94 Shares 9599 views

Tabletki dyspergowalne: co to oznacza? Zalety i wady

Wszyscy chorzy jednoczy się z jedną rzeczą – marzą o najszybszym powrocie do zdrowia. W tym celu konieczne jest jak najszybsze przechodzenie niezbędnego leczenia tak, jak zaleca lekarz. Przy składaniu wniosku do placówki medycznej pacjent z pewnością otrzyma zalecenia dotyczące przyjęcia konkretnego preparatu farmaceutycznego, a także jego dawkowania.


Wybiera specjalisty dla swojego pacjenta i optymalną formę dawkowania. Szczególnie istotną rolę odgrywa spełnienie tego ostatniego stanu w nowoczesnej praktyce medycznej.

Formy leków

Lekarstwa narkotykowe mogą mieć inną konsystencję. Forma ich uwolnienia:

– gazowe (aerozole i gazy);

– ciecz (mieszaniny i zawiesiny, ekstrakty, nalewki i roztwory);

– miękkie (czopki, plastry, maści, poszewki i pasty);

– przedsiębiorstwa (drażetki i preparaty, proszki i tabletki, kapsułki i granulki, pigułki i proszki).

Nowoczesne wymagania wobec form leków

W jakiej formie powinny być przepisane lekarstwa lekarstwa? Konieczne jest, aby jego forma była optymalna dla tego pacjenta. Pozwoli to lekowi na działanie farmakologiczne na ciało nie tylko w całości, ale również przy minimalnych efektach ubocznych. Ponadto ważną cechą środka jest wygodność jego formy. I powinno być wygodne dla wszystkich: zarówno chorych, jak i pracowników medycznych. A jeśli lek jest przeznaczony dla dzieci? To powinno być wygodne dla krewnych małych pacjentów.

I tutaj warto zastanowić się. Czy zastrzyki, pigułki, które są czasami podzielone na cztery części i inne formy dawkowania zwyczajowo dla nas? Oczywiście, że nie! To pytanie jest szczególnie ostre, gdy małe dzieci stają się pacjentami. Tak, problem niewłaściwej formy dawkowania jest świetny, ale dzięki rozwojowi nowoczesnej nauki jest dość do rozwiązania.

Innowacyjny wynalazek

Dla przeciętnego pacjenta lekarz z pewnością oferuje preparaty farmaceutyczne, które mają postać tabletek. Zgadzam się, że ta konsystencja substancji leczniczej jest dla nas najbardziej znana. Weź pigułkę podczas choroby, jesteśmy przyzwyczajeni od bardzo dzieciństwa i doskonale wiemy, że dla wygodniejszego przyjęcia muszą zostać złamane lub podzielone, a czasami nawet zgniecione. Tak, wszystkie te działania na rzecz lepszego opanowania pacjentów z narkotykami musiały być przeprowadzone do niedawna. Jednakże, do tej pory przemysł farmakologiczny opracował rewolucyjną postać dawkowania – dyspergowalne tabletki. Co to jest? Jest to nowa innowacyjna forma takich pigułek, które nam znają.

Obecnie jest on stosowany tylko w ograniczonej liczbie recepty i bez recepty preparatów farmakologicznych, w szczególności w odniesieniu do witamin i antybiotyków. Z konwencjonalnych tabletek dyspergowalne różnią się tym, że nie wymagają połykania. Są w stanie rozpuścić się bezpośrednio do jamy ustnej. Ponadto można je umieścić w wodzie, a następnie pobrać roztwór w postaci zawiesiny. I to jest główna zaleta rozproszonej tabletki.

Zasada działania

Większość osób nie jest jeszcze zaznajomiona z takimi formami leków, co tabletki do rozpraszania. Co to znaczy? Takie pytanie wciąż nie jest rzadkie.

Nowa i jeszcze niejasna i nie dobrze znana forma nie jest rozwiązaniem, a nie syropem, którego ludzie znali od kilku tysięcy lat. Jakie są te tabletki w przeciwieństwie do innych leków?

Słowo "dyspersja" oznacza mielenie. Okazuje się, że tabletki o takiej nazwie są w pewien sposób zgniecione. Jak to się stało? Faktem jest, że substancja czynna tabletki, która może być na przykład cząsteczką antybiotyku, łączy się z wypełniaczem, tworząc specjalną mikrosferę. Innowacyjnym narzędziem jest tysiące takich podmiotów. Po zetknięciu się z ośrodkiem wodnym, rozproszona tabletka rozpada się w jej miksturkach składowych. Te "inteligentne" formacje zachowują i konserwują substancję czynną aż do uzyskania optymalnych warunków. Tak więc w żołądku mikrosfera chroni składnik gojący przed kwasem chlorowodorowym, a już w dwunastnicy wiąże się z wypełniaczem. Na tym etapie substancja czynna jest uwalniana i wchłaniana we krwi.

Dla kogo są one przeznaczone?

Lekarz przepisał swoim pacjentowi tabletki dyspergowalne. Co to znaczy? Leki w tym formularzu są zalecane przez specjalistów, którzy z jakiegokolwiek powodu odmawiają stosowania znanych lekarstw. Potrzebujesz podobnej tabletki i tej, do której otrzymasz odczynnik farmakologiczny w tym formularzu, będzie najbardziej wygodny. Ponadto, osoby cierpiące na dysfagię (zaburzenia połykania) są również zalecane tabletki dyspergujące. Co oznacza dla nich wynalazek? Jest to alternatywna forma leków, umożliwiająca pacjentowi poddanie się niezbędnej terapii. Należy zauważyć, że u pacjentów z dysfagią występują we wszystkich grupach wiekowych. Zgodnie z amerykańskimi statystykami medycznymi, w 35% mieszkańców kraju, narusza prawo do połykania. Dotyczy 60% osób w podeszłym wieku. Dysfagię obserwuje się również u 18-22% pacjentów w szpitalnych placówkach medycznych.

Tabletki dyspergujące nie muszą być myte wodą. Dlatego idealnie pasują do tych, którzy są sparaliżowani i spani. Takie środki są preferowane przez ruchliwych ludzi i podróżnych. Przecież zarówno ci, jak i inni, nie zawsze mają szklankę wody.

Również w leczeniu dzieci ważne są tabletki dyspergowalne. Jak wziąć taki lek? Tabletkę można połknąć w całości lub rozpuścić w dowolnej ilości wody. A dla niemowląt można podawać lek wraz z mlekiem matki. Jest optymalnym, wygodnym i doskonałym rozpuszczalnikiem dla niemowląt.

Początkowo twórcy tych pigułek myśleli o wygodzie leczenia dzieci. Forma dyspergowalna okazała się jednak bardzo uniwersalna. I na dziś nie jest uważane tylko za przedszkole. Komfort i wygoda w leczeniu powinny być w ogóle.

Historia wyglądu

Przed tabletkami dyspergowalnymi ludzie używali podpoliczków lub podpoliczków. W tym formularzu wytwarzano leki, które w normalnym użyciu miały niską biodostępność i były niewygodne w użyciu. Takimi lekami farmakologicznymi były leki przeciwbólowe i steroidy.

Następnie wynaleziono dyspergowalne tabletki. Jakie były pieniądze? W tej formie pierwotnie wyprodukowano witaminy. Tabletki rozpuszczają się dobrze w wodzie, co dzieci lubiły.

Następnie formularz ten zaczął znajdować szersze zastosowanie w przemyśle farmakologicznym. Procedura została usprawniona i połączona z procesem podawania leku przez mikrocząstki uwalniane podczas rozpuszczania.

Pierwsza rozproszona tabletka, która mogła rozpuścić się w jamie ustnej, została wydana w 1990 roku w Stanach Zjednoczonych. Został on niezwłocznie zatwierdzony przez amerykańską agencję ds. Żywności i leków.

Zalety innowacyjnych tabletek

Aby docenić rewolucyjny wynalazek przemysłu farmakologicznego, należy zapoznać się z nim ściśle. Jeśli weźmiemy pod uwagę taki parametr jako szybkość absorpcji, to jest bardziej dyspergowalny w porównaniu z konwencjonalnymi. Co to znaczy? Ta forma leku rozpuści się szybciej w przewodzie pokarmowym. Typowa tabletka o niskiej chłonności często uszkadza błonę śluzową żołądkowo-jelitową, aw przypadku środków dyspergujących jest to wykluczone.

Jakie inne zalety ma innowacyjny formularz? Specjaliści zauważają wysoką biodostępność, która ma dyspergowalne tabletki. Co to znaczy? Ta cecha we współczesnej medycynie odgrywa ważną rolę w opisywaniu właściwości danego leku. Przez biodostępność rozumie się zdolność leku do zaabsorbowania w ciele. Jakość terapeutycznego przebiegu zależy bezpośrednio od wartości tej charakterystyki. Na przykład lekarstwa w postaci płynu do zastrzyków mają pełną biodostępność. W innych sposobach stosowania leku konieczne jest przezwyciężenie zbyt długiej ścieżki, w wyniku czego niektóre jej części nie osiąga w ogóle celu. Nowatorska forma leku rozpuszcza się w mikrogranulkach. Jest to główna cecha tabletek dyspergowalnych. Co to znaczy? Kruszenie w mikrogranule zwiększa biodostępność środka. Jest wchłaniana już w jelicie cienkim, wywołując efekt terapeutyczny podobny do zastrzyku.

Pozytywną stroną takich tabletek jest ich przyjemny smak i zwiększone bezpieczeństwo, które jest wytwarzane przez zmniejszenie ryzyka uduszenia podczas przyjmowania leków.

Wady innowacyjnych tabletek

Czy farmaceuta znalazła idealną postać dawkowania? Prawie. I te pigułki nie mają żadnych wad. Główny produkt zawiera się w wysokich kosztach środka dyspergowalnego. Cena podobnych tabletek rośnie ze względu na złożoność wdrożenia procesu technologicznego ich produkcji. Ponadto niniejsza forma przygotowania wymaga specjalnej jakości opakowania. Nie wolno dopuścić, aby agent kontaktował się z wodą, dopóki nie będzie to konieczne.

«Amoxiclav»

Rozważmy wpływ środków dyspergujących na przykład tabletek, które są kombinacją kwasu klawulanowego i amoksycyliny. Ten lek "Amoxiclav", który jest półsyntetycznym penicyliną, czyli antybiotykiem.

Lek jest produkowany przez firmę "Sandre", co pozwala pacjentom uzyskać postać dawki z maksymalną dostępnością. Produkt "Amoxiclav" posiada wszystkie zarejestrowane oznaczenia typowe dla zwykłych tabletek. Jego odbiór pozwala na skuteczne leczenie przewlekłego i ostrego zapalenia zatok, zapalenia ucha środkowego, różnych rodzajów zakażeń i ropień zagłębia.

Podobna forma leku "Amoxicav" jest zalecana u pacjentów, u których występują umiarkowane nasilenie. Doskonała pomoc dla nich – dyspergowalne tabletki. Jak przyjmować zwykłe środki ze względu na trudności z połykaniem? Trudne! A tutaj rozproszona forma leku "Amoxicav" jest po prostu niezastąpiona. Ponadto, oprócz wszystkich zalet dyspergowalnych tabletek, środek ten ma na celu uwzględnienie dawki substancji czynnej wymaganej dla pacjenta. Leczenie staje się bardziej skuteczne i nie wymaga korekty.

Tabletki dyspergowalne "Amoxiclav" doskonale rozpuszczają się w wodzie, herbacie lub soku. W rezultacie pacjent otrzymuje zawiesinę leku. Dla jednej tabletki potrzebujesz 1-2 szklanek płynu, ale nie mniej niż 30 ml. Przed użyciem roztwór dokładnie wymieszano. Tabletki dyspergowalne "Amoxiclav" mogą być po prostu resorpowane w jamie ustnej. Wstępne rozpuszczanie nie jest wymagane.

Bardzo wygodne jest opakowanie leku. Tabletki umieszcza się w blistrze z systemem uproszczonego dostępu. Innymi słowy, narkotyk nie musi być usuwany z opakowania. W jednym blistrze są dwie tabletki. Kwota ta odpowiada dziennej dawce.

"Nyz"

Ten skuteczny produkt medyczny jest znany wielu z nas. Jego zastosowanie pozwala złagodzić ból i złagodzić gorączkę.

Dziś w aptece można spotkać tabletki dyspergowalne "Najz". Każdy z nich zawiera 50 mg aktywnego kwasu nimesulidowego. W blistrze 10 tabletek.

Innowacyjny środek musi być rozpuszczony w wodzie przed użyciem. I jedna tabletka przyjmuje 1 łyżeczkę płynu.

Szczególnie dogodne wydaje się rozproszony preparat "Naise" dla małych pacjentów.

Wnioski

Nowoczesna nauka pozwoliła każdemu z nas na skuteczne leczenie bez uciekania się do wstrzykiwanych form środków farmakologicznych. Wstrzyknięcie idealnie zastępuje dyspergowalne tabletki. W tym przypadku pacjent może być pewien, że przyjmuje lek, który jest nie tylko przyjemny dla smaku, ale także o bardzo wysokiej sprawności, a także wygodnym w użyciu.