413 Shares 2473 views

Trichinosis – co to jest? Objawy, sposoby infekcji, leczenia, zapobiegania

W naturze istnieje ogromna liczba żywych organizmów, które przystosowały się do prowadzenia pasożytniczego stylu życia. Mogą żyć nie tylko kosztem zwierząt, a wiele z nich czuje się dobrze w organizmie człowieka. Całe problemy polegają na tym, że pasożyty nie tylko zatruwają się produktami ich żywotności, ale także powodują rozwój wielu chorób. Trichinosis należy do tego. Co to jest, omówimy dalej w artykule.

Trichinosis jest …

Choroba ta odnosi się do zakaźnych. Jego nosicielami są Trichinella. Te roundworms wykorzystują organizm gospodarza do życia i reprodukcji. Najczęściej występuje prymitywica zwierząt, głównie mięsożernych. Najbardziej podatne na infekcje są niedźwiedzie, lisie, walrusy, dziki, wilki, konie.

Osoba może łatwo złapać tę chorobę, jeśli obróbka cieplna mięsa zakażonych zwierząt nie jest wystarczająco dobra.

Patogeny choroby

Czynnikami przyczynowymi choroby są małe robalki Trichinella spiralis, ich ciało pokryte jest silną skórką. Wymiary różnią się od 1,2 mm do 4 mm. Można zauważyć, że samica po zapłodnieniu staje się niemal dwukrotnie dłuższa. Pasożytniczy sposób życia tych robaków doprowadził do tego, że mają specjalną adaptację w postaci szpilki do przywiązania do jelit gospodarza. Układ seksualny osiąga największy rozwój w ciele wszystkich pasożytów.

Te pasożytnicze robaki znajdują się na całym świecie, z wyjątkiem Australii, ale najczęściej choroba (trichinosis) jest rozpoznawana na półkuli północnej. Choroba wśród ludzi jest również częstsza w miejscach, gdzie występują duże siedliska przyrodnicze tych pasożytów.

Źródłami zakażeń u ludzi są zwierzęta domowe i dzikie, dotknięte trichinozą.

Mechanizm infekcji

Ludzie są dość podatni na tę chorobę, potrzebują tylko 10-15 gramów zarażonego mięsa, aby złapać trichinosis. Co to jest, wiele musi wyjaśnić. Ale miłośnicy mięsa z krwi nie zawsze wierzą, że mogą zostać mistrzami pasożytów robaków.

Zakażenie może wystąpić, jeśli jesz trochę mięsa słabo ugotowanego lub pieczonego. Źródłem choroby może być i tłuszczu. Często infekcja jest ogromna, na przykład dzieci i dorośli, członkowie tej samej firmy, która spożywali zanieczyszczone mięso, chorują w jednej rodzinie.

Larwy patogenów tej choroby umierają tylko w temperaturze co najmniej 80 stopni, więc zwykłe solenie lub palenie na żywotność robaków nie ma wpływu.

Cykl życia Trichinella

Te pasożyty należą do żyworodnych robaków. Najczęściej organizmy pasożytnicze mają głównego gospodarza, w którym mieszka dorosły robak i półprodukt, w którym rozwija się larwa. Dla trichinelli jest to ten sam organizm. Może to być wiele ssaków, ale nie człowiek.

W organizmie zwierzęcym, na przykład, jeśli weźmiemy pod uwagę chichinozę świń, robaki dorosłe żyją w jelicie cienkim, a na etapie larwy preferują striated muscle.

Po tym, jak osoba zjada mięso chorego zwierzęcia, słabo termicznie przetwarzane, larwy w układzie pokarmowym wychodzą z kapsułek i po chwili wchodzą do jelita cienkiego. Po około 24 godzinach młode osobniki stają się samcami lub samcami, które przy pomocy stylizacji przymocowują się do jelit i zaczynają się kopulować.

W czasach pasożytnictwa w ciele jedna kobieta wytwarza około 1,5 tys. Tego rodzaju. Okres ten trwa nie dłużej niż 2 miesiące. Larwy stopniowo penetrują do naczyń krwionośnych i chłonnych, przenoszonych w całym ciele. Kilka dni później docierają do mięśni, gdzie przez 20 dni larwa kontynuuje swój rozwój, po czym rośnie dłużej, osiąga etap inwazyjny i składa się w spiralę.

Tkanka organizmu gospodarza odpowiada na taką inwazję, a wokół larwy zaczyna się kapsułka łącząca, która jednocześnie chroni ją i przechodzi przez siebie składniki odżywcze i tlen.

Trichinosis u ludzi może trwać do 2 lat, pod koniec tego okresu kapsułki z larwami stopniowo pokrywa się solami wapnia. W tym stanie w tym organizmie pasożyta nie może rozpocząć nowego cyklu rozwoju, gdyż musi to dostać się do nowego gospodarza. Tylko w tym przypadku larwa jest uwalniana z kapsuły, a cały cykl rozwoju powtarza się.

Fazy życia pasożyta

Tak więc, jeśli zbadamy cykl rozwoju robaka pasożytniczego, możemy wyróżnić następujące etapy:

 1. Jelita. Zaczyna się od momentu zjedzenia zanieczyszczonego mięsa i kończy proces larwy. Cały etap trwa około 40-60 dni.
 2. Faza migracji polega na przeniesieniu larw wzdłuż ciała, które rozpoczyna się w 5-6 dniu zakażeń.
 3. Faza mięśni rozpoczyna się w momencie, kiedy larwy pasożytów docierają do tkanki mięśniowej, zaczynają rosnąć i stają się kapsułkami. W tym stanie mogą zarażać innych i utrzymać się przez ponad dziesięć lat, przechodząc dalej na chorobę.

Trichinosis ma taki cykl rozwoju w organizmie, nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt.

Objawy choroby u ludzi

Jeśli zakażenie wystąpi po raz pierwszy, to początkowo nie pojawiają się żadne uczucia, aż do wystąpienia choroby (trichinosis). Objawy u ludzi, gdy larwa jest tylko w jelitach, może wyglądać następująco:

 • Zaburzenia niestrawności;
 • Ból w jamie brzusznej;
 • Zmęczenie;
 • Mogą wystąpić wymioty i nudności.

Ale najczęściej ludzie nawet nie podejrzewają, że wszystkie te objawy mogą sygnalizować obecność pasożytów, są bardziej skłonne do zatrucia, choroby przewodu pokarmowego, więc niezbędne środki nie są podejmowane w odpowiednim czasie.

Ale to będzie bardzo krótki czas, a larwa dotrze do włókien mięśniowych, a symptomatologia jest znacznie bardziej żywa:

 • Są bóle w mięśniach;
 • Temperatura ciała wzrasta;
 • Zaczyna obrzęk twarzy, oczy zmieniają się w czerwone i rozwija się zapalenie spojówek.

 • Pacjentka ma nadwrażliwość na światło;
 • Może mieć bóle głowy;
 • Człowiek narzeka na stałą słabość i dreszcze.

Kiedy larwy stają się kapsułkami, trichinosis wchodzi w ostatni etap , objawy u osobnika zaczynają ustępować, a powrót do zdrowia następuje. Całe zagrożenie polega na tym, że uszkodzenia spowodowane przez pasożyty mogą doprowadzić do śmierci, dlatego ważna jest diagnoza na czas i podejmowanie wszelkich niezbędnych środków leczenia.

Co może prowadzić do włośnicy

Teraz wszystko jest jasne z chorobą włośnicy. Odkryliśmy, co to jest, ale ważne jest, aby zrozumieć, że choroba nigdy nie przechodzi bez konsekwencji dla organizmu, a jeszcze bardziej, jeśli nie jest leczona. W przeciwieństwie do trichinoelozy istnieją poważne patologie układu oddechowego, są łamania w układzie nerwowym, w naczyniach i pracy mięśnia sercowego.

Nawet jeśli przeprowadzono terapię, jest to duży cios dla całego systemu odpornościowego, pacjent praktycznie traci obronę.

Często objawy zapalenia płuc, zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych nie pojawiają się jako niezależna choroba, ale w konsekwencji przenoszonej trichinoty. Są nawet zgony.

Dokonywanie właściwej diagnozy

Jeśli spojrzymy na statystyki błędnych stwierdzeń diagnozy w trichinolezie, można argumentować, że ta pasożytnicza patologia jest słabo zrozumiana. Nie zawsze z podejrzeniem, że lekarze chorych przestrzegają taktycznych metod diagnostycznych, więc czas jest stracony.

Bardzo ważne, a czasami decydujące dla określenia dokładnej diagnozy "włośnicy":

 • Badanie kliniczne;
 • Historia epidemiologiczna;
 • Szczegółowe badania laboratoryjne.

Z uwagi na fakt, że objawy choroby są bardzo podobne do objawów innych chorób, często popełniana jest błędna diagnoza: grypa, ARVI, kręczka i inne.

Lekarze powinni pamiętać i wiedzieć, że głównymi cechami wyróżniającymi tę inwazję są gorączka towarzysząca bóle mięśni, obrzęk twarzy, krwawienie w twardzinie, ból w oczach. Badania laboratoryjne wykazują uporczywe eozynofilia i leukocytoza.

Wyjaśnienie sytuacji może tylko metod laboratoryjnych, które można podzielić na dwie grupy:

 1. Pasożytnicze;
 2. Immunologiczny.

Pierwsza grupa metod opiera się na wykrywaniu larw w mięsie iw biopsji włókien mięśniowych pacjenta. Metody diagnostyczne immunologiczne obejmują:

 • Badania alergologiczne;
 • Zastosowanie technik serologicznych.

Metody alergologiczne są słabo rozwinięte, dlatego nie są praktycznie wykorzystywane do diagnozy. Prowadzone reakcje serologiczne obejmują:

 • Reakcja koagulacji komplementarnej;
 • Reakcja strącania pierścieniowego;
 • Pośrednia reakcja hemaglutynacji;
 • Enzymatyczny test immunologiczny.

Ostatnie dwie metody są uważane za najbardziej informacyjne i wiarygodne w formułowaniu prawidłowej diagnozy.

Diagnoza różniczkowa trichinosis

Nie jest przypadkiem, że ta choroba jest często mylona z grypą lub ARVI, warunki te mają podobne objawy. Musisz jednak znać różnice, które są następujące:

 1. W infekcjach wirusowych z reguły głowa boli w okolicy łuków nadprądowych.
 2. Symptomy uszkodzenia dróg oddechowych są bardziej wyraźne w przypadku chorób grypowych i wirusowych.
 3. Mniej wyraźny ból w mięśniach.

Nadal można mylić trojaczkę z gorączką paratyfową lub tyfusową, ale należy pamiętać, że z tymi chorobami objawy narastają stopniowo, pacjenci stają się zahamowani, pojawiają się anoreksja, pogłębiają się i są pokryte szarobrobnym brzydkim językiem.

Ważnym stadium diagnozy jest również zróżnicowanie trichinosis od innych rodzajów inwazji. Dlatego też konieczne są metody diagnostyki laboratoryjnej.

Terapia chorobowa

Aby nie walczyć z konsekwencjami choroby, ważne jest, aby wiedzieć, zwłaszcza dla myśliwych, jak sprawdzić dzik dla włośnicy. Możesz zawsze wysyłać swoje łupki do wyspecjalizowanego laboratorium i przeprowadzić weterynaryjne i sanitarne badania.

Niestety, nie można wydobyć pasożyta z tkanki mięśniowej, ale możesz zrobić wszystko, aby usunąć objawy i zniszczyć źródło infekcji. Ważne jest, aby zrozumieć: im wcześniejsza jest prawidłowa diagnoza i rozpoczęto odpowiednie leczenie, tym mniej traumatyczne będą konsekwencje dla organizmu.

Częściej, jeśli rozpoznano "trichinosis", leczenie obejmuje zastosowanie następujących działań:

 • Stosowanie leków przeciwpasożytniczych. W początkowym stadium może to być Albendazol, Mebendazol. Ważne jest, aby mianować je, gdy pasożyta znajduje się w jelitach.

 • Stosowanie leków sterydowych w celu zatrzymania procesu zapalnego, które może rozwinąć się na tle migracji larw.
 • Stosowanie środków znieczulających pomoże zmniejszyć ból mięśni.

Jeśli trichinosis występuje w ciężkiej formie, leczenie odbywa się w szpitalu. Lekarz powinien ostrzec pacjenta, że po upływie 6 miesięcy po odbudowie pacjenta może wystąpić ból w mięśniach.

Prace zapobiegawcze

Zapobieganie trichinosis jest wystarczająco proste, ale pomoże Ci uniknąć tak podstępnej choroby. Wystarczy, aby prawidłowo i starannie dobrać mięso do gotowania i podgrzać go przez długi czas.

Dotyczy to zwłaszcza koneserów mięsa dzikich zwierząt, które po polowaniu lubią gotować się na stosie bezpośrednio na skraju lasu. Aby nie rozprzestrzeniać włośnicy świnki, nawet ubojenie zwierząt powinno być przeprowadzane po kontroli sanitarnej. Utrzymuj surowe mięso tylko w zamrożonej formie, larwy mogą wytrzymać niską temperaturę przez kilka dni, więc mrożenie mięsa powinno wynosić co najmniej tydzień, a termometr nie przekracza 23 stopni. Mięso zakupione w sklepach z reguły nie powinno stanowić zagrożenia dla zdrowia ludzi, ponieważ przed wdrożeniem koniecznie przechodzi inspekcję weterynaryjno-sanitarną.

Zdematerializowaliśmy chorobę trichinosis, co to jest, dowiedzieliśmy się. I można wyciągnąć tylko jeden wniosek z tego wszystkiego. Zdrowie każdego człowieka leży w jego rękach i trzeba wziąć to poważnie i odpowiedzialnie. Trzeba pamiętać, że niebezpieczeństwa mogą czekać, nawet jeśli nie spodziewamy się ich w ogóle.