746 Shares 7938 views

VAZ-2114: tłumik. Zastąpienie, instalacja, fot. Tłumik na VAZ-2114: który z nich jest lepszy?

Nie możemy powiedzieć, że system usunąć spaliny z samochodu zajmuje równie ważne miejsce, takie jak system zasilania lub zapłon, ale jego rola jest nie do przecenienia. Wśród jego funkcji należą terminowe usuwanie gazów spalinowych z cylindrów, ich oczyszczanie (neutralizacja) do bezpiecznego wyjścia dla kierowcy i przestrzeni pasażerskiej oraz redukcję szumów silnik pracuje.


Jak każdy inny układ wydechowy system wymaga terminowe diagnozy i naprawy. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do jego elementów, takich jak rury wydechowe. To właśnie on, często sprawia, że jest jasne do kierowcy, że jest to czas, aby zwrócić uwagę na stan układu wydechowego.

W tym artykule będziemy mówić o tym, jak zmienić tłumik na VAZ-2114. Te informacje będą przydatne dla wszystkich właścicieli samochodów z rodziny „Samara”, ponieważ konstrukcja tego urządzenia mają prawie takie same.

Konstrukcja i działanie układu wydechowego gazów VAZ-2114

Układ wydechowy samochodu VAZ-2114 składa się z następujących elementów:

 • otrzymywanie rurki;
 • czujnik tlenu (czujnik Lambda);
 • konwerter katalityczny (katalizator) ;
 • tłumik (rezonator);
 • Głównym (centralny) tłumika.

Element konstrukcyjny tłumika VAZ-2114 do spodzie samochodu jest przeprowadzane przez wiele podkładek gumowych.

Z cylindra gazów spalinowych wchodzi do kolektora wydechowego, z którym są połączone i sztywno przymocowany rury odbioru. Jego rola polega na przyjmowaniu i ochłodzić nieco emisji zanim dotrą one do katalizatora. Ponadto w rurze przyjmującej montażu sondy lambda gromadzenia informacji o zawartości tlenu w spalinach i przekazuje je do elektronicznego sterującego pracą silnika.

Gazy katalizatora oczyszczone szkodliwych produktów spalania przepływających przez sieci energetycznej, do której stosowane specjalne środki chemiczne. Tutaj pojawia się zagłuszania i podstawowy poziom hałasu silnika.

Zadaniem rezonatora – aby zminimalizować odgłos silnika. W tym celu specjalny system akustyczny „lustra”, znajdujących się w jej wnętrzu.

W centralnej tłumika następuje ostateczna matowania dźwięk silnika. Ponieważ gazy są odprowadzane na zewnątrz korpusu za pomocą rury wydechowej.

Konstrukcja tłumika VAZ-2114

W VAZ-2114 tłumik produkcji roślin posiada strukturę składającą się z:

 • obudowę metaliczny;
 • Rura wlotowa;
 • Przodu rury perforowane ;
 • strefa przednia;
 • przegroda środkowa;
 • tylnej rury perforowane;
 • tylna przegroda;
 • rura wydechowa.

Dzięki systemowi przegródek spaliny wchodzące do centralnego tłumik zmuszeni są poddawane złożona ścieżka zygzakowaty przez perforowaną rurkę. W efekcie dźwięk, w rzeczywistości, staje się mniej głośno.

Objawy usterek tłumik

Samochód VAZ-2114 tłumik, uszkodzony, można podać następujące dane:

 • wzrost w prowadzeniu hałas silnika (dudnienie);
 • pojawienie się dymu pod dnem samochodów;
 • przenikanie do wnętrza zapachów, typowe dla gazów spalinowych.

Jeśli zauważysz, co najmniej jeden z tych objawów, nie zwlekaj diagnozę i naprawę. Po pierwsze, to nie jest bezpieczne, a po drugie dla ruchu o podobnym awarii, to grozi nałożeniem grzywny.

Powody wyjścia tłumika dół

Usterka w tłumiku mogą być tylko dwa: burn-out ciała i szkody spowodowane przez procesów korozyjnych lub działanie mechaniczne. W pierwszym przypadku jest inna przyczyna usterki układu wydechowego, na przykład, katalizator lub uszkodzenie rezonatora, przy czym gazy nie są wystarczająco chłodzone. Ponadto, tłumik VAZ-2114 może ucierpieć ze względu na:

 • Częste zmiany temperatury (jazdy po wodzie, śnieg);
 • znaczne zanieczyszczenie;
 • uraz mechaniczny;
 • długotrwałe stosowanie bez odpowiedniej konserwacji.

Naprawa lub wymiana

Po ustaleniu, że tłumik jest uszkodzony, konieczne jest, aby określić skalę problemu. Jeśli obudowa ma niewielkie szkody w postaci małych ognisk korozji lub lokalnego spalania, można spróbować skorygować naprawy sytuacji. Często odbywa się to za pomocą różnych rozwiązań samoprzylepnych, takich jak „zimnego spawania”, ale przez długi czas nie będzie wystarczające. W tym przypadku, lepiej zwrócić się do dobrego spawacza, który wyeliminuje ten problem w ciągu kilku minut.

Jeśli sprawa urządzenia, Twoim zdaniem, nie może być naprawiony, przygotować się do zmiany modułu. Nawiasem mówiąc, to nie muszą mieć zastosowania do stacji paliw. Instalacja tłumik VAZ-2114 może być z powodzeniem przeprowadzone i na własną rękę, oczywiście, jeśli można znaleźć narzędzia i możliwość prowadzenia samochodu na dziurę patrzenia (wiadukt). Ale pierwsza pozycja do wyboru i zakupu.

Wybór tłumika dla VAZ-2114: który z nich jest lepszy?

Dziś, w samochodzie samochodowym „Samara” serii można znaleźć trzy rodzaje tłumików, które różnią się w projektowaniu, produkcji i kosztów materiałowych:

 • Standard aluminiowanej stali;
 • Standardowe czarne metalowe pokryte farbą żaroodpornego;
 • standardowe ze stali nierdzewnej.

Ale mimo wszystko wybrać tłumik na VAZ-2114, który jest lepszy? Tutaj, pożądane jest, aby skupić się na materiale produkcji. Z fabryki „czternasty” go z tłumikiem wykonany z stali aluminiowanej. Takie dane są zwykle w normalnych warunkach są 4-5 lat. Kosztują około 1000 rubli.

Tłumik zwykłej czarnej metali nawet powleczona warstwą ochronną lakieru, „spacer” 2-3 lat, a koszt zmienia się w zakresie 500-800 rubli.

Jak dla stali nierdzewnej, produkty wykonane z niego może służyć do 10 lat, ale ceny tych części – od 2 do 6000.

Oczywiście, lepiej jest dać pierwszeństwo części wykonane ze stali nierdzewnej, ale jeśli sytuacja finansowa nie pozwala na to, to przynajmniej się stopowych i aluminium.

wyścigi tłumik

Często można zobaczyć na VAZ-2114 Typ sportowy tłumik (prosta). Wizualnie nie patrząc na dole może być odróżnione od prawidłowych charakterystyki dźwięku i zwiększenie średnicy rury wydechowej. To specjalne tłumiki tyunningovye. Obecnie są one produkowane w fabryce iw rzemiośle. Zazwyczaj „once-through” system jest wykonany w całości ze stali nierdzewnej, a brakuje jej rezonatora. Ponadto, sportowy układ wydechowy pozbawione ścian i rur. To z tego powodu, że jest on nazywany „współ-prąd”. Wynikiem stosując system współ-obecną poprawia wygląd, zwiększenie mocy silnika poprzez zmniejszenie oporu spalin, jak również sportowego „rumble” silnika. Jeśli chodzi o cenę, do montażu tłumika VAZ-2114 będzie kosztować co najmniej 20 tysięcy rubli.

Przygotowanie do zastąpienia

Zbieranie i zakup odpowiedniego elementu, upewnij się, aby oddać masz niezbędne narzędzia i zasoby. Aby wymienić tłumik będzie potrzebne:

 • młotek;
 • Pędzla na metalu;
 • Otwarty klucz do 13 (korzystnie od 2 części);
 • środki do usuwania rdzy (np WD-40);
 • suchą szmatką.

Aby uruchomić samochód, jedziesz w boksie lub na platformie. Wspinaczka pod nim znaleźć miejsce, gdzie łączy się z głównym i dodatkowy tłumik VAZ-2114. Zdjęcia tego związku jest pokazany poniżej.

Ich kojarzeń utworzony z metalowej tulei zagniatania składające się z dwóch połówek. Połówki te są połączone ze sobą za pomocą śrub i nakrętek. Są one czymś trzeba rozkręcić. Ale zanim to lepiej, aby oczyścić gwintowanych połączeń przygotowanych uprzednio za pomocą pędzla, a po cieczy procesowej do usuwania rdzy. Jeśli nakrętki nie są odkręcić, że w zasadzie, to zdarza się dość często, będą musieli wyciąć piłę lub szlifierki.

Rozdzielać zaciskane odłączenia tulei z pierścieniami tłumik i zdemontować. Nie traci grafitowy pierścień uszczelniający zamocowany między rurami w miejscu ich połączenia.

Wymiana wyciszanie VAZ-2114

Przed przystąpieniem do montażu, pozbyć się brudu na tłumika rury, a także uszczelnienia. Ustalenie szczegółów zacząć współpracować z układu wydechowego. Ustawienie pierścień uszczelniający mocowania rury połączenie za pomocą zaciskania tulei. Przynęty na śruby i dokręcić nakrętki. Potem naprawić zderzaki gumowe tłumika.

Tutaj w zasadzie cała praca. Pozostaje tylko uruchomić silnik i sprawdzić działanie układu wydechowego.

pomocnych wskazówek

Na koniec przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, które mogą pomóc tłumik samochodowy dłużej.

 1. Przynajmniej raz w miesiącu należy sprawdzić układ wydechowy. Pozwoli to na wczesne wykrycie istniejących problemów i ich rozwiązania przez drobnych napraw.
 2. Staraj się unikać hartowanie tłumika, gdy silnik jest uruchomiony. Więc będzie zapisać go przed przedwczesną korozją.
 3. Monitorować zamontować do dolnej części tłumika. Nadmiar drgań nie wpływa pozytywnie na jego stan.
 4. Monitorować stan czujnika tlenu, z powodu jego informacji zależy od ilości tlenu w mieszance palnej. Gdy naruszania jego prawidłowe stężenie może przepalić się w kolektorze wydechowym, a nawet w katalizatorze.
 5. Jeśli mieliśmy kupić tłumik, wybierz model z najlepszej jakości i ceny.