774 Shares 9827 views

Co to jest technika metodologiczny? Rodzaje i klasyfikacja technik instruktażu. Instruktażowe techniki w klasie

procedura metodologiczna jest tłumaczony z języka greckiego oznacza „opcja, aby osiągnąć ten cel.” Ten specyficzny system powiązanych ze sobą działań kolejnych uczniów i nauczycieli, dzięki czemu istnieje pełna asymilacja nowych materiałów dydaktycznych.


podstawy teoretyczne

techniki instruktażowe jest pojęciem wielowymiarowym i wielowymiarowy. nauka nauka nie zawiera jednego konkretnego podejścia do metod identyfikacji. Różni autorzy oferują następujące metody szkoleniowe:

 • historia;
 • dyskusja;
 • praca z podręcznikiem;
 • praktyki laboratoryjnej;
 • wyjaśnienie;
 • prace kontrolne;
 • ćwiczenia;
 • ilustracji;
 • demonstracji;
 • różne rodzaje badań (przedni, indywidualne, pisemne);
 • ćwiczenia.

Ponadto, każda procedura metodologiczna ma wiele odmian, które pomogą uporać się z wszelkich zadań dydaktycznych.

techniki nauczania

Instruktażowe techniki stosowane w klasie nauczyciel, biorąc pod uwagę indywidualne cechy, takie jak klasy sesji treningowej. Odbieranie integralną część sposobu. W kolegiach nauczycielskich i uczelni wszyscy przyszli nauczyciele opanować techniki badań opracowanych przez czołowych przedstawicieli nauki nauczania. Instruktażowe techniki w szkole podstawowej zapewniają maksymalne wykorzystanie wizualnych pomocy dydaktycznych, konieczne jest w tym wieku.

Praca z książką

Podczas czytania wydaniu książki kilka sposobów:

 • głośne czytanie tekstu;
 • sporządzenie planu tekstu czytanego;
 • Wypełnienie odczytać zawartość tabeli;
 • logiczny wybór usłyszał tekst;
 • sporządzanie krótkie streszczenie;
 • Wybór cytatów.

W różnych sytuacjach, techniki szkoleniowe w klasie można osiągnąć za pomocą różnych technik.

Na przykład, praca z książką, sesja szkolenia łączą kompilacji abstrakcyjne i czytanie na głos, a druga klasa w tekście wybrane cytaty i stanowią obwód logiczny. Czyniąc to, faceci są metody wyjaśniające i ilustracyjne. Nauczyciel w miłości z nowych studentów materiałów edukacyjnych oferują niezależną pracę.

Co jest potrzebne do korzystania z technik i metod

techniki pedagogiczne instruktażowe są realizowane wyłącznie na zapewnienie procesu edukacyjnego niezbędnych środków materialnych. Dla laboratorium otrzymaniu wymaganego sprzętu, technologii komputerowych – komputer osobisty. pomoce naukowe, o których mowa przedmiotów materialnych, które są potrzebne do wspierania procesu uczenia się. One stały się głównym narzędziem współczesnego nauczyciela.

Szkolenie Zasoby materialne

Są to pomoce wizualne: Ilustracja, kolekcja modeli; pomoce dydaktyczne, materiały dydaktyczne.

Zmaterializował się za pomocą gestów i mimiki powiedzieć, mowy, komunikatywna, poznawcza, aktywności zawodowej.

Celem funduszy szkoleniowych zależy od ich cech dydaktycznych. Na przykład, gdy nauczania chemii, nauczyciel wykorzystuje eksperyment prezentacja na etapie uczenia się nowego materiału. Konsolidować zdobytą wiedzę i umiejętności, dzieci oferowane są praktyczne i laboratoryjne pracę.

funkcje

Uczenie narzędzi stosowanych w nowoczesnej szkole, należy wykonać kilka funkcji.

 1. Wyrównawcza pomaga łagodzić proces edukacyjny, pomaga osiągnąć ten cel przy minimum czasu i wysiłku fizycznego.
 2. Adaptacyjne pomaga nauczycielowi dotyczą zawartości poszczególne dyscypliny i wieku osobliwości uczniowie otrzymują korzystne warunki dla harmonijnego rozwoju dziecka, stworzenie warunków dla organizacji samodzielnej pracy uczniów.
 3. Pouczające polega na wykorzystaniu różnorodnych ćwiczeń, wideo, sprzętu do projekcji, sprzętu laboratoryjnego.
 4. Integracja jest całością badanych zjawisk i obiektów, określenie charakteru i właściwości procesów lub ustaw.

Odbiór „zygzak”

Ta procedura metodologiczna jest odpowiednia w sytuacjach, gdy jest to niezbędne dla małoletniego okres, aby dowiedzieć się wiele informacji. W programie nauczania w wielu dyscyplinach naukowych do badania konkretnych tematów podano minimalną liczbę godzin. Aby nadążyć z lekcji do rozważenia, jak wiele akapitów, aby pomóc nauczyciel przyjść właśnie takie techniki instruktażowe. Szkoła „zygzak” pozwala na krótki czas do zapamiętania szczegółów dużej ilości informacji. Materiał trawione w sposób interaktywny, nauczyciel nie oferuje uczniom rozwiązanie pod klucz, jego poszukiwanie trwa samych uczniów. Metody te są metodyczne umiejętności grupy. Jest mobilizacja uczniów, uczą się współpracować w celu znalezienia w tekście głównym pomysłem, organizowania informacji. Przez „zygzakiem” dopasować te rodzaje technik instruktażu, jak „tabel podsumowujących”, „esejów”, „klaster”.

Podstawowym celem otrzymania „zygzak” – absorpcję dużego zbiornika nowego materiału. Początkowo tekst nauczyciela podzielone na kilka odrębnych części. W klasie zidentyfikowano szereg grup edukacyjnych, każda liczba dzieci nie przekracza 5-6 osób. Są one uważane za „primary” bloki. Nowy materiał jest podzielony na tak wiele części, będą uczestniczyć w każdym bloku.

Rozważając dużą ilość tekstu, można zwiększyć liczbę dzieci w grupach pierwotnych maksymalnie 6-7 osób. Oferują one dzieciom ten sam tekst. Każdy członek zespołu dostaje jego numerowaną przejście. Następnie część studenta tekstu pracuje indywidualnie, to sprawia podsumowanie odniesienia. Jego głównym celem jest uzyskanie wysokiej jakości „wycisnąć” z tego fragmentu. Metody i techniki szkoleniowe dla takiej pracy nie ograniczają się do nauczyciela. Można zrobić schemat zrobić tabelę, narysuj klastra.

W kolejnym etapie prac prowadzonych prac grupy. Studenci przejść do „kolegów”, grupę ekspertów. W jednej jednostce będą zbierane facetów pracujących z różnych fragmentów tego samego tekstu. Odbiór odbywa się dyskusje. Chłopaki zmieniają swoje poglądy, pracy, wybrać najlepszą opcję dla prezentacji swojego „kawałka” tekstu. Dodatkowym wyzwaniem, nauczyciel oferuje do przejścia pytań do innych facetów, było jasne, czy materiał nauczyć. Następnie powrót do uczniów „bloki source”, zakłada odbicia kroku. Sugeruje on prezentację innym studentom, że część tekstu, że trwają prace nad dziećmi indywidualnie. W rezultacie, każdy członek grupy otrzyma mini-prezentację na temat tekstu. Jako ostatni etap „zygzakowaty” sposób obejmuje ogólne funkcjonowanie klasy. Jeden z ekspertów zaprezentuje fragment tekstu, tekst jest ponowne przesłuchanie. W przypadku „kolega” niezbędnym uzupełnieniem innych „ekspertów” z tej samej grupy. Na etapie refleksji służy do wyboru prezentacje, które były najbardziej dostępne do zapamiętania, przejrzystą prezentację złożonego materiału.

Takie techniki instruktażowe przedszkole zniżki w uproszczonej postaci wykonania. Przedszkolaki są również podzielone na grupy, ale oni nie są zachęcani do tekstu i część dużego obrazu. Na przykład, ilustracja „bajki o rzepa” jest podzielony na kilka osobnych obrazów. Jedno dziecko dostaje rzepa obraz, drugi z dziadkiem, trzeci babcia, wnuczka czwarty, piąty chrząszcze, sześć kotów. W rezultacie, razem muszą przedstawić chłopaków z innej jednostki gotowej wersji słynnej bajce wszystko.

Odbiór „kolektor”

Takie metody metod uczenia się i nauczania nadają się do interaktywnego procesu edukacyjnego. „Collector” jest dobre przygotowanie do przyswajania nowego materiału nauczania. Uważany jest uniwersalna metoda, ponieważ jest równie dobry dla lekcji technologii i chemii. Główne przekierowanie tej metody jest ustalenie metasubject i połączenia interdyscyplinarne, wykazując możliwość wykorzystania nowej wiedzy, aby wyjaśnić powszechne.

W pierwszym etapie, studenci muszą zebrać kolekcję. W ramach przygotowań do lekcji, są one podane zadanie zebrać maksymalną ilość różnorodnych elementów są ściśle związane z tematem lekcji. Na przykład, w przygotowaniu temat „Stosunków Międzynarodowych Federacji Rosyjskiej” w geografii, chłopaki idą do obcych etykiet i etykiet. Są one przyklejone do specjalnego albumu, a na mapie konspektu oznaczyć wszystkie kręgi kraju, z którym Rosja importowanych towarów.

Dla takiego obiektu, takich jak literatura, zebrać kolekcję portretów poetów i pisarzy lub postaci stworzonych przez nich. W ramach przygotowań do biologii chłopcy tworzą zbiór liści różnych drzew, alg, ptaków, piór, i tak dalej. D.

W następnym kroku lekcji na dany wzór, wszystkie znalezione przedmioty są formowane w jednym albumie. Każda próbka jest wymagany opis. Jeśli elementy są związane z chemią, przyjęto nazwę produktu, jego wzór chemiczny, zakres, znaczenie dla ludzi, cech negatywnych.

Trzecim etapem jest praca z utworzonego wcześniej w procesie edukacyjnym kolekcji. Rozwój podejść metodologicznych tego typu jest optymalne dla ustalenia nowego materiału oraz uogólnienie wiedzy i umiejętności nabytych przez uczniów. Lekcja zbudowana jest w formie pierścienia mózgu, gry biznesowej aukcji. Klasa jest podzielona na kilka grup, z których każda jest prezentacja kolekcji przygotowanej. Nauczyciel otrzymuje „premię” w wyborze tej techniki jako gotowy odniesienia lub pełnej kolekcji, będą mogli z niego korzystać podczas pracy z innymi studentami.

Odbiór „Inteligentne Ring”

Jest on powszechnie stosowany do reprodukcji wiedzy. Może być używany do przeprowadzania badania studentów, którzy nie tylko odtwarzają trawionego materiału, ale również posiadać asocjacyjne myślenie twórcze, łańcuchy logiczne stanie wykazać przekazywane między zdjęć i nowej wiedzy. Realizować „smart pierścień” może być każda lekcja w trakcie aktualizacji istniejących umiejętności, przygotowanie do badania nowych materiałów, jak również do podsumowania tematu. Jej istota polega na reprezentacji dziecka jako „boksera”. To musi wytrzymać pewną liczbę „trafień”, bardziej precyzyjnie, pytania zadawane przez nauczyciela i innych dzieci na ten temat. Aby myśleć o odpowiedź ma tylko 3-5 sekund. Proponowane „bokser” pytania dotyczyć konkretnej odpowiedzi. Ta technika pozwala nauczycielowi na szybkie przeprowadzenie badania, sprawdzić poziom przygotowania studentów, mówiąc ocenę. Pytania mogą być formą zabawy, wówczas oprócz pamięci mechanicznej, nauczyciel będzie w stanie zidentyfikować i stopień zrozumienia tematu. Pytania mogą być tworzone w formie szarady, anagram, homonimów. pytania matematyczne mogą być zastąpione przez konta ustnej, komiksów łamigłówki. W chemii klasa dzieci są zachęcane do skorygowania błędów w formułach określić autor prawem.

Odbiór "Running Association"

Uważany jest za aktywną metoda nauczania. Użyj go, aby zorganizować zdobytej wiedzy poprzez porównanie nowych informacji z już nabytego doświadczenia. Przyjęcia odbywają się na podstawie połączenia do procesu edukacyjnego zmysłowej sferze podświadomości. Efektem stosowania „związku biegu” będzie silne pochłanianie informacji i motywacji do dalszego kształcenia studentów. Dla problemu lekcje z pomocą nauczyciela, aby umieścić główny cel działalności. Nauczyciel dzieli klasę na pary. Następnie ustaw główny temat lekcji. nazwiska dziecka 2-3 słów, skojarzenie go z tematem pracy. Na przykład w matematyce, „działa stowarzyszenie” nadaje się do badania w „kółko” tematu. Nauczyciel pokazuje dzieciom okrągłych przedmiotów. Zadaniem uczniów jest uzupełniony przez logicznego łańcucha rozpoczętej przez nauczyciela. Jeśli lekcja obejmuje rozwój mowy uczniów, sposób „działa stowarzyszenie” pomaga również nauczyciela do radzenia sobie z zadaniami. Zespół klasa jest podzielona na pary. Jedno dziecko zwraca dwa słowa bez związku. Wyzwaniem dla drugiego studenta jest wyciągnąć swoje zdanie, w którym słowa będą logicznie powiązane.

Klasyfikacja technik instruktażowych stosowanych w nowoczesnym procesie edukacyjnym, oferuje szereg wychowawców. Podstawą podziału wybierając różne chwile, biorąc pod uwagę specyfikę przedmiotu, rodzaj treningu. techniki metodyczne muszą być skutecznie i efektywnie wykorzystywane w procesie uczenia się. Specjaliści uważają, że na różnych etapach lekcji stopień opanowania materiału zmienia się dramatycznie. Początkowo chłopcy są w stanie zapamiętać około 60 procent, od 4 do 23 minutowych sesjach, uczą się w 90% z informacjami od 23 do 34 pamiętam tylko połowę wiedzy. Znając tę statystykę, nauczyciel może budować swoją metodyczną system pracy.

wniosek

Co brać pod uwagę przy wyborze techniki szkoleniowe? Eksperci twierdzą, że poziom osiągnięć jest bezpośrednio związana z porze dnia. Na przykład informacje złożone dzieci najlepiej uczą się od 11 do 13 godzin. Niektóre sprawność odzysku na gimnazjalistów świętowała w sobotę, bo wszyscy czekamy na nadchodzący weekend. Techniki wybieralne instruktażowe powinna towarzyszyć skutecznych materiałów wizualnych, nowoczesne zaplecze techniczne. Ponadto musi istnieć pełne sprzężenie zwrotne podczas treningów między dzieci i nauczyciela. Dla maksymalnej skuteczności stosowanych metod nauczania, muszą one być łączone ze środkami edukacyjnych. Wybierając techniki szkoleniowe, nauczyciel patrzy na te, które pomogą zmotywować uczniów do przyswojenia nowego materiału. Na przykład dla nauczycieli chemii i fizyki są bliżej metody projektowe i badawcze. Specyfika tych elementów jest taka, że wymaga dużej ilości pracy domowej. Dla nauczycieli wychowania fizycznego są odpowiednie dla prawie wszystkich metod nauki na każdym etapie lekcji, można użyć kawałków innowacyjnych technologii edukacyjnych.