772 Shares 8309 views

Jak niebezpieczne jest choroba Chagasa? Przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Czasami owady mogą dostarczyć człowiekiem dość poważne kłopoty. Jeden z nich – choroba Chagasa lub choroba Chagasa, spowodowane przez ssące krew błędów. Opisał go ponad 100 lat temu, lekarz z brazylijskiej Carlos Ribeiro Chagas niż sam uwiecznił. Nazwa choroby brzmi inaczej, w zależności od wymowy nazwiska jego odkrywcy. Czy choroba Chagasa jest niebezpieczna i jak poważny to jest? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Tak, niebezpieczne, choć są ludzie, którzy żyją z tą chorobą przez wiele lat, nawet nie wiedząc, że są zakażone. Ale to jest raczej wyjątkiem niż regułą. Bardziej powszechne choroby smutny wynik: pacjentów umiera w ciągu pierwszych miesięcy po zakażeniu. Jak i gdzie można odebrać tego zakażenia i dlaczego ludzie na nim takie różne reakcje? Spróbujmy odpowiedzieć.


Choroba Chagasa: położenie geograficzne

Dla Rosjan, na szczęście, a choroba ta jest egzotyczne. Ale kiedyś i AIDS z nas był daleko, gdzieś w Ameryce za granicą. Ta sama sytuacja w tej chwili pokazuje i choroba Chagasa. Raspostranen Gdzie ona teraz jest? Wśród ludzi masowo do swojego rejestru na kontynencie Ameryki Południowej i w niektórych krajach z Karaibów, Brazylii, Wenezueli, Panamy, Meksyku, Peru, Argentynie, Gwatemali, Kolumbii, Ekwadoru, Kostaryki, Paragwaju, Boliwii, Surinam, Salwadoru, Gujany Francuskiej , Belize, Nikaragua, Honduras. W odniesieniu do zwierząt dzikich, które są zakażone choroby Chagasa (wiewiórki, szczury, oposy, psów, kotów i innych, łącznie 150 gatunków) zakażenie widać dalej na północ. Daje to strach, że choroba szybko rozprzestrzeniła się w głąb kontynentu północnoamerykańskiego. Już istnieją przypadki, w Teksasie, Arizonie, Kalifornii i południowej Maryland. Promować amerykańskie trypanosomatozę całej planety przyczyniają się do migracji ludności, w ciągu ostatnich 15-20 lat, odbywają się na skalę, która nie jest weryfikowalne. Mieszkańcy krajów Ameryki Łacińskiej, podróżować po świecie w poszukiwaniu lepszego życia, turyści – w poszukiwaniu przygody. Inną częstą przyczyną infekcji jest to, że biedny tych regionów uchwycić nie tylko w każdej pracy, ale dla pieniędzy oddawania krwi , a nawet sprzedaży swoich narządów (nerki, oczy, etc.). Podczas kontroli w niektórych punktach transfuzji krwi w Stanach Zjednoczonych wykazały, że materiał dawca z chorobą Chagasa więcej niż z zapaleniem wątroby i AIDS. I na otwarciu zgonów z powodu zawału serca lub zastoinową niewydolnością serca ludzi z regionu Ameryki Łacińskiej to ujawniło, że jeden z dwóch cierpi na tę samą chorobę, tylko przenosi go w postaci przewlekłej. Tak więc w niedalekiej przyszłości granicami obszaru choroby Chagasa mogą zniknąć.

czynnik przyczynowy

Mało znana czasu, aż choroba Chagasa – infekcja mikroskopijne jednokomórkowe pasożyty żyjące – świdrowców wycieczkowe (Trypanosoma cruzi). Tak nazwali Carlosa Chagasa Instytut na cześć Osvaldo Cruz. Te istoty bezbarwny (w fotografii, są pokazane na pacjenta krwi barwionych znacznika) z organami wydłużone, podobne do wrzeciona. Na jednym końcu znajduje się wić, aby pomóc świdrowców poruszać się w ciele ofiary (głównie we krwi). Osiągnięcie im pożądany narządu, przenikają przez membranę do komórek i tworzą bezzhgutikovuyu tworzą yaytsepodobnogo formę (amastygot). W komórkach świdrowców aktywnie rozmnażać się, tworząc nowe veretenopodobnyh „dzieci” z wici, które przenikają do krwi ofiary do dalszego rozliczania ciała. Bardzo złe cechą tych mikroskopijnych zabójców jest to, że są one w stanie wpływać na układ odpornościowy ofiary, zmuszając go do rezygnacji z walki. Świdrowców są wyłącznie pasożytniczy tryb życia, czyniąc w ten sposób sposób: osoba (zwierząt) – bug – osoba (zwierząt). W tych kręgach, cykl życia jest zmiana formy: od jaja do dorosłego. Są one aktywnie pomnożenie w robaki żołądka, które są wykorzystywane do przesiedlenia w zdrowym ciele.

Sposoby zakażenia

Choroba Chagasa, który transporter – specjalny rodzaj bloodsucking triatominae, podniósł głównie w nocy, podczas snu w pomieszczeniach, w których te owady żyją. Ktoś nazwał je żart „całują”, ponieważ wolą ugryźć się głównie na wargach. Nazwa zatrzymany. Jednak nie wszędzie. Chile i Argentynie są nazywane jest zwykły – vinchuca, to znaczy owadów, w Brazylii – chinch fryzjera. Wszystko pośród wielkiej armii triatominae, istnieje 130 gatunków w Ameryce sam znaleziono ponad 10 odmian, które są nosicielami tego mikroorganizmu jest czynnikiem wywołującym chorobę Chagasa. Oprócz owadów, może zostać zainfekowany przez chorego poprzez bliski kontakt, gdy jego krew dostaje się do organizmu przez rany zdrowych kontaktowcem na skórze. Co nie jest niczym nowym AIDS? Tak często zakażenie występuje w szpitalach poprzez transfuzję krwi lub przeszczepu narządów. Niemowlęta zakażone w łonie matki, jeśli ona jest nosicielem choroby. Najbardziej spokojny sposób, aby podnieść zakażenia – poprzez żywność, który dostał pluskwa odchody. Może się to zdarzyć, jeśli kuhovarili zarażone chorobą Chagasa ludzi nie różnią czystość. Dlatego podróżowanie do niekorzystnej sytuacji wobec triatominae krajach, wskazane jest, aby wybrać miejsce do spania bardziej cywilizowane (hotel jest lepszy), kupił warzywa i owoce dokładnie umyć, a dom Prowiant, usłużnie oferowanych przez lokalnych kupców, powstrzymać.

Jak można się zarazić

Wiele osób uważa, że choroba Chagasa jest odbierane gdy ugryzieniami przez skórę i zaczyna pić krew. W rzeczywistości tak nie jest. Możesz być ugryziony dziesięć razy, i pozostać zdrowym. A wszystko z powodu tego zakażenia występuje wtedy, gdy ofiara będzie świdrowców Cruz, który znajduje się w kale pluskwy w skórze lub błonach śluzowych. Owady te należą do pań, które tam, gdzie jedzenie i bzdura. Człowiek we śnie nie mógł pomóc zarysowania (i zwierzęta lizać) ugryziony miejsce. Ponieważ pasożyty dostają się do organizmu, a jego nowego właściciela. Sama zdrowa bug nie jest niebezpieczne. Ale przez gryzienie zainfekowanych ludzi, to jest prawie całkowicie zainfekowany świdrowców, aw kolejnych ukąszeniach przekazują nowe ofiary choroby Chagasa. Czynnik żyje i rozmnaża się w żołądku przez owady. Zaraźliwy błąd jest całe jego życie (około 2 lata). Dojrzałe pasożyty znajdują się w jelitach ofiary i odchody są wyrzucane. Raz w ludzkim organizmie, najpierw świdrowców namnażają się w dużych ilościach w surowicy, a następnie przenieść się do mięśni (głównie w sercu i przewodzie nabłonka dróg oddechowych). Biedni ludzie w Ameryce Łacińskiej żyją w zatłoczonych, dużych rodzin w zrujnowanych chat, gdzie pluskwy istnieje wiele zakamarki. Często choroba Chagasa zaraża wszystkich członków rodziny, a nawet całe dzielnice. Food for Thought: zwierzęta laboratoryjne zakażone świdrowców, nawet gdy ich skóra nie jest uszkodzona.

Ostrą postacią choroby

Należy zauważyć, że czas prokusyvaniya skóra pluskwa bezbolesny i niezauważalny. Następnie, w miejscu, tam jest trochę czerwony (a czasem nic), niektórzy ludzie obserwowano obrzęk i swędzenie. Ukryty (inkubacja) Okres, podczas gdy pasożyt we krwi ofiary wytrwale propagowane, może potrwać kilka dni do 10 dni, w zależności od siły ciała pacjenta i jego skłonnością do alergii. Potem przychodzi tzw ostra forma. To właśnie w tym okresie jest bardzo niebezpieczne choroby Chagasa śmiertelność. Objawy obejmują:

 • gwałtowny wzrost temperatury do poziomu krytycznego;
 • gorączka;
 • silne bóle głowy;
 • problemy z oddychaniem;
 • usterka serca;
 • znaczny ból brzucha, klatki piersiowej, wszystkie mięśnie;
 • niewydolność nadnerczy;
 • wzrost gruczołu tarczycy, śledziony i węzłów chłonnych.

Wraz z wprowadzeniem pasożytów we włóknach nerwowych, szczególnie choroby Chagasa biegnie trudne. Objawy w tym przypadku są następujące:

 • paraliż;
 • zaburzenia mowy;
 • atetozy;
 • niepełnosprawnością intelektualną.

objawy:

 • obrzęk warg;
 • obrzęk oczu;
 • zakup brązujący skórę.

Ostra postać może trwać dwa miesiące, podczas których wiele osób (zwłaszcza dzieci) die. Ocaleni z kryzysu główne objawy ustępują i choroba przechodzi do następnego etapu. Zarażone osoby staje się zaraźliwy po 10-11 dniach po ukąszeniu.

Postać przewlekła

Na tym etapie choroby Chagasa może być długi czas na ogół nie ujawnia się, że nie obserwuje się u około 80% pacjentów. Świdrowców nie dominują we krwi i gromadzą się w tkankach i komórkach pacjenta i stopniowo je zniszczyć. „Kronika” okresowym obserwowano zaostrzenia naprzemiennie z całkowitą remisją. Chagasa zidentyfikowano następujące rodzaje przewlekłej choroby:

 • psevdomiksedematoznaya;
 • obrzęk śluzowaty;
 • nerwowego;
 • serce.

Psevdomiksedematozny typ oznaczony u dzieci w wieku 15 lat i młodszych. Jest to charakterystyczne dla nieznacznego wzrostu tarczycy i węzłów chłonnych. W okresach zaostrzeń u dzieci zaczyna się gorączka, gorączka, tachykardia przestrzegane. Pasożyty przenikać do tkanki podskórnej, która jest szczególnie szpecące jego twarz. Charakterystyczny obrzęk i zaczerwienienie mogą być rozpoznawane wizualnie chorobę Chagasa. Zdjęcia przedstawione w szerokim zakresie wyspecjalizowanych zasobów na tematy medyczne, powodują, delikatnie mówiąc, nieprzyjemne.

Typ Myxedema różni się od poprzednich znacznie większych zaburzeń tarczycy.

Nerwowy typ jest obarczona opóźnienia w rozwoju dzieci i infantylizm.

Serca prowadzi do zapalenia osierdzia, bradykardia i inne problemy z sercem.

Z lokalizacji świdrowców Cruz w ścianach układu pokarmowego narządów oddechowych obserwowanych achalazja, czyli zaburzenia motoryki mięśni tych narządów. Prowadzi to do przełyku niedrożności i wzrost żołądka i jelit. Pacjent ma ból podczas połykania żywności i jej przejście przez przełyku, wymioty, odbijanie, utrata masy ciała pomimo satysfakcjonującego apetytu. Objawy te nie zależą od konsystencji żywności, a są nawet płynny pokarm.

diagnostyka

Choroba Chagasa jest ustanowiony przez zewnętrznych znaków w badaniu klinicznym pacjenta i dalszych badań laboratoryjnych krwi pod mikroskopem i analiz serologicznych. Jednak w przewlekłej postaci tej choroby w świdrowców krwi pozostaje na niskim poziomie, dzięki czemu trudno je wykryć.

Gdy jest to możliwe, aby wyizolować pasożyta w próbce krwi, ich obecność jest sprawdzana w węzłach limfatycznych (do biopsji).

Stosowany również xenodiagnosis. To polega na tym, że chory zdrowy zasadzone pluskwy laboratoryjnych, a później (po 14 dni) badania, które ukazało się w jelitach pasożytów, czy nie.

Kolejny test – posiew krwi i szczepienie go przetestować zwierząt.

W punktach technik transfuzji krwi, stosowane są, na podstawie reakcji przeciwciał fluorescencyjnych, jak również hamowania reakcje gammaglyutinatsii, które są bardziej wrażliwe, chociaż nie tak dokładnie.

Dobre wyniki i pokazy próbki Meszhed-Guerreyro. Jest on oparty na reakcji sprzęgania z komplementem, to znaczy wykrywania przeciwciał do antygenu pasożyta. Test ten jest bardzo cenny w przewlekłym stadium choroby, gdy inne metody nie są szczególnie silne.

leczenie

Obecnie istnieją już leki, które mogą pomóc całkowicie pokonać chorobę Chagasa. Leczenie jest skuteczne, niestety, tylko w początkowej fazie, aż świdrowców nie przeniknęły w najważniejszych organów. Ten „Nifurtimoks” i „benznidazol”. Można je zakupić w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej, wyłącznie na receptę. Przypisanie danych leki u pacjentów z ostrą postacią choroby, dzieci, podczas nawrotów, chyba że Postać przewlekła choroba nie jest uruchomiony. W późniejszych etapach, to absolutnie nie działa. Dlatego wszystkie działania lekarzy skupia się na leczeniu powikłań – choroby serca, przewodu pokarmowego, układu nerwowego, tarczycy i innych narządów.

perspektywy

Wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy przyjdą po ostrej postaci krótkotrwałej poprawie, nie zdają sobie sprawy, jak niebezpieczna choroba Chagasa. A jednak co roku powoduje prawie 50 tysięcy mieszkańców planety. To zainfekowany w momencie, według różnych szacunków, od 15 do 20 milionów, ale dane te nie są bardzo wiarygodne, jak ubogich, w tym choroba Chagasa / Chagasa rozprzestrzenia się szczególnie szeroko konsultować lekarze rzadko. Rokowanie w tej chorobie jest korzystna tylko w przypadku wczesnego rozpoznania i właściwego leczenia. Na początkowym etapie, jeżeli czas potrzebny do góry, może absolutnego odzyskiwania. W późniejszym nie można wyleczyć. Ponadto, jest to niemożliwe, aby przywrócić dotkniętych narządów i zniszczonych pasożytów. Każdego roku, w obecności przewlekłej choroby zabija wielu pacjentów z ostrą niewydolnością serca, zawałów serca, udarów mózgu i innych problemów zdrowotnych spowodowanych przez świdrowców cruzi.

profilaktyka

Choroby Chagasa oszczędził, profilaktyka jest niezwykle ważne, ponieważ szczepionka przeciwko Trypanosoma cruzi nie istnieje. to jest to niebezpieczne dla mieszkańców regionów:

 • Maksymalna sprawdzić domu na dowód gniazd błędów, jak to możliwe do przeprowadzenia warunków sanitarnych w domach z insektycyd;
 • jeśli to możliwe, aby zbudować na zasłony łóżko;
 • higiena.

Dla turystów:

 • uniknąć wizyty w dżungli, szczególnie w otwartych letnie ubrania;
 • krytyczne podejście do wyboru miejsca do spania;
 • Nie daj się skusić na cukierki zagranicznych na przekąskę oferowanych przez ulicznych i rynkowych przedsiębiorców (jeśli nie ma pewności, że jedzenie było przygotowane, zgodnie z zasadami higieny).

Dla Sanepid:

 • badania niemowląt i starszych dzieci, których matki nagrany chorobę Chagasa;
 • przeprowadzić rekonstrukcję starych budynków;
 • regularnie sanacja owadobójcze lokali mieszkalnych obywateli;
 • Screening oddanej krwi i dawców być dokładnie analizowane.

Jest wniosek o zbadanie wszystkich imigrantów przybywających z krajów endemicznych, które powinny zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby Chagasa w innych regionach. Jednak ze względu na wysokie zanieczyszczenie świdrowców cruzi problemu chorób zwierząt w najbliższych latach jest mało prawdopodobne, aby zostać rozwiązany.