208 Shares 7269 views

Oscar Wilde, "Portret Dorian Gray" – temat istotny we wszystkich wiekach

Książka "Obraz Dorian Gray" została napisana pod koniec 19 wieku, ale nie straciła na znaczeniu dla naszych rówieśników. W powieści fantazja jest tak harmonijnie związana z rzeczywistością, że czasami trudno jest zrozumieć, gdzie się kończy, a drugi zaczyna. Nieodwracalność czasu jest tym, na co koncentruje się Oscar Wilde. "Portret Dorian Gray" – bezpośrednie potwierdzenie, że obsesja tylko zewnętrznym pięknem może doprowadzić do smutnego zakończenia.


Podsumowanie

Przypomnijmy krótko o spisku pracy. Utalentowany artysta Basil Hallward stworzył portret młodego człowieka o pięknych zewnętrznych danych o nazwisku Dorian Gray. Artysta położył całą duszę na obrazie i nie chce sprzedawać obrazu. Basil decyduje, że najlepiej przedstawić obraz do modelu. Olej jest wlany do ognia przez przyjaciela Holloworda, Lorda Henry'ego, który jest niekompetentnym cynikiem. Pan zaczyna podżegać Doriana przez fakt, że wkrótce jego piękno zanika, a portret pozostanie na zawsze młody i będzie tylko gorzką pamiątką jego młodości.

– zauważył nam Oscar Wilde – Lord Henry odegrał kluczową rolę w osobistej degradacji Dorian. "Portret Dorian Gray" – to opowieść nie tylko o moralnym upadku bohatera. Jest też miejsce na miłość. Ale miłość nie jest prawdziwa, ale fałszywa, jak całe życie Grey. Zakochuje się w młodej aktorce Sybil Wayne. Ujmuje to nie tyle samą Sybil, jak jej dobrą umiejętność grania ról na scenie. W rezultacie, aktorka sama spotyka się z Dorianem, ale traci zdolność przekazania widzom głębokich doświadczeń jej bohaterów. Ale taki kochanek nie potrzebuje Grey. Interesował się utalentowaną dziewczyną, która nie jest jak inni, a nie tylko ziemską kobietą.

Decydując się zerwać z Wayne'm, Dorian opowiedział jej wiele okrutnych słów, które popchnęły dawnych ukochanych do samobójstwa. Po jej śmierci portret zmienił się nieco, pierwsza zagłębiona warga. Bohater z przerażeniem zrozumiał, że od teraz wszystkie złe czyny będą odbijane tylko w portretie.

Obraz na tym obrazie się starzeje, a młodzieniec pozostanie młody, pisze Oscar Wilde. "Portret Dorian Gray" ponownie potwierdza, że wszystkie nasze działania nieuchronnie wpływają na naszą duszę.

Wiele lat minęło, portret staje się bardziej brzydki, a główny bohater zachowuje młodość. Widząc w obrazie strasznego starego człowieka, Dorian rzuca się do portretu nożem, ale w rezultacie zabija się.

Radzimy, aby przeczytać prawdziwe arcydzieło klasycznych światów stworzonych przez genialnego pisarza Oscara Wilde'a "Portret Doriana Grey". Opinie o tej pracy są bardzo pozytywne.

Prototypy Doriana

Powieść opiera się na dwóch znanych mitach. Pierwszym mitem jest legenda Narcyza. Mówi o tym, jak jeden młodzieniec, widząc jego odbicie w wodzie, co wydaje mu się niewiarygodnie piękny, umiera z bardzo silnej miłości do siebie.

Jest jeszcze jeden mit, który Oscar Wilde gra w tej pracy. "Portret Dorian Gray" – jest to nawiązanie do słynnego mitu o Faustie, który rzekomo sprzedał swą duszę diabłu w zamian za wieczną młodość.

Mamy nadzieję, że byłeś zainteresowany utalentowanym pisarzem angielskim, dramaturgiem, poetą Oscarem Wilde. Prace pisarza wypełnione są głębokim znaczeniem, które zawsze spycha myśli.