roztworu fenolu (roztwór wodny).

Tak, antyseptyczne – to antyseptyczny środek dezynfekujący lek. Teraz powinniśmy zrozumieć, w których obszarach jest najczęściej używany.

Antyseptyczny w medycynie

W tym dezynfekcji obszarze jest szczególnie ważne. Przed pojawieniem się nowoczesnych antyseptyczne jakości powszechnie stosowanych „czyszczenie mechaniczne” to rozpakować formacje ropnych. W drugiej połowie XVIII wieku. Lister studiował teorię zarazków „gnicia”, napisany Lui Pasterom. Zainspirowany pomysłem, wkrótce opublikował odsłaniając zasady antyseptyczne chirurgii.

Szczególną uwagę zwrócono na fenolu. To był nowy sposób leczenia ropni i otwartych złamań. Jej istotą bandażowania roztworem tego kwasu. Lister stał się założycielem antyseptyczne, pomaga skutecznie walczyć z infekcją. Ponadto, rozwiązanie pięć procent był nakładany na ranę, a dwa procent traktowano nici chirurgiczne, opatrunki i pole rąk.

Listerovskogo antyseptyczny miał nie tylko kibiców, ale także zagorzałych przeciwników. Wiązało się to z poważnymi drażniących i toksycznych skutków tkanki zarówno dla pacjenta, a w rękach chirurga. Dlatego też praca w tej dziedzinie w dalszym ciągu intensywnie. Ćwierć wieku później, technika aseptyczna została odkryta. Wyniki były imponujące otwarcie. Tak bardzo, że były propozycje opuści antyseptyczne. Jednak to okazało się niemożliwe. Prace kontynuowane.

Wkrótce nowe zaproponowano Antyseptyki mniej toksyczne dla organizmu. Te same materiały stalowe przetwarzanie narzędzia chirurgiczne oraz otoczenia pacjenta. Zatem jałowości i antyseptyka przeplata się z bardzo napięty.

Typy antyseptycznych

Mechaniczne. Umożliwia to czyszczenie rany drobnoustrojami i niezdolna do życia tkanek (mycie ropne jamy wycięcie (leczenia) dna rany i krawędzi).

Fizyczne (bandażowania stosowanie suszenia proszków, laserowego promienie ultrafioletowe).

Chemiczny. To jest bardzo ważne nie tylko w leczeniu zakażeń ran, ale również w ich profilaktyce. Szkodliwy wpływ na mikroorganizmy.

Biologiczny. Opiera się on na wykorzystaniu bardzo różnorodne i dużej grupy leków, które działają tak samo i ich toksyny komórek drobnoustrojami, co zwiększa siły zabezpieczające całego ciała (bakteriofagi, antybiotyki, antytoksyny (najczęściej jest to surowicy), enzymy proteolityczne).

Mieszane. Najczęstszym obejmuje kilka rodzajów na raz (na przykład, a obróbka wstępna Powierzchnie zwojów (mechaniczne), oraz wprowadzenie anatoksyny tężca (biologicznej)).

Ilość antyseptycznych dzisiaj jest ogromny. Ale ich stosowanie jest prawie zawsze skomplikowane. Innymi słowy, stwierdzenie „konserwant – antybiotyk” jest w rzeczywistości prawidłowe. Jednak bez „dodatkowego wsparcia” w postaci leczenia ran i dezynfekcji pomieszczeń w dzisiejszej medycynie nie może zrobić.

Spójrzmy teraz na najczęstszych antyseptycznych medycznych.

alkohole

Etanol, izopropyl, propyl. Stężenie wynosi od 60% do 90%. Są one stosowane zarówno w czystej postaci i miesza się. Pozostawić do dezynfekcji skóry przed iniekcją i chirurgii. Alkohole te są często połączone z jodem nalewki lub kationowych środków powierzchniowo czynnych (glukonian chlorheksydyny, chlorek benzalkoniowy, dichlorowodorek oktenidyny).

związki amonowe

Inna nazwa zwyczajowa – godzinę. Zawierają one szereg chemicznych (chlorek benzalkoniowy (BAC), cetylotrimetyloamoniowy bromek (STMV), chlorek benzetoniowy (BZT), chlorek cetylopirydyniowy (CPC lub Cetrim)). Chlorek benzalkoniowy jest dodawane do niektórych środków dezynfekcyjnych. Jest wymagane w przypadku leczenia skóry przed zabiegiem. Stosowany do impregnacji antyseptyczne ręczniki. Działanie przeciwdrobnoustrojowe inaktywowane QAC substancje powierzchniowo czynne anionowe (np. Mydło)

kwas borowy

To dodaje się czopku w leczeniu infekcji pochwy grzybiczych. Kwas borowy jest doskonałe ataki wirusów opryszczki walki. Warto dodać w śmietanie z oparzeniami i rozwiązań dla soczewek.

Hlorgeskidina glukonian

Ten pochodną biguanidu. Zalecane stężenie – od 0,5% do 4%. Może być stosowany oddzielnie lub w połączeniu z alkoholami. Stosowany jako środek antyseptyczny do skóry. Jest on stosowany w leczeniu zapalenia dziąseł.

zieleń brylantowa

Popularnie zwany „zielonej farby”. Bardzo często lek. Stosowany w leczeniu ran, małych ropni. Szkodliwe działanie wobec bakterii Gram-dodatnich.

woda utleniona

Ten środek antyseptyczny stosowany do dezodoryzacji i czyszczenia ran i owrzodzeń. W codziennym życiu, najczęściej jest ona traktowana z podstaw, pępowiny. Dostępne 6% i 3% roztwory.

jod

Najczęściej stosowane w alkoholowych roztworach, rozwiązanie „Lugola”. Przed- i pooperacyjne antyseptyczne. Dezynfekcji małych ran im nie jest zalecane, ponieważ promuje blizn. Główne zalety – wysoka aktywność przeciwko drobnoustrojom. Dzięki przedłużonej ekspozycji na podstawowy zabija patogenów, w tym złożony formy zarodników mikroorganizmów.

Oznacza „Miramistin”

Ta nowa generacja leków. Lek „Miramistin” – to środek antyseptyczny, który jest stosowany do leczenia (lub zapobiegania), infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe charakter. produkcja rosyjska. W leczeniu kilku zakaźnych (przeziębienie) chorób często zalecają to antyseptyczny. Opinie o niej w większości bardzo pozytywne. Lek jest aktywny wobec szerokiego spektrum drobnoustrojów, które wywołują stan zapalny i ropienie rany, ból gardła, choroby grzybowe, chlamydia, opryszczka i innych. Substancje czynne „Miramistin” z miejsca stężenie patogenu zależy.

SDA

Druga nazwa – antyseptyczne, pobudzający. Wyraziło właściwości przeciwbakteryjne i stymulujące. Przyczynia się do poprawy ogólnego tonu, zmniejsza toksyczność. Aktywny wobec Staphylococcus, pałeczki gruźlicy i innych. Ma dość nieprzyjemny ostry zapach, ponieważ coraz częściej wykorzystywane do celów weterynaryjnych.

fenol

W roztworze natychmiast wykorzystane do lekarza prowadzącego za rękę przed operacją. Zaleca się, aby wypłukać jamę gardła. Proszek fenol traktowane pępka podczas gojenia. Ma zarówno działanie antyseptyczne i przeciwbólowe.

Antyseptyki jest medycyna

Domagają się w przemyśle spożywczym. Zazwyczaj środki przeciwbakteryjne, środki konserwujące, często kwas (na przykład kwas octowy, wszystkie znane). To dzięki nim istnieje możliwość dłuższego czasu przechowywania żywności konserwowanej. Bardzo aktywne wykorzystanie środków antyseptycznych w budownictwie. Są one dodawane do większości farb. To sprawia, że można zneutralizować saprofitycznych mikroflory. Ochrony drewna – jest potężną bronią przeciwko niebieskim, pleśni, zgnilizny i ognia. Ponadto, zwiększa trwałość świeżo ścięte drzewa.

Szczególnie popytu antyseptycznych przeszkleń. Co to jest? Tak nazywają leku, co pozwala zachować strukturę drewna i jednocześnie podkreśla jej urodę. Przezroczyste antyseptyczne zmniejsza szkodliwy wpływ wilgoci, promieniowanie ultrafioletowe, zmiany temperatury, jest skuteczna przeciw owadom. Środki ochrony roślin stosowane w życiu codziennym. Są one dodawane do detergentów, traktowali z pokoju.