367 Shares 3457 views

Co to jest płyta główna komputera?

Idąc do sklepu technologii komputerowej, trudno nie zwrócić uwagi na dużą prostokątną ramką, za szyby w oknach. Z reguły są one zazwyczaj pisane wielkimi literami nazwę producenta (Asus, Gigabyte, Intel), wewnętrzne oznaczenie i wielu obsługiwanych funkcji, które są prezentowane w stylu reklamowego. Wewnątrz pudełka znajdują płyt (płyty główne). Są one używane w systemach komputerowych, począwszy od czasów pierwszych komputerów.


Mimo to, ludzie często zadają pytanie „co to jest płyta”. Można, oczywiście, tylko podać definicję, ale życie okazuje się każdą minutą, że każda nauka bez zrozumienia jest bezużyteczny. Dlatego, niech nam określić, co jest płyta główna, o mały eksperyment myślowy.

Jak wiecie, część każdego nowoczesnego komputera zawiera co najmniej procesora, karty graficznej, pamięci. W celu uczynienia go pracy, należy upewnić się, że zasilacz i podłączyć wszystkie przewody. Oczywiście, jest to bardzo proste, ale podstawa to jest to. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie odpowiedzialność na płycie głównej.

Aby zobaczyć go w komputerze, wyjmij pokrywę obudowy jednostki systemowej i zajrzeć do środka. Absolutnie wszystkie elementy są podłączone do największego pokładzie wielkości zajmuje większą część ciała. Teraz właściciele komputerów, którzy są zainteresowani tym, co płyta główna i czytanie tego artykułu, będzie w stanie odróżnić go od innych składników. To nic skomplikowanego, jak widać, jeśli znasz cechy.

Tak, płyta główna – jest to największy płyty głównej komputera, do którego wszystkie inne składniki zawarte. Bez niej nie można montować komputera. Można pracować bez adaptera audio, chip sieciowy, dysk twardy, a nawet bez klawiatury, ale nigdy – bez płyty głównej. Co ciekawe jest to angielskie słowo tłumaczone jako „płycie głównej”. Dokładniej nigdzie.

Zrozumieć główne urządzenie jest o wiele łatwiejsze, jeśli nauczysz się podstaw produkcji. Najpierw przygotowuje przyszłych komponenty – może to być złącza dla urządzeń peryferyjnych, kodek Chip wymagane chipsety oraz towarzyszące elementy wiążące (tranzystory, kondensatory, wyłączniki mocy).

Następnym krokiem w pustych płyt są tworzone na skomputeryzowanej przenośnika. W tym celu, płytka PCB jest brane arkusz materiału (dielektryk) zgodnie z mapą rozmieszczenia przyszłego otworu. Ponadto na obu stronach Sposób elektrochemicznego stosowane okablowania. Otrzymany półwyrób pokryte lakierem (z wyjątkiem przypadku lutu). Utwórz drugą listę, etc. Chociaż otwory w nich są takie same, utwory ułożone są w różny sposób. Końcowy etap wszystkie arkusze są sklejone ze sobą w jednym, uzyskanie wielowarstwowej struktury. Po tym, lutowane lokalizacje przewiduje niezbędnych elementów (złącza, układy scalone).

Opłaty różnią się od siebie rodzaj obsługiwanych procesorów i liczby realizowanych funkcji. Oczywiście, schemat rozmieszczenia modeli są różne. Aby znaleźć najlepsze, trzeba dobrze zrozumieć, co płyta główna i jakie funkcje chcielibyśmy go widzieć.

W pewnych konkretnych urządzeń obliczeniowych może być częściowo lub w ogóle nie istnieją złącza elementów zewnętrznych (CPU, pamięcią video). W tym przypadku, są przylutowane do płyty na etapie produkcji, w konwencjonalnych frytek.

W świetle powyższego, można łatwo sobie wyobrazić, co niebezpieczeństwo dla płyty głównej jest układ kolektora jest włożony do złącza Karta wideo i modułów pamięci z taką siłą, że Flex płyta. Jeśli widzisz ten komputer nie powinien nabyć taki sposób, aby zebrać, bo dzięki wielowarstwowej strukturze szkody mogą być niewidoczne i nie pojawiają się natychmiast.