230 Shares 6727 views

przerost szyjki macicy: główne przyczyny i etapy

choroby ginekologiczne trudno uznać to rzadkość. I nie najmniej wśród nich jest przerost szyjki macicy. Jest to dość nieprzyjemna i niebezpieczna patologia któremu towarzyszy wzrost wielkości macicy. Taka choroba może prowadzić do powikłań, waga, a jakość życia kobiet jest znacznie gorzej ze względu na stały dyskomfort i ból.

Jest rzeczą naturalną, że wiele kobiet jest zainteresowany więcej informacji na temat tej choroby. Dlaczego rozwijać przerost, jakie objawy towarzyszą wzrost szyjki macicy? Jakie są zabiegi oferuje nowoczesną medycynę? Jakie są perspektywy dla pacjentów i czy istnieją sposoby, aby zapobiec rozwojowi choroby? Odpowiedzi na te pytania będzie przydatna dla każdej kobiety.

przerost szyjki macicy: co to jest? Zdjęcia i krótki opis

przerost macicy – stan patologiczny, który towarzyszy wzrost wielkości tej części żeńskiego układu rozrodczego. Przyjmuje się, że istnieją dwa główne typy nieprawidłowego wzrostu. Przerost – stan, który towarzyszy wzrost liczby komórek. W tym samym czasie przerostu zwiększa wielkość komórek, a ich stosunek ilościowy pozostają normalne.

Zwiększenie rozmiaru macicy może być różny – czasem tkaniny zwiększa się do takiego stopnia, że nie mieści się w zewnętrznej wargi sromowe. Patologia może być w pewnym stopniu jest związane z wydłużeniem pochwy lub wypadania narządów miednicy. Czasami jednak przerost szyjki macicy nie towarzyszy chorób współistniejących.

Co powoduje chorobę?

Oczywiście, wiele osób są zainteresowani przede wszystkim pytanie, dlaczego rozwój przerost szyjki macicy. Przyczyny mogą być różne, a zatem powinien przejrzeć listę głównych czynników ryzyka:

  • Urazy i uszkodzenia nabłonka szyjki macicy (kanał wewnątrz szyjki macicy). Przerost może być wynikiem aborcji, utrudnione pracy, dylatacji i łyżeczkowanie. Zwykle uraz komórek nabłonka błony śluzowej zaczynają aktywnie udział, zapewniając całkowitą regenerację tkanki. Niemniej jednak, powtarzane uszkodzenie może prowadzić do pogrubienia.
  • Nie najmniej wśród czynników ryzyka podjęcia i brak równowagi hormonalnej. Fakt, że stanu i działania tkanki szyjki macicy jest bezpośrednio zależna od poziomu progesteronu i estrogenu. Zmiany w poziomie tych hormonów może prowadzić do zwiększonej aktywności nabłonka szyjki macicy, który jest często konsekwencją przerostu.
  • Choroby zakaźne mogą prowadzić do rozwoju tej choroby, zwłaszcza jeśli jest to przewlekły proces zapalny.
  • Niektóre rodzaje patologii, zwłaszcza szyjki macicy przerost mięśni, opracowany na tle zmian w warstwie mięśniowej, takich jak wydłużenie lub wypadania narządów miednicy. Dość często przerost rozpoznano u pacjentów w podeszłym wieku, a także w często rodziły kobiety, jak mają mięśnie miednicy osłabiać, w wyniku narządów płciowych są przesunięte w kierunku pochwy. Ten sam wynik może spowodować poważne wysiłku fizycznego.
  • Czasami przerost rozwija się w mięśniaków macicy, zwłaszcza jeśli mięśniaki znajdują się blisko szyjki macicy.
  • Istnieje także czynnik genetyczny, jak często u chorych w rodzinie znaleźć kobietę, która cierpiała na tę samą chorobę.

Główne objawy przerostu

Dziś wielu pacjentów są zainteresowani w kwestii tego, co stanowi przerost szyjki macicy. Przyczyny, leczenia i sposobów zapobiegania chorobie, też muszą wiedzieć. Równie ważną kwestią jest, a objawy, które towarzyszą patologię. Natychmiast należy stwierdzić, że w początkowych stadiach przerostu rzadko powoduje żadnych poważnych powikłań i dyskomfort, a więc jest diagnozowana przez przypadek.

Również objawy są bezpośrednio zależne od przyczyn przerostu. Na przykład, w postaci choroby gruczołowe, kobiety często skarżą się na wygląd obfitej śluzowej rozładowania. Objawy mogą także nieprawidłowości miesiączkowania występowania krwawienia i krwawienia z macicy, nawet jeśli takie naruszenie w większości przypadków związanych z zaburzeniami hormonalnymi.

Przerost spowodowany zapaleniem, towarzyszą charakterystyczne objawy zakażenia, takie jak swędzenie, bóle brzucha, nietypowe wyładowania o nieprzyjemnym zapachu.

W takim przypadku, jeśli choroba jest spowodowana przez wypadania narządów miednicy kobiety skarżą się na dokuczliwy ból brzucha, dyskomfort, ból, który może być nasilone podczas stosunku.

Pęcherzykowy przerost i jego funkcje

Pęcherzykowy przerostu szyjki macicy, jak również inne formy tej choroby jest związana z zamknięciem i zwiększenie wielkości komórek wydzielniczych nabłonka śluzówki. Naruszenie wypływu prowadzi do stagnacji wydzielin i utworzyły pęcherzyki przechodzą przez tkankę. W związku z tym zwiększona wielkość szyjki macicy, a kontury są coraz bardziej rygorystyczne. Czasami powstałe pęcherzyki stają stan zapalny, co prowadzi do nagromadzenia ropy wewnątrz mas. Powikłanie to może być bardzo niebezpieczne.

Przerost mięśni forma

Muscle przerost szyjki macicy jest zwykle związany ze zmianą wielkości lub zaniechania organów miednicy. Dlatego to jest najczęściej diagnozowane w porodzie, a także starszych kobiet, ponieważ w tych przypadkach często rozwija się osłabienie mięśni.

W zależności od przemieszczenia, składa się z trzech głównych etapów rozwoju choroby:

  • W pierwszym etapie szyjka lekko opada w pochwie. Oględziny patologii nie jest widoczny, ale może być łatwo wykryte przez badanie pochwy.
  • Wraz z rozwojem choroby szyjki macicy przenosi dolnym biegu pęknięcia niemal seksualną, ale nie wykracza poza jej granicami.
  • Trzecim etapem rozwoju choroby towarzyszą ciężkiego wypadania macicy, który znajduje się poza krawędzią szczeliny płci zewnątrz.

Często z szyjką opuszczonym samej macicy. Nawiasem mówiąc, o zaniechanie powiedzieć, czy wewnętrzne narządy płciowe są przesunięte w pochwie. Jeśli wyjdą całkowicie, to jest o stracie.

Gruczołowej postacią choroby

Przerost gruczołowy szyjki macicy w większości przypadków rozwija się na tle przewlekłego zapalenia. Faktem jest, że w błonie śluzowej wyściółce szyjki macicy, istnieje wiele gruczołów, które po wystawieniu na działanie pewnych czynników może rozwinąć. Rozwija i przerost. szyjne torbiele z tą chorobą mogą również wystąpić: – w takich przypadkach, lekarze sugerują, gruczołowe-cystic postać choroby.

Cystic przerost i jego funkcje

Cystic przerost – to dość powszechny problem. Jest to związane z tworzeniem cyst, które są łagodne dla ściśle określonej powłoki i zawartości cieczy. Ta postać choroby rozwija się, gdy zablokowanie gruczołów śluzowych w tkance szyjki macicy. Z powodu naruszenia odpływ tajemnicy zaczyna gromadzić się w raka jamy ustnej – tak tworzą torbiele nabotha. W większości przypadków są one małe i liczne, ale czasami można go połączyć w jedną dużą strukturą.

Zazwyczaj przyczyną cysty przewlekłego stanu zapalnego lub zaburzenia hormonalne. Jeśli cystic przerost jest diagnozowana w czasie, lek może być skuteczny.

Blizna forma przerost

Blizna przerost szyjki macicy jest w dużej mierze wynikiem urazów błony śluzowej szyjki macicy. Powody obejmują rodzaje (z tkanek pęknięcie krocza), zgarniania i aborcji. Dla jednej lub innego powodu zwykłej regeneracji tkanek nie występuje. Zamiast tego, proces rozpoczyna się blizny tkanki. Z uwagi na powstawanie blizn (blizn) wielkość i zwiększonej szyjki macicy.

Nowoczesne metody diagnozowania

Jeśli istnieje dyskomfort i manifestacją jakiekolwiek niepokojące objawy należy zasięgnąć porady lekarza. Nawiasem mówiąc, przerost szyjki macicy jest często odkryte przez przypadek. Podejrzenie tej choroby pojawiają się zwykle u lekarza podczas rutynowego egzaminu miednicy z użyciem luster.

W trakcie ponadto prowadzone dalsze badania w celu dokładnego rozpoznania. W większości przypadków wykazano, ultradźwięki, co przyczynia się do określenia, czy wzrost objętości macicy w wyniku procesu patologicznego lub ciąża.

Czasami badanie dodatkowo ray odbywa się przy użyciu środka kontrastowego. Metoda bardzo pouczające jest uważany za kolposkopii, ponieważ lekarz musi zbadać możliwość dobrej tkanki szyjki macicy, a także wziąć na analizie ich próbek, które są następnie przesyłane do laboratorium (tak, można, na przykład, aby wykluczyć możliwość złośliwej transformacji komórek).

przerost szyjki macicy: leczenie

Po dokładnej diagnozie lekarz może dokonać właściwy schemat leczenia. Jaki rodzaj działalności wymaga przerost szyjki macicy? Leczenie zależy od postaci i przyczyny rozwoju choroby. To może być zachowawcze lub chirurgiczne (nawiasem mówiąc, dość często przepisywany pacjentom leczenie skojarzone, które polega na podawaniu leków i chirurgii). Z kolei wydarzenie chirurgiczny może być minimalnie inwazyjne.

leczenie zachowawcze jest konieczne w przypadku, gdy, na przykład, powodują przerostu jest proces zapalny. W takich przypadkach, u pacjentów podawać przeciwbakteryjne (przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze) preparatów, kompleksy witaminowe, immunomodulatory, pobudza układ immunologiczny. Jeśli patologia rozwija się na tle zaburzeń hormonalnych, będzie skuteczne leki hormonalne.

Dość często, pacjent musi być leczenie chirurgiczne, którego celem – w celu przywrócenia prawidłowej struktury i funkcjonowania wewnętrznych narządów płciowych. W początkowych etapach może być minimalnie inwazyjnych procedur. Na przykład, może to być przeprowadzone thermocoagulation torbiele nabotha. Czasami nadmierne mięśnia wycinano przy użyciu prądu elektrycznego lub niszczy obróbki ciekłego azotu.

W cięższych przypadkach, część szyjki macicy wycięcie skalpelem. Stosunkowo nowym, ale metoda obiecujące jest konizacja fale radiowe, w którym lekarz usuwa nadmiar masy tkanki za pomocą fal radiowych noża. Nawiasem mówiąc, tkanka usuwane są następnie wysyłane do badań laboratoryjnych w celu określenia dokładnej przyczyny patologii i sprawdzić dla komórek nowotworowych.

Czasami konieczna amputacja szyjki macicy. Jeśli kobieta nie planuje mieć więcej, lekarz może zalecić usunięcie macicy i przydatków.

Prognozy dla pacjentów

przerost szyjki macicy – niebezpieczna choroba, która w żadnym wypadku nie może być ignorowane. Jeśli u pacjenta leczono w czasie, prognozy są pozytywne dla niego, ponieważ w większości przypadków jest to możliwe, aby w pełni przywrócić struktury i funkcji układu rozrodczego.

Niemniej jednak, w przypadku braku specjalisty ochrony choroby staje się bardziej poważne. Zaawansowane przypadki są obarczona niepłodności. Faktem jest, że ze względu na wzrost i szyjnego obrzęku plemników po prostu nie może dostać się do wnętrza macicy i jajowodu do zapłodnienia. Często na tle przerostu obserwowano zmian hormonalnych, co prowadzi również do zmian niepłodności i bardziej dokładny w ciele kobiety.

Ponadto, istnieją inne powikłania. W szczególności, mukowiscydoza przerost macicy może towarzyszyć pęknięcia torbieli. Na tle mięśniaków macicy może wystąpić ciężkie krwawienie. Z tym zwiększone ryzyko węzła patologie mięśniaków, leukoplakii i inne choroby, aż do zmiany przedrakowe. Co więcej, na tle choroby wystąpić zapalenie i bliznowacenie tkanki, a następnie normalizuje pracę układu rozrodczego jest znacznie bardziej skomplikowane, nawet biorąc pod uwagę możliwości współczesnej medycyny.

Czy istnieją sposoby zapobiegania?

Niestety, do tej pory nie ma naprawdę skutecznym sposobem na zapobieganie tej chorobie, jak przerost szyjki macicy. Przyczyny choroby są znane i dlatego zapobieganie ma na celu zapewnienie, aby uniknąć czynników ryzyka. W szczególności, nie jest to zalecane, aby rozpocząć uprawianie seksu w młodym, dorastania. Ponadto, należy unikać częstych zmian partnerów, jak w tym przypadku zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia różnymi patogenami, w tym wirusa brodawczaka ludzkiego.

Kobiety są zalecane co najmniej raz na sześć miesięcy, egzamin miednicy, wymazy z pochwy zrobić dla testów. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe szanse na szybkie i skuteczne leczenie.