640 Shares 5114 views

Szerokość schodów w prywatnym domu: optymalny rozmiar i zalecenia

Do tej pory sporo ludzi chce żyć w swoim pięknym i przytulnym dwupiętrowego domu. Jeśli jesteś w budowie wielopiętrowego domu prywatnym, aby poruszać się między piętrami prostu potrzebował drabiny. Jednak to, co powinno być szerokość schodów wielkości kroków i wysokości ogrodzenia? Wszystko to zostanie omówione dalej.


gatunek

Nie ma żadnych jasnych zasad, których należy przestrzegać w projekcie budowlanym, ponieważ każdy przypadek jest wyjątkowy. To wszystko zależy od układu budynku, funkcjonalność i łatwość obsługi, a także bardzo schodów docelowego, który chcesz otrzymać.

Istnieje pewna klasyfikacji konstrukcji według różnych kryteriów, które określają minimalną szerokość i schodów. Wszystkie z nich są na misji warunkowo podzielić na:

 • pracy;
 • Płyty betonowe;
 • wejście;
 • komunikowania się.

Ponadto drabina może znajdować się wewnątrz lub na zewnątrz, i bezpośrednie lub formę obrotową. Półki, które projektuje i kształty do wyboru zależy wyłącznie od preferencji i planu.

cechy konstrukcyjne

Wszelkie drabina, niezależnie od kształtu, wielkości i lokalizacji, składa się z kilku obowiązkowych elementów konstrukcji:

 1. Na początku – pozioma powierzchnia stopnia, kształt i rozmiar, który zależy od cech konstrukcyjnych schodów.
 2. Piony – pionowy poziom powierzchni, która nie jest obowiązkowa i może być pominięta w niektórych schodów.
 3. Tralki – słupki, na których zamontowane są barierki. Odgrywają one bardzo ważną rolę jako odpowiedzialny za bezpieczeństwo.

wymiary

Jeśli zdecydowaliśmy się na własną rękę zbudować drabinę, to jest bardzo ważne, aby obliczyć odpowiednie wymiary dla niego, ponieważ wpływa na komfort i bezpieczeństwo podczas poruszania się między piętrami. Szerokość schodów zależy od kilku czynników, które zostaną omówione dalej.

bezpieczeństwo

Jakikolwiek wzrost w pierwszej kolejności powinny być bezpieczne, więc kiedy oblicza wysokość i szerokość klatki schodowej, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, zwłaszcza jeśli mieszkają dzieci, osoby starsze i osoby niepełnosprawne. Ponadto należy wziąć pod uwagę podstawowe wymagania podyktowane zasadami bezpieczeństwa pożarowego. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku pożaru, wszyscy najemcy muszą być w stanie bezpiecznie opuścić.

Podczas montażu ogrodzenia balustrady muszą być oddzielone na odległość około 15 centymetrów. Będzie to wystarczy, aby zapobiec osobę należącą z drugiego piętra w przypadku, na przykład, jeśli potknie lub zrazy. A jeśli masz małe dzieci, to luka powinna być jeszcze mniejsza, tak aby dziecko nie mogło trzymać głowę między tralkami i utknąć.

Jeśli jesteś zainteresowany na pytanie jaka powinna być szerokość schodów na drugie piętro, zalecane jest zapoznanie się z podstawowymi wymaganiami i standardami opisanymi w dokumentach budowlanych. W nim znajdziesz mnóstwo porad i zaleceń. Z właściwego przestrzegania was będzie nie tylko optymalna szerokość schodów w domu na drugim piętrze, ale także wysoki poziom bezpieczeństwa, jak również wielka funkcjonalność i łatwość obsługi.

Podstawowe wymagania dotyczące wysokości schodów w prywatnym domu

Do tej pory nie jest standardową dokumentację techniczną, która wymienia podstawowe wymogi dotyczące konstrukcji schodów w prywatnym domu. Zgodności, podczas gdy nie jest to obowiązkowe, ale mieć przynajmniej niektóre reprezentacja jest nadal konieczne. Następny będzie prezentowana do ogólnych wymagań.

Schody do wymagań szerokości

Minimalna szerokość schodów w prywatnym domu wynosi 90 centymetrów. Węższa konstrukcja nie jest zalecane, ponieważ, jeśli to konieczne, ewakuacyjnych prawdopodobnych przypadków kontuzji. To samo odnosi się do stopnia schodów przechyłu nie powinna przekraczać kąt 40 stopni. Przy większym nachyleniu znacznie zwiększone ryzyko upadku.

optymalne Krok

Szerokość schodów schody muszą być bezwzględnie takie same, tak, że w przypadku przemieszczania się bez światła w nocy może nie potknąć i upaść. Optymalna dawka wynosi od 21 do 35 centymetrów i wysokość powinna mieścić się w zakresie od 12 do 20 cm. Wielkie znaczenie w wielu etapach w jednym marszu. Nie będzie więcej niż tym większe prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń w przypadku upadku. Optymalna ilość kroków w jednym marszu obserwowanej jeśli zalecanej szerokości schodów, jest dwanaście.

Wymagania dla platform i balustrad

Aby zaprojektować są bezpieczne i wygodne, wymiary platformy drabina musi odpowiadać wielkości jego rozpiętości. Pad nie powinny utrudniać szybką ewakuację z drugiego piętra, gdy wystąpi pożar. Bariery wysokość powinna wynosić co najmniej 90 cm, a poręcz musi być w stanie wytrzymać obciążenie co najmniej 100 kg.

serwisowanie

Szerokość po schodach na drugie piętro wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale również wygodę jej funkcjonowania, co jest również bardzo ważne. Dlatego przed budową struktur potrzebnych do dokonania obliczeń. Jaka jest szerokość schodów powinna być na to było wygodne do poruszania się między piętrami?

Szerokość przęsła i terenów powinna być taka, że dwóch mężczyzn, średnia budowa mogła się swobodnie poruszać. Jeśli mówimy o liczbach, to dom prywatny będzie wystarczająca szerokość 130 centymetrów. Jeżeli dom jest domem dla niewielkiej liczby osób, wówczas szerokość schodów, z ograniczoną wolnego miejsca w domu lub planowania funkcji można zmniejszyć nawet o 90 centymetrów, ale tylko jedna osoba będzie w stanie poruszać się w tym przypadku na nim. Ponadto, przenieść meble lub inne duże elementy nie będzie możliwe.

W odniesieniu do kąta nachylenia, najbardziej ergonomiczne i bezpieczne drabiny jest nachylona o 30 do 40 stopni. Funkcjonalnym drodze pomiędzy pierwotnym miejscu i poddaszem drabiny dopasowanie o nachyleniu, aż do 70 stopni. To wystarczy, by wspiąć się na strych, i pozwoli zaoszczędzić wolną powierzchnię.

Podczas montażu część drabiny zalecane, którego szerokość jest równa w tym samym przedziale. W tym rozpiętości jest obliczana na podstawie różnych parametrów, wśród których są głównym kąt nachylenia i kształtu schodów. Jeśli nie można obliczyć wszystkie wymiary własną rękę, a następnie w tym przypadku lepiej jest spojrzeć na projekty gotowe drabiny lub szukać pomocy od profesjonalnego producenta, posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie.

Poziomy wymiary są obliczane w oparciu o cechy fizjologiczne i wzrostu. Najwygodniejszym poruszać się po drabinie etapy pod uwagę, w której szerokość i wysokość są tak dobrane, aby zapewnić dogodny etap, podczas normalnej prędkości chodu. W przeciętna długość ludzkiego stride dorosłego wynosi około 62 centymetrów. W ten sposób, w oparciu o zalecenia opisanych powyżej, jeśli szerokość stopni o wysokości 30 cm, powinna wynosić około 16 centymetrów.

Kilka słów o ewakuacyjne

Prawdopodobnie każdy z nas widział w telewizji, zwłaszcza w filmach zagranicznych, ucieczek pożarowych, które zostały zbudowane na zewnątrz pomieszczeń i są przeznaczone do ewakuacji mieszkania lub domu w przypadku pożaru lub innej sytuacji zagrażającej życiu. Jeśli chcesz zbudować taką strukturę w domu, konieczne jest, aby wziąć pod uwagę niektóre z ich cech.

Według ich cech konstrukcyjnych, są one niemal identyczne z klasycznych schodów, ale są one znacznie węższe, więc poruszać się tylko jedna osoba może być na nich. Ponadto, rozmiary ucieczek pożarowych powinna być obliczona wyłącznie zgodnie ze wszystkimi zasadami, wytycznymi i wymaganiami SNIP. Jednak przed przystąpieniem do projektu, musimy najpierw ustalić typ i kształt schodów, a także sposobu jego montażu na elewacji budynku.

Ogólne wskazówki i triki

Podczas budowy schodów w prywatnym domu, istotne jest, aby obliczyć odpowiedni rozmiar dla niej. Zabronione jest do podjęcia wszelkich numerów z głowy. W projektowaniu i przygotowaniu przyszłości rysunek drabiny powinien wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Powierzchnia użytkowa;
 • wysokość sufitu;
 • Charakterystyka lokalu;
 • rodzaj i kształt schodów, chcesz zbudować;
 • rodzaj budynku oraz materiałów wykończeniowych;
 • liczba osób, ich wiek, zdolności i cech fizjologicznych.

Dopiero po uwzględniać wszystkie te parametry, można rozpocząć, aby obliczyć wielkość wszystkich elementów drabiny. Tylko mając rozważyć wszystko ostrożnie, dostaniesz niezawodny, bezpieczny i wygodny design. Nie eksperymentować i próbować wymyślać coś nowego, ponieważ nawet najmniejszy błąd popełniony w zakresie projektowania i budowy może być obarczona poważnymi konsekwencjami. Najważniejsze – w konstrukcji schodów z rękami, aby myśleć, że końcowy wynik wszystkich mieszkańców były bezpieczne i wygodne.