689 Shares 6649 views

Najbardziej wysunięty na północ punkt Eurazji – Czeluskin

Wkład rosyjskich turystów w historii wielkich odkryć geograficznych była niby zmuszony, ponieważ ogromna kraina partnerskiego imperium Ural były prawdziwe „terra incognita”. W rozległych przestrzeniach północnych surowym arktycznym klimacie nie mogło być stałe osady, a najbardziej na północ wysuniętym punktem Eurazji został osiągnięty tylko dzięki wielkiej odwadze i poczuciu obowiązku rosyjskich odkrywców.

Z Indii do Arktyki

Eurasia – kontynent, który zajmuje ponad jedną trzecią całkowitej powierzchni gruntów i największa na naszej planecie. Żył większość ludzkości. Ale jeśli w południowej części kontynentu położonych zatłoczonych dziedzinach, circumpolar regionu arktycznego – Ogromny odludnym pustkowiu lodowych.

Kiedy żar południa pcha wszystko, co żyje w ciepłych fal na Oceanie Indyjskim, tylko niedźwiedź polarny czuje się w falach oceanu inny – Arktyki, który jest wydawany w najbardziej wysuniętym na północ punkcie Eurasia – Czeluskin.

Wielka wyprawa Północnej

Pod koniec 1732 roku z inicjatywy wielkiego rosyjskiego badacza Vitus Bering przygotowań do wyprawy został uruchomiony, później otrzymał nazwę Great North. Pięć grup turystów było zbadanie rosyjskiego wybrzeża od ujścia rzeki Peczora do wybrzeży Japonii. Pozostał nieznanych współrzędnych północ punkt Eurazji. Zarysy wybrzeży Oceanu Arktycznego były na kartach w chwili przybliżona – ogromny region arktyczny pozostało puste miejsce dla rosyjskiego i geografii świata.

Od Lena do Tajmyr

Jednym z najtrudniejszych dziedzin – od ujścia Leny do Tajmyr – dostał oddział pod dowództwem Vasiliya Pronchischeva. Występował w niemal opuszczonych miejscach, gdzie była masa rdzennych mieszkańców. Głównym wyprawa statkiem – żeglarstwo i wioślarstwo łódź Dubel (czyli dwa razy więcej niż te, które zostały wyposażone okrętów, długość – 20 m ..) „Jakuck” – został zgnieciony przez lód, następnie zmarł Pronchishchev porucznika i jego żonę. Wyprawa kontynuowane w trzech firm, aby przenieść się na suchym lądzie. Dwa oddziały z powodzeniem sprostać wyzwaniu badania i mapowania północnych obszarów przybrzeżnych.

Jeden oddział dowodził Chariton Laptev, inni osiągnęli północ punkt Eurazji – nawigator Dubel-Łódź „Jakuck” Semen Iwanowicz Chelyuskin. Nazwisko pierwszy dowódca i jego kuzyn przebywał w okołobiegunowych nazwą Morza Łaptiewów, nazwa Chelyuskin był naprawdę legenda.

East North Cape

Wraz z XVIII wieku w daleko od wielkich morzach Tula przyszłego oficera marynarki urodzonych, którego nazwa jest najbardziej skrajny punkt północnej Eurazji, otworzyć je czterdzieści lat później. Te badania, razem w szkole moskiewskiej matematyki i nawigacji, otwartych na rozkaz założyciela rosyjskiej floty – Peter I, a obsługa na Morzu Bałtyckim w randze asystenta Navigator.

Postanowieniem chorym V. V. Pronchischeva miał dowodzenie „Jakuck” i wyjąć go z lodem, przy ujściu rzek syberyjskich. W badaniu zachodnim wybrzeżu Tajmyr, które zostało przeprowadzone oddział kierowany przez Chelyuskin był dotychczas niespotykaną precyzję wskazany przez linii brzegowej, a 07 maja 1742 dotarli na niskim kamiennym cypel, który ustanowiony latarnię przyniósł wraz z nim z dzienników i kamieni zebranych.

Poza tym miejscu nikt nie przyszedł. Obliczona długość i szerokość geograficzna -77 ° 43'00 „o. wag. 104 ° 18'00 „a. d. Cheliuskin delikatnie przyniósł w swoim dzienniku, opisując Northern Cape Wschodniej. Były współrzędne północ punkt Eurazji. Ale stało się jasne, dużo później, gdy wyniki ekspedycji były przetwarzane w Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego.

Człowiek i łodzi

Następna wyprawa osiągnęła północnym krańcu Tajmyr po zaledwie sto lat. Na cześć stulecia feat Wielkiej syberyjskiej wyprawy na Wschód-Nordkapp – najdalej na północ punktu Eurazji – został przemianowany na Czeluskin.

Nazwa legendarnego nawigator otrzymał w 1932 pieca konwekcyjno-parowego, specjalnie zbudowany dla żeglugi w lodzie w stoczniach Danii. „Chelyuskin” było wziąć od ujścia rzeki Lena do Władywostoku, t. Aby. Radzieckie kierownictwo dał szczególną uwagę na rozwój dalekiej północy i na Dalekim Wschodzie.

Chelyuskinskaya saga

Pływanie, było zainicjowanie arktycznej żeglugi, zaczął 02 sierpnia 1933, a 01 września parowiec Chelyuskin osiągnęła Przylądek – najdalej na północ wysunięty punkt Eurazji. W tym czasie został on założony przez stację polarną z obserwatorium, który był prowadzony przez legendarnego ID Papanin.

Dalsze wydarzenia dramatyczne dokonały nazwę statku, a wraz z nim nazwa polarnego pasazera, znana na całym świecie. W Morzu Czukocki, statek został zablokowany przez lód i zaczął dryfować do Cieśniny Beringa. Luty 13 1934 rok, „Chelyuskin” zanurzył się w lodowatej otchłani, w stanie wytrzymać napór mas lodu. Mężczyźni i sprzęt zostały rozładowane wcześniej na krze, rozpoczął operację, aby je uratować.

Cape znajduje się na polarnej koniec Tajmyr. Jest to najbardziej wysunięty na północ punkt Eurazji, znajduje się na terytorium Rosji, więc stacja polarna, położony na Czeluskin, odegrał ważną rolę w ułatwianiu komunikacji pomiędzy stronami operacji. Przez dwa miesiące, wszystkie osoby – 104 osób – byli na pokładzie samolotu usunięto z parku lodowej. Chwała bohaterskich odkrywców polarnych i pilotów była fantastyczna, piloci byli pierwszymi Bohater Związku Radzieckiego, nazwa Chelyuskinites wiedział cały kraj – od małych do dużych.

Arctic dzisiaj

Dzisiejsza Rosja ogłosiła znaczenie swoich interesów w strefie arktycznej. Stanowienia prawa posiadłości terytorialnych w Arktyce, do inwestowania w badania i badania geologiczne. Najbardziej wysunięty na północ punkt Eurazji znajdzie również swoje miejsce w tych programach. Stacja Badawcza w Czeluskin w porównaniu z okresem Radzieckiego stał się mniej, ale jej praca trwa, co oznacza, że pionierzy Arktyki ofiary nie były daremne.