858 Shares 7456 views

Higieniczne traktowanie rąk personelu medycznego: metody, algorytm i preparaty

Higieniczne traktowanie rąk personelu medycznego jest obowiązkową procedurą przed podjęciem jakiegokolwiek działania z pacjentem. Do przetwarzania różnego rodzaju środków i preparatów, które nie wymagają długich nakładów czasu i są zatwierdzane przez Komitet Farmakologii Federacji Rosyjskiej.

Dlaczego dezynfekcja

Higieniczne leczenie rąk jest zabiegiem dezynfekcyjnym zapobiegającym infekcji szpitalnej, chroniącym nie tylko samych pracowników, ale także pacjentów. Celem leczenia jest zneutralizowanie drobnoustrojów znajdujących się na ludzkiej skórze po kontakcie z zainfekowanym obiektem lub jest częścią naturalnej flory skóry.

Istnieją dwa rodzaje zabiegów: higiena rąk i chirurgia. Pierwszy jest obowiązkowy przed skontaktowaniem się z pacjentem, zwłaszcza jeśli musi on poddać się operacji. Higieniczne traktowanie rąk personelu musi być przeprowadzone po kontakcie ze śliną, a także z krwią. Dezynfekcję należy przeprowadzać przed użyciem sterylnych rękawiczek. Możesz umyć dłonie specjalnym mydłem z działaniem antyseptycznym lub wytrzeć skórę substancją zawierającą alkohol.

Kiedy wykonywać higieniczne leczenie

Higieniczne leczenie rąk personelu medycznego jest obowiązkowe w następujących sytuacjach:

 1. Po leczeniu pacjentów, u których rozpoznano proces zapalny z uwalnianiem ropy.
 2. Po kontakcie z przyrządami i wszystkimi innymi przedmiotami znajdującymi się obok pacjenta.
 3. Po każdym kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami.
 4. Po kontakcie z błonami śluzowymi osoby, jego wydalaniem i bandażem gazy.
 5. Po kontakcie ze skórą pacjenta.
 6. Przed wykonaniem procedur dotyczących opieki nad poszkodowanymi.
 7. Przed każdym kontaktem z pacjentem.

Prawidłowo przeprowadzona higiena obejmuje mycie mydłem i bieżącą wodą w celu usunięcia zanieczyszczeń i zmniejszenia liczby mikroorganizmów. Ponadto, higiena rąk ręcznych to również leczenie skóry środkami antyseptycznymi, które pomagają zmniejszyć liczbę bakterii do minimalnego poziomu bezpiecznego.

To, co jest używane do przetwarzania

W celu umycia rąk personelu medycznego, idealne mydło w postaci płynnej, które jest dozowane przez dozownik. Nie zaleca się stosowania gorącej wody ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia skóry. Pamiętaj, aby użyć ręcznika do zamknięcia kranika, który nie jest wyposażony w łokieć. W celu wyschnięcia czystych rąk należy używać jednorazowych ręczników papierowych (lub pojedynczo z tkaniny).

Higieniczne leczenie rąk, którego algorytm zawiera kilka prostych kroków, można wykonać z użyciem środka antyseptycznego. W takim przypadku wstępne mycie mydłem nie jest konieczne. Środek jest wcierany do skóry rąk w ilości wskazanej na opakowaniu antyseptycznym. Szczególną uwagę zwracają na palce, skórę między nimi a okolice paznokci. Warunkiem osiągnięcia pożądanego efektu jest utrzymywanie dłoni wilgotnych przez pewien czas (zazwyczaj jest to wskazane na narzędziu). Po higienicznym uzdatnianiu rąk nie jest konieczne ich wytarcie ręcznikiem.

Sprzęt do higieny

Aby procedura higieniczna była przeprowadzana zgodnie z wszystkimi zasadami i wymaganiami, konieczne jest:

 • Bieżąca woda.
 • Mydło w płynie, w którym poziom pH jest neutralny.
 • Umywalka z mieszaczem, obsługiwana bez dotykania palców (metoda kolanka).
 • Środki antyseptyczne na bazie alkoholu.
 • Jednorazowe ręczniki są sterylne i nie sterylne.
 • Detergent o działaniu przeciwdrobnoustrojowym.
 • Rękawice gumowe jednorazowego użytku (sterylne lub niesterylne).
 • Środki do pielęgnacji dłoni.
 • Rękawice gumowe gospodarstwa domowego.
 • Urn do używanych akcesoriów.

Obowiązkowe wymogi

W pomieszczeniu, w którym zaplanowane jest leczenie przeciwbakteryjne rąk, umywalka powinna znajdować się w dostępnym miejscu. Wyposażony jest w żuraw, przez który ciepłej i zimnej wody wchodzi specjalny mikser. Konstrukcja żurawia powinna być tak zaprojektowana, aby rozpylanie wody było minimalne. Higieniczny poziom rąk zapewnia maksymalną redukcję liczby mikroorganizmów na skórze, dlatego zaleca się instalowanie kilku dozowników przy użyciu środków w pobliżu umywalki. W jednym ciekłym mydłem, w drugim – lekiem przeciwdrobnoustrojowym, trzeba jeszcze wypełnić opiekuna.

Nie zaleca się wysychania rąk suszarkami typu elektrycznego, ponieważ nadal będą mokre, a urządzenie powoduje turbulencję powietrza, w której można znaleźć zanieczyszczone cząstki. Wszystkie zbiorniki z funduszami muszą być jednorazowe. W szpitalach zawsze konieczne jest posiadanie kilku produktów antyseptycznych do leczenia rąk, niektóre z nich przeznaczone są dla pracowników z wrażliwą skórą.

Algorytm dla

Dla wszystkich pracowników instytucji opieki zdrowotnej ręce należy traktować higienicznie. Algorytm procedury czyszczenia mydłem jest następujący:

 1. Wyciągnij z dozownika niezbędną ilość mydła w płynie.
 2. Pocieraj w dłoni.
 3. Ocierając jedną ręką z tyłu.
 4. Wytrzeć wewnętrzne powierzchnie palców w pionie.
 5. Wytnij palce dłoni, zgięte w pięść, dłoń drugiego (ta sama z drugą ręką).
 6. Przetrzyj wszystkie palce palcami w okrąg.
 7. Przetrzyj każdą rękę palcami.

Dezynfekcja chirurgiczna

Chirurgiczna dezynfekcja rąk jest konieczna do całkowitego usunięcia flory z rąk: odporna, jak również tranzystor. Dzieje się tak, aby infekcja nie mogła być przenoszona przez ręce. Podobnie jak higieniczne leczenie rąk, dezynfekcja chirurgiczna polega na myciu i pocieraniu. Często korzysta się z rozwiązań dla alkoholu z powodu szybkiego i bezpośredniego działania, optymalnego postrzegania produktu przez skórę, długiego okresu działania, efektu całkowitego usunięcia drobnoustrojów.

Proces chirurgicznej dezynfekcji obejmuje prawie takie same etapy, które wymagają ręcznej obróbki na poziomie higienicznym. Algorytm chirurgicznych środków antyseptycznych:

 1. Umyj rąk wodą i mydłem i wodą przez co najmniej dwie minuty.
 2. Osuszyć dłonie jednorazową serwetką lub ręcznikiem.
 3. Traktuj narzędzie antyseptyczne przedramieniem, przedramieniem i nadgarstkiem, a następnie nie wycieraj rąk.
 4. Poczekaj, aż produkt wyschnie całkowicie, włóż sterylne rękawice.

Czas naświetlenia określonego preparatu antyseptycznego, jego dawkowania i innych ważnych parametrów można przeczytać na etykiecie produktu lub w instrukcjach. Leczenie pierwszej strony każdej zmiany powinno obejmować czyszczenie obszarów w pobliżu każdego paznokci specjalną miękką szczoteczką – sterylną i jednorazową (lub tą, która została sterylizowana przez autoklawowanie).

Leczenie antyseptyczne

Roztwór antyseptyczny – jeden z głównych sposobów walki z mikroorganizmami, który obejmuje higieniczne leczenie rąk. Algorytm jest następujący:

 1. Myj ręce w wodzie w temperaturze pokojowej z mydłem w płynie, susząc jednorazowym ręcznikiem.
 2. Zastosowanie środka dezynfekującego z ruchami tarcia, które dezynfekuje ręce.
 3. Połączonymi palcami masuj tylne strony rąk.
 4. Przecina palce, szeroko rozstawione, pocierać palmy.
 5. Przetnij produkt na kciuk z prasowanymi dłońmi naprzemiennie.
 6. Przekłuwać przedramiona przez co najmniej 2 minuty, maksymalnie 3 minuty, leczenie paznokci i okolicy podudzia.

Każdy etap należy powtórzyć 4-5 razy. W trakcie procedury należy upewnić się, że ręce nie wysychają. Jeśli to konieczne, zastosowana jest kolejna porcja środka dezynfekującego.

Zalecane środki higieny

Higieniczne leczenie rąk jest obowiązkowym procesem dezynfekcji wszystkich pracowników medycznych mających styczność z pacjentami lub różnymi zanieczyszczonymi placówkami szpitalnymi. W leczeniu stosuje się biglukonian chlorheksydyny (roztwór alkoholowy) w alkoholu etylowym (70%). Ponadto stosuje się następujące leki:

 • "Octenisept".
 • Alkohol etylowy z dodatkami, które skutecznie zmiękczają skórę.
 • "Octeniderm".
 • "Chemisept".
 • "Higenix".
 • "Isopropanol" – 60%.
 • "Oceniman".
 • "Decodept +".
 • "Veltosept".

Przed przeprowadzeniem higienicznego przetwarzania należy usunąć wszystkie akcesoria i biżuterię na nadgarstek. Nie zapomnij o czyszczeniu rąk szczoteczką sterylną, zwracając szczególną uwagę na obszar paznokci. Procedura jest przeprowadzana raz na początku dnia roboczego.

Wymagania dotyczące produktów higienicznych

Jeśli zbiorniki na antyseptyki i mydła nie są jednorazowe, należy je ponownie wypełnić dopiero po całkowitym dezynfekcji, umyciu bieżącej wody i całkowitym wyschnięciu. Zaleca się stosowanie dozowników pracujących na fotokomórkach lub tych, które są ściśnięte za pomocą metody kolanka.

Wszystkie stosowane środki antyseptyczne przeznaczone do leczenia skóry powinny znajdować się w szybkiej dostępności na wszystkich etapach procesu gojenia. Jeśli urządzenie jest przeznaczone do intensywnej opieki nad pacjentami, pojemniki z antyseptykami powinny być umieszczone w miejscach najbardziej dogodnych dla personelu medycznego, na przykład w łóżku pacjenta lub przy wejściu do oddziału szpitalnego. Zalecane jest zapewnienie każdemu pracownikowi indywidualnej zdolności małej objętości za pomocą środka antyseptycznego.