449 Shares 1441 views

Jaki jest morfologia mikroorganizmów?

Morfologia drobnoustrojów – jest dana z badaniem ich kształtu, struktury, sposobów rozmnażania i ruchu nauka.


Podstawy i odkrycie

Nauka ta jest dość obszerna i badał wiele problemów. Pomimo faktu, że wszystkie mikroorganizmy są niewidoczne dla ludzkiego oka, one istnieją i są zarówno „dobre” dla ciała, jak i złe.

Zarazki znajdują się we wszystkich obszarach przejawów życia: woda, gleby, powietrza i innych organizmów.

Pierwszy dowiedział się o bakterii Leeuwenhoek sławy naukowców zaangażowanych w produkcję pierwszej soczewki, dzięki czemu przedmioty wzrosnąć do dwustu razy. I co widział zaskoczył go całkowicie. Naukowiec odkrył, że zarazki są wszędzie i wszystkie są różne od siebie. Zatem Leeuwenhoek był odkrywca mikroorganizmów.

Louis Pasteur rozpoczął studia na to pytanie, jak morfologii drobnoustrojów, a okazało się, że nie tylko mają inną strukturę i kształt, ale również różne sposoby i ruch i reprodukcji. Stwierdził on, że niektóre mikroorganizmy są szkodliwe dla organizmu ludzkiego, a niektóre wręcz przeciwnie, pomocny. Odkrył również, że drobnoustroje, takie jak drożdże, mogą prowadzić do procesów fermentacyjnych.

Morfologia organizmów pozwoliło wielu naukowców wynaleźć inną szczepionkę, aby pomóc poradzić sobie ze śmiertelnych chorób człowieka.

klasyfikacja

Mikroorganizmy są uważane przedstawiciele najmniejszych żyjących na Ziemi. Najczęściej są jednokomórkowe i uważają je jedynie w bardzo silnego mikroskopu.

Ta forma naturalnej wielkości mierzy się w mikrometrach i nanometrów. W naturze, znaleźli ogromne ilości, więc mają znaczne różnice w strukturze, sposobem istnienia i ruchu.

Zgodnie z przyjętą klasyfikacją, bakterie są podzielone na bezkomórkowych, jednokomórkowych i wielokomórkowych. Jednocześnie są one podzielone na grupy: takie, grzybów drożdży, fagi, bakterie i wirusy.

Trochę o bakteriach

W badaniu takich zagadnień jak morfologii drobnoustrojów, wielką uwagę należy zwrócić na bakterie. Najczęściej są to organizmy jednokomórkowe (choć są wyjątki) i mają całkiem różne rozmiary. Niektóre z nich to 500 mikrometrów.

Istnieje kilka rodzajów bakterii różnią się pod względem formy. Mogą to być w kształcie pręta, w kształcie kuli i organizmy zaciskane. Rozważmy każdy typ.

Bakterie kuliste w medycynie nazywane są „ziarniaki”. Są one najczęściej okrągły kształt, ale czasami również owalne, fasola kształcie mikroorganizmy. Mogą one znajdować się nie tylko indywidualnie, ale również w parach, w postaci łańcuchów lub winorośli.

Wiele z nich ma negatywny wpływ na organizm ludzki. Na przykład, paciorkowców wywołują alergie, gronkowce i są odpowiedzialne za powstawanie ropnej i procesy zapalne.

Bakterie o kształcie pałeczki, są najbardziej powszechne. Są to mikroorganizmy, które prowadzą do gruźlica, dur brzuszny, czerwonkę.

Niektóre typy prętów pod złych warunków środowiskowych, tworzą zarodniki. Bakterie te nazywane Bacillus.

tworzenie zarodników – bardzo interesująca i skomplikowany proces, ponieważ komórka sobie tego typu jest bardzo różne od zwykłych prątków. Każdy argument ma gęstą substancję stałą błonę, podczas gdy mające niewielkie ilości wody. Ta komórka nie potrzebuje składników odżywczych, to przestaje się poruszać i rozmnażać. W tej kontrowersji może mieć tragiczne dla warunków życiowych, takich jak zbyt wysokich lub niskich temperaturach. Ale jak tylko przychodzi sprzyjającego środowiska dla nich, oni natychmiast rozpocząć swoje źródła utrzymania.

Skręcone bakterie się najczęściej w postaci przecinku lub pofałdowania. Zazwyczaj te drobnoustroje powodują choroby takie, jak syfilis i cholery.

Wiele bakterii są w stanie poruszać się i robią to za pomocą wici o różnych kształtach i długościach.

Bakterie mnożą się dzieląc. Proces ten jest bardzo szybki (co piętnaście do dwudziestu minut). Większość proliferacja widać na jedzenie i w innym środowisku, które ma wysoką wartość odżywczą.

wirusy

Wirusy mogą być przypisane do określonej grupy organizmów, które nie mają strukturę komórkową. Te formy życia są bardzo małe, więc można je zobaczyć tylko pod mikroskopem elektronowym. Niektóre typy wirusów może składać się jedynie z białek i kwasów nukleinowych.

Każdy człowiek przynajmniej raz w życiu do czynienia z chorobami wywoływanymi przez te mikroorganizmy. Należą grypy, zapalenia wątroby, wirusem odry i wielu innych chorób.

grzyby

Ta grupa mikroorganizmów jest również wyjątkowy. Grzyby nie mają chlorofilu w kompozycji, i nie powoduje syntezę substancji organicznych. Oni potrzebują gotowych produktów spożywczych. Dlatego grzyby często można znaleźć na glebach żyznych lub na produktach spożywczych.

Grzyby różniących się od siebie metod hodowlanych. Należą do nich nie tylko sposób płciowy i bezpłciowy, ale również wegetatywnie.

drożdże

Drożdże są jednokomórkowe organizmy trwałe, o najbardziej różnorodny kształt. Są to zarówno okrągłe i owalne rodzaje i pręt i sierp.

Ten rodzaj mikroorganizmów są szeroko rozpowszechnione. Można je znaleźć na roślinach w glebie, a także w żywności, które następnie pogorszeniu. Niektóre z nich są w stanie przekształcać cukrów w dwutlenek węgla i alkohol. Proces ten nazywa się fermentacja. Jest duże zapotrzebowanie w przemyśle spożywczym.

Morfologia mikroorganizmów: bakterii

Warto zauważyć, że bakterie – forma życia na naszej planecie pojawił się pierwszy. Ich główną cechą jest struktura komórkowa. W przeciwieństwie do komórek eukariontów (zawierające rdzeń) Prokarionty (bakterie) nie zawiera jąder.

Mikroorganizmy te znajdują się we wszystkich dziedzinach życia i mają bezpośredni wpływ na życie ludzi, jak również.

Naukowcy klasyfikują bakterie są również na zasadzie użyteczności. Istnieją gatunki pożyteczne i szkodliwe. Przydatne udział w procesie fotosyntezy, mają pozytywny wpływ na ludzki układ trawienny, a często wykorzystywane w przemyśle.

Studiowanie mikroorganizmów morfologii daje ogólne pojęcie o ich istnieniu, a także daje im możliwość poznania korzyści i szkód w różnych sytuacjach.

Standardowe komórki bakteryjne złożone z tych elementów:

  • Membrana w osoczu. Komórka element nie różni się od membrany w komórkach eukariotycznych.

  • Mesosoma – specjalny składnik, z którym możliwe jest dołączenie do komórek dziedzicznego materiału.

  • Nukleotyd. To nie jest w pełni rozwinięte jądra. Zawiera on wszystkie chromosomy.

  • Rybosomy – specyficzne organelle, trwa około czterdzieści procent powierzchni komórkowej.

Oprócz wyżej wymienionych elementów, część komórek prokariotycznych obejmuje również: a ścianka kapsułki i komórki śluzowe pokrycie. Wiele bakterii są w stanie poruszać się samodzielnie i przylgnąć do powierzchni. Robią to za pomocą specjalnego wici i kosmków.

Morfologia mikroorganizmy mikrobiologii wirusów, grzybów i drożdży

Virus – specjalny organ, który ma strukturę komórkową. Każda cząsteczka składa się z skorupy, a także znajduje się w środku rdzenia informacji.

Ale struktura komórek grzybów jest trudniejsze niż w przypadku innych drobnoustrojów. Kompozycja zawiera również ich jądra komórkowego i wakuole. Zgodnie ze strukturą, są one bardzo podobne do zakładu, ale mają inny kształt. Wygląda na to długi, rozgałęziających włókienek zwanych strzępki. Zazwyczaj takie strzępki tworzą grzybnię.

Komórki drożdży składają się z wszystkich elementów eukariontów, ale poza tym są one nieodłączne elementy i inne. Ich wyjątkowość polega na tym, że mają one cechy zarówno u zwierząt i roślin.

metabolizm

Morfologia i fizjologia mikroorganizmów pozwala zrozumieć główne etapy swojego życia. Bakterie w taki sam sposób, jak bardziej złożonych form życia syntezy lipidów, węglowodanów i tłuszczy. Ale w tych samych procesów w komórkach są różne.

Naukowcy zidentyfikowali dwa typy eukariontów: autotrofów i heterotrofów.

Pierwszy typ jest zdolny do syntezy substancji organicznych ze związków nieorganicznych, ale daje drugi proces przekształcania składników organicznych.

Najczęściej heterotrofy są pasożytnicze mikroorganizmy. Żywią się wyłącznie kosztem składników odżywczych do organizmu swojego gospodarza.

Istnieją również saprofitami. Są karmione przez martwych organizmów syntetyzowanych substancji.

morfologia strukturalna mikroorganizmów – to dość ważną częścią studiowania życia bakterii. Jednak oprócz struktury komórkowej także powinny uwzględniać rodzaje metabolizmu. Konstruktywny typ został omówiony powyżej. Jest też wymiana energii.

Badacze zidentyfikowali te rodzaje energii:

  • Fotosynteza. Ta procedura może być przeprowadzona w obecności tlenu i bez niego.

  • Fermentacja. Reakcja ta energii następuje w wyniku rozdziału cząsteczek kwasu fosforowego jest przenoszona do ADP.

  • Oddycha. Mikroorganizmy mogą wdychać nie tylko ze względu na działanie tlenu, ale także związki organiczne i nieorganiczne.

Przekazywanie informacji genetycznej

Istnieje szereg sposobów przesyłania informacji genetycznej prokariotyczne (morfologię i taksonomia mikroorganizmów są również opisane w artykule). Rozpatrzmy szczegółowo każdego z nich:

  • Koniugacja – metoda transmisji informacji genetycznej z jednego organizmu do drugiego wyłącznie przez ich bezpośredniego kontaktu;

  • Typ transmisji, w którym dawców wymiany informacji z odbiorcami – transformacji;

  • Transdukcja – metodę bezpośredniego przeniesienia dziedzicznych materiału za pomocą fagów.

Metody badania morfologii drobnoustrojów

wykorzystanie takich sposobów jak najbardziej dokładne badania struktury prokariotów jak mikroskopia i barwienia.

Metody do badań mikroskopowych mikroorganizmów oraz morfologia wynikający elektronów i lekkich mikroskopem. Eksperci opracowali kilka metod w celu uzyskania najdokładniejszych wyników.

Metoda badania morfologiczne umożliwia mikroskop do przeglądu struktury komórek, jak również jego mobilność i zdolność do reprodukcji.

Metoda pozwala rozważyć fizjologiczna reakcja drobnoustrojów na różne bodźce, a także zdolność do przystosowania się do różnych warunków.

Z metody hodowli można przeprowadzić badania drobnoustroju w pożywce. Technika ta pozwala na zidentyfikowanie potencjału wzrostu i rozmnażania.

Morfologia drobnoustrojów (mikrobiologicznych) – jest to bardzo ważna nauka badająca bakterie i inne jednokomórkowe. Nie myśl, że tylko bakterie, które powodują szkody dla przyrody i ludzkiego ciała. Daleko od niego. Bez nich życie na Ziemi byłoby niemożliwe.