228 Shares 3141 views

Chłodzenie wodą jest źródłem życiowości i wiecznego zdrowia

Zimną wodę jako środek gojący i utwardzający otrzymywał kredyt przez wiele pokoleń hydropa- tów. Połączenie systematycznego utwardzania zimną wodą i intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi jest najsilniejszym i prawdziwym pobudzającym życiem i niewyczerpanym źródłem wiecznego zdrowia.


Założyciel racjonalnej hydroterapii – greckiego lekarza Hippocrates, który dokładnie badał bardzo fizjologiczny wpływ na ludzkie ciało wody. Jasno stwierdził, że działanie zimnej wody wyraża się podnieceniem i ciepłym – relaksem. Uważał, że tarcie, kąpanie się i dousing (utwardzanie wodą) jest skutecznym lekarstwem terapeutycznym.

Rzeczywiście konwencjonalne utwardzanie wody jest najskuteczniejszym i powszechnie dostępnym środkiem promującym zdrowie. Nawet długotrwałe, krótkotrwałe douche działające na centralny układ nerwowy, ożywcze, łagodzą zmęczenie.

Efekt zimnej wody powoduje odblaskowy zwężenie naczyń skóry (a skóra zawiera 1/3 całej krwi). Zwężenie i późniejsza ekspansja tych naczyń krwionośnych jest rodzajem gimnastyki dla układu sercowo-naczyniowego, co sprzyja intensywnemu krążeniu krwi. Powoduje stopniowo mobilizację i umiarkowaną podażę rezerwowej masy krwi do całkowitego przepływu krwi.

Pod wpływem wody w zimnej temperaturze membrana aktywna, wentylacja w płucach wzrasta, oddychanie staje się wolne i głębokie, liczba leukocytów i erytrocytów wzrasta. To wszystko ma korzystny wpływ na procesy utleniania, a także na metabolizm w ogóle. Dodatkowo zwiększa się aktywność seksualna, która ma dobry stymulujący wpływ na NS, a tym samym na osobistą postawę.

Główną zaletą procedury "utwardzanie wodą" jest perfekcja niestabilnego aparatu termoregulacyjnego, dzięki któremu temperatura ciała nawet w najbardziej niekorzystnym i niedopuszczalnym stanie środowiska zawsze pozostaje w optymalnych granicach, a rozwinięte siły ochronne ludzkiego ciała są ciągle "gotowe do walki".

Ci, którzy tylko planują hartowanie wody, przede wszystkim powinni ćwiczyć regularne mycie twarzy i dłoni zimną wodą, co zdecydowanie przyczynia się do wzrostu ludzkiej efektywności, energicznego samopoczucia i przyzwyczaje się do "odczuwania" zimnej wody.

Wycieranie ciała jest najbardziej "miękkim" środkiem utwardzania wodą. Wykonuje się je mokrym ręcznikiem lub gąbką. Najpierw wytrzyj ręce, potem szyję, plecy, klatkę piersiową, nogi. Podczas tarcia ruch rąk powinien odbywać się w kierunku wzdłuż naczyń, a dokładniej od peryferii do środka. Okrężne ruchy na brzuchu muszą być wykonywane zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przyzwyczajeni do wycierania, nadszedł czas, aby przejść do procedury bardziej namacalne – douche. Kiedy się wymieszają, obracają wiadro (umywalka) wodą, tak aby przepływało całe ciało.

W celu przedłużenia efektu utwardzania zimnej wody nie trzeba używać ręcznika do wycierania po użyciu, po prostu trzeba wysuszyć głowę suchą i zwilżyć ciało miękkimi, lekkimi pociągnięciami, aż poczujesz przyjemne ciepło, a następnie ubierz się szybko.

Skutecznym środkiem hartowania jest prysznic kontrastowy. Są: silny kontrast, średni kontrast i niski kontrast. Takie utwardzenie wodą powoduje doskonały efekt gojenia i wzmacniania, a dość szybkie osiągnięcie pożądanego efektu szkolenia dostosowania cieplnego mechanizmów fizjologicznych.

Czas douche lub prysznic kontrastowy wynosi maksymalnie 5 minut, przy czym konieczne jest podgrzanie zimna; Przy każdej zmianie miękki efekt termiczny musi koniecznie znajdować się gdzieś w 2 p. Dłużej niż narażenie na zimną wodę. Aby zakończyć procedurę kontrastu, należy wpływać tylko na zimną wodę.

Czas przebywania w wodach otwartych powinien być regulowany w zależności od temperatury wody i warunków pogodowych, od stanu zdrowia, stopnia treningu związanego z odpuszczaniem.

Dla ludzi, którzy są praktycznie zdrowi, najbardziej racjonalny jest następująca dawka kąpieli w czasie:

  • +22 … + 25 ° C – 5-16 minut;
  • +18 … + 22 ° C – 4-6 minut;
  • +14 … + 18 ° C – 1,5-3,5 minuty;
  • +10 … + 14 ° C – 0,5-1,5 minuty;
  • +6 … +10 ° C – około 1,5 minuty;
  • +2 … + 6 ° C – 30-40 sekund;
  • Około 0 ° C – 14-30 sekund

Systematyczne utwardzanie wodą jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy chcą osiągnąć najwyższą formę zimnego hartowania – morskiego.

Zasady gaszenia wody

№1 Stopniowa. Gdy temperatura wody początkowej wynosi 32 ° C, następnym krokiem będzie użycie wody o tej samej temperaturze i dopiero trzeci dzień – 31 ° C. Zaleca się obniżyć temperaturę o 1 ° C w ciągu 2 dni.

№2 systematycznie. Celowe hartowanie powinno odbywać się codziennie. Jeśli przeprowadza się 1 tydzień utwardzania, a drugi nie jest już przeprowadzany, to organizm nie zamieszkuje nie zawsze może dostosować się do różnych obciążeń.

№ 3 Konieczne jest uwzględnienie indywidualnych indywidualnych cech. W końcu można rozpocząć od temperatury 26-25 ° C, a drugą – nie niższej niż 34-33 ° C.

№4 złożoność. Aby celowo zostać utwardzony, wskazane jest wybranie jednego podstawowego środka. I cały sposób życia razem z tym powinien przyczynić się do odpuszczania.

№ 5 Utwardzanie wodą powinno się rozpocząć tylko przy braku ostrej choroby, przy całkowitym wyeliminowaniu przewlekłego procesu zapalnego.