862 Shares 1063 views

Ray – jest pojęć geometrycznych. Etymologia i pochodzenie tego słowa

Słowa, których używamy, wydaje się nam nawykowe, znajome od dzieciństwa i zrozumiałe. Uważamy, że zawsze wiemy, co mówimy i co mamy na myśli. Ale jeśli spróbujesz się dowiedzieć z każdego przechodnia na ulicy, na przykład słowo „belka”, jeden trudno liczyć na szybką i prawidłową odpowiedź. Rzeczywiście, co to jest?


Etymologia słowa

Będziemy zrozumieć zacząć od pochodzenia tego słowa. Według słownika języka rosyjskiego, wiązka – wiązka światła, które pochodzi z dowolnego źródła lub wąskim paśmie światła emitowanego z świecącego obiektu. Na przykład, promienie zachodzącego lub wschodzącego słońca.

Dokładne pochodzenie terminu nie jest znana, ale przypuszczalnie pochodzi od łacińskiego słowa „światło”. W językach słowiańskich słowo jest wszędzie. W rosyjskim zrobiło swoje starosłowiańskim.

Znaczenie i zakres

Słowo „belka” w pierwszej kolejności kojarzy się ze światłem słonecznym. Ile razy wszyscy słyszeliśmy wyrażenie: „promieni słonecznych” lub „promień światła”. Ale w rzeczywistości to słowo jest bezpośrednio związana z geometrią. Belka – prostą część, która jest ograniczona z jednej strony punktu, az drugiej – jest nieskończona.

Każdy z wiązki jest skrajny punkt. Jest to początek belki. Ponieważ nie ma końca, jest zazwyczaj oznaczona jednej litery. Ponadto, belka – to jedna z najprostszych geometrycznych kształtach, takich jak linia lub linią przerywaną.

Pojęcie belki jest również stosowany w dziedzinie fizyki, ale tylko w dziedzinie akustyki i optyki geometrycznej. Tutaj belka – jest to linia, wzdłuż której energia światła jest w ruchu.

Główną cechą geometryczne i wiązki światła – jest jego prostoliniowość. Ale to światło jest prawdziwe tylko wtedy, gdy jego rozprzestrzeniania się w jednolitą przezroczystym podłożu. W przeciwnym razie staje się ona zakrzywiona.

Jak zobaczyć światło

To doświadczenie jest bardzo przyjemne dla dzieci, to graficznie pokazać im, co promień światła. Z tego prostego przygotowania wymagane. Konieczne jest, aby przyciemnić pokój i umieścić na krawędzi stołu każdy latarkę. Wiązka światła jest ledwo widoczne, ale gdyby można znacznie kompresji wstępnie przygotowaną plastikową butelkę lub talk w proszku dla niemowląt w postaci proszku, cząstek, gdy się w nim, zaczynają świecić. Teraz dzieci mogą zobaczyć, że światło Belka – pasek światła wysyłanego z palnika i ustawicznego w nieskończoność. Dlaczego tak się dzieje? Fakt, że światło nie może być widoczne dopiero wtedy, dopóki nie zostanie odbite od każdej powierzchni. Cząstki talku, raz w wiązce światła, dzięki czemu wyraźnie widoczne.