142 Shares 8174 views

Zasilanie – jego odmiany i zastosowanie

Jednym z głównych problemów, z jakimi borykają się zarówno doświadczonych jak i początkujących entuzjastów Projektowanie urządzeń elektrycznych i radiowych, jest moc. Dla potrzeb danych i opracowali urządzenie, takie jak źródła zasilania (SP).

Przy wyborze takiego urządzenia należy wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników, które są określane przez warunki pracy, wymagania bezpieczeństwa, właściwości i mnóstwem innych rzeczy. Ponadto należy wziąć pod uwagę rodzaje takich urządzeń, takich jak sieci zasilającej – może to być mocny, średniej mocy lub Micropower.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na zgodność z parametrami wymagania urządzenia zasilanego urządzenia. Zasilacz ma pewną liczbę podobnych cech plan: zużycie prądu, poziom mocy wymagany (normalny lub nominalna) do stabilizacji napięcia, dopuszczalnym (i jego minimalnej i maksymalnej wartości), poziom tętnienie napięcia.

Ponadto, zasilacz ma kilka cech i właściwości, które bezpośrednio wpływają na jego funkcjonowanie i zakres. Na przykład, obecność lub brak ochrony, wagi i wymiarów urządzenia.

Zasilanie – integralną częścią każdego urządzenia elektronicznego. Oznacza zarówno pierwotne i wtórne zasilacz powinien bezwzględnie przestrzegać wymaganych kryteriów, które odnoszą się ogólnie do urządzenia i jego części składowych. Jeśli takie urządzenie jako źródło energii, niektóre opcje wejdzie w zasięgu, może to doprowadzić do dysharmonii w produkcie i jego uszkodzenia.

Istnieje kilka widoki źródeł energii w sieci:

– ze skraplacza lub rezystor tłumiący (tzw beztransformatorowego);

– liniowe, które są rozmieszczone zgodnie z klasycznym systemem (transformator- prostownika, a następnie przez filtrację i stabilizacji);

– wysokiego napięcia i wysokiej częstotliwości impulsów;

– średnie impulsu (obwód transformatora pracuje przy wysokich częstotliwościach filtry – konwerterze);

– stand-alone zasilanie;

– liniowy Fe.

Liniowy jest najbardziej proste i przystępne dla hobbystów. Są one często wykorzystywane w małych urządzeniach, takich jak ładowarki, baterie, zasilanie systemów zasilania, sygnalizacji, i tak dalej. Również tutaj można przypisać do źródła zasilania bezprzerwowego (UPS).

Jednak, gdy przy użyciu bieżących wartości więcej niż jednego ampera, skuteczność takiego urządzenia, jako zasilacz liniowy jest znacznie zmniejszona przez różnych powodów:

– Współczynnik stabilizacji będzie niestabilny z powodu wahań napięcia sieciowego;

– wysokie prądy wymagają dużych instalacji radiatorów tranzystorów na regulowanie i dioda prostownicza;

– stabilizator na wejście zostanie podany bardziej wyraźnie wyższe napięcie niż jakikolwiek ważny ze zmianami w sieci.

Ostatnio jednak, stało się dość powszechne przetwornice impulsowe (wtórnych), a także jako źródło energii w oparciu o przetworniki wysokiej częstotliwości z wejściami transformatorów.