578 Shares 6975 views

Podczas hamowania bije koło kierownicy Co powinienem zrobić?

Nieprzyjemna sytuacja, gdy podczas jazdy koło kierownicy zaczyna się bić bez powodu. Najczęściej to dzieje się podczas jazdy z niską prędkością. Są jednak chwile, kiedy "kierownica" silnie uderza w kierownicę, gdy hamulec samochodowy. Jaki jest problem? Dlaczego hamowanie trafia na kierownicę i jak się w tej sytuacji znajduje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.


Przyczyny i metody ich rozwiązań

Tarcza hamulcowa

Najczęściej kierownicę zaczyna zachowywać się w ten sposób z powodu tarczy hamulcowej. Dlatego najpierw zbadaj ich stan. Jeśli dysk jest zdeformowany, problem z pokonaniem kierownicy jest w nim ukryty. W tym przypadku nie jest konieczne naprawy, ale zastąpienie całego mechanizmu. W takim przypadku po zainstalowaniu nowego dysku należy pamiętać o pompowaniu hamulców i ułożeniu zbieżności kół. Ostatni krok najlepiej zrobić w wiarygodnym i sprawdzonym centrum serwisowym. Jeśli tarcza hamulcowa jest nienaruszona, ale pokryta brudem, należy ją oczyścić.

Podkładki

Rzadziej źródłem niepowodzenia w tej sytuacji jest stopa hamulca. Jest to spowodowane złym materiałem ciernym lub ciężkim zużyciem. W tym przypadku należy wymienić klocki hamulcowe. I kupić je powinny być zestawem jednego producenta. Zastąpienie może być wykonane niezależnie za pomocą podnośnika i zestawu kluczy. Po zamontowaniu klocków hamulcowych należy je wyregulować.

Inne szczegóły

Najmniejsze prawdopodobieństwo jest kierownica podczas hamowania ze względu na zużycie cichych bloków lub łożysk kulkowych, dzięki czemu można je zdiagnozować. Ale też o nich zapomnij, nie warto.

Jakie mechanizmy będą potrzebne, aby pozbyć się tego nieprzyjemnego problemu?

Jeśli podczas hamowania trafisz na kierownicę, potrzebne będą następujące szczegóły:

  • Śruba do wewnętrznego heksu.
  • Zestaw przednich i tylnych klocków hamulcowych.
  • 4 nowe tarcze hamulcowe.
  • Czujniki hamulca (przednia lewa i tylna prawa).

W każdym razie, co najmniej jeden z powyższych zestawów i urządzeń będzie przydatny podczas rozwiązywania tego problemu.

Z całą pewnością przyczyna wszystkich chorób jest ukryta w biegu. Dlatego też, nawet jeśli nie uderzysz w kierownicę podczas hamowania i wibruje, warto zwrócić się do układu hamulcowego. Jeśli nie znaleziono źródła, wykonaj pełną diagnozę zawieszenia. Błędy mogą mieć kilka szczegółów, dzięki czemu można je również kupić za pomocą zestawu (na przykład klocków hamulcowych).

Warto zauważyć, że takie problemy z kierownicą najczęściej występują w samochodach, których przebieg przekracza 150 tysięcy kilometrów. Dlatego po osiągnięciu tej liczby kilometrów musisz zdiagnozować wszystkie szczegóły i nie zaniedbywać ich wymiany. Wtedy pytanie brzmi, dlaczego uderzyłeś w kierownicę podczas hamowania, na pewno nie zapytasz.

Czy po wymianie układu hamulcowego muszę hamować?

Na pewno, tak. W każdym przypadku pompy hamulcowe powinny być co najmniej raz w roku, a okres ten nie zależy od stanu pozostałych jednostek. Po wymianu, oczywiście, trzeba pompować, a najlepiej nawet ząbkować palcami koła samochodu.