562 Shares 5796 views

warfare elektroniczny. Najnowszy rosyjski kompleks walki elektronicznej

Planowanie strategiczne operacji wojskowych wykonywane centralę armii opiera się na kilku podstawowych założeniach. Należą do nich sine qua non znajomości poleceń środowiska operacyjnego i bezproblemową wymianę informacji. W przypadku niespełnienia któregokolwiek z tych dwóch kryteriów, nawet najpotężniejszych armii na świecie, uzbrojony w ogromną liczbę nowoczesnych technologii i wyposażone w wybranych żołnierzy, przekształcił się w bezsilnej tłumie, obciążonych sterty złomu. Przyjmowanie i przekazywanie informacji są obecnie realizowane poprzez poszukiwanie, odkrywanie i komunikacji. O wyłączenie radaru wroga i zniszczyć jego komunikację, marzenie każdej strategii. Można to zrobić za pomocą metod i wojny elektronicznej (EW).

Wczesne metody przeciwdziałania radioelektronicznego

Tak szybko, jak elektronika, zaczął być wykorzystywany przez służby obronne. Zalety komunikacji bezprzewodowej wynalezionego przez Popov, natychmiast docenił Marynarka Wojenna Imperium Rosyjskiego. Podczas odbioru powietrza wojny światowej i przekazywania informacji są powszechne. W tym samym czasie i pierwszych metod walki elektronicznej, jeszcze nieśmiałe i mało skuteczne. Aby utworzyć zakłóceń samoloty i sterowce upuszczony z wysokości Rezy folią aluminiową, stanowią przeszkodę dla przejścia fal radiowych. Oczywiście, ta metoda ma wiele wad, pracował długie i pełne kanał komunikacyjny nie pokrywają się. W latach 1914-1918 został rozbudowany i kolejnym ważnym sposobem EW, powszechne w naszych czasach. Cele sygnalistów i harcerzy wszedł do przechwytywania komunikacji wroga zasadnicze. Informacja bardzo szybko nauczyli się, jak szyfrować, ale nawet ocena intensywności radia pozwolił analitycy pracownicy sądzić za siebie.

Rola informacji w Świecie

Po II wojnie światowej wojny elektronicznej weszła w nową fazę rozwoju. Moc okręty podwodne i samoloty hitlerowskie Niemcy zażądali skutecznej opozycji. W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, krajów boryka się z problemem bezpieczeństwa komunikacji Atlantyku, rozpoczęła się poważne prace nad stworzeniem pomocą odległej wykrywania celów powierzchniowych i powietrza, aw szczególności bombowców i rakiet FAA. Ostra było pytanie o możliwości rozszyfrowania wiadomości od niemieckich okrętów podwodnych. Pomimo imponującej pracy analityków matematycznych i obecność niektórych osiągnięć, electronic warfare stało się skuteczne dopiero po zdobyciu (losowo) tajny maszynowego Engima. Prawdziwa wartość badań w zakresie dezinformacji i przerwanie struktury informacyjnej w Niemczech podczas II wojny światowej i nie znalazłem, ale doświadczenie było zgromadzone.

Army jako żywy organizm

Podczas zimnej wojny elektronicznej wojny zaczęły nabierać kształtu, podobny do współczesnego pojęcia nich. Siły zbrojne, jeśli przyrównać do żywego organizmu, mają narządów zmysłów, mózgu i organów bezpieczeństwa bezpośrednio zaangażowane w oddziaływania pożaru na wroga. „Uszy” i „oczy” armii – nadzoru, wykrywania i identyfikacji obiektów, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa poziomie taktycznym lub strategicznym. funkcji mózgu jest wykonywana przez centralę. Niego przez cienki „nerwowych” kanałów komunikacyjnych w jednostkach wojskowych otrzymanych zamówień, są zobowiązani do wykonania. Aby chronić cały ten skomplikowany system podejmowane różne działania, ale pozostaje podatny. Po pierwsze, wróg zawsze stara się przełamać kontrolę niszcząc siedziby. Jego drugi cel jest znalezienie środków przekazywania informacji (Radar i pozycje dystalnych wykrywalności). Po trzecie, gdy nie istnieje żaden system sterowania kanałem komunikacji traci funkcjonalność. Nowoczesny system walki elektronicznej jest poza zakresem tych trzech zadań i pracy jest często znacznie trudniejsze.

asymetria obrony

Nie jest tajemnicą, że wojskowy budżet USA w kategoriach pieniędzy przewyższa Rosji. Aby skutecznie zmierzyć możliwego zagrożenia naszego kraju do podjęcia działań asymetrycznych w celu zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa, mniej kosztownych środków. Skuteczność środków zdefiniowane zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które tworzą warunki techniczne stosujące najwyższe obrażenia agresorem skoncentrowane wysiłki na jej wrażliwych obszarach.

W Federacji Rosyjskiej, jeden z wiodących organizacji zaangażowanych w rozwój walki elektronicznej jest KRET (Troska „Technologia radio-elektroniczne”). Podstawą do stworzenia środków tłumienia potencjalnej aktywności wroga jest wyraźna koncepcja filozoficzna. Dla skutecznego funkcjonowania systemu należy określić priorytetowe obszary pracy na różnych etapach rozwoju konfliktu zbrojnego.

Co to jest ingerencja nieenergetycznych

Na obecnym etapie tworzenia uniwersalnego zakłóceń, całkowicie wyklucza wymiany informacji, jest prawie niemożliwe. Znacznie bardziej skutecznym środkiem licznik może przechwycić sygnał, jego interpretacji i przekazywania wroga w zniekształconej formie. Taki system ma wpływ wojny elektronicznej, otrzymane od ekspertów nazwać „zakłócenia nieenergetycznych.” Jego działanie może prowadzić do całkowitej dezorganizacji wrogim kontrolą sił zbrojnych i, w konsekwencji, do ich kompletnej porażki. Metoda ta, według niektórych, został już użyty w konflikcie na Bliskim Wschodzie, ale w późnych latach sześćdziesiątych i początku lat siedemdziesiątych bazowej komórka wyposażenia EW nie pozwalają osiągnąć wysoką wydajność. Zakłócenia w zarządzaniu jednostkami wojskowymi wroga przeprowadzić „ręcznie”. Obecnie w dyspozycji rosyjskich jednostek bojowych elektronicznych posiada technologię cyfrową.

środki taktyczne

Oprócz zagadnień strategicznych wojsk stacjonujących na czele, mają rozwiązać problemy taktyczne. Samolot musi przelecieć nad pozycje wroga chronione broni obrony powietrznej. Czy to możliwe, aby zapewnić im swobodnego przejścia na linie obrony? Odcinek, który wystąpił podczas ćwiczeń marynarki wojennej na Morzu Czarnym (kwiecień 2014), praktycznie dowodzi, że współczesna rosyjska walki elektronicznej zapewnić wysokie prawdopodobieństwo niezniszczalności samolotu, nawet jeżeli charakterystyka dzisiaj nie ma już wśród najbardziej progresywny jest.

Ministerstwo Obrony skromnie powstrzymuje się od komentowania, ale amerykańska reakcja uboczna mówi tomy. Normalny – w zakresie manewrów – krążył statek, „Donald Kuk” nagi bombowiec Su-24 doprowadziło do upadku całego sprzętu naprowadzania. To jest jak mały kompleks elektroniczny warfare „Khibiny”.

Kompleks „Khibiny”

System ten, nazwany po grzbiet górski na Półwyspie Kolskim w wyglądzie jest cylindryczny pojemnik, jest zawieszony na standardowej wojskowej pylonu samolotu. Pomysł stworzenia informacyjnych an środków przeciwdziałających pojawiły się w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Przedmioty obronne otrzymał KNIRTI (Instytut Badań Kaluga Radio Inżynieria). Kompleks walki radioelektronicznej koncepcyjnie składa się z dwóch bloków, z których jeden ( „Proran”), odpowiedzialny za funkcje wywiadu, a druga ( „regatowy”) wykazały aktywne zakłóceń. Operacja zakończyła się sukcesem w 1980 roku.

Moduły zostały zaprojektowane do montażu na linii frontu myśliwca Su-27. Rosyjski kompleks warfare elektroniczny „Khibiny” jest wynikiem połączenia funkcji obu jednostek i upewnić się, że są one koordynowane współpracować z urządzeń pokładowych samolotu.

kompleks cel

Urządzenie L-175B ( „Khibiny”), jest przeznaczony do wykonywania wielu funkcji, definiowana jako całkowita tłumienia elektronicznego aktywności obrony wroga powietrza.

Pierwszym zadaniem, które musiał rozwiązać w warunkach bojowych – jest zapelengovat sondowania źródła promieniowania. Następnie uzyskany sygnał jest zniekształcony w celu wykrywania problemów na lotniskowiec. Ponadto, urządzenie stwarza warunki do pojawienia się na ekranie radaru fałszywych celów, komplikuje wyznaczenie odległości i współrzędnych i pogarsza inną wydajność rozpoznawania.

Problemy wynikające z systemów obrony powietrznej wroga stają się tak duże, że nie jest konieczne, aby mówić o efektywności ich pracy.

Modernizacja „Khibiny”

W czasie, który upłynął od przyjęcia produktu L-175B, schemat urządzenia poddano wiele zmian, ma na celu poprawy parametrów technicznych i zmniejszenie rozmiaru i ciężaru. Poprawa trwa do dziś, subtelności są utrzymywane w tajemnicy, ale wiemy, że ostatni zestaw wojny elektronicznej może nosić ochronę grupy samolotów przed skutkami kompleksów przeciwlotniczych pocisków wroga jako potencjalny istniejącego dzisiaj i obiecująca. Modułowa konstrukcja polega na możliwości zwiększenia możliwości liczności i informacyjnych, w zależności od wymogów sytuacji taktycznej. Opracowując urządzenie bierze pod uwagę nie tylko aktualny stan potencjalnej obrony powietrznej wroga, ale także przewidywanie możliwości rozwoju w najbliższej przyszłości (do roku 2025).

Tajemniczy "system krasukha ew"

Elektroniczne oddziały bojowe Federacji Rosyjskiej zostały niedawno przyjęła cztery mobilnego zestawu wojny elektronicznej „systemu-4 krasukha ew.” Są tajemnicą, pomimo faktu, że systemy naziemne środki o podobnym przeznaczeniu „System ew krasukha 2” są już w użyciu w armii od 2009 roku.

Wiadomym jest, że systemy mobilne są tworzone Rostów Research Institute „Gradient”, wyprodukowany w Niżny Nowogród NGO „Quantum” i zamontowane na podwoziu BAZ-6910-022 (osiem koła, off-road). Zgodnie z jego zasada działania jest najnowszym rosyjski kompleks walki radioelektronicznej „układ krasukha ew” jest aktywny system pasywny, łącząc ponownego emisji pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez anteny wczesnego ostrzegania (w tym AWACS) i tworzenia aktywnej zakłóceniami kierunkowego. Brak szczegółów technicznych nie są zabezpieczone przed przeciekaniem do informacji mediów o ekscytujących możliwości kompleksowego EW, którego praca jest „szalony” system sterowania z bezzałogowych statków powietrznych i elementów mających potencjalne pociski wroga.

Co kryje się za zasłoną tajemnicy

Z oczywistych powodów, informacje na temat specyfikacji najnowszych rosyjskich elektronicznych systemów bojowych są utrzymywane w tajemnicy. Inne kraje również nie są w pośpiechu, aby dzielić tajemnice w tych wydarzeń, które na pewno w toku. Jednak, aby ocenić stopień gotowości danego autorem poszlak technologii dowodów jest nadal możliwe. W przeciwieństwie do strategicznych rakiet jądrowych na skuteczności, co jest lepsze tylko domyślać i dokonać analizy spekulacyjnego, sprzęt EW mogą być testowane w warunkach zbliżonych do walki, a nawet przeciwko bardzo realne, choć potencjalnych wrogów, jak to miało miejsce w kwietniu 2014. Chociaż nie ma powodów, by sądzić, że wojska rosyjskie wojny elektronicznej, w którym to przypadku nie zawiedzie.